Русија - смена во надворешната политика?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.565
Поени од реакции
7.541
Знам како размислуваш, затоа и дискутирам со тебе, иначе ќе те игнорирав, само ме чуди што и покрај тоа што самиот знаеш колку не чини моќен систем, ти пак очекуваш дека Русија ќе се избори да биде во топ 3.
Во наредни 30год нема шанси.
Па... не треба да гледаме само како игра Русија, туку како игра и конкуренцијата... Ако е лигата слаба, секогаш е полесно да се искачиш погоре...


Врска одговорите, твоето излегува дека децата (бизнис лобите) имаат моќ над родителите (политичарите) и тие се виновни, иако родителите се тие што не си завршиле своите обврски.
Јас не ни викам дека политичарите се родителите... Тие што ни се претставуваат како политичари, се едноставно извршители на одредени бизнис групи... Тие ги поставуваат и тие играат за нив... работат во спрега. За да го земеш тендерот, треба да имам свој вработен во власта... За да ја снабдувам војската со нафта, треба некој политичар да потпише и така натака... Дик Чејни е пред се бизнисмен, а после политичар или можеби middleman.

Тука јас зборувам за фактичката состојба, а не за идаелната, мојата теза никој во историјата не ја побил, секогаш, секој систем бил злоупотребен уште во фазата на неговото донесување...

Тоа дека се народот не знае, дека е манипулиран, дека му е испран мозок, се согласуваме, ама па пак самите сме си виновни што и покрај слободен пристап на интернет, истиот тој народ само Кардашаин го интересира. Значи информации на дланка, ама другиве биле криви. Се некој друг ни е крив ММЕ. И ова ни е малку, кога толку сме прости, алчни и неморални.
Точно има еден тон информации на интернет... Како ти бираш кои информации се точни, а кои не се? Тоа ти е многу субјективна работа... Кардашијан го замени Donald Duck. Таа е дел од социјалниот инжинеринг. Таа го гради помодарството, а помодарството влијае врз обликувањето на јавното мислење. Тоа е добро утврден пропаганден процес. Мислиш неморалот и алчноста излегоа тек така, сами од себе ?

За одговор на прашањето, ќе причекам не е проблем :P
Кое прашање, можда сум го испуштил, де постави го прашањето повторно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.565
Поени од реакции
7.541
Самите признавате (а и факт е) дека Источниот дел од планетата го допрал дното (поради комунизам/социјализам). Зашто во тие моменти, Западот не ги освоил,покорил или не поставил свои јаничари, или пак поделил на уште помали држави ? Нели целта им е доминација и контрола, а од друга страна излегува нешто многу фер испаднале или ?
ОК го најдов прашањето, пред очи ми било си ми го квотирал... А предходно не мислев дека е поставено за мене, може ти се чинеше дека го одбегнувам... Ако ти се чинеше така си се зезнал :)

Што се случи 1990? Распад на источниот блок... на истокот буквално се распаднаа држави .. од Југославија излегоа 7 држави, од Советскиот сојуз уште повеќе.. Западното влијание се пикна во речиси во сите држави од источниот блок (Варшавскиот пакт) и во доста од оние држави кои беа во склоп на СССР. Доста од државите на Варшавскиот Пакт, влегоа во НАТО. Дури и неколку држави од распаднатиот СССР влегоа во НАТО. Во држави кои до вчера беа сојузници се инсталираше антиракетен штит, отворено се води политика против Русија и така натаму...

Значи тоа што го кажуваш во постот, тоа и се деси...

Е сега ако мислиш зошто не ја дораспаднаа и Русија. Знаеш како викаат, не дирај мечку у п... Збориме за држава со нуклеарно оружје, супериорна ракетна технологија, која е на колена, а Сун Цу кажува: никогаш не напаѓај очаен противник....
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
593
Поени од реакции
394
ОК го најдов прашањето, пред очи ми било си ми го квотирал... А предходно не мислев дека е поставено за мене, може ти се чинеше дека го одбегнувам... Ако ти се чинеше така си се зезнал :)

Што се случи 1990? Распад на источниот блок... на истокот буквално се распаднаа држави .. од Југославија излегоа 7 држави, од Советскиот сојуз уште повеќе.. Западното влијание се пикна во речиси во сите држави од источниот блок (Варшавскиот пакт) и во доста од оние држави кои беа во склоп на СССР. Доста од државите на Варшавскиот Пакт, влегоа во НАТО. Дури и неколку држави од распаднатиот СССР влегоа во НАТО. Во држави кои до вчера беа сојузници се инсталираше антиракетен штит, отворено се води политика против Русија и така натаму...

Значи тоа што го кажуваш во постот, тоа и се деси...

Е сега ако мислиш зошто не ја дораспаднаа и Русија. Знаеш како викаат, не дирај мечку у п... Збориме за држава со нуклеарно оружје, супериорна ракетна технологија, која е на колена, а Сун Цу кажува: никогаш не напаѓај очаен противник....
Не знаев дали лајк (за првите пасуси) или да се изнасмеам за последниот пасус. :unsure::cautious:
Значи клекната т.е. испружена на земја, пред умирање, им праќаат милиони долари помош, ама ги оставиле, не инсталирале свои луѓе, не ја покориле, ги оставиле да се оправат за пак да им сметаат во покорување на светот.... или паааа, освојувањето/превземањето на контролата е направено, ама за пред народ ќе глумиме, како млада невеста која ќе истрча + некој круг, за да не испадне дека е лесна т.е. согласна.

Дали гледаш колку си навијачки настроен према Русија :D , за сите други реално согледуваш состојбата, ама за овие, се некои нелогични оправдувања си наоѓаш.
Како божем независни, ултра моќни, влијателни и што ти ја не знам, сите околу нејзе успеале, ама цврстите и непокорни Руси никако. Се знае, кога си без пари, џабе ти е се, ниту авиони, ниту тенкови, ниту војник, а уште помалку политичари, не функционираат без пари.

И Индија и Пакистан имаат нуклеарки, па дали се независни ...Според "интелектуалната" каста на форумов и Австралија е независна, кралицата нема никаква економска корист од неа :D

Еве на пример со вирусот и Кина, посебна закана не постои, ама кинезите (власта) ја игра играта, нели тоа е доказ дека не се баш независни :toe:.
Додека сите ги свртеле погледите кон коронавирусот:
Бројот на жртвите од новиот коронавирус близу 2000
Сезонскиот грип растура:
Од сезонскиот грип во САД починале 14.000 лица

Со обична сезона на грип исти се % , ама медиумите работат под полна пареа.
https://sdk.mk/index.php/naslovna/koronavirusot-najopasen-za-stari-i-bolni-litsa-simptomite-vo-80-sluchai-bile-blagi-se-veli-vo-najobemnata-studija-dosega/ .

Во реалност одамна нема ни мултиполарен ни биполарен свет, освен биполарни луѓе (не мислам на тебе) :D .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.565
Поени од реакции
7.541
Не знаев дали лајк (за првите пасуси) или да се изнасмеам за последниот пасус. :unsure::cautious:
Значи клекната т.е. испружена на земја, пред умирање, им праќаат милиони долари помош, ама ги оставиле, не инсталирале свои луѓе, не ја покориле, ги оставиле да се оправат за пак да им сметаат во покорување на светот.... или паааа, освојувањето/превземањето на контролата е направено, ама за пред народ ќе глумиме, како млада невеста која ќе истрча + некој круг, за да не испадне дека е лесна т.е. согласна.

Дали гледаш колку си навијачки настроен према Русија :D , за сите други реално согледуваш состојбата, ама за овие, се некои нелогични оправдувања си наоѓаш.
Како божем независни, ултра моќни, влијателни и што ти ја не знам, сите околу нејзе успеале, ама цврстите и непокорни Руси никако. Се знае, кога си без пари, џабе ти е се, ниту авиони, ниту тенкови, ниту војник, а уште помалку политичари, не функционираат без пари.
Види, не е дека не сум на таа мисла... Друг ми е муабетот. Играта што се игра е таа, меѓутоа конците ги води западот, поентата е дека конците полека се префрлаат на истокот... Ајде погледни ја воената технологија на Русија, во пост-советскиот период. Испаѓа дека во најголемите економски маки, индустријата успешно си работела на нови пронајдоци во ниеден момент научно-истражувачката дејност не престанала...

Не негирам јас дека они си требаат едни со други, тоа го имам одамна кажано. Меѓутоа точно е и дека има борба за превласт внатре. Како што борбата меѓу партиите е кој ќе лапне повеќе тендери, така и борбата меѓу државите е кој ќе лапне повеќе од светските ресурси. Значи не дека се браќа и се сакаат многу, туку едноставно си требаат... Им треба тој баланс за подобра контрола. Меѓутоа соперништвото секако дека постои.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.982
Поени од реакции
5.473
„Влезот на кинеските државјани преку руските граници се сопира од 20 февруари за бизнис, приватните, студиски и туристичките патувања“, кажа Татјана Голикова, вицепремиерка за здравство, пренесуваат руските агенции.

 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Rosstat: Russia's population declines for two consecutive years
From the preliminary estimate published by Rosstat today of the number of resident population of Russia as of January 1, 2020 and in general for 2019, it follows that the number of Russians in a year has decreased. So, as of January 1, 2020, 146 745 098 people live in Russia. As of January 1, 2019, the population was 146 million 780.7 thousand people. Accordingly, the number decreased by 35.6 thousand people.

According to the results of 2018, the population amounted to 146.9 million people, and by the end of 2019 -146.8 million. At the same time, 74-75 percent of the population stably live in the city, and 25-26 percent, respectively, in the countryside. In two years, the number of Russians has decreased by more than 135 thousand people.

Earlier, the Federal State Statistics Service published a demographic forecast until 2036. The most optimistic scenario suggests an increase in the country's population to 150.1 million people by the beginning of 2036. The most pessimistic is the decline in the population to 134.3 million people. The most realistic option is that by 2036, 143 million people will live in the country.
TLDR : Руската популација во моментов изнесува 146.745.098 жители што е пад од 35.600 жители од лани. Се очекува во 2036 година Русија да има 143 милиони жители.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.982
Поени од реакции
5.473
Бајги промени се случуваат, иако ова отпушти не ми изгледа логично, можеби ќе биде ставен на друго место.

 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Бајги промени се случуваат, иако ова отпушти не ми изгледа логично, можеби ќе биде ставен на друго место.

Искрено мислам дека Путин го прави ова со цел да кога ќе си отиде од функцијата Претседател, истата да не биде моќна како што е сега а Думата и Премиерот да имаат поголеми ингиренции итн. Сега, дали тоа ќе доведе до одредено демократизирање на Русија или пак до поголема корупција, останува да видиме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.982
Поени од реакции
5.473
Искрено мислам дека Путин го прави ова со цел да кога ќе си отиде од функцијата Претседател, истата да не биде моќна како што е сега а Думата и Премиерот да имаат поголеми ингиренции итн. Сега, дали тоа ќе доведе до одредено демократизирање на Русија или пак до поголема корупција, останува да видиме.
Изгледа Путин мисли предвреме и несака како Бранко Црвенковски и Никола Груевски да му биде жал дека не ги направил институциите на државата независни.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
593
Поени од реакции
394
Види, не е дека не сум на таа мисла... Друг ми е муабетот. Играта што се игра е таа, меѓутоа конците ги води западот, поентата е дека конците полека се префрлаат на истокот... Ајде погледни ја воената технологија на Русија, во пост-советскиот период. Испаѓа дека во најголемите економски маки, индустријата успешно си работела на нови пронајдоци во ниеден момент научно-истражувачката дејност не престанала...

Не негирам јас дека они си требаат едни со други, тоа го имам одамна кажано. Меѓутоа точно е и дека има борба за превласт внатре. Како што борбата меѓу партиите е кој ќе лапне повеќе тендери, така и борбата меѓу државите е кој ќе лапне повеќе од светските ресурси. Значи не дека се браќа и се сакаат многу, туку едноставно си требаат... Им треба тој баланс за подобра контрола. Меѓутоа соперништвото секако дека постои.
Точно така, моќта полека се префрла на исток, ама јас кажувам зашто тоа нема да е Русија, туку ќе е Кина. Историски така и се движеле центрите на моќ, од исток накај запад, дури еден момент и нашево подрачје било центар на моќ :cool:.

Воената индустрија им се базира на знаењата од Германците, после тоа надградби. Имале и тие мозоци, ама си ги кокнале. Западот исто ги уништувал и не дозволувал да дојдат до израз знаење без амин од црква / крал / диктатор. Но со тек на време, англо-саксонскиот систем успеал на прв план да ги стави технолошките пронајдоци. Многу иноватори не биле од запад, ама токму на запад, во тој систем успеале да ги остварат своите идеи, дома или ги исмејувале или капут.

Сепак интересно е, како членови на форумов кои се "прозапад", не согледуваат дека истите негативни карактеристики од истокот, се пресликани на запад, а се затрескани по западот. :misticen:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.982
Поени од реакции
5.473

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.565
Поени од реакции
7.541
Воената индустрија им се базира на знаењата од Германците, после тоа надградби. Имале и тие мозоци, ама си ги кокнале.
Тоа е мит... Амерички мит кој се однесува.на ракетната технологија.. ракетната технологика на нацистичка германија и ссср е конкуретна во време на WW2 ... да те подсетам дека една од причините за брз напредок на советската војска била качушата. Русија е пионер во ракетна технологија... секако дека и САД и СССР зграбиле доста воени технологии и научници од Германија... но САД далеку повеќе, пошто претежно кон САД била тенденцијата да бегаат.

Иначе се сложувам со останатото, дека ради политиката подоста им пател научниот сектор... но тоа само го истакнува научниот потенцијал на овој народ...
Автоматски споено мислење:

Путин секој ден со нова акција

човек од акција...
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.982
Поени од реакции
5.473
Пак Путин, на улица жена го прашува дали може да се живее со 170еур месечно
Хммммммм

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.565
Поени од реакции
7.541
Пак Путин, на улица жена го прашува дали може да се живее со 170еур месечно
Хммммммм

Кога сме веќе кај демократија, вака меѓу обичен народ претседателот на САД ???
 
Последно уредено:
На врв Bottom