Русија - смена во надворешната политика?

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Да ги броиме сакаш мртвите противници... Еве нема да сум екстремен ќе споредиме со Франција...
Еве ќе почнеме од жолтите елеци... 11 мртви (лежи некој затвор за нив ?)
До тука мислам дека е доволно, али ќе продолжиме понатаму... Во Либија, колку мртви противници има и колку од нив се деца ?
Чекај сега малку, мешаш баби и жаби, го разводнуваш разговорот и таа игра нема да ти ја играм, избрао си погрешног човека за да разводнуваш тема која не ти одговара.

Значи во Франција има мртви 11 ОПОЗИЦИСКИ ЛИДЕРИ, убиени во СОМНИТЕЛНИ И НЕРАЗЈАСНАТИ ОКОЛНОСТИ? Остај ти сега жолти молти елеци, и деца во Либија..Зборуваме за противници на власта од повисок калибар, што имаат ИМЕ И ПРЕЗИМЕ, што претставувале директна закана, дали по власта како директни опозиционери, од типот на адвокати кои пронашле сериозни проневери на пари, луѓе mindchangers, дали по дел од државната олигархија која не играла по нотите кои му се свиреле...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.586
Поени од реакции
26.099
Чекај сега малку, мешаш баби и жаби, го разводнуваш разговорот и таа игра нема да ти ја играм, избрао си погрешног човека за да разводнуваш тема која не ти одговара.

Значи во Франција има мртви 11 ОПОЗИЦИСКИ ЛИДЕРИ, убиени во СОМНИТЕЛНИ И НЕРАЗЈАСНАТИ ОКОЛНОСТИ? Остај ти сега жолти молти елеци, и деца во Либија..Зборуваме за противници на власта од повисок калибар, што имаат ИМЕ И ПРЕЗИМЕ, што претставувале директна закана, дали по власта како директни опозиционери, од типот на адвокати кои пронашле сериозни проневери на пари, луѓе mindchangers, дали по дел од државната олигархија која не играла по нотите кои му се свиреле...
Мене ми е човечки живот еднакво важен, како да ти кажам... Дури и помалце би се бунел Ле Пен да видам да ја убијат одколку било кој од тие 11 што најверојатно верувале во тоа што го правеле... Додека за лидерите на тие што ги испровоцирале тие протести, тие 11 изгубени души се само политички инструмент, ништо повеќе... Така да...

Чим само тие со име и презиме ти се важни, нема зошто да се буниш што ги тегнеле кокошките за коса.,..
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Мене ми е човечки живот еднакво важен, како да ти кажам... Дури и помалце би се бунел Ле Пен да видам да ја убијат одколку било кој од тие 11 што најверојатно верувале во тоа што го правеле... Додека за лидерите на тие што ги испровоцирале тие протести, тие 11 изгубени души се само политички инструмент, ништо повеќе... Така да...

Чим само тие со име и презиме ти се важни, нема зошто да се буниш што ги тегнеле кокошките за коса.,..
Moжеше и подобро оправдување да дадеш, од тоа со човечките животи. Убаво знаеш како напишав и во кој контекст е напишано, и сам знаеш дека се е вистина. Браниш неодбранливо. Опозиционери досега се убивани во две држави, едната е Северна Кореја, епа сега види ти другата која е.

На Иди Амин т.з. му било страв да убие опозициски лидер.

Јас не реков дека не се исти човечките животи, ти импутираш зборови за да ја замачкаш вистината дека опозиционерско движење однапред е осудено на пропаст, бидејќи ќе биде отсечена главата на тоа уште непочнато.

Само никаде во Западните земји нема убивање видни опозиционери и јавни критичари на власта.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Руската армија наредната недела ги започнува стратешките маневри "Кавказ",покрај другото за да Путиновата понуда пред ООН која ќе биде дадена на Западот да поприми доволна сериозност.
Сигурен сум дека ќе се испроба ново хиперсонично оружје кое до сега не е покажано во јавноста.Русија е цврсто решена да го менува светот во кој живееме денеска.
Таа има се што е потребно да го направи тоа и тоа ќе биде.
А инаку еден топол и срдечен поздрав од господин Сноуден до толератните западни демократии,а подршка во нерамноправната но праведна борба на господин Асанж.
Сепак живееме во време на Викиликс и секој обид за негирање на тоа изгледа смешен.
[/QUOTE]
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Руската армија наредната недела ги започнува стратешките маневри "Кавказ",покрај другото за да Путиновата понуда пред ООН која ќе биде дадена на Западот да поприми доволна сериозност.
Сигурен сум дека ќе се испроба ново хиперсонично оружје кое до сега не е покажано во јавноста.Русија е цврсто решена да го менува светот во кој живееме денеска.
Таа има се што е потребно да го направи тоа и тоа ќе биде.
А инаку еден топол и срдечен поздрав од господин Сноуден до толератните западни демократии,а подршка во нерамноправната но праведна борба на господин Асанж.
Сепак живееме во време на Викиликс и секој обид за негирање на тоа изгледа смешен.

Да не ја смеша темата Хумор со оваа?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.685
Поени од реакции
4.344
Руската армија наредната недела ги започнува стратешките маневри "Кавказ",покрај другото за да Путиновата понуда пред ООН која ќе биде дадена на Западот да поприми доволна сериозност.
Сигурен сум дека ќе се испроба ново хиперсонично оружје кое до сега не е покажано во јавноста.Русија е цврсто решена да го менува светот во кој живееме денеска.
Таа има се што е потребно да го направи тоа и тоа ќе биде.
А инаку еден топол и срдечен поздрав од господин Сноуден до толератните западни демократии,а подршка во нерамноправната но праведна борба на господин Асанж.
Сепак живееме во време на Викиликс и секој обид за негирање на тоа изгледа смешен.
Какви се овие недемократски воени вежби “кавказ 2020“?
Шо се замислуат овие Русиве?
Ако вака продолжат, ЕУропска може ногу лесно да им воведе ембарго и нема да увезува плин од нив ами демократски ќе се смрзнува, ..или оние вакцините за корона, шо се замислуат, на Индија и продале над 100 милиони дози алооооо, е нема ако треба сите демоНкратски ќе испоцркаме ама руски викцини нема да купиме!


Се говори дека ова е одговор на веџбите на ОТАНистите, кои во последните месеци увеџбувале напад на РФ со стратешки бумбари-дери, но и повторно “палење“ на Украина,... веројатно сметат дека на тој начин ќе ја заземат Белорусија а потоа се ќе оди лесно.
Стратешката длабина и нуклеарната тријада на Руската Федерација и овозможуваат комоција, но мора да внимава на случувањата во Белорусија инаку повторно може да се случи “разигрување“,.. еве и шарениве лубриканти ги глеам се спремат за источен фронт, сакале во први редови.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Европа зависела од гасот...Можеби порано, но сега тешко...Ако зависиш од некого, поинаку се однесуваш кон него од тоа како се однесуваш сега...

Некој само си умислил дека е фактор и дека сите зависат од него.....А всушност...Никој не зависи...sad story...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Европа зависела од гасот...Можеби порано, но сега тешко...Ако зависиш од некого, поинаку се однесуваш кон него од тоа како се однесуваш сега...

Некој само си умислил дека е фактор и дека сите зависат од него.....А всушност...Никој не зависи...sad story...
Точно, некој во Брисел и во Берлин се умислил дека е фактор и дека сите зависат од него, останува на претстојната зима и пандемијата на корона вирус да ги треснат од земја за да ги приземјат.

Не дека нешто ќе се освестат, но барем да се приземјат.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Точно, некој во Брисел и во Берлин се умислил дека е фактор и дека сите зависат од него, останува на претстојната зима и пандемијата на корона вирус да ги треснат од земја за да ги приземјат.

Не дека нешто ќе се освестат, но барем да се приземјат.
Во право си. Некој што е навикнат на сув леб и водка, знај како да преживеј во секоја ситуација. Прашањето е само до кога преживување. Нели треба да се види и живот?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Во право си. Некој што е навикнат на сув леб и водка, знај како да преживеј во секоја ситуација. Прашањето е само до кога преживување. Нели треба да се види и живот?
Зависи која е дефиницијата за живот индивидуално за секој човек.

Еве ние во северенфиромистан изгласавме живот и кај нас тоа е веќе завршена приказна.

Како Русите ќе донесат живот кај нив зависи од тоа која е нивната дефиниција за живот.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Зависи која е дефиницијата за живот индивидуално за секој човек.

Еве ние во северенфиромистан изгласавме живот и кај нас тоа е веќе завршена приказна.

Како Русите ќе донесат живот кај нив зависи од тоа која е нивната дефиниција за живот.
Блазе тебе ако очекуваш(е) живот да ти донесат една од двеве партии што изминативе 30 години мајка и расплакаа на Македонија...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Блазе тебе ако очекуваш(е) живот да ти донесат една од двеве партии што изминативе 30 години мајка и расплакаа на Македонија...
Ехехеее, да ги чекав нив сега ќе бев на улица. Среќа во несреќа е тоа што моите беа меѓу првите кои останаа без работа после 8 септември 1991 и уште од тогаш одлично знаеја дека нема што да бараат или да очекуваат од политичка партија.

Јас го следам нивниот пример цел живот, а мојата дефиниција за животот подразбира меѓу другото и да не очекувам ама баш ништо ниту од политичка партија, ниту од државата.

Ама јас сум еден од малкуте исклучоци наспроти корисните идиоти кои гласаат за живот, за обнова и за слични партиски догми.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Ехехеее, да ги чекав нив сега ќе бев на улица. Среќа во несреќа е тоа што моите беа меѓу првите кои останаа без работа после 8 септември 1991 и уште од тогаш одлично знаеја дека нема што да бараат или да очекуваат од политичка партија.

Јас го следам нивниот пример цел живот, а мојата дефиниција за животот подразбира меѓу другото и да не очекувам ама баш ништо ниту од политичка партија, ниту од државата.

Ама јас сум еден од малкуте исклучоци наспроти корисните идиоти кои гласаат за живот, за обнова и за слични партиски догми.
Конечно во едно нешто да се сложиме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom