Русија - смена во надворешната политика?

Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Ова мислам дека е одличен текст со кој целосно се согласувам и делам мислење и сметам дека е наајреалниот приказ на Русија во 21 век за разлика од двете екстреми кои гласат Русија е суперсила или Русија ќе се распадне за 7 минути.





TL/DR : Русија е во повлекување на светската сцена насекаде, вклучително и во нејзиниот двор. Држави од екс-СССР одамна имаат избрано друг пат како Балтикот, Украина, Узбекистан, Грузија и други партнери како Европа/САД, Турција, неутралност; останатите сојузници и пријатели како Белорусија, Киргистан, Ерменија се воглавно сојузници само на збор и си тераат нивни политики неретко спротиставени на Москва. ЦСТО и Евроазиската Унија се сојузи само на хартија поради тоа што сојузниците одбиваат поголема интеграција а Русија одбива да ја купува нивната лојалност со свои пари.

Како резултат на тоа Русите ги сметаат сите земји од поранешната Империја како независни странски земји и ќе се однесува со нив како што тие ќе се однесуваат со РФ, доколку тие водат "мултивекторска" политика кон РФ, РФ ќе води иста таква политика кон нив. Новите принципи/правила во Москва се Русија прва, најважно е инвестирањето и развојот во Русија и нејзините региони додека во соседството најважно е стабилност, соработка и по потреба блокирање на вмешувањето од трети страни каде што е можно.

*Делови се скратени поради лимитација.
Текстот е крајно тендециозен,суптилен,кој користи одедени факти кои погрешно ги поврзува со точно определена намера,што би се рекло вистински образец за пропаганда или манипулација користејќи одредени факти.
Поентата на целиот текст е читателот сам да заклучи дека Русија е всушност сила во опаѓање,дека изборот на Русија како партнер за во иднина,е сосема погрешен чекор.Со оглед на тоа кој го напишал текстот многу е јесна таа тенденција,имајќи го во предвид предтекстот на Русија како нивни главен стратешки противник.
Русија е суперсила,и само така може да се гледа на сегашна Путинова Русија која е многу различна од нејзините претходници СССР и Царска Русија.
Русија и во нејзините најтешки денови не го изгуби статусот на суперсила па морам да се присетам на израелскиот премиер кога некаде кон средината на 90-тите еден нивинар од СНН во Вашингтон го праша што бара Русија како член во блискоисточниот квартет.Одговорот негов беше прво невидено чудење и затеченост од тоа прашање,за на крај да одговори Русија е суперсила,тоа е суперсила која има проблеми но да повторам уште еднаш за сите кои имаат дилеми Русија е суперсила и затоа е членка на блискоисточниот квартет.
Карнеги си ја работи работата и сигурен сум дека и после 10 години ќе има сличен ваков текст со тогашните случувања.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
@Vanlok , точно е тоа за Украниа, меѓутоа наместо Русија да се обиде наредниот претседател пак да биде проруски, тие подржуваат сепаратизам, им анексираат дел од територијата, и како утре, на некои наредни избори, проруски претседател ќе ги бара гласовите од сите украинци

Најпосле стави се ти на местото на премиерот на Русија. Ситуацијата е следна, во соседната држава (бивша членка во стариот сојуз, СССР) која и сега е близок сојузник, непријателска сила изведува смена на власт преку веќе добро познатиот механизам на обоена револуција. Опциите (реалните опции, не замислените) ти се следниве:
- опција 1, изигрување на пријател и чекање соседната држава да добие полноправно членство во НАТО, по што таму ќе бидат направени непријателски воени бази и платформи за испалување на нуклеарни проектили со близок/среден домет (кои беа регулирани со договор кој САД пред пар години одбија да го продолжат, а еве и зошто). Притоа губење и на единствената приморска воена база во Црно Море и стратешки многу важно пристаниште на руската морнарица.
- опција 2, преземање акција за спречување на сето тоа, враќање на Крим, и спречување на украинско членство во НАТО

Ниеден родољуб (или патриот, ако тој назив повеќе го љубиш), не би ја одбрал опцијата 1. Ниеден добар стратег/лидер не би го направил тоа. Опцијата 1 би ја одбрал само предавник.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
...

Не знам во кој универзум, било која држава на местото на Русија, може да се очекува да оди против сопствените интереси и да се жртвува за бивш сојузник кој им го свртил грбот. Дајте еден пример од историјата кога САД направиле такво нешто.

...
хммм...

1961 година: неуспешната инвазија на Заливот на свињите во Куба;
1964 година: државниот удар во Бразил против Жоао Гоуларт;
1973 година: државниот удар во Чиле против Салвадор Аљенде;
1976 година: државниот удар во Аргентина против Изабела Перон од страна на Хорхе Рафаел Видела - оваа гнаса од генерал и диктатор во чие што време беа крадени и продавани бебиња, дури е овековечен во еден од музичките хитови Demoliendo hoteles на еден од татковците на аргентинскиот рок Чарли Гарсија во 1984 година, 3 години после соборувањето на воената хунта на Видела;
1978 - 1990 година: Никарагванската Револуција, за време на која Роналд Реган активно ги поддржуваше злосторничките Контраси, Даниел Ортега до денешен ден им е трн во око на САД, ај што ги преживеа контрасите, туку и до денешен ден е на власт во Никарагва, Доналд Трамп активно работеше на негово соборување, можеби другарот Јосиф Робинет Бајден ќе ја заврши работата;
1983 година: американската инвазија на Гранада;
2019 година: државниот удар во Боливија, држава со официјално најголеми резерви на литиум во светот - новата нафта на 21-от век, за волја на вистината соборениот боливиски претседател Ево Моралес се врати во Боливија минатата недела, но тоа не значи дека тука завршува игранката;

... и бројни други примери.

Запознаен си со Монровата доктрина ?

Во Советскиот Сојуз важеше Брежњевата доктрина, која резултираше со задушувањето на Прашката пролет и државниот удар во Чехословачка во 1968 година. Советскиот Сојуз не постои повеќе, а исто така не постои повеќе ниту Брежњевата доктрина, но затоа Монровата доктрина која датира од 19-от век, до денешен ден масовно се спроведува низ Централна Америка и Јужна Америка.

@Vanlok , точно е тоа за Украниа, меѓутоа наместо Русија да се обиде наредниот претседател пак да биде проруски, тие подржуваат сепаратизам, им анексираат дел од територијата, и како утре, на некои наредни избори, проруски претседател ќе ги бара гласовите од сите украинци
Тоа е веќе испробана игранка која секогаш резултира со нови шаренолики идиотизми. Пред Виктор Јанукович да биде соборен од власт во 2014 година, Украина ја имаше таканаречената Портокалова Револуција во периодот помеѓу ноември 2004 и јануари 2005, која исто така резултираше со одржување на нови избори со цел да се спречи про-руски претседател да биде избран.

Вака со анектирањето на Кримскиот Полуостров, Русија барем им овозможи имунитет од шаренолики идиотизми на своите поморски бази на Црното Море. Што е сигурно, сигурно е.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Закон, како ме изненадуваат ова Русиве со креативност.

На кого му текна фрактална крастајца, ала да му е :pos:

 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Некоја злокобна хиена Џон Меккејн се доближила до руската меѓа,во заливот на Петар Велики, па "Адмирал Виноградов" дејствувал како се дејствува према такви гадури.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716



Vjerovali ili ne: Latvija moli Ruse da zadrže teretni promet kroz njihove luke
Latvijsko Ministarstvo prometa apeliralo je na Moskvu sa zahtjevom da zaustavi pad teretnog prometa kroz ovu baltičku republiku, piše Tvnet.lv. Latvije objašnjava pad ruskom prometa na dva načina - zbog dugogodišnje odluke Rusije da izgradi svoje luke i usmjeri tok kroz njih i "ekonomskih sankcija za okupaciju Krima i rat u Ukrajini".

U listopadu je zabilježen najveći pad u latvijskim lukama povezan s opskrbom ugljena i glavnim terminalom za ugljen na otoku Krievu u Rigi. Od planiranog prosjeka od 118 vagona dnevno, prihvaćeno je samo 39. Ukupno je 850 vagona trebalo ući u latvijske luke, a umjesto toga prosječna dnevna brojka bila je 724 vagona. TV program Nekā personīga („Ništa osobno“) dobio je pismo koje svjedoči da „Latvijske željeznice“ nastavljaju s nadom gledati prema Rusiji.

Zamjenik državnog tajnika Ministarstva prometa Uldis Reimanis , kao šef radne skupine za promet Rusije i Latvije, napisao je pismo svom kolegi u Moskvi Juriju Petrovu , koji je ujedno i pomoćnik ministra prometa Ruske Federacije. Latvijska strana u pismu skreće pozornost ruskim kolegama na problem pada tereta.
"Dakle, u listopadu se ruska strana nije složila oko 94% tražene količine tereta ugljena - klijenti su željeli primiti više od 4800 vagona s ugljenom u lukama Latvije, ali dogovoreno je samo 279. U studenom nije dogovoreno 100% traženog volumena, što znači potpuni prestanak isporuke teret ugljena”, rekao je ministar u latvijskoj TV emisiji.

I što sad. Rusija bi trebala "čuvati bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka svoga" i ostaviti teret Latviji da ne pocrkaju, jer im je mlado radno sposobno stanovništvo na zapadu EU, a zemlja ovisi o nešto javnog sektora, usluga i naknada za tranzit u Rusiju i Bjelorusiju.

Latvijski TV program tvrdi da su pismo odobrili Ministarstvo vanjskih poslova i latvijsko veleposlanstvo u Rusiji, a niti jedna od uključenih strana ne smatra da je ovaj pristup dvoličan. Ministar vanjskih poslova Edgar Rinkevič poziva na "odvajanje političkih rasprava s Rusijom o povijesti, Krimu i Ukrajini od praktičnih pitanja koja bi se trebala rješavati na razini ministarstava transporta i komunikacija"
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
1606335238571.png
... и бројни други примери.

Запознаен си со Монровата доктрина ?
Другар, не се разбираме нешто?
Јас прашав зошто некој би очекувал од Русија да се жртвува за туѓи интереси, и побарав пример кога САД се жртвувале за туѓи интереси... А ти ми враќаш со листа од амерички инвазии и насилни воени промени на власт во незвисни и суверени држави?

Очигледно е дека се збуни нешто. Не зборуваме за империјалистчките воени доктрини на САД или СССР, и не зборуваме за Монровата доктрина, не - јас зборував за нереални и наивни очекувања од Русија. И те молам не ми реплицирај се додека не си сосема сигурен дека ја разбра претходнава реченица. :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Прегледај го приврзокот 276172

Другар, не се разбираме нешто?
Јас прашав зошто некој би очекувал од Русија да се жртвува за туѓи интереси, и побарав пример кога САД се жртвувале за туѓи интереси... А ти ми враќаш со листа од амерички инвазии и насилни воени промени на власт во незвисни и суверени држави?

Очигледно е дека се збуни нешто. Не зборуваме за империјалистчките воени доктрини на САД или СССР, и не зборуваме за Монровата доктрина, не - јас зборував за нереални и наивни очекувања од Русија. И те молам не ми реплицирај се додека не си сосема сигурен дека ја разбра претходнава реченица.
Мислам дека одлично се разбравме.

Твоето прашање се однесуваше на американските дејствија против поранешните сојузници на САД, а кои биле спротивни на интересите на САД.

Е па на долг рок американските дејствија против нивните поранешни сојузници како тие кои ги спомнав во листата не беа баш во корист на интересите на САД.

Авганистан е добар пример за држава која САД ја помагаа против Советскиот Сојуз, па помалку од 20 години подоцна им врати мило за драго. А мислам дека и до денешен ден им враќаат мило за драго со извозот на хероин, ако е тоа во интерес на САД, тогаш грешам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Две работи мешаш - интересите на САД и интересите на тамошните интересни групации (како MIC, банкарите, разни лобија, итн). Интересите на Републиката САД се спротивни на интересите на тие во заградата. Тој конфликтот на интереси ти го претставуваш како „жртвување на интересите на САД“. Всушност ништо не се жртвувало, затоа што САД (Републиката, и Народот) никогаш не го одбрале ниту се согласиле со курсот на акцијата (како тие погоре набројаните).

Но дигресираме (всушност ти дигресираш). Споредбата на САД со Русија е лоша и несоодветна, затоа што во Русија државата го контролира нивниот MIC каде често е и мнозинскиот сопственик, истото важи и за поголемиот дел од важните индустрии а посебно енергетскиот сектор. Затоа и акциите на Русија во соседните држави кои ги коментиравме поназад, на крај испаднаа дека сѐ во интерес на државата Русија. Наспроти примерите кои ги даде со САД, каде наведените акции се направени за заштита на интересите на MIC, банкарите, и разни лобија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.224
Поени од реакции
78.806
Ако се запукаат Русија и НАТО, евентуалната неутралност на Македонија, ќе може у гз да си ја напика.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Ако се запукаат Русија и НАТО, евентуалната неутралност на Македонија, ќе може у гз да си ја напика.
Па не сме нешто далеку од април 1941.

Кралство Југославија прво се придружи на силите на Оската, па им се случи државен удар, па силите на Оската присилно си ја вратија својата најнова членка во својот двор, за 3 години подоцна да се повлекуваат преку нејзината територија, а нешто околу 20.000 шваби и околу 15.000 Италијанци се вратија во своите родни татковини во ковчези.

Вистината е дека тие кои не си ја знаат историјата се осудени истата да им се повтори, но на овие простори изминативе 4 и повеќе години се турка некаква приказна дека историјата/името/идентитетот/јазикот нема да донесат леб врз трпезата и покрив врз главата, па затоа не сме нешто далеку од април 1941.

Останува да видиме на кого ќе му се нафрлат слободарските и демократорските западњачки режими после 20 јануари 2021, досега Доналд Трамп ја маваше Кина со дрва и камења, ќе видиме на кого ќе му се нафрли другарот Јосиф Робинет Бајден после 20 јануари 2021.

А тие кои си мислат дека лесно ќе поминат со отпишување на историјата/името/идентитетот/јазикот во замена за некаква безбедност и стабилност, допрва ќе откријат што значи да си во позиција на топовско месо, затоа што не си ја знаат историјата.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Друга мошне интересна анализа за влијанието на климатските промени во Русија, како и во светот во декадите кои ни доаѓаат и кои би биле импликациите од нив. Статијата главно се центрира на политиките, економијата, агрикултурата, демографијата и трговијата во РФ а дел посветува внимание и на Европа, Кина, УСА, Индија и светот воопшто.

How Russia wins the Climate Crisis

Climate change and its enormous human migrations will transform agriculture and remake the world order — and no country stands to gain more than Russia.
It was only November, but the chill already cut to the bone in the small village of Dimitrovo, which sits just 35 miles north of the Chinese border in a remote part of eastern Russia’s Jewish Autonomous Region. Behind a row of sagging cabins and decades-old farm equipment, flat fields ran into the brambly branches of a leafless forest before fading into the oblivion of a dreary squall. Several villagers walked the single-lane dirt road, their shoulders rounded against the cold, their ghostly footprints marking the dry white snow.

A few miles down the road, a rusting old John Deere combine growled on through the flurries, its blade churning through dead-brown stalks of soybeans. The tractor lurched to a halt, and a good-humored man named Dima climbed down from the cockpit. Dima, an entrepreneur who farms nearly 6,500 acres of these fields, was born in the Liaoning Province of northeastern China — his birth name is Xin Jie — one of a wave of Chinese to migrate north in pursuit of opportunity in recent years. After Dima’s mostly Chinese laborers returned home this year amid the Covid-19 pandemic, he has been forced to do much of the work himself. Bundled against the wind in a camouflage parka, he bent to pick a handful of slender pods from the ground, opening one to reveal a glimpse at Russia’s future.

A great transformation is underway in the eastern half of Russia. For centuries the vast majority of the land has been impossible to farm; only the southernmost stretches along the Chinese and Mongolian borders, including around Dimitrovo, have been temperate enough to offer workable soil. But as the climate has begun to warm, the land — and the prospect for cultivating it — has begun to improve. Twenty years ago, Dima says, the spring thaw came in May, but now the ground is bare by April; rainstorms now come stronger and wetter. Across Eastern Russia, wild forests, swamps and grasslands are slowly being transformed into orderly grids of soybeans, corn and wheat. It’s a process that is likely to accelerate: Russia hopes to seize on the warming temperatures and longer growing seasons brought by climate change to refashion itself as one of the planet’s largest producers of food.

-Текстот е огромен, читајте го на линкот ако ве интересира повеќе -
TL/DR : Климатските промени носат предизвици за сите држави, најголемиот дел ќе се соочат со сериозни кризи и проблеми додека неколку држави ќе имаат бенефити од кои Русија посебно ќе се издвои. Промената на климата конечно ќе овозможи најоптимални услови за живот во Сибир, тундрата ќе се трансформира во плодна почва, топењето на Арктикот овозможува побрз морски пат од Европа до Источна Азија и Северна Америка а на средина помеѓу сите нив седи Русија. Понатаму, со зголемувањето на температурата се намалуваат квотите на храната низ светот, особено Индија (1.390.000.000 население), а со зголемување на нивото на морињата повеќе големи градови во САД, Кина и Европа како и цели држави како Бангладеш (160.000.000 население) се соочуваат со предизвик да не бидат проголтани од морињата и ќе инвестираат ресурси да ги одржат на површина. Тоа ќе предизвика до сега невидени катастрофи, еколошки и економски, но најлошата од нив се климатските бегалци чиј број ќе биде во десетици, ако не и стотици, милиони. За разлика од нив Санкт Петерсбург е единствен голем руски град со ризик да исчезне.

Русија има огромен потенцијал да биде сериозна економска и трговска сила и агроекономска велесила во иднина, единствено прашање е дали нејзините лидери ќе ја искористат или ќе ја пропуштат оваа шанса.

Другите северни држави како Канада и Скандинавските земји имаат идентични бенефити со тоа што тие ја немаат популацијата и територијата на РФ.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Значи климатскиве промени најмногу и одговараат на Русија...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Порт Судан, е прекрасно пристаниште на Црвеното Море.Има прекрасен поглед на Црвено Море,а и попатно и на целиот транспорт низ Суецки Канал.
Во исто време покрај прекрасните плажи има и убав поглед кон Џеда вториот по големина саудиски град и најголемо пристаниште,а во исто време му ги гледа и сараите на саудискиот калиф во Ријад.Со еден збор местото е прекрасно,па руската мрнарица ги прошири своите маожност на едно стратешки важно место.
Сега руската морнарица има свои пријателски земји кои излегуваат на топлите мориња во Сирија Алжир и Египет на Средоземјето,Судан и Мадагаскар во западноиндискиот Океан плус Виетнам и Индија во источноиндискиот Океан. Тоа се одлични места за руската флота.
Венецуеала и Куба на топлото и прекрасно Карипско Море ја заокружуваат з за сега присутноста на Руската флота на толпите и егзотични морски ширини.
Прашањето зошто Саудиска Арабија која има огромно влијание во Судан не успеа(или не сакаше) да го спречи созадавањето база на руската флота , е прашање кое во одговорот ќе ни појасни многу работи за сегашните светски случувања.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom