Русија - смена во надворешната политика?

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
2.900
Поени од реакции
3.897
Нема потреба да се мешаат баби и жаби, барем за мене е така.

На Укрина, Русија и е крива. Нас ни беа сите соседи, и сите на соодветен начин на одмагаат и не парализираат.

Албанците си го користеа своето новоспечено пријателство, Грција своите одамнешни сојузници, Србија своите тајни служби, а Бугарија своите во Македонија.

Никој директно од големиве не беше наш противник.
За тебе, епа пријателе за мене поинаква е перцепција.
Јас како што знам ниту Грција, ниту Србија ниту Албанија и Бугарија не ни забранија да користиме воена сила за да ја одвратиме агресија.
Тоа го стори Америка и бирократската ЕУ.
Да се сложувам дека сите соседни земји на било кој начин гледаат да ни го одземат суверинитето на било кој начин.
Но да се восхитувам на западот, кој делумно е виновен за сега се што се случува сега кон нас и во нашата земја во поглед на меѓуетничките односи. Но тоа е веќе друга тема.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Имаше повеќе, само некои кренаа раце поради модерирањето. Мислам на повеќето им е јасно зошто се турка руска пропаганда во Македонија.
А вие најтврдокорните нели, што не сте кренале раце, тоа го правите поради кои причини? :)

Дали треба да инсинуирам на истиот начин за тебе Врабец?
Тоа со модерирањето го земам како комплимент, бидејќи гледам голем напредок кај оние што останаа посветени на темата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
А вие најтврдокорните нели, што не сте кренале раце, тоа го правите поради кои причини? :)

Дали треба да инсинуирам на истиот начин за тебе Врабец?
Тоа со модерирањето го земам како комплимент, бидејќи гледам голем напредок кај оние што останаа посветени на темата.
Напредокот е очиглед, но мораше малце да се притисни, затоа што онаму во летото работите беа целосно излезени од контрола. Се разбира секогаш му се попушташе на оне кои ги делеа ставовите на модераторот.

Сега е каде каде подобро и може да се кажи нешто без да те трола некој.

Инаку во делот зошто го правиме ова, веќе е одговорено, прашањето е дали и модераторот пробува да навреди како што го правеше тоа Ванлок, дека сме соросоиди?
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.676
А вие најтврдокорните нели, што не сте кренале раце, тоа го правите поради кои причини? :)

Дали треба да инсинуирам на истиот начин за тебе Врабец?
Тоа со модерирањето го земам како комплимент, бидејќи гледам голем напредок кај оние што останаа посветени на темата.
Да не повторувам, го делам мислењето од погоре. Едно време модерирањето беше небалансирано. Emission на пример го снема после еден навредлив пост, во исто време се толерираа други. Сега е пофер.
 
Последно уредено:
M

Mario Gómez

Гостин
Ванлок јес да вреѓаше, ама не беше далеку од вистина најчесто, затоа и ви пречи тоа, затоа и се жалите, plain and simple.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Ванлок јес да вреѓаше, ама не беше далеку од вистина најчесто, затоа и ви пречи тоа, затоа и се жалите, plain and simple.
Немав проблем со врѓањето од Ванлок, тој прв почна пишти и да плачи, проблем беше што модераторот мене ме банираше, кога се спуштив на негово ниво, а нему му попушташе до пред некое време.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Напредокот е очиглед, но мораше малце да се притисни, затоа што онаму во летото работите беа целосно излезени од контрола. Се разбира секогаш му се попушташе на оне кои ги делеа ставовите на модераторот.
Сега е каде каде подобро и може да се кажи нешто без да те трола некој.
Инаку во делот зошто го правиме ова, веќе е одговорено, прашањето е дали и модераторот пробува да навреди како што го правеше тоа Ванлок, дека сме соросоиди?
Пак со истата песна, памтам кога ти побарав да кажеш колку мислења си пријавил во последните три месеци, испадна ниту едно единствено на темите каде најмногу се жалеше.
Да не повторувам, го делам мислењето од погоре. Едно време модерирањето беше небалансирано. Emission на пример го снема после еден навредлив пост, во исто време се толерираа други. Сега е пофер.
Секој пат сум реагирал на вашето барање. Тоа што не сум објавувал кој се' е казнет или баниран не значи дека тоа не се случувало.

Не е тајна дека моите лични ставови ги изедначувате со мојата обврска да ве модерирам, па си стварате илузија дека се борите против системот. Самите сте сведоци дека се' додека сте пристојни и не се користите со валкани трикови, меѓу кои и ова константно набедување за модерирањето, немате проблем со моето модерирање.
Поради истите форумски прекршоци казнети се жестоко и некои од најголемите контрибутори на темава, со кои можеби и сум делел мислење.
Но, јас не сум тој што пишува на трети лица, ургира кај други модератори или тера лични вендети после секоја опомена.

И сега ако погледнам на вашите последни 3-4 мислења на темава, тотален офтопик, а згора на се', уште неизнуден коментар со дежа ву универзалното плачипичкосување за модерирањето.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Батко Славјански одамна ги предвиде овие настани, дека западниве ќе дојдат повторно пред Москва, дека лутањето на Русија како држава без словенските корени, принципи и начин на живот е пропадната држава а и ние сите други православни Славонески земји.
Западниот систем има категоризација на народи и таму Словените се на 3 или 4 место.
Русија на западот не постои, Русите тек со Украина го сфатија тоа.
Битката на Русија со западот е битка да се биде или не, битка која ако се изгуби Русија нема никогаш повеќе да постои.
Како што ние се помалку постоиме од разно разните западни проекти.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
China to Build 7,000 Km Moscow-Beijing Railway Estimated $242 Bln

http://sputniknews.com/asia/20150122/1017227345.html
Прегледај го приврзокот 112555[DOUBLEPOST=1421955206][/DOUBLEPOST]Biggest oil rig ever: 200k-ton Sakhalin giant begins production
http://rt.com/news/224371-oil-rig-berkut-extraction/
Прегледај го приврзокот 112556
САД биле во право, изгледа Русија е се поизолирана и поизолирана:)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.307
Поени од реакции
12.609
Француски Алстом требаше да учествува во изградбата. Откажувањето е веројатно одговор за француските Мистрали. Наивноста на Французите нема крај, испуштаат договори вредни милијарди долари по налог на САД, кој пак од друга страна купува руска ракетна технологија вредна исто така милијарда долари.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
2.900
Поени од реакции
3.897
Цврста позиција има Кина во односите со Русија.
Залудно беше убедувањето од САД за воведување санкции од страна на Кина кон Русија.

Китај отказываетсја от нефти Саудовској Аравии

Кина се повеќе купува руска нафта, а се помалку нафта од С.Арабија.


Според кинеските информации кои беа отпобликувани неодамна, Кина го намалила импротот на нафта од ОПЕК групацијата, во споредба импортот на нафта од Русија се зголемил за 36% во 2014 година. Во споредба пример имортот на нафта од С.Арабија опаднал за 8% од Венецуела 11%.


Згора на тоа Русија(Газпром) и Кина(ЦНПЦ) веќе склучија договор вреден 400 милијарди долари при купување руска нафта.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.161
Поени од реакции
5.088
http://www.mkd.mk/svet/vesti/objavena-snimka-od-ruski-lovec-kako-presretnuva-portugalski-shpionski-avion-video
Мене вакви работи ептен ме нервираат.
Како прво што мајка си барал португалски шпионски авион во близина на границата со Русија. Португалија југозападна земја нема допирна точка ни со Русија ни со балтикот .К
Како второ како не им е срам да не прават ретардирани оваа вест уште јавно пуштаат снимки како ги надгледува руски ловец а тој само си ја пази границата од вакви шпиуни и плус сакаат да создадат тензија дека е агресор.
Тоа е исто како некој да ми снима да ми шпиунира во куќа а не ми е ни комшија и ја да излезам на прозор да го опоменам и крив да сум што не сум му дозволил да снима.
 
M

Mario Gómez

Гостин
http://www.mkd.mk/svet/vesti/objavena-snimka-od-ruski-lovec-kako-presretnuva-portugalski-shpionski-avion-video
Мене вакви работи ептен ме нервираат.
Како прво што мајка си барал португалски шпионски авион во близина на границата со Русија. Португалија југозападна земја нема допирна точка ни со Русија ни со балтикот .К
Како второ како не им е срам да не прават ретардирани оваа вест уште јавно пуштаат снимки како ги надгледува руски ловец а тој само си ја пази границата од вакви шпиуни и плус сакаат да создадат тензија дека е агресор.
Тоа е исто како некој да ми снима да ми шпиунира во куќа а не ми е ни комшија и ја да излезам на прозор да го опоменам и крив да сум што не сум му дозволил да снима.
http://www.newsweek.com/russian-ship-escorted-away-portuguese-coast-after-annual-violations-triple-282702

Last week Portuguese F-16 jets tracked two Russian Tu-95 bombers which flew from the Baltics all the way to Portuguese airspace before returning to northern Russia.

Исти курац. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom