Русија - смена во надворешната политика?

Член од
28 декември 2015
Мислења
1.120
Поени од реакции
1.670
Вака ќе ти кажам во Русија се живее многу повеќе од доста членки на ЕУ. Во Русија се живее многу подобро од членките на ЕУ како Бугарија, Грчка, Хрватска, Романија, Унгарија, Шпанија, Полска, Чешка, Словачка, Португалија, Црна Гора за некое време ќе биде членка на ЕУ па и пак Русија ќе биде подобра од Црна Гора...
За сопственото население Путин изјави: „На Русија не и се потребни малцинствата, туку на малцинствата и е потребна Русија“. Путин си работи за својот народ, не работи за интересите за изродите како племињата Чеченци, Киргизи, Кавкази, Абхази, Јужни Осетии...

А нашите политичари продадените души како Љубчо, Бранко, Бучко, Грујо, Зајко работат за интересите на нашите изроди (рамковните)...

Америка и ЕУ денес се понашаат со медиумски трик преку CNN и BBC како Русија е лоша а тие се добри за живеење. Пример ако Русија погуби пет чеченски бунтовници тоа е кукавички чин, подмолен напад и кршење на човековите права, а САД ако срамнат цело село во Авганистан, Ирак или ако уништат цела болница, градинка, тоа ти се вика успешна акција на коалиционите цили...

Чеченците, и Ујгурите во Кина според Западот и САД се борци за човекови права, а обичните граѓани на Либија, Либан, Ирак, Сирија, се слуги на сатаната и закана за човештвото...

Русија е од аспект на наука и технологија далеку зад САД и Западот. Пред неколку денови дури американски генерал изјави дека руските хиперсонични оружја се светлосни години пред САД и Западот...

Исто така во САД најголемите врвни научници, нуклеарни физичари, инженери, лекари, професори на реномираните универзитети се по потекло од Русија...
Во Русија, минимална плата е 150 евра а во Македонија 236. Мислам дека секој понатамошен муабет е излишен.
Рубљата падна главачки којзнае колкку пати, со плати им каснат и во приватен и државен сектор со месеци.

Она што луѓево го сметаат за успех на Путин е совпаѓањето на неговата власт со историски највисоките цени на нафтата и гасот во периодот 2006-09 кога во Русија влегоа маса долари. Не само тоа, руда и дрво и остали природни ресурси имаа јак пик тоа време.
Денес цените се стабилизираа на 1/3 од што беа тогаш и рубљата рикна, бачушка Путин воведува штедња и бара рускиот народ да остане јак и при новиот бран срања, во меѓувреме цела таа багра на олигарси на чело со Путан си ги школуваат децата во гадниот запад, укључујучи и Путан лично, брда со пари се одлеваат од Русија на запад, Шпанија, Франција, Англија, купуваат ко луди, трошат ко луди, увозат све од Кина и запад, немаат никакво цивилно производство, како што реков, тие се земја-извор на основни ресурси и тоа е тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.432
Поени од реакции
6.489
Човече па секој твој пост е контрадикторен од тоа во што веруваш :confused: . Се исмејуваш,очекуваш Берни да среди, никогаш не ги критикуваш политичарите и не бараш намалување на нивна моќ, или не дај боже нивно потекло на имот. Не ми е јасно врз основа на кои факти имаш таква надеж ... погледни го видеото погоре, убаво те има опишано и во што ти веруваш. Поопасен си од другите религии :P
Автоматски споено мислење:Па нема да им пукне за првпат, неколку пати им пука и пак ги одржуваат во живот, ради нивната местоположба. Ама овој пат може ќе ја отворат како пупка :D .
Не сум контрадикторен, богативе во моментов го плашат народот со социјализам, кој во суштина си го имаат за себе си, а воедно имаат корумпирани политичари кои се дебело платени како ситен процент од богатството кој го земаат олигарсите во овој фингиран систем.

Шо ќе напрај Берни ?
Дека ќе го прераспредели тој социјализам на повеќе групи, со тоа ќе ја уништи америка ?

Берни само сака да ги направи САД слични на Британија, Канада, Германија ...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.120
Поени од реакции
1.670
Неколку години горе доле, не ја прави разликата во поентата што сакам да ја кажам...

Ајде еве, ќе заклучиме дека на запад се живее подобро, полежерно, финансиски поопуштено... Додека ајде да речеме Русија наликува на Африка...

Прво ајде да ја видиме корумпцијата и тендераштвото... Земи ги пример 2те компании во САД кои во зависност од партијата на претседателот, го зимаат тендерот за оддржување на воените бази на САД низ светот... Збориме за 800 бази и број на војници кои се движат од 200К до 250К. Секоја набавка иде преку овие 2 компании и нејзините стотици, ако не и иљадници сабконтрактори. Тоа е малтене заработка од десетици миљарди долари годишно за овие компании, секоја ебана година... Така што тие 51 миљарда изгледаат како мачји кашаљ. Да не зборам дека сиромаштијата во Русија сепак и покрај све има тенденција да се намалува, додека во САД истата се зголемува. Мерено по исти стандарди.

Следно незнам дали си запознаен со приватните воени платеници за кои одредени лица во власта дебело наплаќаат од министерството за одбрана, нели за операции кои не се одобрени да ги врши американската војска. Да продолжам со сомнителната и нелегална трговија со опијати со потекло од Авганистан, која е во територија по контрола на тие исти приватни војски платени од даночниот обврзник....

Но фактот говори дека и покрај се, сеуште подобро се живее во САД. Но тоа не е резултат на демократијата во таа земја. Туку е резултат на бедата која Америка ја нанесува на другите држави... попут Ирак, Авганистан, Сирија, Либија и така натака. Во САД нема ни Д од Демократија... Се се сведува на маркетинг, социјален инжинеринг, шпекулации, оговарања и сензационализам... Кој направи подобра реклама, тој победува на избори, и после си го зема медот од од тендераштвото... Која е разликата во тоа дали бил Кловн Трамп или Султан Путин, кога резултатот на крај е ист... Првиот е обвиен со лага и лицемерие, со вториот си знаеш на што си....
Тоа што САД има гаден проблем со воено-индустриско-ухлебувачкиот систем е друг муабет, чудни беа порано протести кон 1% банкари и финансиери, а народ амерички не гледа дека за воени цели, разузнавање и одржавање трошат 25-30% од секој божји годишен буџет, заедно со црни фондови, ребаланси, кризни инјекции на пара за рат во Ирак, тоа ти се трилион долари годишно. 1% се 3,3 милиони народ, армијата нивна има 1,36 милиони ако не ме лаже умот, заедно со вработени во индустрија и сервиси да земеме, не верувам да се повеќе од 1%. Тоа се тие 1% од население кои трошат 1/3 од буџет, а не банкарите и остали (кои цвикаа да им се помогне 2007 не се цвеќиња за мирисање) Халибартон, Локид Мартин, Блеквотер да не набројувам тоа е брука и резил.

Но сепак, цивилизациски се пред Русија поради наведените проблеми, Русија е земја која живее од распродажба на ресурси, не ствара дополнителна вредност, нема ништо да понуди освен оружје ама тоа е капка во море. Тексас сам има поголем БДП од Русија :D

Затоа не знам каква потреба има да се есапи руската надворешна политика, ајде сега да отвориме тема и за Аргентина или Малезија.
Автоматски споено мислење:

Другар сега правиме муабет за светски иновации или за луѓето кои владеат, сакаш да ми кажеш дека во САД и ЕУ не владеат луѓе кои заастапуваат одредени интересни групи кои пред тоа истите ги финансирале за да тие луѓе од власта стигнат до таму каде што се, па ти биди паметен колку сакаш ако тие не те предложат за таа позиција ти таму не стигнуваш па биди попаметен и од Тесла и Ајнштајн заедно.
Додека за техничките иновации, да имаат премногу направено западните земји, но не заборавај дека во војната индустрија се број 1 браќа Русите.
Автоматски споено мислење:

Исто така и во медицината се доста напредни, како и заборавив да споменам каде што имаат цели затворени градови каде што работат само научници кои се финансирани директно од државата.
Во која тоа воена индустрија се број 1?
наведи кои системи се тоа и како и каде ги поразиле западните, баш ме интересира :)
Пред недела дена се запали Адмирал Кузњецов, еден морнар изгорел, многу ранети, еднаш им се преврте во док, еднаш го влечеа со реморкери од брег кон Сирија, Су-27 не успеваа да се вратат и да слетаат ради погрешни пресметки на однос терет/гориво, не знаат за катапулт, купуваа од Франција ескортен носач и лиценца нешто ама се провали тоа политички.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Не сум контрадикторен, богативе во моментов го плашат народот со социјализам, кој во суштина си го имаат за себе си, а воедно имаат корумпирани политичари кои се дебело платени како ситен процент од богатството кој го земаат олигарсите во овој фингиран систем.

Шо ќе напрај Берни ?
Дека ќе го прераспредели тој социјализам на повеќе групи, со тоа ќе ја уништи америка ?

Берни само сака да ги направи САД слични на Британија, Канада, Германија ...
Не може да го користиш зборот "богати" кај ти текне. Имаш богати кои се стекнале со ум и работа, имаш богати како олигарсите и имаш богати како Хилари,Бајден, Мијалков, Љубче итн. Мора да се направи разлика и да кажеш на кои мислиш, па после ќе ви/им биде појасно на другите.
Бранимир кај нас велеше дека секој што има возило е богат, затоа ја зголеми акцизата за гориво за 3,5 денари, а загадувањето си остана. Тоа не иде во прилог на Андреја (Макпетрол) поскапо ќе биде горивото, помалку ќе возат = помал профит.

Политичарите не се ситно платени од олигарсите, напротив повеќе од нив земаат, олигархот има трошоци, вработени, овие чисти милијарди земаат, плус не ни ги инвестираат, бар тоа да го правеа, да ги враќаа во економијата.

Тоа што САД има гаден проблем со воено-индустриско-ухлебувачкиот систем е друг муабет
Чисто само да се напомене дека кога паднаа кулите близначки, падна уште една зграда, а ден пред тоа Рамсфелд сам излезе и призна дека Пентагон немаат документи каде се потрошени 2 трилиони долари :cool:. Баш во таа зграда која падна саматата од себе се чувале податоци и за Пентагон и за манипулациите во 2008.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.517
Поени од реакции
37.842
Не ми се веруе како огромно мнозинство што дискутираат на темава, гледаат навивачки и не можат да бидат објективни.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.110
Поени од реакции
2.131
Не сум контрадикторен, богативе во моментов го плашат народот со социјализам, кој во суштина си го имаат за себе си, а воедно имаат корумпирани политичари кои се дебело платени како ситен процент од богатството кој го земаат олигарсите во овој фингиран систем.

Шо ќе напрај Берни ?
Дека ќе го прераспредели тој социјализам на повеќе групи, со тоа ќе ја уништи америка ?

Берни само сака да ги направи САД слични на Британија, Канада, Германија ...
Берни освен една фина рецесија па и депресија и банкрот на САД друго нема да воведе. Ќе дојдат лошите чичковци со пури :misticen: и ќе го превоспитаат и ќе врати на старо ако не и на „бетер“. А наивкоците малку ќе им биде боље 2-3 години и ќе добијат 3-4000 долари но тие ќе им бидат после 5кратно наплатени.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.120
Поени од реакции
1.670
Не може да го користиш зборот "богати" кај ти текне. Имаш богати кои се стекнале со ум и работа, имаш богати како олигарсите и имаш богати како Хилари,Бајден, Мијалков, Љубче итн. Мора да се направи разлика и да кажеш на кои мислиш, па после ќе ви/им биде појасно на другите.
Бранимир кај нас велеше дека секој што има возило е богат, затоа ја зголеми акцизата за гориво за 3,5 денари, а загадувањето си остана. Тоа не иде во прилог на Андреја (Макпетрол) поскапо ќе биде горивото, помалку ќе возат = помал профит.

Политичарите не се ситно платени од олигарсите, напротив повеќе од нив земаат, олигархот има трошоци, вработени, овие чисти милијарди земаат, плус не ни ги инвестираат, бар тоа да го правеа, да ги враќаа во економијата.Чисто само да се напомене дека кога паднаа кулите близначки, падна уште една зграда, а ден пред тоа Рамсфелд сам излезе и призна дека Пентагон немаат документи каде се потрошени 2 трилиони долари :cool:. Баш во таа зграда која падна саматата од себе се чувале податоци и за Пентагон и за манипулациите во 2008.
Го знам видеото, излегува и се церека Рамсфелд кога држи говор со таа фацата гадна, како да се работи за зајебанција а не за трилиони (мислам беа повеќе од 2), нестварно нешто, како од Зона сумрака.
Колку добро може да се направи со такви пари, какви црни ракови, сиди, мултипли, со 10% од тоа што арчи тој комплекс може за пар години да се најде лек за сите терминални болести, срамота.
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
10
Види, нема да се расправам со аргументи од типот чиј е подолг.
Сега да седнам да барам по интернет ќе напишам книга не од 500, од 5000 страни за несреќите, репресиите, геноцидите, неуспесите на дадена светска сила (САД, Британија, итн.) Плукање, серење по одредена земја нема да го смени погледот на некој што барем малку е објективен. Ако авторот на текстот се изнервирал што не добил виза или државјанство за 6 недели и решил да плука по тоа, негов проблем.
Читањето на еден дел може да те привлечи да го дочиташ остатокот или од веднаш да знаеш за што се работи. Со самиот наратив веќе ми беше јасна целта на авторот.
Уште повеќе со тоа што во текстот има лаги. Еве како таа со спејс шатлот, што не само што не е копија, туку е комплетно различен дизајн од Американскиот, и не само што е различен, туку е и далеку подобар во секоја смисла. Тоа може да го дознаеш од 3 минути читање, но авторот не се потрудил, туку решил да исплука што е можно повеќе. Ова со шатлот е само една лага, ги има десетици само во делот што го прочитав.

Доколку си објективен (спротивно на авторот) може да дискутираме, во спротивно ќе набројуваме неуспеси на едните и другите.
Try harder, грујовисто. Ти ќе растураш книга пуна со референци (доста од нив врвни), само шо ќе речеш дека „лага“ и „невистина“ и со тоа што ќе се фаќаш за повремени псовки? И толку, јадниче? Кои се па твоите референци? Шо си напишал ти? Колку знаеш за Русија?

За Буранот, АК-47, Тупољевот ТУ-4 итд, знам дека цепидлака од машински или електро сеа ќе дрви дека кочниците на Буранот не биле баш како оние на америчкиот Шатл или дека шрафчето на Калашот не било 100% исто како кај германскиот Stg44 на Хуго Шмајзер, а само со поглед врз сликите од овие изуми и морон ќе сфати дека се работи за копии, плагијати, модификации, како сакаш наречи ги. Русиве чак не се погрижиле многу-многу да го изменат нивниот надворешен дизајн, дотолку ги бивало лузерите.

stg44_kalashnikov.jpg

shuttle_buran.jpg

b-29_tu-4.jpg

Све што направиле Русите се темелело врз западна технологија, чак атомската бомба ја украле од Америте што е одлично документирано и за тоа биле судени шпиуни и чак паднале смртни казни. Е добро, нешто Русите смениле у тоа копиите, ама сами НИШТО не измислиле од досеа наведеното.

Чак „Доктор Офболи“ (руски „Доктор Ајболит“) е плагијат на „Доктор Дултитл“, школска лектира е кај нас па ја знам. И факат све шо Русите изградиле било со таен и лицемерен ангажман на западни стручњаци. Со што ти го поби све тоа? Со нишо.

Самото поглавје за науката веднаш почнува со извори, само ти не си ги читал. Како што ти реков (ама не ти сече) у некои делови од книгата има поише референци, негде помалце, некои се ептен универзитетски, некои се само научно-популарни, ама не е пишуено на шашма. Не е жута штампа, не измислуј.

И да Лада смрди, извини, ама не е Мерцедес или БМВ(ил бар смрдела у советско време). Таа почнала да се произведува со помош од итаљанскиот Фиат. Па не џаба рускиот град Тољати, каде таа почнала да се прозведува бил преименуван по лидерот на италијанската комунистичка партија Палмиро Тољати. Претходно градот се викал Ставропол на Волга. У овој случај имаш апла италијански влијанија, но ти тоа не го глеаш.

И да, у планската економија луѓе чекале по 10 години за ауто и стално имало дефицит. Чекале луѓе за елементарни продукти во „очереди“ цел ден. На таа тема е толку пишувано, толку филмови се снимени и вицови се кажани. На деца ко тебе ова им звучи као сајнс фикшн но тоа била смрдената реалност на СССР и на повеќето земји на Источниот блок. Заблагодари му се на Западот што можеш сега да имаш интернет, компјутери, смартфони, нормални коли, слобода на говор итн. Не дека на Запад све е супер, ама ипак генерално е боље.

У поглавјето има слики од конструкторите на советските свемирски ракети и на качушите Королев и Лангемак шо скапуеле у затвор или попиле метак од Стаљин. Па моеше бар да покажеш почит не кон авторот, туку кон илјадниците репресирани умови и моеше самостојно да прогуглаш за нив, да видиш што тргале, но за тебе све тоа е вагинален дим (да се изразам литературно). Значи така плитко размишљаш, толку немаш осет према никого, за тебе луѓето се као да се cartoon characters.

И дај не ги амнестирај Русите од одговорност, не смарај со whataboutism ко руска комуњара (What about Индијанците? What about Хирошима?). Тука темата се Русите ако не си приметил и они не се ретардирани деца па све да им се опрашта. Големи се, мора да преземат одговорност. Никој не е изнад критика. Ниту ние самите.

Башка, кон Македонија Русија одувек се однесувала недоследно и не толку пријателски ко што ти сакаш да веруваш. Све е у книгата што не ја дочита и у која се фати за спејс шатли и псовки. Не те бива брале.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.846
Поени од реакции
8.111
@Human те разоткри и тебе.... следно треба војводата да го разоткрие дека е Груевист и тоа е тоа... сите сме расклинкани...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.517
Поени од реакции
37.842
Јас бев груевист во првите две години од неговото владеење.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.846
Поени од реакции
8.111
дрн дрн јариња
Секој кој и малку се разбира од оружје ја знае суштинската разлика помеѓу шмајзеровиот автомат и механизмот на барутни гасови во калашот....
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
886
Поени од реакции
1.380
Колку народ не знае што со себе во оваа Мк :facepalm:
После Грујо им бил крив, Зајко им бил крив, Путин не го бива, Трамп не е тачен! Абе избришете мрсулите и ајт на школо, туѓ леб јадете и туѓо гајле берете, да беше поинаку ќе ве видев!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.517
Поени од реакции
37.842
Абе, според мене, комотно можете вака да гледате на работата:

Русите живеат у камено време и немаат што да јадат и све тоа останато (копираат, продаваат ресурски како земја од трет свет и т.н.)
Западот живее најдобро што може (све измислуваат и сл.)

На крајот од денот, кога ќе одзумираш, се се сведува на тоа кој колку има оперативни и неоперативни глави, а бројката орприлика е оваа:
и двете имаат по 1500 оперативни, Русите вкупно 6 и пол кила, а Америте 6.

тука негде се
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.846
Поени од реакции
8.111
Па не е само бројката во прашање... има тука други параметри, како на пример колку брзо и прецизно се доставуваат тие оперативни глави....

Русија со новите две хиперсонични ракети обезбеди оружје од кое нема одбрана и кое е идеално за почетен удар.... со тоа покрај тоа што имаше предност во пресретнувачките оружја, доби предност и во напаѓачките...

Да не зборам за подморничкиот нуклеарен дрон...

Генерално исправно фокусирање на каменодобска Русија...

@callejón de la muerte тоа е една од причините зошто збориме за Русија, а не за Аргентина на пример...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
886
Поени од реакции
1.380
Генерално раководствата на двете земји САД и Русија се пријателчиња :) само сакаат да му го расцветаат газот на другиот, ништо повеќе!
А како што знаеме, страв лозје чува! Затоа САД се пењават толку со Иран, оти ако он достигне било каква нуклеарна оперативна моќ, тек тогаш го ебале ежот блондинката и другарчињата! Лесно е да се натегаш со Путин, овој ајатолахот ќе им го свирне, ич не му чуе!
Фактот што Русија е нуклеарен џин, го држи западниот евреин на дистанца. Па пробува со ситни пакости како економски и спортски санкции. Што не воведат ембарго на гас и нафта, да ги перцува кован зајак?
 
На врв Bottom