Русија ќе купува оружје од САД

Член од
13 јули 2006
Мислења
12.442
Поени од реакции
15.044
Москва ќе потроши 466 милијарди евра за оружје
Во периодот од 2011 година до 2020 година, само за набавка на ново оружје Руската Федерација планира да потроши 19 илјади милијарди рубли (466 милијарди евра), соопшти рускиот министер за одбрана Анатолиј Сердјуков. - Тоа е минималната сума што би ни овозможила да ги снабдиме нашите вооружени сили со модерно оружје - посочи Сердјуков нагласувајќи дека Русија е заинтересирана за набавка на некоја нова американска воена технологија имајќи предвид дека првпат по повеќе децении Москва има дозвола да купува оружје од САД. Според првиот човек на руската одбрана, станува збор за американска технологија од сферата на телекомуникациите и информациите, како и за оружје со голема прецизност. Минатата година, рускиот претседател Дмитриј Медведев најави обемна замена на оружјето на вооружените сили на Русија по 2011 година, со цел, како што рече, земјата да може да се соочи со заканите од сериозни конфликти во некои региони.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=148883&EditionID=2127

---------------------------------------------------------

Како рековте за руската воена технологија, супериорна дрн, дрн... мадиња :helou:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Абе и помагаат на американската економија , нели гледате.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
4.479
Руската воена технологија е 20 години поназад од американската, а имајќи во предвид дека американците даваат своја технологија на своите сојузници (не толку современа али доволно посовремена од руската) Русија е приморана на овој чекор!
 
M

.:makedonec:.

Гостин
abe opasni ste vie seznajkovcite mnogu znaete vie kolku imaat mok rusite a kolku amerikancite ako gledate dobro ke vidite deka po4nuvaat da se pomagaat edni so drugi vo vremeto koga traea kavkaskite vojni ( 1992-2000) amerikancite kupuvaa oruzje od rusite za da im daat nekoja pari4ka a istovremeno i da gi prou4at ruskite oruzjja i oklopni vozila (pr.-Ak-101,BTR-80) i da gradat soodvetni na niv slabo mislete mom4inja se e toa matematika koja sto rusite i amerikancite ja prou4uvaat 18 godini :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Москва ќе потроши 466 милијарди евра за оружје
Во периодот од 2011 година до 2020 година, само за набавка на ново оружје Руската Федерација планира да потроши 19 илјади милијарди рубли (466 милијарди евра), соопшти рускиот министер за одбрана Анатолиј Сердјуков. - Тоа е минималната сума што би ни овозможила да ги снабдиме нашите вооружени сили со модерно оружје - посочи Сердјуков нагласувајќи дека Русија е заинтересирана за набавка на некоја нова американска воена технологија имајќи предвид дека првпат по повеќе децении Москва има дозвола да купува оружје од САД. Според првиот човек на руската одбрана, станува збор за американска технологија од сферата на телекомуникациите и информациите, како и за оружје со голема прецизност. Минатата година, рускиот претседател Дмитриј Медведев најави обемна замена на оружјето на вооружените сили на Русија по 2011 година, со цел, како што рече, земјата да може да се соочи со заканите од сериозни конфликти во некои региони.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=148883&EditionID=2127

---------------------------------------------------------

Како рековте за руската воена технологија, супериорна дрн, дрн... мадиња :helou:
Чудна работа кога Американците ке купат технологија од Русија,или од било која од 25-30 земји до кои купуваат,тогаш е секојдневие,ама кога Русија ке реши да купи оружје(а купувала и до сега само ете кој да знае) тогаш е ударна вест.А да помине човек во ,,време,, (или судејќи по досегашните искуства во било кој наш медиум) ако најде еден кадарен да пишува овакви вести еве те..

Така изгледа вест која треба (исто како и темава) да изгледа сензационалистички,а како изгледа вест на медиум специјализиран за овакви вести

MOSCOW - Russia plans to spend 19 trillion rubles ($613 billion) to purchase new weapons over the next decade as it seeks to modernize its Soviet-era Army, Defence Minister Anatoly Serdyukov said in an interview released on Sept. 21.
The government is in the process of approving a plan to ramp up the arms budget for 2011-2020 by 46 percent from the previous estimate of 13 trillion rubles, Serdyukov told Bloomberg news agency in an interview.Serdyukov, who spoke following talks with U.S. Defense Secretary Robert Gates in Washington earlier this month, also said Russia was interested in U.S. technologies. He did not elaborate.Much of Russia's military equipment dates back to Soviet times, and the government has in recent years promised extra money for modernization.
Ама нели ова не е вест.
А сето тоа како логичка последица на
Russian Defense Minister Anatoly Serdyukov and U.S. Secretary of Defense Robert Gates signed on Wednesday a memorandum of understanding intended to boost bilateral military cooperation.

http://en.rian.ru/mlitary_news/20100916/160603831.html

Каде,како дел од договорот исто така Американците купија ,,заостанати,, ракетни мотори од 20 години стара технологија за да бидат фер па се деградираат.
Four Russian-made rocket engines will soon be on their way across the Atlantic to NASA. The high-tech RD-180 boosters are to be flown to America onboard the world's largest cargo plane.
http://rt.com/Top_News/2010-09-15/atlas-rocket-engine-russia.html

Ама нели тоа не е вест,а уште помалку вест за тема со така интересен коментар како болдираниот погоре,кој морам да признаам е длабоко аргументиран.

Руската воена технологија е 20 години поназад од американската, а имајќи во предвид дека американците даваат своја технологија на своите сојузници (не толку современа али доволно посовремена од руската) Русија е приморана на овој чекор!
Баш 20?Не 19 не 21 ами 20 години поназад?Ама секогаш кога треба да се продаде некаде на страна тогаш станува опасна и незастарена?Демек улави се едни Јужно корејци или СА кои се заколнати корисници на Американско оружје да купуваат Руско?Или улави се овие од НАСА да купуваат Руски ракети и мотори?Или Израелците кои и одамна користат и купуваат таква заостаната техника?

Ама тоа е Русите вс Американците темите никогаш не умираат.
 
T

Tetro

Гостин
abe opasni ste vie seznajkovcite mnogu znaete vie kolku imaat mok rusite a kolku amerikancite ako gledate dobro ke vidite deka po4nuvaat da se pomagaat edni so drugi vo vremeto koga traea kavkaskite vojni ( 1992-2000) amerikancite kupuvaa oruzje od rusite za da im daat nekoja pari4ka a istovremeno i da gi prou4at ruskite oruzjja i oklopni vozila (pr.-Ak-101,BTR-80) i da gradat soodvetni na niv slabo mislete mom4inja se e toa matematika koja sto rusite i amerikancite ja prou4uvaat 18 godini :)
:eek:ftopic: мн0гу си фенци с0 4етв0р4ината у текст0т, м0рам да ти при3нам.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Чудна работа кога Американците ке купат технологија од Русија,или од било која од 25-30 земји до кои купуваат,тогаш е секојдневие,ама кога Русија ке реши да купи оружје(а купувала и до сега само ете кој да знае) тогаш е ударна вест.А да помине човек во ,,време,, (или судејќи по досегашните искуства во било кој наш медиум) ако најде еден кадарен да пишува овакви вести еве те..

Така изгледа вест која треба (исто како и темава) да изгледа сензационалистички,а како изгледа вест на медиум специјализиран за овакви вести


Ама нели ова не е вест.
А сето тоа како логичка последица на


http://en.rian.ru/mlitary_news/20100916/160603831.html

Каде,како дел од договорот исто така Американците купија ,,заостанати,, ракетни мотори од 20 години стара технологија за да бидат фер па се деградираат.

http://rt.com/Top_News/2010-09-15/atlas-rocket-engine-russia.html

Ама нели тоа не е вест,а уште помалку вест за тема со така интересен коментар како болдираниот погоре,кој морам да признаам е длабоко аргументиран.

Баш 20?Не 19 не 21 ами 20 години поназад?Ама секогаш кога треба да се продаде некаде на страна тогаш станува опасна и незастарена?Демек улави се едни Јужно корејци или СА кои се заколнати корисници на Американско оружје да купуваат Руско?Или улави се овие од НАСА да купуваат Руски ракети и мотори?Или Израелците кои и одамна користат и купуваат таква заостаната техника?

Ама тоа е Русите вс Американците темите никогаш не умираат.


Е па не умираат кога има кој да постира...:)

Инаку не знам дали руско/советско оружје некогаш било дел од американска воена формација во било кој род на вооружени сили,значи официјално внесено во формација а не како субјект за тестирање и испитување на конкурентската технологија...
Немој само со ескадрилата за симулирање противници шо имала МиГ-21,Кфир и не знам шо друго...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.128
Поени од реакции
1.876
Баш 20?Не 19 не 21 ами 20 години поназад?Ама секогаш кога треба да се продаде некаде на страна тогаш станува опасна и незастарена?Демек улави се едни Јужно корејци или СА кои се заколнати корисници на Американско оружје да купуваат Руско?Или улави се овие од НАСА да купуваат Руски ракети и мотори?Или Израелците кои и одамна користат и купуваат таква заостаната техника?

Ама тоа е Русите вс Американците темите никогаш не умираат.
Во машинскиот дел се тука некаде но во електрониката америте се напред.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Инаку не знам дали руско/советско оружје некогаш било дел од американска воена формација во било кој род на вооружени сили,значи официјално внесено во формација а не како субјект за тестирање и испитување на конкурентската технологија...
Немој само со ескадрилата за симулирање противници шо имала МиГ-21,Кфир и не знам шо друго...
А како ке го има кога продажба на едното или другото во обата случаи е/било строго забрането?
Но од друга страна наврати до страната на Ми-17 на вики и провери под земји кориснички.Еве ти и еден напис па провери во што се возат Американските специјалци во Авганистан :) :)

a1-1.jpg

ПС немој и ти сега на ЦИА биле хеликоптериве :) :) ....Договорот од погоре за воена соработка во превод ке му дојде парите што ги фрлаа за шпиунажа и крадење на индустриски тајни и технологија ке си ги даваат директно т.е ке тргуваат.

А листата на Руски оружја кои денес за чудо воопшто не се проблем да ги достигнат НАТО(читај западни) стандардите и се интегрален дел од НАТО (вклучувајќи и го и САД нели) и во употреба од истиот е бааги поголема сигурно ке треба една цела тема :) .

Во машинскиот дел се тука некаде но во електрониката америте се напред.
Исто како што и Америте се назад во ракетната технологија или да речеме во производство на подводни оружја итн итн...
Но и ова дека се назад во електрониката не ти држи вода, дали сакаш да кажеш дека на пример АЕСА радарите или еден С-400 систем се чиста механика и немаат ништо електронско?Не,Америте се напред во системи како оние за контрола на боиштето т.е информациски базирани системи интегрирани во армијата и тоа е она што Русија сака да го купи.Нема друг избор,не оти не можат Русите да седнат и да го направат туку едноставно е попрактично да ја купиш технологијата и да ја имплементираш отколку да ги фрлиш истите пари на производство па подоцна тестирање и внесување на употреба на истото.Нa тој начин функционира и Армијата на САД која во своја употреба има разноразни системи од најмалку 20 странски земји.И нема ништо чудно во тоа.Русија е денес слободен пазар и сега нормално си ја избира најеvтината варијанта.Исто како во случајот со Мистрал десантно командните бродови.

Е па не умираат кога има кој да постира...
Те претекнав инаку не дека ке ја испуштеше и ти.

Туку интересна работа по толку теми на форумов ниту еднаш скоро не сум сретнал некој да ја долови суштината на Американската воена моќ,која апсолутно нема врска со тоа дали имаат појака електроника или ЛЦД монитори или четири јадрени процесори.....
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
А како ке го има кога продажба на едното или другото во обата случаи е/било строго забрането?
Но од друга страна наврати до страната на Ми-17 на вики и провери под земји кориснички.Еве ти и еден напис па провери во што се возат Американските специјалци во Авганистан :) :)

Исто како во случајот со Мистрал десантно командните бродови.

Те претекнав инаку не дека ке ја испуштеше и ти.

Туку интересна работа по толку теми на форумов ниту еднаш скоро не сум сретнал некој да ја долови суштината на Американската воена моќ,која апсолутно нема врска со тоа дали имаат појака електроника или ЛЦД монитори или четири јадрени процесори.....
Имаат купувано и бродови и тенкови и авиони уште од времето на царска Русија па подоцна во времето на СССР....бајаги...
Мосин-Нагант M.91 и инкарнациите...ете на пример...што мислиш она Нагант од каде доаѓа...:)

А тука е и Т-34...и мнооогу други работи...

Суштината?
Најдобра логистика,квалитетна обука, материјална супериорност таму каде напаѓаат,бази во многу земји,наоѓање сојузници...и пари...буџетот им е колку на наредните 50 на листата...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Се интегрираат двете армии со опремата логистиката, само ако тие две поранешни непријателски армии сега се пријатели, кој е непријателот? Можеби Кина не ми се верува....
Американската армија има регрутни центри низ Источна Европа за платеници кои што формираат единици по американска формација, и тоа се поранешни руски или украински војници.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Имаат купувано и бродови и тенкови и авиони уште од времето на царска Русија па подоцна во времето на СССР....бајаги...
Мосин-Нагант M.91 и инкарнациите...ете на пример...што мислиш она Нагант од каде доаѓа...:)
Никој не спори дека и Русите како и сите нормални земји на светот купуваат оружје и опрема.Спориме за фактот дека во денешно време кога и да купи Русија оружје се прави сензација и се става знак еднакво на Руското модерно оружје и нефукнционалноста/неспособноста итн итн ,затоа и во мојот воведен пост пишав
ама кога Русија ке реши да купи оружје(а купувала и до сега само ете кој да знае)
а што се однесува до генезата и историјатот,веќе еднаш мислам дека го имаме правено муабетот,ама пак ке повторам,навистина е тотално бесполезен оти така ке ја влечеме до биг-бенгот па ке мора и колајдерот да го конслутираме.Илити ке му дојде да не беа Кинезите се што денес функционира на барут немаше да постои.
А тука е и Т-34...и мнооогу други работи...
Ау немој!!!!!
Исто како да си кажал дека да не беа Русите Американците немаше да знаат за хеликоптерите(Сикорски е Русин се сеќаваш?)...тотално беспредметна дискусија.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.128
Поени од реакции
1.876
Прегледај го приврзокот 35072


Исто како што и Америте се назад во ракетната технологија или да речеме во производство на подводни оружја итн итн...
Но и ова дека се назад во електрониката не ти држи вода, дали сакаш да кажеш дека на пример АЕСА радарите или еден С-400 систем се чиста механика и немаат ништо електронско?Не,Америте се напред во системи како оние за контрола на боиштето т.е информациски базирани системи интегрирани во армијата и тоа е она што Русија сака да го купи.Нема друг избор,не оти не можат Русите да седнат и да го направат туку едноставно е попрактично да ја купиш технологијата и да ја имплементираш отколку да ги фрлиш истите пари на производство па подоцна тестирање и внесување на употреба на истото.Нa тој начин функционира и Армијата на САД која во своја употреба има разноразни системи од најмалку 20 странски земји.И нема ништо чудно во тоа.Русија е денес слободен пазар и сега нормално си ја избира најеvтината варијанта.Исто како во случајот со Мистрал десантно командните бродови.
Мислев дека и ракетите спаѓаат во машинскиот дел (барем кога го спомнав мислев и на нив).А за електрониката американците се понапред.Авионите имаат посовремена и подобра електроника,тенковите и оклопните возила исто,пешадијата исто.Едино во радарскиот систем русите се понапредни од амриканците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom