Русија - смена во надворешната политика?

Член од
19 септември 2009
Мислења
3.538
Поени од реакции
2.810
Грешка сум, србоманите и русофилите се уствари србо и русофоби, затоа што подржуваат системи кои ги уништуваат субјектите на нивната манија :)


На крај расходите стигнале до 51 милијарда долари, како што реков, во артиклот имаш дека се 15 пати поскапи Сочи од претходната во Ванкувер (а спореди репро цени и работна рака во Русија и Канада), значи некој се опарил прејако на нечија сметка.

Историјата на Русија е иста и досадна од Иван Грозни до денес, истото пак истото пак истото, цел систем е еден едини човек, дали е царизам, комунизам, капитализам, тоа ти е, цивилизациски не можат да го надминат тоа, да изградат општество кое нема да се потпира на султанизам, па затоа бачушка Путин јава тигри и убива мечки со бокс и народ се одушевува од тоа, досадно и трагично.
Ти како четник не разбираш некои работи. Треба серизоно да ги мразиш Русите за да гледаш нешто вредно во нивното општество, настрана од поедини инциденти, индивидуалци кои оставиле траг, на населението им се најебала мајка 500 години, немаат бел ден видено.
Сеа ок, Путин е подобра опција од Елцин, но и вреќа со цемент би била подобра опција од Елцин.
Тоа е тоа, кога немаш аргументи шљапај глипости за србоманизам и русофилизам...
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
10
Грција е прекрасна за одмор има еден од најубавите брегови и прекрасни острови...
Ете кој пишуел нарачани памфлети за Грците ццц...

За сопственото население Путин изјави: „На Русија не и се потребни малцинствата, туку на малцинствата и е потребна Русија“. Путин си работи за својот народ, не работи за интересите за изродите како племињата Чеченци, Киргизи, Кавкази, Абхази, Јужни Осетии...
Врска нема. Путин глуми мадафака кој „ги решава“ илегалните мигранти, а уствари у Москва врие Узбеки, Таџики, Киргизи - радници на црно, исламисти, терористи. Чак ги пушта без визи (а нас ни ги бара). Има и унутарња миграција, Чеченци у Москва ставаат све под себе, рекети, мафии, ко писне г стисне. Чак улиците се блокираат за масовни муслимански молитви. Но Русите за тоа сами се криви. У царско време они покорувале разни народи и сеа мораат да живеат со нив. Чеченија никад не била руска као ни 99,9% од денешна RU (Татарстан, Башкирија, Черкезија, Дагестан, Сибир, Крим итд....)

Прати јутјуб видео:


Вака ќе ти кажам во Русија се живее многу повеќе од доста членки на ЕУ.
Во RU не се живее боље него во некои ЕУ членки, туку во Москва и неколкуте појаки места (1% од RU, да се рече). Сигурно дека у некој руски Мухосранск или Хреново не се живее боље него у Софија. Дека ЕУ прима утепани земји ,тоа да, aма RU не треба да се мери со Бугарија, него со топ сили.

А нашите политичари продадените души како Љубчо, Бранко, Бучко, Грујо, Зајко работат за интересите на нашите изроди (рамковните)...
Па у RU ти е исто, Кадиров некад бил сепаратист и терорист, али сменил страна и добил функции, чак и орден Херој на Русија и се понаша ко главни султан, не само у Чеченија него и пошироко низ федерацијата. A руските ветерани од чеченските ратови скапуваат у беда и алкохолозам, кој без руки, кој без ноги.

Како што кажав секаде можеш да најдеш клошаранаа
Тачно, ама у RU ептен (гопники). Не џабе има интернет мем Squatting Slavs. Тоа се онакви сељандури затуцани у маало, тепаат, крадат, љокаат по клупи, не работат ништо, не учат. Ги има миљарда. Кај нас за споредба имаш селани работеле у Сиднеј и Торонто, па за таа руска гопота ние сме аристократи. Па кај нас секој Ром работел у Германија и владее неколку јазици.

Со сите проблеми шо ги има Западот (а ги има), таму ипак доминира средна класа, а во RU таа е малцинство. Дека RU има и позитивни страни, има, не ја праам Сомалија, ама ти не ја прај Јапан. И тој прогрес на Путин сеа оди надоле, ради санкции, пљачка на народни пари, корупција итд. На крај све тоа све ќе рухне ко СССР.

Е сега да ги видам US и UK.
Убаво им направија!
Да, сеа Америте ште се убијат дека нема да добијат руски е-визи, а толку сакаа да одмараат у Курган и Лохово :(

Btw Америте шо ептем сакаат да патуваат у RU можат да извадат класични руски визи на 3 години со престој до 180 дена. Шо ќе им се овие електронскиве шо ќе се уведат дури у 2021 и ќе даваат престој од само 16 дена, највероватно еднократно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.753
Русија е единствената земја во светот каде што милијардери лежеле затвор... И плус и имотите им биле конфискувани и банкарските сметки блокирани... Ходорковски и Лебедев си лежеа 12 години затвор,на Олег Дерипаска, Абрамович за десетици милијарди му е намалено и конфискувано богатството, на Березовски в чело му го свирнаа куршумот во хотелската соба во Лондон...

Што има лошо во тоа на олигарси, милијардери сето тоа да им биде конфискувано? Се знае толку пари не се печалат со пот и со дланки со излупена кожа...

А нашите и останатите Балкански држави на таквите олигарси им даваат награди за најуспешни бизнисмени...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.836
Поени од реакции
8.091
Ете кој пишуел нарачани памфлети за Грците ццц...
Браос... гледам си научил "Барај" да го користиш.... брее ама ме соголи., ме разоткри дека го сакам Грчкото крајбрежје и не ја хејтам Грција. .. срам да ми е....

пак останува фактот дека промовираш ксенофобочен политички памфлет....
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
10
Браос... гледам си научил "Барај" да го користиш.... брее ама ме соголи., ме разоткри дека го сакам Грчкото крајбрежје и не ја хејтам Грција. .. срам да ми е....

пак останува фактот дека промовираш ксенофобочен политички памфлет....
Ајде ајде не туку кенкај, готоо сеа, те фатив. Еве вакви лицемерчини се расфрлаат со етикети: платеник, шпиун, памфлет(бар да го читаше па да го пљукаш). Се грлиш таму со Мицотакис, ждерете суфлаки, а пред мене ауу името ауу аминта

Русија е единствената земја во светот каде што милијардери лежеле затвор

Што има лошо во тоа на олигарси, милијардери сето тоа да им биде конфискувано? Се знае толку пари не се печалат со пот и со дланки со излупена кожа...
Путинистите се највечи лицемерчини (исто ко и овој jamajka): пљуваат на Западот, а држат вили и јахти на Азурна обала, децата им се по јаки амерички колеџи, крадат биљони и ги перат по офшори, имаат по два-три пасоша, а у Русија ауу патриоти ауу хунзи. Со пот печалеле Медведев, Игор Сечин, Евгени Пригожин, Аркади Ротенберг и цела таа мафија на Путин? Ова обичен Рус да го чита ќе не знам
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.753
Ајде ајде не туку кенкај, готоо сеа, те фатив. Еве вакви лицемерчини се расфрлаат со етикети: платеник, шпиун, памфлет(бар да го читаше па да го пљукаш). Се грлиш таму со Мицотакис, ждерете суфлаки, а пред мене ауу името ауу аминтаПутинистите се највечи лицемерчини (исто ко и овој jamajka): пљуваат на Западот, а држат вили и јахти на Азурна обала, децата им се по јаки амерички колеџи, крадат биљони и ги перат по офшори, имаат по два-три пасоша, а у Русија ауу патриоти ауу хунзи. Со пот печалеле Медведев, Игор Сечин, Евгени Пригожин, Аркади Ротенберг и цела таа мафија на Путин? Ова обичен Рус да го чита ќе не знам
Чекај една работа ќе ти кажам кога тога и на Путинистите кога Путин нема да има корист од нив колку толку од богатството ќе им биде конфискувано...

И Ходорковски во периодот од 2000-2004 година беше Путинист, ама Путин веќе немаше корист од него и затоа доста од имотот и банкарските сметки му беа конфискувани и си крка 12-13 години во апсаана...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
874
Поени од реакции
1.356
Во RU не се живее боље него во некои ЕУ членки, туку во Москва и неколкуте појаки места (1% од RU, да се рече).
Јак си во ова математиката, нема што! Негде околу 25-30% од Русите живеат, баагимити подобро од жителите на некои нови членки на ЕУ(Бугарија, Романија....), Земи ги Москва,Подмосковјето, Питер, Сочи, Нижни, Владивосток па и Ростов и Краснодар се охохо појаки на стандард од таканаречените истоноевропски европејци! Да не збориме за задуралските градови, каде половината се затворени за јавност и каде условите се супер!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Чекај една работа ќе ти кажам кога тога и на Путинистите кога Путин нема да има корист од нив колку толку од богатството ќе им биде конфискувано...

И Ходорковски во периодот од 2000-2004 година беше Путинист, ама Путин веќе немаше корист од него и затоа доста од имотот и банкарските сметки му беа конфискувани и си крка 12-13 години во апсаана...
Што сакаш да кажеш со тоа дека му прднало на Путин и кој не му е по ќеф, одма се му зема и во затвор го пика ??

Ти си ист како русите што дозволиле и помагале да си ги уништат најдобрите, од пуста љубомора што тие биле подобри од нив.
Е затоа ниту една комунистичка земја нема да ја биде во смисла за општ напредок.

А што е и најтрагично истите вие се декларирате како религиозни христијани, а немате проблем со прекршување на Божјиот закон - Не ќе го посакуваш домот на твојот ближен
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.998
Поени од реакции
3.006

Да имаа малку интелигенција русофилите и да го прочитаат ова четиво. Русофил-македонец за мои сфаќања е наци-евреин, апсурд, опасен идиотизам.
Ова е текст на наш човек што живее(л) таму. Сум му ги читал претходните текстови на блогот во врска со Русија, Украина и "тој дел" од светот.
Цела книга составил сега, која има свои многу јаки моменти. Мислам дека и самиот автор е дипломиран историчар и во добар дел од текстовите многу добро ја погодува историската поента на некои настани, шо у денешно време има обиди да се толкуваат низ фашистички светоглед. Побарајте ги на блогот: текстови за егејските маки наши, бивша СФРЈ, а и во овој има осврт на руско-грчката љубов и соработка и ултра-антимакедонските ставови на сите руски институции и народот, вклучително и во времето на СССР.
Знам дека погрешно ќе бидам сфатен, а и книгава ако некој воопшто седне да ја чита - во "изборот" кон која од светските сили да се припои овој тумор од држава, не сум за ни кон една. Дека ја хејтам Русија, не значи дека сум про-јенките. Двете страни се своевидни гомна, неприродни гигантски територии, кои освен со тероризирање на своето население преку полиција, пропаганда и други апарати, не би постоеле. За Америка многу ствари знаеме, а Русија, не за џабе има еден голем дел од населението овде шо ич не ја сака, ама во поново време се појавија такви, многу често и опасни србомани, кои се шашардисани од ликот и делото на Путин. Ок, Путин е едно, Русија друго. Јас и генерално не сакам таков автократски тип на владеење, ама во моментов, комбинацијата на ваков лик со таков гнасен народ е тешка катастрофа. Во клучни историски моменти ни биле поголеми душмани и од душманите.
Многу добар е текстов. Многу е долг, ама вреди.
Долг текст, ама не вреди да се чита.
Ме заинтересира делот со науката и технологијата, го прочитав само тоа, но покрај тоа што има доста невистини (за шатлот, за производствените линии, за Ак-47, авионите), текстот е крајно необјективен, т.е. се спомнуваат само негативните работи, дури и кај најголемите успеси пронајдена е некоја мана. Класична пропаганда.
Плус ова:
свињски да се однесувала
мисија со недобришан газ, затоа што...
чиме дупе да обрише
неславно се скењал
за купување на смрдена Лада
Можеби не е далеку од вистината (не знам), но со ваков начин на пишување (од тој мал дел што го прочитав) ова воопшто не го сфаќам за сериозно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.753
Велија и Амди беа у затвор у Македонија.
Тие беа ситни риби во однос на другите. А во Русија затвор лежеа дури и најмоќните, највлијателните...
Што сакаш да кажеш со тоа дека му прднало на Путин и кој не му е по ќеф, одма се му зема и во затвор го пика ??
Абе сакам да кажам си заслужиле богатството да им биде одземено што се збогатиле на грбот на обичниот народ во времето на транзицијата, приватизацијата после распадот на СССР...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Абе сакам да кажам си заслужиле богатството да им биде одземено што се збогатиле на грбот на обичниот народ во времето на транзицијата, приватизацијата после распадот на СССР...
1. Фала што потврдуваш тоа што го збориме за системот. Иако не си ни свесен. Значи системот им дозволил на некои да направат милијарди.

2. Што значи тоа обичниот народ !!! Најаверојатно народ со просечни умствени способности. Чесен, морален секако, но сепак капацитет за нешто ново многу слаб.

3. На запад, милијардер може да стане било кој, само да му фаќа кликерот, за разлика во Русија. Плус ако и некој успее, нели мора тој да се збогатил на сметка на "обичниот" народ и мора да му се одземе целиот имот.

Пак да се повторам, христијански нема што.

Заборавив, а што прават со милијардите, имотот одземени, а и фирмите ..
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.753
1. Фала што потврдуваш тоа што го збориме за системот. Иако не си ни свесен. Значи системот им дозволил на некои да направат милијарди.

2. Што значи тоа обичниот народ !!! Најаверојатно народ со просечни умствени способности. Чесен, морален секако, но сепак капацитет за нешто ново многу слаб.

3. На запад, милијардер може да стане било кој, само да му фаќа кликерот, за разлика во Русија. Плус ако и некој успее, нели мора тој да се збогатил на сметка на "обичниот" народ и мора да му се одземе целиот имот.

Пак да се повторам, христијански нема што.
Чекај да ти кажам една работа секој милијардер во светов е исто срање. Независно дали е Русин, Кинез, Либиец, Бразилец, Американец, Британец, Француз, Германец...

Е сега ако некој мулти милијардер со десетици милијарди долари е американец, британец, германец, француз тој е успешен претприемач...

Но ако некој мулти милионер со десетици милиони долари е Русин, Кинез, Бразилец, Либиец, Сириец тој е угнетувач и експлоататор...

Ај сега на овие работи најди му логика...

Како може американските милијардери да се наречат успешни, кога угнетуваат илјадници работници од своите корпорации во погоните во Кина, Филипини, Индонезија, Кампучија, Виетнам, Лаос, ДР Конго за плата од 22-23 долари месечно со работно време од преку 10 часа???
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.419
Поени од реакции
37.424
Тие беа ситни риби во однос на другите. А во Русија затвор лежеа дури и најмоќните, највлијателните...
Моќта на Велија тука, каква што беше, е минимум правопропорционална со истата кај затворените руски олигарси, во нивната држава.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Чекај да ти кажам една работа секој милијардер во светов е исто срање. Независно дали е Русин, Кинез, Либиец, Бразилец, Американец, Британец, Француз, Германец...

Е сега ако некој мулти милијардер со десетици милијарди долари е американец, британец, германец, француз тој е успешен претприемач...

Но ако некој мулти милионер со десетици милиони долари е Русин, Кинез, Бразилец, Либиец, Сириец тој е угнетувач и експлоататор...

Ај сега на овие работи најди му логика...

Како може американските милијардери да се наречат успешни, кога угнетуваат илјадници работници од своите корпорации во погоните во Кина, Филипини, Индонезија, Кампучија, Виетнам, Лаос, ДР Конго за плата од 22-23 долари месечно со работно време од преку 10 часа???
Ма во право си, не може да има милијардери, не смее да има такво нешто, сите мора да сме еднакви, јас не знам како само во школо е дозволено некои да имаат кецови, а некои 5ки, сите мора да имаат 3ки.

Како не им е срам да ги угнетуваат, а истите што ја верглате таа мантра, ги купувате нивните производи и сакате уште поевтини да се производите.

Најправедно е да живееме како пред 500 год. Кралот и неговите службеници нека одлучуваат што и како, а сите други ќе си блееме.

Прав христијанин си, нема што (y)
 
На врв Bottom