Русија - смена во надворешната политика?

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
Тука е разликата што јас знам дека има попаметни од мене, ама ти алудираш дека од тебе нема! А тоа е веќе, дијагноза галиба!
Темата е друга, прашањата се поставени, ако сакаш одговори, ако не, не замарај со каков сум јас. Прв почна да се исмејуваш па сега наместо да се покажеш, ти хихи хаха, не ти личи на годинити.
Ако поставување прашања е алудирање за паметен, како ли само децата си ги образувал...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Само еден фактор влијае и влијаел низ историјата да го одреди тој што ќе биде главен во светот.
Тоа е силата а тоа значи воено-технолошка супериорност.Англичаните,Французите....го освоијат третиот токмупорад тоа .Така било низ целата историја а денес е тоа само поизразено
Русија е единствена која во овој момент има хиперсонично оружје и тоа Путин неколкупати го нагласи.Тоа ќе значи враќање на Спутник дипломатијата од крајот на педесеттите и почетокот на шеесетите години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Па баш зашто е блиску 2032, а ти никако да согледаш.
Како ти изгледа ситуацијава со короната и последиците ?
Нешто си читал за ЕУ финансиската криза што ја очекува, а вниманието го тргнаа од нејзе со короната !!
Брегзит не ти е сигнал дека нешто е труло во западниот систем ...

Кејнзијанството на дело се гледа дека е неспособно и ништо од нивните проповеди не функционира, дури и се причина за катастрофата што следи.
Можеме што сакаме да пишуваме, ама ако економијата е на бандаж, тогаш се иде надолна линија. Се повторува истото пред 100год што било. Откако на народот ќе почнат да му кркорат цревата, тогаш излегува на површина варварското во нас.
Не само ЕУ, цел западен свет ќе се раздрма, но тоа не е ни прво ни последно раздрмување... па побогу во во период од 30 години на западната цивилизација и се случија 2 огромни војни, Комунистичка револуција и граѓанска војна во најголемата Европска држава (во која пак учествувале голем број на Европските држави) и една разорна економска депресија... Ова што се случува сега, е мачји кашаљ во споредба со тоа.


Тоа што го збориш за силна армија, кажи која империја го изгубила приматот од друг конкурент во екот на нивното владеење.... прво економски слабеат, па после други си превземаат улогата.

Армијата отпосле ќе станува моќна. За да имаш моќна армија, мора да имаш одржлив економски систем, самиот Путин тоа го има изјавено, дека џабе сега имаат моќна армија, без економија. Веќе не се водат војни за територии, глобален свет сме, нема никаква смисла да прошируваш граници, а и сите земји се опфатени во глобализацијата.
Тоа било порано кога земјоделството било најважна гранка и сеуште глобализацијата не била воспоставена.
Секој период во историјата носи свои услови. Така и денешното време. Меѓутоа една работа е константа, а тоа е војната за територија. Границите тебе ти изгледаат непроменливи, исто како што им изгледале на рандом луѓе од 10век. Границите се менувале буквално во ист интензитет, за време на Османлиските освојувања, дури и помалку, одколку да речеме во 20 век. Воспоставување на вазалски/квислишки влади и така натака. Што била поразлична улогата на Кнезот Владимир, према Самоил... или Квислинг/Бандера/Павелиќ према Хитлер... или СДСМ/ДПМНЕ према САД ?

Не е проблемот каков го гледаш денеска светот ти, туку како ја гледаш историјата.
Не се мачи да објаснуваш, како што кажа, 2032 е блиску, многу работи ќе бидат појасни како се доближуваме. Посебно кога Европскиот социјализам се распаѓа како кула од карти.
Русија може да го издржи сегашниот систем што си го имаат, зашто се пребогати со енергенси, ама само колку за преживување, војска во топ 3, а економија ни во топ 10. Што поголем доказ ти треба дека војската не е веќе битна.

А ќе станат светски џандари, нормално во коалиција со УК, се знае имаш матица, имаш работници и војници.
Додуша сигурно грешам, нели според многумина тука (не ти) УК имаат само церемонијална улога низ светот и ќе го јадат немиен од моќната ЕУ. :tapp:
Да немаа Русија војска во ТОП 3 ќе беа на распродажба сега со се природи и човечки ресурси... Економијата се оправа, и тоа се оправа за пократко од времтраењето на еден човечки живот... поготово ако имаш научна основа (една од најздравите во светот), и неограничени природни ресурси...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
@jamajka
Ако се оправа така лесно економијата, што ги кочи Русите ...

Ај вака да пробамо:
Како Кина, Јапонија, Тајван, Јужна Кореа, Германија, УК се на ова ниво и тоа што се, а немаат ни 5% од ресурсите што ги има Русија, а да не збориме па за војска.

Како Јапонија, Германија, Кина од пепел стигнаа на ова ниво што се сега, а Русија знаеме каде е !!!

Тоа е силата а тоа значи воено-технолошка супериорност.Англичаните,Французите....го освоијат третиот токмупорад тоа .Така било низ целата историја а денес е тоа само поизразено
Русија е единствена која во овој момент има хиперсонично оружје и тоа Путин неколкупати го нагласи.
Уште еден навијач за словенските "браќа". Навијач бидејќи на други теми мислам дека си размислувал трезвено, а овде ко децана.
И што ако има хиперсонично оружје... Еве и нека работи безпрекорно, што со тоа...
Ќе освои нови територии ли... Својата малку ли им е
Ќе присвои нови ресурси ли ... Своите малку ли им се, најбогата со природни ресурси од цел свет
Ќе ја натера кралицана и нејзините олигарси во Русија да дојдат ... Своите богаташи не може да ги задржи, камоли други да дојдат.
Ќе ги натера државите во рубљи да тргуваат .... кај ви е моќниот БРИКС :toe: , нели доларот досега требаше да го сјебат, а уствари е неприкосновен и уште повеќе баран.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
На Германија и дадоа се да прави освен да има своја армија (каде имаат огромни ограничувања) плус американски и британска база.Што мислиш зошто?
Истото е и со Јапонија Кореја.......што мисиш зошто?Тоа е само и единствено зошто воената супериорност те прави субјект во меѓунардниот поредок.Сите тие играат како Америка свири ти тука завршува секоја приказна за екномијата.
СССР не беше држава со највисок стандард па беше суперсила и никој разумен на овој свет не споредуваше било која друга држава освен Америка со СССР.
Занчи единствено мерило за силата на државата е воената сила.Ако има и друга таква сила тогаш во нивниот однос се ставаат и други тегови као економија финансии територија идеологија....
Луѓето имаат некогаш проблем да ги одвојат причините за распад на една таква држава а тие можат да бидат внатрешни(општествено разградување),и надворешни ако некој друг го земе приматот на военотехнолошка супериорност.
Русија ако сега и избега на Аемрика воено технолошки ќе и присвојува и нови територии и нови ресурси и ќе прави се за да дојде до брзо збогатување,исто како што тоа го направија сегашните западни држави а поранешни пљачкаши.
Најбрз начин да се дојде до огромни богатства е пљачката.Огромен дел од западното богатство е дело на пљачка од останатите земји а тоа било возможно само поради нивната военотехнолошка супериорност.
Се друго се приказни за мали деца и како мали џокица замишља политику.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
На Германија и дадоа се да прави освен да има своја армија (каде имаат огромни ограничувања) плус американски и британска база.Што мислиш зошто?
Биди конкретен де кажи што и дале на Германија... ресурси, територија, пари, што ....
Или забораваш Германија и пред ВСВ е технолошки напредна, научниците им се врвот.

Истото е и со Јапонија Кореја.......што мисиш зошто?
Што им дале што на другите не им е дадено... земја да не имаат, ресурси да не имаат ...

Русија ако сега и избега на Аемрика воено технолошки ќе и присвојува и нови територии и нови ресурси и ќе прави се за да дојде до брзо збогатување,исто како што тоа го направија сегашните западни држави а поранешни пљачкаши.
Најбрз начин да се дојде до огромни богатства е пљачката.Огромен дел од западното богатство е дело на пљачка од останатите земји а тоа било возможно само поради нивната военотехнолошка супериорност.
Ако погорниот мој пост не ти беше јасен, еве да се повторам, располагаат со енормно многу природни богатства, енергенси, храна, вода, земја итн итн многу повеќе од сите други топ 5 држави, зашто не се богати, што повеќе им треба за 140 милиони народ... уште колку земја, злато, природни ресурси ...

Се друго се приказни за мали деца и како мали џокица замишља политику.
Тука си во право, само кој е мали џокица е работата. :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
@jamajka
Ако се оправа така лесно економијата, што ги кочи Русите ...

Ај вака да пробамо:
Како Кина, Јапонија, Тајван, Јужна Кореа, Германија, УК се на ова ниво и тоа што се, а немаат ни 5% од ресурсите што ги има Русија, а да не збориме па за војска.

Како Јапонија, Германија, Кина од пепел стигнаа на ова ниво што се сега, а Русија знаеме каде е !!!
LoL, Е каде е бе Русија?
У која димензија живееш ти?
Русија е на многу полиња понапред од споменативе.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Биди конкретен де кажи што и дале на Германија... ресурси, територија, пари, што ....
Или забораваш Германија и пред ВСВ е технолошки напредна, научниците им се врвот.



Што им дале што на другите не им е дадено... земја да не имаат, ресурси да не имаат ...



Ако погорниот мој пост не ти беше јасен, еве да се повторам, располагаат со енормно многу природни богатства, енергенси, храна, вода, земја итн итн многу повеќе од сите други топ 5 држави, зашто не се богати, што повеќе им треба за 140 милиони народ... уште колку земја, злато, природни ресурси ...



Тука си во право, само кој е мали џокица е работата. :toe:
Еве вака да бидам појасен.
Германија капитулира!!!!
Американците и Британците како нејзини господари им дозволија да ја обноват индустријата дури им дадоа и кредити(во причините не би навлегувал зошто тоа е сосема друга тема) им дозволија да имаат пристап кон нивните ресурси им дозволија се,единствено нешто што не им дозволија е развој на високотехнолошка воена индустрија.
Истото што го напишав за Германија важи и за другите државизошто тие се држави со човечко-научен потенцијал кој би можел да ја загрози американко-британската супремација.Да беше најважна екномијата во државниот сооднос тогаш Америка тоа ќе го забранеше.
Значи,се е многу јасно.Тоа што е најважно тоа не им е дозволено да го прават а за се останато им е дозволено и плус им е потпомогнато,зошто тоа се покажа од корист во идеолошката борба со СССР.
Русија имаше внатрешни проблеми и нескорисна идеологија(за нејзе) па ги трошеше своите ресурси за да ја победи америка и нејзините сојузници,а помагајќи им на сите окупирани народи.Тоа се внатрешни грешки кои доведоа да дојде до позиција која ја имаше се до почетокот на овој век.
Путин со внимателна родољубива работа тоа го смени и сега и во иднина че се берат плодовите од таа работа.
А ако продолжат вака тогаш сум сигурен дека Русија за 10 години ќе биде посилен политички фактор од СССР кога беше најсилен а тоа ќе доведе до енормен економски пораст.За 10 години!!!!!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
LoL, Е каде е бе Русија?
У која димензија живееш ти?
Русија е на многу полиња понапред од споменативе.
Добро, за тебе знаеме дека не така лесно споделуваш твои мислења, ама ај може во 2020 нешто се сменило, па кажи во кои полиња е понапред ... нафетни, јачменови, оризови или луцерка. :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Добро, за тебе знаеме дека не така лесно споделуваш твои мислења, ама ај може во 2020 нешто се сменило, па кажи во кои полиња е понапред ... нафетни, јачменови, оризови или луцерка. :toe:
Остај ме ти мене. Не е ова тема за мене. Али ако сакаш, нема проблем, можам да изгубам време на ад-хоминеми. Ги имам за тебе цела вреќа. Но, она на кое не сакам да губам време е следново:

Сега као јас треба да ти објаснувам како тоа земјата не е рамна или како јабуката кога ќе ја фрлам паѓа надолу заради гравитација.
Не. Не навлегувам во дискусија со некој кој ме прашува општо познати и јавно признаени факти.
Кога соговорникот се праи наудрен за да покаже некоја своја поента, не ми е баш добро потрошено време беседењето со него.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
Остај ме ти мене. Не е ова тема за мене. Али ако сакаш, нема проблем, можам да изгубам време на ад-хоминеми. Ги имам за тебе цела вреќа. Но, она на кое не сакам да губам време е следново:

Сега као јас треба да ти објаснувам како тоа земјата не е рамна или како јабуката кога ќе ја фрлам паѓа надолу заради гравитација.
Не. Не навлегувам во дискусија со некој кој ме прашува општо познати и јавно признаени факти.
Кога соговорникот се праи наудрен за да покаже некоја своја поента, не ми е баш добро потрошено време беседењето со него.
Искрено не ме интересираат религиозни фанатици, така да биди спокоен.
Туку ти ме цитираше, ме праша, а без да наброиш.
У која димензија живееш ти?
Русија е на многу полиња понапред од споменативе.
Јас убаво те прашав кои се тие полиња, значи очигледно сакам да научам. Еве Кнез убаво си споделува, а тебе зашто ти е тешко, тоа на тебе ќе оставам.
Што е тоа што се правам наудрен ... што не ти е јасно прашај, не се срами.

им дозволија да имаат пристап кон нивните ресурси им дозволија се,единствено нешто што не им дозволија е развој на високотехнолошка воена индустрија.
Немаат свои ресурси, а ако мислиш од нивните колонии, објасни како дошле до нив, а зашто Германија не успеала.
Зашто на Германија и дозволиле, има нешто сигурно, не е дека ги обожаваат или ...
За високотехнолошка, веќе е расчистено дека Германски научници како најпознати, во соработка со други зашто идат во САД, а не во Германија или Русија ... значи САД без странски научници би биле како Африка дури и послаби, немаат толку ресурси.
Значи пак не држи вода.

Русија имаше внатрешни проблеми и нескорисна идеологија(за нејзе) па ги трошеше своите ресурси за да ја победи америка и нејзините сојузници,а помагајќи им на сите окупирани народи.Тоа се внатрешни грешки кои доведоа да дојде до позиција која ја имаше се до почетокот на овој век.
Види и Америте викаат им помагаме на земјите да спроведем демократија, ама нели знаеме тоа нема врска. Така да, не знам зашто за Русија би важело тоа дека помагала, кога знаеме какви се ѕверства направила и на своите и околу себе.

Е тука со внатрешните проблеми, ако може да се задржиме и да ги објасниш, остави се друго на страна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Искрено не ме интересираат религиозни фанатици, така да биди спокоен.
Туку ти ме цитираше, ме праша, а без да наброиш.
OK, ад хоминем, нема друг начин изгледа.

Види, два посто не ме боли уво што мисли дека сум должен да напишам, некој психопат-фолијаш што сака да иде и да дере кожа со жилет на улични кучиња. Таквите треба да се у Бардовци според мене, а не да беседам беспредметно со нив за секому јасни нешта.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
OK, ад хоминем, нема друг начин изгледа.

Види, два посто не ме боли уво што мисли дека сум должен да напишам, некој психопат-фолијаш што сака да иде и да дере кожа со жилет на улични кучиња. Таквите треба да се у Бардовци според мене, а не да беседам беспредметно со нив за секому јасни нешта.
Кутриот тој, освен хихи - хаха немој нешто конкретно. Иди моли се и надевај се, грев е да мислиш поразлично од системот што ти наложува.
И што рече за полињата ....
Русија е на многу полиња понапред од споменативе.
Како и што беше најавено, НИШТО од твоја страна. Нормално од човек кој 2-3 пати гласал за дпне, а после другите ги исмејува :tapp:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Еве вака да бидам појасен.
Германија капитулира!!!!
Американците и Британците како нејзини господари им дозволија да ја обноват индустријата дури им дадоа и кредити(во причините не би навлегувал зошто тоа е сосема друга тема) им дозволија да имаат пристап кон нивните ресурси им дозволија се,единствено нешто што не им дозволија е развој на високотехнолошка воена индустрија.
Истото што го напишав за Германија важи и за другите државизошто тие се држави со човечко-научен потенцијал кој би можел да ја загрози американко-британската супремација.Да беше најважна екномијата во државниот сооднос тогаш Америка тоа ќе го забранеше.
Значи,се е многу јасно.Тоа што е најважно тоа не им е дозволено да го прават а за се останато им е дозволено и плус им е потпомогнато,зошто тоа се покажа од корист во идеолошката борба со СССР.
Русија имаше внатрешни проблеми и нескорисна идеологија(за нејзе) па ги трошеше своите ресурси за да ја победи америка и нејзините сојузници,а помагајќи им на сите окупирани народи.Тоа се внатрешни грешки кои доведоа да дојде до позиција која ја имаше се до почетокот на овој век.
Путин со внимателна родољубива работа тоа го смени и сега и во иднина че се берат плодовите од таа работа.
А ако продолжат вака тогаш сум сигурен дека Русија за 10 години ќе биде посилен политички фактор од СССР кога беше најсилен а тоа ќе доведе до енормен економски пораст.За 10 години!!!!!
Заклучокот е многу поедноставен отколку што сакаат да го направат победниците во ладната војна. СССР имаше изгубено 27М жители и речиси сите економски јаки градови и индустрија им беше срамнета со земја. Од друга страна САД имаше ,,минимални,, човекови загуби, мислам околу 100К и немаше војна на нивна територија. Понатака САД ја имаше како сојузник ВБ и другите западни земји, кои беа и се многу понапредни од тие во сферата на влијание на СССР. Тоа е како Реал и Севиља да почнат да играат фудбал со предност за Реал од 5-0. Ем Реал има појаки играчи, ем имаат предност од 5-0. Гледајќи ги потенцијалите СССР и толку критикуваниот комунизам сосема солидно ,,парираше" за време на ладната војна.

Така што поентата ми е не победи демократијата над комунизмот како што американските медиуми умеат да кажат, туку победата беше сплет на фактори кои се наметнаа уште пред војната. Теоретски САД да беше комунистички а СССР демократија, сега цел свет ќе функционираше по еднопартиски систем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Кутриот тој, освен хихи - хаха немој нешто конкретно. Иди моли се и надевај се, грев е да мислиш поразлично од системот што ти наложува.
И што рече за полињата ....
Системот ми наложува да не бидам психопат, да не ставам отров надвор и да не убивам кучиња, на пример, со жилет, дерејќи им ја кожата.
Со драго срце ги почитувам тие препораки на системот и нема потреба да се сомневам во нивната исправсност. Здравиот разум, нормалната човечка етика тоа го налага.

После инсистирањето на ад-хоминем пристап, одеднаш ти се споија тркалцата у психопатската глава за продуктивна дискусија?
Епа не сум ти ја на копче, за тебе кога ќе ти прдне да го стискаш пали/гаси.

Немам ја никаков проблем да набројам у што тоа е Русија боља од земјите кои ги наброја. Всушност има еден мој пост од неодамна баш околу ова. Едноставно, немам обврска ниту желба да се повинувам на каприци или желби на некој кој тебе и слични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom