Русија - смена во надворешната политика?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Овој е од тие сечени што јаде само ...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
јеботе па како се множат кретениве, вие сте пострашни и од коронава почнувам да сумњам дека кретенизмот е заразен... каде ти виде јас да споредувам Србија и Германија... да не го тупиме која суверена земја има на своја територија америчка војска која што неможе да ги избрка?
друго еве кажими зошто толку се спротиставуваат Иран да има нуклеарно оружје или зошто немаат муда да влезат во С.Кореја...
Мешаш во еден пост баби и жаби пробуваш да си паметен со блиска историја, али со меѓусебните увреди ке застанам тука бидејќи ако почнувам јас да пишувам тука и за 2001 и за тоа како се дркаше на Србија 99 со тоа што македонски народ излезе и запали америчка амбасада за кое што имам постшовање и не би сакал други коректни македонци да увредам на форум ради кретенски куртони како ти што си и оној бланко што ми се закачува на секоја тема на курац.
Автоматски споено мислење:


не би било лошшо да се прошета некад подалеку од балкан, чисто ради сопствено надоградување.
Класична србијанска будала, има секакви будали по свет ама некои се неизлечиви во својата тупост, каков Иран каква С.Кореја зошто амери би напаѓале С.Кореја за да одржаваат 25 милиона полугладно население кое ќе се стовари на грб на Сеул, војните имаат последици, не е тоа како што мислат србите.
Имаше и Ирак 6000 тенка и им се деси гробље тенкова, како Вуковар само мнооооогу поголемо.
А имаш фини земји како Исланд кои без армија си имаат јак стандард, цивилизациско ниво, си тераат уживаат во мир и просперитет.

Србоманите и таквите како тебе кои оделе да палат америчка амбасада се прилично шеговита епизода во 78 дневното табање на немоќната Србија, секој ден еј, ццц, ве ебеа анално ден по ден, ви го зедоа Косово после чак и една Црна Гора ви избега, значи никој не ве сака, вие го повлековте цел регион назад пола век, ебаве мороните гнасни, вашата академија за науки црташе мапи на велика србија, 200К+ мртви ради вас, јас ти реков, припадноста кон србијанството е нешто срамно, како сифилис, не е нешто за кое треба да се труби.
Невозможно е да се навреди србин пошто србите треба да се квалификуваат во луѓе прво. После, може муабет.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Дај бе скиними се скурца, што треба да зборувам нешто што не сум слушнал ебате кретенот, треба да знаеш дека за твојата македонија, а во исто време и мојата ретко кој има слушнато во белиот свет, а оваа само твоја македонија што е во белиот свет ја рачунаат за хеленска, што поббрзо прифатиш полесно ке ти е.. имаш видео и од Путин со исто мислење.
Ти треба да им се скинеш на македонците с курца.
Фино, културно со хипотези се дискутира за историски факти и ти влетуваш како падобранец за да омаловажиш со нисам одавде муабет, демек реално искуство, ама всушност да плукнеш по малку по нас. Навистина човеку не те разбирам, ај овие фми, штипјанец, хан ацо итн. знаеме дека се нереални луѓе како тие ботовите на твитер од Вучиќ, ама ти што потреба на секоја еб*ена тема да негираш, се потсмеваш и потценуваш се што е поврзано со Македонија?
Зошто си толку закоравен не ми е јасно и мизерен во твоето битисување и зошто толку те боцка се' што е македонско?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Позитивен е на корона тестот, а бладање е нормален симптом при корона, + седи во изолација. Девојка му нема симптоми, значи понежен е од неа, а тоа го боли.

Иначе и Путин и Јелцин јавно имаат кажано дека се благодарни на браќата Кирил и Методиј што им дале писменост, а испратени од Рим.

Демек претходно на Балканов и Русија биле неписмени.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Психологија сам кажа не те бива. Економија веќе неколку пати ти посочив основни работи ама ништо не разбра така да и тоа не те бива. Во Русија не си бил ама све знаеш... Формираш мислење од два клика, пак твој зборови.... Пеер, ме мрзи да пишувам повеќе, пошто остана само да те правиме будала што и не е толку тешко, премногу материјал има во овој пост...

Незнам у што филм си влезен. Јас сум Македонец што претежно живее во АУС. Ниту сум русофил нит ме заболе кур за нив, реално јас сум повеќе западно настроен него било кој.

Јас ти пишувам што сум видел и доживеал, што е објавено на нет од западни извори според твој два клика критериум ти ми кажуваш приказни за минималци и си вадиш проценти од ракав за просеци и минималци најверојатно базирани на твој лични искуства и фрустрации од МКД пошто очигледно од минималец повеќе и не си видел.

Ајде да се разбереме сељачки, ќе ги тргнеме „богаташите и сиромасите“ од метрополите, Москва и Скопје, еве да ги споредиме 10тите најголеми градови.

10ти најголем град во Русија е Ростов на Дону.... Еве што вика salaryexpolorer.com... 2 клика истрага, пошто моето лично искуство нема да го земеме за релевантно а твоето рекла казала упоште не вреди да го коментираме.

Average Salary in Rostov-on-Don 2020 - The Complete Guide
www.salaryexplorer.com › salary-survey


  1. A person working in Rostov-on-Don typically earns around 110,000 RUB per month. Salaries range from 27,800 RUB (lowest average) to 490,000 RUB (highest average, actual maximum salary is higher). This is the average monthly salary including housing, transport, and other benefits.

10ти најголем град во МКД е Струмица... Пази ова е струмица на заев, која важи за БОГАТ регион во МКД. Споредуваме милјонски град со 30К струмица...

Search Results
Web results
Cost of Living in Strumica. Apr 2020. Prices in Strumica
www.numbeo.com › Cost of Living › North Macedonia


Add data for Strumica ... Also, consider looking into aggregate data for Average in North Macedonia ... Average Monthly Net Salary (After Tax), 19,833.33 ден.



Значи најниска плата во милјонски Ростов на Дон е 344 евра, а во заева струмца ПРОСЕЧНА плата е 320е...Пази просечната плата во Ростов според овие е 1363е кој во струмица ќе ги сонуваат овој милениум ама, заеби еве минималец во Ростов е повосок него просек во Струмица...

Дај сокри се некаде и не замарај повеќе за економија.
Јас би ти препорачал да се самоубиеш, од тебе никаква корист, без тебе никаква загуба, во таа категорија на инсекти си.
Струмица 10-ти град по големина во Македонија? Дали си свесен што напиша? Ќе ве уништи овој нетот бе гопник...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Јас би ти препорачал да се самоубиеш, од тебе никаква корист, без тебе никаква загуба, во таа категорија на инсекти си.
Струмица 10-ти град по големина во Македонија? Дали си свесен што напиша? Ќе ве уништи овој нетот бе гопник...
Види Муерте, еве по некоја случајност го знам кано лично и персонално. Иако може тебе, а и на многу други им личи поинаку, Кано е светски човек, дури и незнам зошто му е потребно да се замара со нашиве глупости. Човекот е попрошетан од сите што тука збориме на темава неколку пати повеќе. Можеби Струмица не е 10ти град во Македонија, ама ја уткаш поентата и одиш на инает..
Тоа дали Русија е Швајцарија, не е... ама е многу далеку од Уганда како што сакаш да ја претставиш. И нема потреба да продолжите да се вреѓате и двајцата...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Дечки имајте само на ум дека нациите се нова појава, пост средина на 18.век и дека ниту една денешна нација не може да претендира на милениумска па и вековна "старост" бидејќи ќе испадне смешно. Да видиме кој бил тоа француски литературен стандарден говор во 1574 или англиски во 1444, кои тоа културни и општествени стандарди ги запазиле за да може науката да има последен збор.

На Балканот со 90-те дојде и остана цунами од псевдо-историски материјал, каде што сите докажуваат дека се најстари на светот. Моите баби и дедовци биле први кои научиле македонски, нивните родители говореле влашки и не знаеле воопшто македонски, веројатно не им требал, така да полека малку со теорииве, жими Георге Хаџи, кој го памети, кој не го памети е многу млад :)

Ако некој може да каже кој победил во српско-атлантидската војна, ќе му бидам благодарен :)
Автоматски споено мислење:

Види Муерте, еве по некоја случајност го знам кано лично и персонално.
Сочуство.
Повеќе им верувам на луѓе кои сега, во моментов, живеат во Русија и кои мене ме шокираа со нивните кажувања, јас порано мислев деа Русија има многу поголем стандард, затоа викаат прашај паталец.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Ако некој може да каже кој победил во српско-атлантидската војна, ќе му бидам благодарен :)
Атлантида е под вода, Србија до Токија. Какво е тоа прашање?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Дечки имајте само на ум дека нациите се нова појава, пост средина на 18.век и дека ниту една денешна нација не може да претендира на милениумска па и вековна "старост" бидејќи ќе испадне смешно. Да видиме кој бил тоа француски литературен стандарден говор во 1574 или англиски во 1444, кои тоа културни и општествени стандарди ги запазиле за да може науката да има последен збор.

На Балканот со 90-те дојде и остана цунами од псевдо-историски материјал, каде што сите докажуваат дека се најстари на светот. Моите баби и дедовци биле први кои научиле македонски, нивните родители говореле влашки и не знаеле воопшто македонски, веројатно не им требал, така да полека малку со теорииве, жими Георге Хаџи, кој го памети, кој не го памети е многу млад :)

Ако некој може да каже кој победил во српско-атлантидската војна, ќе му бидам благодарен :)
Автоматски споено мислење:



Сочуство.
Повеќе им верувам на луѓе кои сега, во моментов, живеат во Русија и кои мене ме шокираа со нивните кажувања, јас порано мислев деа Русија има многу поголем стандард, затоа викаат прашај паталец.
Па земи во предвид Римјаните, цела официјална историја се базира на нив, само они се важни, се друго е безначајно, сокриено, итн итн.
Ако толку се небитни нации и историја, што толку притисок и форсирање само Римски информации/ толкувања.
Власите знаеме дека одамна се тука, благодарение баш на Римјаните и се главни, ама тоа не значи дека претходно тука имало мајмуни.
Единствен кој успеал да направи глобален свет е Александар (мајка Илирка), тоа и ти би се согласил, не се прави со мајмуни. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.071
Дечки имајте само на ум дека нациите се нова појава, пост средина на 18.век и дека ниту една денешна нација не може да претендира на милениумска па и вековна "старост" бидејќи ќе испадне смешно. Да видиме кој бил тоа француски литературен стандарден говор во 1574 или англиски во 1444, кои тоа културни и општествени стандарди ги запазиле за да може науката да има последен збор.
Нациите ги уништил средниот век и религиите (муслиманите и инквизицијата) не е дека немало нации па магично се појавиле.... Националните држави никнале во средина на 18 век, кога веќе ослабнало влијанието на црквата... Ова ти е чисто комуњарски муабет
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Па земи во предвид Римјаните, цела официјална историја се базира на нив, само они се важни, се друго е безначајно, сокриено, итн итн.
Ако толку се небитни нации и историја, што толку притисок и форсирање само Римски информации/ толкувања.
Власите знаеме дека одамна се тука, благодарение баш на Римјаните и се главни, ама тоа не значи дека претходно тука имало мајмуни.
Единствен кој успеал да направи глобален свет е Александар (мајка Илирка), тоа и ти би се согласил, не се прави со мајмуни. :D
Па и не се нешто особени битни, на мене потеклото не оставило ништо веројатно, карактерни црти, интереси, таленти или било што кое ме дефинира како личност.
Што на тебе оставила припадноста кон македонската нација, на кој начин тоа влијаело на тебе? Гледаш дека имаш дијаметрално спротивни ставови со мнозинството од твојата нација, како е можно тоа?

Не сум нешто упатен во античка историја, досадна ми е, па и средновековна исто така да не би влегувал во полемики за нешто што не го знам, од појавата на машината наваму имам солидни познавања, некои 250 години уназад, поинтересно е, интензивно :D
Се плашам да ставам на Гугл рат измеџу старих срба и Лемурије, да не ми даде полна страна линкови :D
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Русите зборови кои ги викаат македонизми
было
как
он
на
слово
от
но
что
Гора
Может
Другои
Воздух
Домои
Читат
Високии
Работа
Место
После
Назад
Немного
Наш
Под
Нам
Вид
Свет
Отец
Просто
Много
Означат
Приговор
Низкии
Дават
Она
Там
Многие
Звук
Над
Долго
Ден
Вода
Страница
Школа
Далеко
Близко
etc etc etc.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom