Русија

Член од
12 октомври 2011
Мислења
55
Поени од реакции
43
Ме интересира дали некој патувал во Русија досега? Јас планирам да ја посетам во Јули, но како што гледам потребна е виза. Самата виза си влече да им кажеш каде ќе престојуваш, а јас имам алтернативни начини на престојување кои што они не би ги признале, морало да биде хотел или хостел. Другата алтернатива е да имам пријатели од таму (што го немам) и тој да ми пише покана по писмо која ќе се завери во полиција и на нотар, па потоа врз база на тааа покана јас да добијам виза.

По се изгледа, ни двете опции не функционираат кај мене. Би ве прашал дали има некоја трета алтернатива? Навистина не е фер, руски граѓани можат слободно кога сакаат да ја посетат Македонија, а ние со тешки маки може да влеземе во Русија.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.472
Поени од реакции
7.765
Опасна земја е Русија.Памет у глава ако идеш и четири да ги отвориш што викаат старите..
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
3.997
Поени од реакции
2.368
Опасна земја е Русија.Памет у глава ако идеш и четири да ги отвориш што викаат старите..
Ти беше па виде како е?

Пребарај на нет ефтини хостели и направи резервација. Друга солуција не гледам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.472
Поени од реакции
7.765
Ти беше па виде како е?

Пребарај на нет ефтини хостели и направи резервација. Друга солуција не гледам.
Не сум бил,али луѓе ми кажувале.Најмалце 10 души.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
3.997
Поени од реакции
2.368
Не сум бил,али луѓе ми кажувале.Најмалце 10 души.

E шо специјално дојдоја од русија за тебе да ти објаснат?

Секоја држава си има свои опасности. Демек ако отидеш у швајцарија таму нема кој да те сјебе?
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Ме интересира дали некој патувал во Русија досега? Јас планирам да ја посетам во Јули, но како што гледам потребна е виза. Самата виза си влече да им кажеш каде ќе престојуваш, а јас имам алтернативни начини на престојување кои што они не би ги признале, морало да биде хотел или хостел. Другата алтернатива е да имам пријатели од таму (што го немам) и тој да ми пише покана по писмо која ќе се завери во полиција и на нотар, па потоа врз база на тааа покана јас да добијам виза.

По се изгледа, ни двете опции не функционираат кај мене. Би ве прашал дали има некоја трета алтернатива? Навистина не е фер, руски граѓани можат слободно кога сакаат да ја посетат Македонија, а ние со тешки маки може да влеземе во Русија.
Каков широк поим е уствари Русија, 9 временски зони....
Јас очекував некаков подетелан увод, ама ај....

http://vbb.mk/

Провери со батево....има репортажи и може ќе откриеш нешто повеќе - во смисла визи за нас исл.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.472
Поени од реакции
7.765
E шо специјално дојдоја од русија за тебе да ти објаснат?

Секоја држава си има свои опасности. Демек ако отидеш у швајцарија таму нема кој да те сјебе?
Aло тетовчанац,луѓе што биле во Русија по работа и студирање а не Руси од Сибир. Ај што има криминал таму има,ама проблемот е што и системот не функционира.Таму полицијата ти е најголем рекетар,ако те напипаат дека си странец и те фатат на пик,све пара што имаш ќе ти соберат или ќе те заебаваат со притвори и триста циркуси.Башка што Русите како карактер се крш народ,мразат странци,ако на некој му погледнеш девојка у кафиќ можеш со флаша у глава да завршиш.Башка е и што има сумњиви фаци што шетаат низ Русија како Ерменци,Таџики,Грузијци и сл.Кавкаски племиња кои се дупло бетер од нашиве рамковни овдека.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
3.997
Поени од реакции
2.368
Aло тетовчанац,луѓе што биле во Русија по работа и студирање а не Руси од Сибир. Ај што има криминал таму има,ама проблемот е што и системот не функционира.Таму полицијата ти е најголем рекетар,ако те напипаат дека си странец и те фатат на пик,све пара што имаш ќе ти соберат или ќе те заебаваат со притвори и триста циркуси.Башка што Русите како карактер се крш народ,мразат странци,ако на некој му погледнеш девојка у кафиќ можеш со флаша у глава да завршиш.Башка е и што има сумњиви фаци што шетаат низ Русија како Ерменци,Таџики,Грузијци и сл.Кавкаски племиња кои се дупло бетер од нашиве рамковни овдека.
Еј де, така е, ај сеа објасни колку се русите поразлични од србиве у карактер и општество воопшто по овие параметри што ти ги постави. Пред да одговориш да ти кажам дека два - три пати годишно одам во Белград и ништо не ми се случило освен кавга поради историја со комшии каде што предстојувам.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.416
Поени од реакции
1.917
Опасна земја е Русија.Памет у глава ако идеш и четири да ги отвориш што викаат старите..
А иначе САД, Западна Европа се синоним за безбедност а?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.007
Поени од реакции
7.063
Како што пиша погоре Braveheart и мене ме интересира истото, планирам да ја посетам и јас Русија само после Август месец или евентуално во почетокот на 2014 година ( во зависност од околностите), нешто што ме изненади е тоа што треба виза така да кој е биден и има искуства позитивни негативни нека ги сподели тука, ви благодарам момци-девојки ајт сиктер сеа :) ! хехе
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.472
Поени од реакции
7.765
А иначе САД, Западна Европа се синоним за безбедност а?
Не.Али таму функционира системот (до негде),многу повеќе од Русија.Во Русија мафијата и администрацијата се тесно поврзани.
--- надополнето: 15 мај 2013 во 19:06 ---
Еј де, така е, ај сеа објасни колку се русите поразлични од србиве у карактер и општество воопшто по овие параметри што ти ги постави. Пред да одговориш да ти кажам дека два - три пати годишно одам во Белград и ништо не ми се случило освен кавга поради историја со комшии каде што предстојувам.
Многу поразлични.Па ти викам,не сум бил,али ми кажуваа.. и по муабетиве сите зборат дека е многу заебано,посебно за странец.И да не се лажеш дека Русите имаат некакви симпатии према нас балканците,ама баш к.р ги боли и за Македонија и за Србија..
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
55
Поени од реакции
43
Ајде малку конструктивност. Ми ја посочија www.russerv.ru страната. Исконтактирав, платив, и ќе ми пуштат ваучер и писмо-покана преку пошта. Прашав и ми кажаа дека со ова нема потреба од виза, туку на граница ќе го покажам писмото и тоа е тоа. Ако сé се заврши како што треба, ќе ви го препорачам тој сервис.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.070
Јас лично не сум бил ама имам другарче кое работи во Москва и доаѓа секое лето и нормално си прајме муабет како е тамо ..... како во секој милионски град имаш секакви фрикови и очите секогаш отворени , немој да прајш пазар за нешо со човек од на улица и никогаш ама никогаш не одбивај вотка
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Типична западњачка пропаганда сервирана од америчкине филмови.Ако за вас Русија е поопасна од УСА(поготво деловите каде што е во поголема мера сконцентрирано црнечко население)стварно неам коментар.Сум бил двапати во Санкт Петерсбург,имам роднини таму,сум се осеќал ко и у било која странска земја,јебига не се осеќав пријатно ко у Хрватска,ЦГ,Бугарија,али генерално беа луѓето ОК.Тоа филмовите со мафијаши,манијаци,незнам шо на деца да им кажувате.Повеќе шанси има русин да го наебе на Битпазар и на Камени Мост него ние таму.Ако си човек со просечна интелегенција мислам дека нема да западнеш у невоља и ќе си поминеш ок.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.014
Типична западњачка пропаганда сервирана од америчкине филмови.Ако за вас Русија е поопасна од УСА(поготво деловите каде што е во поголема мера сконцентрирано црнечко население)стварно неам коментар.Сум бил двапати во Санкт Петерсбург,имам роднини таму,сум се осеќал ко и у било која странска земја,јебига не се осеќав пријатно ко у Хрватска,ЦГ,Бугарија,али генерално беа луѓето ОК.Тоа филмовите со мафијаши,манијаци,незнам шо на деца да им кажувате.Повеќе шанси има русин да го наебе на Битпазар и на Камени Мост него ние таму.Ако си човек со просечна интелегенција мислам дека нема да западнеш у невоља и ќе си поминеш ок.
Питер не е Русија ! Јас 3 години бев во Русија поради некои околности успевав донекаде да ја ескивирам полицијата ! Истотака бев и во Ст.Петербург една недела , па човече разлика како од овде до Марс . Полицаец не видов , сите нормално се однесуваа ! Е батка тоа во ресто од Русија само можеш да го сонуваш!Информациите на Цитро држат вода , не ги подценувајте руските полицајци , нашите рекетари вода можат да им носат!
 
На врв Bottom