Русија - смена во надворешната политика?

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770

Македонска транзиција х100000000. Се тоа треба да се запали.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Aбе ајде... Русите за нивна среќа сеуште добро го паметат времето на западниот тип на „демократија“ од времето на Јелцин. Мислам штом веќе за транзиција зборуваш - во времето на Јелцин е направена транзицијата и формирањето на олигарсите.

Ваква пропаганда како од видеото поминува само кај лесноверни и малоумни. Армија платеници од невладини нема, пошто таму си имаат закон со кој е забрането странско финансирање на петта колона невладини организации. Така да вакви зајачиња таму во Русија не поминуваат така лесно како овде кај нас (штом веќе правиш споредба)... Час и половина лигавење не издржав, признавам, од почетокот на видеото каде ликов зборува дека бил отруен од Новичок (што реално е направено од неговите ракувачи, не од руските служби, и тоа така за да остане жив), од таму скокнав право на претпоследиот дел - со наводните љубовници на еба*от Путин (а навистина не изгледаа лошо) - и крајот со pulp fiction.

Ликов читаше од телепромптер, а се фатил да менува противник кој прави повеќечасовни интервјуа со десетици новинари и одговара стотици прашања без консултација на белешки... Преголеми чевли сака да облече (само да не му облечат бетонски). Во друга прилика би рекол „со среќа нека му е“, овојпат се разбира - нема.


Breaking news: На Путин од видеото на Навални, толку му се испотиле јајцата што под итно веднаш морал да ги излади:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Го слушав оној шарениот куртон на Телма Ордановски, демек Русите биле премногу вмешани во изборите во САД и сега со преземање на власта од Бајден дури и Путин ке зажалил за тоа, нека му се јави некој да му објасни дека Путин преживеа веќе 4 мислам претседатели на САД и еве го уште тера... обично дебелите луѓе ми се симпатични овој би го тепал со кабел се додека не ослабне.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.555
Поени од реакции
26.068

Македонска транзиција х100000000. Се тоа треба да се запали.
Што ти се вика маркетинг... Го отруја, дозна народов на запад за него, демек е релевантен тип во Русија. И одма од обичните 1 милион прегледи се искачи на 70 милиони само за 4 дена :)

Мора да им се признае.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Изгледа немаат друг коњ за трчање па го форсираат овој со 1 посто рејтинг. Мислам дека веќе ја сфатија сите играта, така што тешко да бидне нешто од вакви обиди.
Туку Нуланд и цела демократска администрација од време на Украинската криза се враќаат. Се очекува тежиштето да се префрли во екс СССР просторот. Ај да видиме дали Русите дополнително се спремија, зашто ударот во Украина беше/е тежок за нив.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
После пучот во САД, таа група глобалисти зголемува интензитет накај Русија. Слободно може да се каже дека е на војни обрти, само нема официјално класична војна. Сите стари ЕУ фашисти, заедно со САД и Big Tech, сложно и синхронизирано дејствуваат.
После Бајден, Германија го депортира соросоидот Навални во Русија, иначе Навални не сакаше да се враќа, но во проституцијата, кога си земал пари неможеш многу да откажуваш.
Така или иначе операцијата беше готова, филмовите снимени, Путин можеше да не го апси, или да го апси. Во двата случаи лошо, Навални ќе дестабилизира, но многу повеќе ќе има проблем ако Навални е на митингот, а не дај боже ако некој непознат снајпер го ликвидира , ќе го канонизираат како светец револуционер...
Од друга страна Навални е криминалец, освен стопански, шпионирање, затворен е за откривање идентитет на руски таен агент. Во Америка, Англија за тоа добиваш од 15 години до доживотен затвор
Сега е истото сценарио во Русија, денеска организираат митинг низ цела Русија.
Big Tech веќе не се крие, вчера го казнија Тик Ток, за призив на малолетни да одат на митинг, од вчера, youtube променил сетинг и е на аутоплеј, Било што руско да гледам, Дугин, Бесогон, после него автоматски го пуска фејк филмот на Навални за Дворците на Путин, или нешто за штрајкот...
Баш ми е интересно како ќе реагира Путин, јасно е дека клатат за изборите во рускиот парламент, јас лично би ги ги забранил Big Tech, слично како Кина, со Клаус Шваб неможеш да се договориш, или сите ќе го прифатат НСР и големиот ресет, или целиот план ќе им пропадне.
Така да војната е на сите страни со сите сили, времето на бифруктација е неколку години, после преломот нема враќање назад.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Овој Бајден уште не стигна да прдне во фотелјата, му направи протести на Путин дома... ах леле :(
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Во која држава нема да се најдат/платат стотина „револуционери“ и корисни идиоти... Во Вашингтон дури и во Капитол ги внесоа, ама мислам дека поинтересно ќе биде во Москва ако се обидат да ги убацат во Кремљ. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Гледам тргна по мадињата на Путин...
Грешка си, јас не можам да поддржувам една десна конзерва, практично фашист како Навални. Навални ќе биде бетер од Путин.

Така да меѓу Путин и Навални, јас го бирам Путин.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Грешка си, јас не можам да поддржувам една десна конзерва, практично фашист како Навални. Навални ќе биде бетер од Путин.

Така да меѓу Путин и Навални, јас го бирам Путин.
Навални е бетер лејка од Заев. Кај со него. Ај нашиов за мала земја некако ситен ајдамак, ама за земја како Русија треба баагимити голем будала за да го замени Путин.
Плус Русија е земја со сите нишани, државен апарат, тајна, потајна и најтајна полиција. Ова колку да не креваат тензии ги оставаат, инаку ако загусти по дома ќе ги чистат. Не е така едноставно во Русија, како што мисли обичниот јевропеец.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.555
Поени од реакции
26.068
Грешка си, јас не можам да поддржувам една десна конзерва, практично фашист како Навални. Навални ќе биде бетер од Путин.

Така да меѓу Путин и Навални, јас го бирам Путин.
Добро бе мајку му, 50 години имаш, а се понашаш како плава 16 годишна лева либералка од САД. Сеуште мислиш дека идеологијата е мотив, а не алатка.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Добро бе мајку му, 50 години имаш, а се понашаш како плава 16 годишна лева либералка од САД. Сеуште мислиш дека идеологијата е мотив, а не алатка.
Абе теле се учи не вол. Исто како што Навални нема да се промени, така нема ниту јас на 50 години, а нема ниту Бајден, ниту Нуланд, ама нема ниту Берни и Варуфакис да се променат.

Навални ќе биди само уште еден автократ на местото од Путин.

На светов му требаат по реални промени.

За среќа од времето на Обама, кој што зависеше од ова нео конзервиве, сега дури и повеќе Бајден зависи и од левичарите во САД.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Абе теле се учи не вол. Исто како што Навални нема да се промени, така нема ниту јас на 50 години, а нема ниту Бајден, ниту Нуланд, ама нема ниту Берни и Варуфакис да се променат.

Навални ќе биди само уште еден автократ на местото од Путин.

На светов му требаат по реални промени.

За среќа од времето на Обама, кој што зависеше од ова нео конзервиве, сега дури и повеќе Бајден зависи од левичарите во САД.
Пример како промените на другарот Си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom