Русија - смена во надворешната политика?

Член од
9 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
10
цепидлака од машински или електро сеа ќе дрви дека кочниците на Буранот не биле баш како оние на америчкиот Шатл или дека шрафчето на Калашот не било 100% исто како кај германскиот Stg44 на Хуго Шмајзер, а само со поглед врз сликите од овие изуми и морон ќе сфати дека се работи за копии
...
Е добро, нешто Русите смениле у тоа копиите, ама сами НИШТО не измислиле од досеа наведеното.
Секој кој и малку се разбира од оружје ја знае суштинската разлика помеѓу шмајзеровиот автомат и механизмот на барутни гасови во калашот....
А ja предвидов дека ќе цепидлачиш уше пред да отвориш уста ;) Све све само да се кидне од главните проблеми.

Куп аргументи му цртам, он се бави со гасови. И уше Jamajka седи у Грчка на плажа, а ја сум као предавник. Тоа ти е груевизам.

BTW грчкиот мин. за одбр. Каменос предлагаше лиценцно производство на калашњикови у Грчка и имаше срдачни средби со рускиот мин. за одбр. Шојгу. Умало не се залапаа. А ти чекај Шојгу да те ослободуе.

sojgu.jpg

Русија со новите две хиперсонични ракети обезбеди оружје од кое нема одбрана и кое е идеално за почетен удар.... со тоа покрај тоа што имаше предност во пресретнувачките оружја, доби предност и во напаѓачките...
Да не зборам за подморничкиот нуклеарен дрон...
Генерално исправно фокусирање на каменодобска Русија...
Ептем е јака руската армија: т.н. дедовштина цвета, војници се претепувани, силувани и убивани од џомбите, чеченските и дагестанските муслимански џомби се изживљаваат врз православните руски регрути, од тенкот армата не испадна нишо, подморници им тонат (курск, лошарик итд), авиони и хеликоптери паѓаат ко муви, у ачинск им експлодира воен склад, у џержинск фабрика за експлозиви, а погонот на ракетата буревестник непланирано им експлодира у август у архангелска област и се чудеа кај да бегаат од радијација.

ruarmija (3).jpg
Војник чечен покажуе со прст Алах е еден, јадни Руси у позадина

ruarmija (4).jpg

ruarmija.jpg

ајт на школо, туѓ леб јадете и туѓо гајле берете, да беше поинаку ќе ве видев!
Абе форум е зараза. Мора да намалам иначе ко Jamajka ќе заглаам тука 13 години. Ај ќе пишам уше 1-2 ствари и бегам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.836
Поени од реакции
8.091
А ja предвидов дека ќе цепидлачиш уше пред да отвориш уста ;) Све све само да се кидне од главните проблеми.

Куп аргументи му цртам, он се бави со гасови. И уше Jamajka седи у Грчка на плажа, а ја сум као предавник. Тоа ти е груевизам.

BTW грчкиот мин. за одбр. Каменос предлагаше лиценцно производство на калашњикови у Грчка и имаше срдачни средби со рускиот мин. за одбр. Шојгу. Умало не се залапаа. А ти чекај Шојгу да те ослободуе.

Прегледај го приврзокот 233637Ептем е јака руската армија: т.н. дедовштина цвета, војници се претепувани, силувани и убивани од џомбите, чеченските и дагестанските муслимански џомби се изживљаваат врз православните руски регрути, од тенкот армата не испадна нишо, подморници им тонат (курск, лошарик итд), авиони и хеликоптери паѓаат ко муви, у ачинск им експлодира воен склад, у џержинск фабрика за експлозиви, а погонот на ракетата буревестник непланирано им експлодира у август у архангелска област и се чудеа кај да бегаат од радијација.

Прегледај го приврзокот 233642
Војник чечен покажуе со прст Алах е еден, јадни Руси у позадина

Прегледај го приврзокот 233643

Прегледај го приврзокот 233659


Абе форум е зараза. Мора да намалам иначе ко Jamajka ќе заглаам тука 13 години. Ај ќе пишам уше 1-2 ствари и бегам.
далеку си од форумџија... се роди заедно со политичкиот памфлет...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Па не е само бројката во прашање... има тука други параметри, како на пример колку брзо и прецизно се доставуваат тие оперативни глави....

Русија со новите две хиперсонични ракети обезбеди оружје од кое нема одбрана и кое е идеално за почетен удар.... со тоа покрај тоа што имаше предност во пресретнувачките оружја, доби предност и во напаѓачките...

Да не зборам за подморничкиот нуклеарен дрон...

Генерално исправно фокусирање на каменодобска Русија...

@callejón de la muerte тоа е една од причините зошто збориме за Русија, а не за Аргентина на пример...
И што со таквите оружја... Кои патем:

Што добива Рускиот народ, а и ние останатите. Плус сме збореле претходно врска војска,оружја, потребна ти е развиена економија. Самиот Путин при обраќање кон нацијата тоа го има кажано, дека треба економијата да ја отворат, дозволат слободен пазар т.е. конкуренција (натпреварувачки дух), разновидна што повеќе. Јасно му е и на него вака тапкаат во место.

90те, САД ако сметале дека Русите им се пречка за тотална доминација, зашто го правеле ова:
Логички е да го нокаутираш или оставиш да се дотепа непријателот, освен ако претходно не си го ставил да игра под твое, па ќе глумиме дека имаме мултиполарен свет. :D
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.416
Поени од реакции
37.411
Пред кооперација се збори за тоа како Кина ѝ ја препуштила командата на својата флота на Русија, при кризните моменти во Сирија, како Путин ќе спречел да се пререгистрираме како North Macedonia во ООН и ред други маломности. Тука истото го читаме, мање-више, од некои членови.

Епа отприлика тоа е нивото на објективност на Let3 и овој miladinov81, само у инверзија.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.654
Па не е само бројката во прашање... има тука други параметри, како на пример колку брзо и прецизно се доставуваат тие оперативни глави....

Русија со новите две хиперсонични ракети обезбеди оружје од кое нема одбрана и кое е идеално за почетен удар.... со тоа покрај тоа што имаше предност во пресретнувачките оружја, доби предност и во напаѓачките...

Да не зборам за подморничкиот нуклеарен дрон...

Генерално исправно фокусирање на каменодобска Русија...

@callejón de la muerte тоа е една од причините зошто збориме за Русија, а не за Аргентина на пример...
Ако зборуваш за нуклеарно оружје, тоа со прв удар е само сон на политичари, MAD е сеуште на сила и секогаш ќе биде, никој нема предност и не може да има. Чак и со земји со помал број боеви глави (Кина, Франција) доволно е една од 1,3 МТ да падне на Москва или Питер и неколку други центри и тоа ти е.
Прецизност и мегатонски проектили? Се шегуваш или? :) Тоа ти е најмал проблем при лансирање на мегатонска, е сеа некоја тактичка од 5КТ, америте имаат такви мали атомски бомбички, тоа е друга прича.

Тоа невидливи, хипесонични, мегахеројски, сето тоа е реклама, ако пратиш одвреме навмреме русите ќе излезат со некое хипер-ултра-мега оружје во јавност, реалноста е поинаква тоа не носи ништо за народецот, само поголеми порези за да се тови војна индустрија (како и во САД).
Паметам пред извесно време со тоа хиперкавитациско торпедо бооооооооооо човечеееееееееее кое оружје, 200 чвора развива (околу 380км/ч) под вода, на крај испадна дека подморницата треба да дојде на 300м од противничкиот брод за да го лансира торпедото и самата би била во опасност од ударниот бран на сопственото торпедо :D

И како тоа и помага атомското оружје на Русија во надворешната политика, па една Црна Гора ги одјеба и отиде во НАТО, и Пакистан има атомско оружје па никој не го есапи дека постои :)
А што се однесува до односот на РФ кон РСМ, не знам, можеа да ги притиснат грците за името, бугарите за историјата, србите, само што не, тие земји им се далеку поприоритетни на Русија од РСМ и утре да има нов Букурешт - Москва ќе аминува веднаш.
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
Mene licno miladinov81 mnogu me potsekja na almeto. Tolku pametni, nacitani, prosetani, se znaat, arogancijata na nivo. Razlikata mozes da ja dolovis samo od gledna tocka vreme. Taka na primer denes site znaeme deka almeto e glupa i tupa ko kur vrz osnova na toa sto lupala pred nekoja godina koga isto vaka bese pametna, nacitana, prosetana i pred se napadno arogantna kako miladinov81.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.292
Поени од реакции
7.196
:pos:
Дојде како падобранец, нафрли 2-3 работички и муклаааа. Де прочитај поназад неколку страни, објаснето е зашто Русија е на ова ниво, а не на местото од УК,САД, или Австралија.
Со Заптија нормален муабет си правевме иако нема информации, ама бар е фер човекот и се труди.
Ти штом економијата не е твоја страна, што се мешаш и педерски играш... За периодичниот систем и Волтер прочита ли, или ќе си останеш и на тоа поле неписмен :cautious: .
Освен експерт за економија и иновации, сега си и просветен работник за да коментираш за туѓо образование, или тоа е само дел од твојот падобрански карактер ?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.998
Поени од реакции
3.006
само со поглед врз сликите од овие изуми и морон ќе сфати дека се работи за копии
Еве го коренот на проблемот, на 90+% од членовите тука, и русофили и русофоби.
Илузијата од знаење.
Не незнаењето, туку илузијата дека знаат нешто. Еве ќе видам две слики, ќе прочитам две реченици и оп, експерт. Тажно при толку достапни ресурси.
Значи, морон, пошто "сфати" од една слика, те мрзеше да побараш и прочиташ 5-10 минути, да видиме:

Буран (абе дури ни на сликата не е сличен :LOL:) има 2 мотори, за разлика од трите на Американските шатли. Моторите на Буран се исфрлаат за разлика од Американските кои се користат повторно (што, иронично, се покажа како поскапа опција). Тоа значи дека цел дизајн на шатлот е различен. Во комбинација со Енергија (првиот степен на системот) Буран бил во можност да лансира 90 тони во орбита, за разлика од 25те на Американците. Огромна разлика. Амариканскиот шатл беше прикачен за надворешен резервоар, 2 бустери на цврсто гориво, дизајн што во суштина доведе до загуба на 2 шатли заедно со екипажот.

Ак-47, сличен по изглед, комплетно различен механизам од Стг-44.
Да се потрудеше, ќе ја најдеше оваа слика;

1581625604871.png

1581625621034.png


Како што може да видиш, комплетно различен дизајн, комлетно друга пушка.
Да не пишуваме километарски постови (само за еден изум може да се пишува и пишува), поентата е дека книгата е неточна, со непроверени аргументи, всушност лаги и е далеку од објективна, како и твоите ставови кои се уште подалеку од објективност.
Реков, може да се пишува за неуспесите на Американците, за нивните нуклеарни несреќи, изгубени подморници, домашен тероризам, индустриски катастрофи и темава да изгледа како мерење чиј кур е подолг.
Кон Македонија недоследно се однесувале Турците до 19ти век, Русите во истиот век, а од 20ти Американците. Ако плукаш по едните, а ги величаш другите, не си ништо поразличен од груевчината и заевчината. Исто срање.
Да беа Русите толку за нигде немаше со векови да бидат главен противник на Британската империја, САД, итн.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
Eve vi cist primer deka Rusite za nisto ne gi biva.
Na slikata podolu e guma izmislena i proizvedena vo amerika, vrv na amerikanska inventivnost i genijalnost.

Podolu e ocigledna ruska kopija na guma. Duri i formata i bojata mu e skoro ista, crn krug. Ne se ni pomacile da ja izmenat malce od malce, ete da ja napravele barem trijagolnik ili kvadrat. Abe barem bela da ja napravele. Bezveze :)
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
10
Еве го коренот на проблемот, на 90+% од членовите тука, и русофили и русофоби.
Илузијата од знаење.
Јаоо пациентов почна да расклапа штрафчиња баш како што предвидов!

Ало , не ми брои штрафчиња и федерчиња, од дрвото не ја глеаш шумата. И не ми стаај тука Wikipedia и Quora како „извори“. Не се бламирај, луѓе гледаат.

Прво, чак некои руски историчари се согласни дека без Хуго Шмајзер, кој по војната, заедно со други германски конструктори, бил вработен во Ижевск, калашот нема да постоел. Дури и самиот Михаил Калашњиков признал дека имал соработка со него. Некои додаваат дека Калашњиков бил неписмена сељандура и дека немало шанси он да склепа такво нешто. Сеа верзии разни, со советската наука ништо не е јасно, но авторот на книгата сепак не треска напамет.

Настанокот на Ту-4 е појасен и тоа е копија на Б-29. Ова во своите мемоари го вели авиоконструкторот Леонид Кербер.

за Буранот да ти барам е џабе. Само тотален морон не глеа дека све ова е најбезобразен грабеж на дизајни, идеи итн од руска страна. Дека нешо мењале, ок, одамна се сложив. И на крај пак Русите се тапа.

Самата руска јавност веќе одамна пишува за овие копии по нет, само ти ко последња комуњара му изиграваш адвокат на СССР, пропала држава задушена у чернобилска радијација, мизерија и лајна.

Од 500 страни книга, која уопште не е техничка, ти се фати за штрафче и за пар псовки и со ова се бавиме три дена. Доволно ти наведов факти во изминативе денови, а сеа откачи ми се.

Замисли ја у „Црвенкапа“ да се фатам за тоа од каков материјал и била сплетена кошницата? Лечи се!


smeiser.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.836
Поени од реакции
8.091
И што со таквите оружја... Кои патем:

Што добива Рускиот народ, а и ние останатите. Плус сме збореле претходно врска војска,оружја, потребна ти е развиена економија. Самиот Путин при обраќање кон нацијата тоа го има кажано, дека треба економијата да ја отворат, дозволат слободен пазар т.е. конкуренција (натпреварувачки дух), разновидна што повеќе. Јасно му е и на него вака тапкаат во место.

90те, САД ако сметале дека Русите им се пречка за тотална доминација, зашто го правеле ова:
Логички е да го нокаутираш или оставиш да се дотепа непријателот, освен ако претходно не си го ставил да игра под твое, па ќе глумиме дека имаме мултиполарен свет. :D
Знаеш сега како праиш.... Абе што се Русите неписмена багра... после кога ќе докажеш дека не е така, па што има народот во Русија од тоа...

Што има народот во Америка од 800те бази што ги имаат низ светов? Или што добиваат Американците од нивните нуклеарни оружја...

BTW линкот што си го пратил е тотално нерелевантен... Еве ти линк од mainstream медиа https://www.cnbc.com/2019/12/27/russia-claims-its-new-hypersonic-weapon-is-ready-for-war.html па прочитај и види што мислат Американците за тие оружја што не работат...

А отиди и неколку страни тука во темава наназад, мислам дека некој пушти линк, како уствари со санкциите краткорочно ја здрмаа Руската економија, но на долгорочен план ја зајакнаа...


Темата тука е многу јасна, тоа е надворешната политика на Русија, која од 2008 па навака зема нов правец и од одбранбен став оди во напад... Јас нигде не реков дека е број 1 во светот, ниту пак дека доминантна сила... Меѓутоа едно е јасно Русија е сила која е во 20 годишен подем, помал или поголем... и последните 12 години тоа го кажува јасно и гласно... Додека наспроти нејзе ја имаме САД, која има надолно движење во истиот тој период ... И тоа буквално на сите планови... економски, политички, геостратегиски, воен ....
Автоматски споено мислење:

Ако зборуваш за нуклеарно оружје, тоа со прв удар е само сон на политичари, MAD е сеуште на сила и секогаш ќе биде, никој нема предност и не може да има. Чак и со земји со помал број боеви глави (Кина, Франција) доволно е една од 1,3 МТ да падне на Москва или Питер и неколку други центри и тоа ти е.
Прецизност и мегатонски проектили? Се шегуваш или? :) Тоа ти е најмал проблем при лансирање на мегатонска, е сеа некоја тактичка од 5КТ, америте имаат такви мали атомски бомбички, тоа е друга прича.

Тоа невидливи, хипесонични, мегахеројски, сето тоа е реклама, ако пратиш одвреме навмреме русите ќе излезат со некое хипер-ултра-мега оружје во јавност, реалноста е поинаква тоа не носи ништо за народецот, само поголеми порези за да се тови војна индустрија (како и во САД).
Паметам пред извесно време со тоа хиперкавитациско торпедо бооооооооооо човечеееееееееее кое оружје, 200 чвора развива (околу 380км/ч) под вода, на крај испадна дека подморницата треба да дојде на 300м од противничкиот брод за да го лансира торпедото и самата би била во опасност од ударниот бран на сопственото торпедо :D

И како тоа и помага атомското оружје на Русија во надворешната политика, па една Црна Гора ги одјеба и отиде во НАТО, и Пакистан има атомско оружје па никој не го есапи дека постои :)
А што се однесува до односот на РФ кон РСМ, не знам, можеа да ги притиснат грците за името, бугарите за историјата, србите, само што не, тие земји им се далеку поприоритетни на Русија од РСМ и утре да има нов Букурешт - Москва ќе аминува веднаш.
Па MAD доктрината е доктрина на нуклеарен паритет, тоа е едноставно билдање на нуклеарни оружја, за да доколку не се добие надмоќ, да се осигура барем меѓусебно целосно уништивање... MAD не важи за конфронтација помеѓу Франција и Русија или Америка и Индија... меѓутоа важи за САД и Русија ... Цела борба за нуклеарно вооружување се стреми кон тоа едната страна да добие предност и да престане да важи ... на пример, против ракетниот штит околу Русија е обид да се дојде до посакуваната стратешка надмоќ....

За да ја сватиш доктрината ќе ти кажам класичен пример... Тоа беше коментар на еден Американски генерал во врска со штитот околу Русија, кога тој искоментирал дека антиракетниот штит би ја заштитил САД од 90% од Руските нуклеарни боеви глави, Рускиот генерал одговорил дека не би ја коментирал вистинитоста на изјавата на мојот колега, но знам дека 10% се доволни да гарантираат уништување на другата страна... Оваа приказна можеби не е вистинита, незнам, но фактите изнесени во неа се вистинити....

Русија со овие две нови оружја, го остави антиракетниот штит на Американците распореден околу Русија, непотребен... Толку беше вложувано во него во последните 30 години ... Еве ај да ја видиме причината зошто и колку САД вложуваше во таков еден штит.... Еве примени ја причата твоја за САД и ќе дојдеш во аспсурд.

Тој прв удар е сон на геостратези, не на политичари и токму поради опасноста некој да добие предност, се потпишуваа договори за контрола на нуклеарното оружје... САД ниту имаат хиперсонични ракети, ниту пак имаат систем кој е дури блиску до С400, а да не збориме за новиот С500 систем и најавениот С600... Што е најинтересно тие системи се компатибилни, нецентрализирани и делуваат како мрежа од независни ќелии... Можеби сеуште немаат критичка предност па можеби 90%-10% важи во обратниот случај, но како и да и таква предност, делува многу психолошки и се размрдаа доста луѓе од воената индустрија, кои 30 години ги трошеа парите од државните обрзници во САД, за да каменодобската Русија преку ноќ ги закопа стотиците милијарди вложени во штитот... Тоа ти е исто ко и изградбата на Кинескиот ѕид... Во оној момент кога го изградиле, биле освоени од Монголите...

Каква е политиката на Русите кон Балканот.. тоа е друга приказна и можеме да спориме до утре сабајле... Зошто на пример да очекуваме од Русија да ги притисне Грците за името, а да не го очекуваме тоа од САД.... Па ние 30 години се залагаме да бидеме партнери со САД, не со Русија.... Кој Македонски владетел некогаш рекол официјално дека е против ЕУ и НАТО и против САД, а е стриктно за Русија, за да Русите се заложат за нас... Јас незнам кој ви е тоа мајндсет кога се збори против Русите... Ем сакаш да си непријател со Русите, ем викаш зошто Русите не се заложиле за тебе... Еве на пример Асад беше пријател со Русите и Русите се заложија за него, зошто на пример не очекуваш Американците да се заложат за нас ??? Тоа би му дошло бајаги поприродно во ситуацијата во која се наоѓаме и политиката како држава што ја тераме...

Околу рекламирањето на нуклеарните оружја... Токму нуклеарните оружја отсекогаш се рекламирале и биле јавни заедно со нивните достигнувања, баш од причина што тие имаат геостратешка, но и политичка тежина. И тоа голема политичка тежина. Не за џабе говорот на Путин кога ги претставуваше овие оружја беше во стилот, отсега ќе не слушате...
Автоматски споено мислење:

А ja предвидов дека ќе цепидлачиш уше пред да отвориш уста ;) Све све само да се кидне од главните проблеми.
Јаоо пациентов почна да расклапа штрафчиња баш како што предвидов!
Дами и господа, Баба Ванѓа, главом и брадом....
Автоматски споено мислење:

Mene licno miladinov81 mnogu me potsekja na almeto. Tolku pametni, nacitani, prosetani, se znaat, arogancijata na nivo. Razlikata mozes da ja dolovis samo od gledna tocka vreme. Taka na primer denes site znaeme deka almeto e glupa i tupa ko kur vrz osnova na toa sto lupala pred nekoja godina koga isto vaka bese pametna, nacitana, prosetana i pred se napadno arogantna kako miladinov81.
Алмето е, нема која друга да е..
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Знаеш сега како праиш.... Абе што се Русите неписмена багра... после кога ќе докажеш дека не е така, па што има народот во Русија од тоа...

Што има народот во Америка од 800те бази што ги имаат низ светов? Или што добиваат Американците од нивните нуклеарни оружја...

BTW линкот што си го пратил е тотално нерелевантен... Еве ти линк од mainstream медиа https://www.cnbc.com/2019/12/27/russia-claims-its-new-hypersonic-weapon-is-ready-for-war.html па прочитај и види што мислат Американците за тие оружја што не работат...
Не е убо вака да пишуваш, знаеш дека не пишувам поезии. Затоа и допишав дека и самиот Путин си признава мора економијата да ја оправат, иначе се им е џабе.
Врска оружјето, зашто линкот е нерелевантен, а твојот е... На твојот има докази дека оружјето е функционално и исправно ... или слики/ видео или не се случило :D
Излагањето на Путин врска оружјето беше контра одговор на Трампчо и неговите најави за вооружување, што се бесмислени кога глобализацијата е завршена. Затоа и повторно го постирав линкот со праќање доларос кај Русите. Потребни си се едни на други, за народот да го плашат. Русите се мешале во изборите :pos: , а јенките сакале да ги освојат.

Американците имаат корист од тие бази, прва труба се во светот за сега. Русија не може во напад ни под разно да тргне. Првиот момент кога ќе тргне накај Турција или ЕУ, Кинезот од позади ќе му влезе. Кина во иднина ќе им се поголем "непријател" него ли САД.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.998
Поени од реакции
3.006
Јаоо пациентов почна да расклапа штрафчиња баш како што предвидов!

Ало , не ми брои штрафчиња и федерчиња, од дрвото не ја глеаш шумата. И не ми стаај тука Wikipedia и Quora како „извори“. Не се бламирај, луѓе гледаат.

Прво, чак некои руски историчари се согласни дека без Хуго Шмајзер, кој по војната, заедно со други германски конструктори, бил вработен во Ижевск, калашот нема да постоел. Дури и самиот Михаил Калашњиков признал дека имал соработка со него. Некои додаваат дека Калашњиков бил неписмена сељандура и дека немало шанси он да склепа такво нешто. Сеа верзии разни, со советската наука ништо не е јасно, но авторот на книгата сепак не треска напамет.

Настанокот на Ту-4 е појасен и тоа е копија на Б-29. Ова во своите мемоари го вели авиоконструкторот Леонид Кербер.

за Буранот да ти барам е џабе. Само тотален морон не глеа дека све ова е најбезобразен грабеж на дизајни, идеи итн од руска страна. Дека нешо мењале, ок, одамна се сложив. И на крај пак Русите се тапа.

Самата руска јавност веќе одамна пишува за овие копии по нет, само ти ко последња комуњара му изиграваш адвокат на СССР, пропала држава задушена у чернобилска радијација, мизерија и лајна.

Од 500 страни книга, која уопште не е техничка, ти се фати за штрафче и за пар псовки и со ова се бавиме три дена. Доволно ти наведов факти во изминативе денови, а сеа откачи ми се.

Замисли ја у „Црвенкапа“ да се фатам за тоа од каков материјал и била сплетена кошницата? Лечи се!


Прегледај го приврзокот 233753
Хмм, добро е, има напредок, почна да чукаш по тастатурата, да бараш по интернет.
Сигурно се помачи, ама не најде нешто што ќе ти потврди дека Буран или 47ката се копија. Не се бидејќи виде дека се комплетно различни дизајни, како што и прочита на Quora, Wiki, или тој другиот сајт. Знам дека е тешко против факти, уште потешко прифаќање пораз, па затоа преминуваш кон "тотален морон", нешто менувале, и сл.
Тоа што Калашников се дружел со Хуго, што крилата на Буран се слични со Шатлите, не е никаков доказ дека се копија, како што впрочем и прочита.
Настрана тоа што повеќето авиони личат едни на други. Глупаво би било да речиш дека 777ката е копија на 330ката, само затоа што се многу слични. Тешко дека и би погодил кој е кој, всушност за скоро било кој авион.
Tу-4, да, е копија, но не и Ту-95, Tu-114 (револуционерен за своето време), Ту-160, Tу-22, како и многу други.
Самиот факт што постоеле толку многу различни дизајни, еден куп развојни бироа, повлекува тоа дека технологијата и науката биле доста развиени, бидејќи за да направиш авион треба да имаш развиена металургија, хемија, машинство, итн.
Во спротивно секоја земја ќе правеше авиони, возови, нуклеарки...
 
На врв Bottom