Русија - смена во надворешната политика?

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Е да бе, прво му велиш дека прави ујдурми, па сега шега беше, можеш да се одлучиш веќе еднаш ?

Ти велиш дека јас индиректно те нарекувам фашист, јас само направив споредба помеѓу твоите коментари и начинот на кој размислуваа квислинзите и соработниците на фашистите и нацистите за време на Втората Светска Војна. Тоа не е повторување како папагал, туку едноставно потсетување дека одење во кревет со посилниот не ти гарантира ништо.

Повели именувај македонски политичар или македонска политичка партија кои активно работат на подобрување на односите помеѓу Македонија и Русија - почнувајќи со економската соработка.

Единствен кој тука се покака си ти, бидејќи цело време ги игнорираш моите коментари за економската соработка помеѓу Македонија и Русија, а кога некој трет ти потенцира дека Србија има договор за слободна трговија со Русија, а Македонија нема, веднаш се вадиш со приказната за правење ујдурми.

Швајцарија и Исланд можат и тоа како само да послужат како одлични примери, особено Исланд, на кого му се закануваа со прекинување на увозот на храна доколку не прифати нови задолжувања. Исланѓаните прифатија пари од ЕУ, па потоа на референдум им покажаа среден прст на евро-бирократите во Брисел, а по пат ги испоапсија своите банкари кои им ја презадолжија нацијата. Ај сега оправдај ги дека излегуваат на море и не се граничат со НАТО.

Мисловната фискултура е` од огромна важност, од нејзе зависат сите можни сценарија, а не од тоа со кого се граничиш или која ти е` алтернативата на овој или на оној агресор.
За да правиш паралела со квинслишки, усташки, виши или било кои други колаборационисти треба да имаш пандан на нацистичка Германија, тоа за тебе е претпоставувам ЕУ?

Колку пати те прашав која е, како изгледа перспективата на МКД без ЕУ и НАТО, без ниту еднаш да напишам дека тие се единствен избор, добив само адолесецентна демагогија за возврат.

Понатаму, шо подразбираш под активно подобрување на односите помеѓу МКД и Русија? Освен последното фијаско со протерување на руски дипломат, ние и сме немале некои потешкотии во односите со Русија.

Еве да ти нацртам кој се покака:

Инаку, "повластените односи" со ЕУ за нас како држава кандидат за полноправно членство не вредат ни пет пари, барем јас лично не познавам некој на кого животот му се подобрил како резултат на таквите "повластени односи".

Слободна трговија подразбира трговија без царини, без акцизи и без било какви дополнителни даноци или трошоци за странските производи - со исклучок на луксузните производи, а ние тоа не го имаме ниту со ЕУ, ниту со Русија, ниту со САД, ниту со било која богата и развиена држава.
Еве ти го одговорот:

Слободна трговија значи немање на ограничување на увоз и извоз пред се, во некоја поширока смисла опфаќа и немање специјални трговски оданочување, протекционизам итн...меѓутоа ни оддалеку не е безцаринска зона. Чисто процедурално.[DOUBLEPOST=1529094635][/DOUBLEPOST]Не те корегирам, во погрешен правец отиде мубаетот поради недоразбирање.
@Bafra надополна, освен шо напишав ујдурма за ништо не спорев, напротив. Во кој сегмент го оспорив не ми е јасно, не се фаќај како пијан за бандера за еден збор само па да ја темелиш цела реплика на тоа. Вчера беше една реченица, денес збор.

Сега место инфантилни реплики, бидејки имаш супериорна мисловна фискултура:

Мисловната фискултура е` од огромна важност, од нејзе зависат сите можни сценарија, а не од тоа со кого се граничиш или која ти е` алтернативата на овој или на оној агресор.
Дај просветли не нас мнозинството граѓани, кој е вистинскиот пат. И јас го делам ставот дека еден куп работи од независноста до денес ги изгубивме на патот кон НАТО и ЕУ и еве сега глеаме дека кулминира нивниот план, само објасни ми конкретно шо би направил за да го спречиш сево ова?

Јас еве ги поддржувам Левица, ти ко шо глеам си конзервативец(во темата за ЕУ напиша дека си против социјализмот), а конкретно не поддржуваш никого(ако не си латентно вмровче), иако декларативно се залагаш за поблиски односи со Русија, велиш За Единствена Макеоднија не ги бива ниту за руски позери...?

Не знам, веројатно се испровоцир поради тоа шо те нареков обожавател на трендо а нон стоп ставаш текстови од неговата страна. Тоа го правиш веројатно од антагонизам кон него.

П.С Фашистите се десничари ако не се лажам, поблиски ти се идеолошки тебе него мене.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Забава до бесвест да ги читаш @Dexter26 и @Klin кај што разглабаат светцка политика :)

3 страни секој пост со по миниум 600 карактери, милина
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Забава до бесвест да ги читаш @Dexter26 и @Klin кај што разглабаат светцка политика :)

3 страни секој пост со по миниум 600 карактери, милина
Ако не ти се чита тоа шо пишуваат членовите на форум, шо воопшто бараш тука?

Напиши комотно било шо на темата, ама продавање мадиња за бубрези од високо нема потреба. Не сум прочитал ништо асллно од тебе. Оди биди интересен на друго место.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Ако не ти се чита тоа шо пишуваат членовите на форум, шо воопшто бараш тука?

Напиши комотно било шо на темата, ама продавање мадиња за бубрези од високо нема потреба. Не сум прочитал ништо асллно од тебе. Оди биди интересен на друго место.
Ок не се лути, само муабетов ви е како да се расправаат Калимеро и она пилено од том и џери што го пукаа во крилцето.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Ок не се лути, само муабетов ви е како да се расправаат Калимеро и она пилено од том и џери што го пукаа во крилцето.
И сеа дојде Пајо Паторот да пресече. Барем е во контекст на насловот на темата муaбетот.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
За да правиш паралела со квинслишки, усташки, виши или било кои други колаборационисти треба да имаш пандан на нацистичка Германија, тоа за тебе е претпоставувам ЕУ?

Колку пати те прашав која е, како изгледа перспективата на МКД без ЕУ и НАТО, без ниту еднаш да напишам дека тие се единствен избор, добив само адолесецентна демагогија за возврат.

Понатаму, шо подразбираш под активно подобрување на односите помеѓу МКД и Русија? Освен последното фијаско со протерување на руски дипломат, ние и сме немале некои потешкотии во односите со Русија.

Еве да ти нацртам кој се покака:

Еве ти го одговорот:

@Bafra надополна, освен шо напишав ујдурма за ништо не спорев, напротив. Во кој сегмент го оспорив не ми е јасно, не се фаќај како пијан за бандера за еден збор само па да ја темелиш цела реплика на тоа. Вчера беше една реченица, денес збор.

Сега место инфантилни реплики, бидејки имаш супериорна мисловна фискултура:

Дај просветли не нас мнозинството граѓани, кој е вистинскиот пат. И јас го делам ставот дека еден куп работи од независноста до денес ги изгубивме на патот кон НАТО и ЕУ и еве сега глеаме дека кулминира нивниот план, само објасни ми конкретно шо би направил за да го спречиш сево ова?

Јас еве ги поддржувам Левица, ти ко шо глеам си конзервативец(во темата за ЕУ напиша дека си против социјализмот), а конкретно не поддржуваш никого(ако не си латентно вмровче), иако декларативно се залагаш за поблиски односи со Русија, велиш За Единствена Макеоднија не ги бива ниту за руски позери...?

Не знам, веројатно се испровоцир поради тоа шо те нареков обожавател на трендо а нон стоп ставаш текстови од неговата страна. Тоа го правиш веројатно од антагонизам кон него.

П.С Фашистите се десничари ако не се лажам, поблиски ти се идеолошки тебе него мене.
Ги споредуваш фашизмот од 20-от век со денешната десница ?

Извини, но овие кои форсираат менување на уставното име на самостојна и независна држава како се декларираат себеси на политичката вага - како десничари ?

Која е идеологијата на ЕУ со нејзиното форсирање на примање на имигранти и плаќање на туѓи долгови - тоа е десничарски начин на размислување ?

Јас не ја поддржувам Левица и не поддржувам никого право да ти кажам, но имам едно сталинистичко решение за сите ѓубриња од луѓе наречени македонски политичари - од прв до последен во гулаг. Од оваа гледна точка можеш да кажеш за мене дека сум сталинист или нео-сталинист - иако во пракса не сум - туку пред се` сум премногу незадоволен Македонец до тој степен што не жалам ѓубрињата од луѓе наречени македонски политичари да завршат во гулаг. Ни малку не сум фашист во однос на тоа прашање, мислам дека гасна комора, крематориум или куршум во главата е премногу блага казна за вакви ѓубриња од луѓе.

Како изгледа перспективата без ЕУ и НАТО ?

Е па еве ти ја, живееме во таква перспектива, на мене не ми делува толку лоша, со исклучок на преголемиот колективен грабеж на државата - кој воопшто нема да се смени ниту со членство во НАТО, ниту со членство во ЕУ.

Од членство во ЕУ и НАТО нема да добиеме ниту посовремени и побезбедни автопати и железници, ниту ќе добиеме повисоки плати и пензии, единствено ќе добиеме северномакедонски пасош со кој ќе можеме полесно да фатиме џаде во Мекдоналдс или некоја друга ниско платена работна позиција во Германија, Австрија, Франција, Белгија, Холандија, Италија или било која друга држава членка на ЕУ.

Приказната за парите од европските фондови е вистина, но истовремено вистина е` и фактот дека и со наши пари можеме да си ги средиме патиштата, железничките пруги, водоводните и канализационите мрежи и остатокот од инфраструктурата. Тоа што македонските ѓубриња од луѓе наречени политичари ги крадат тие пари е друга приказна, но членството во ЕУ нема да смени ништо - ете ти го автопатот Демир Капија - Смоквица како најтазе пример, со пари од ЕУ изграден автопат, изведувачот од Гејлада го избира ЕУ, за на крај да испадне дека гејците платиле за да го добијат тендерот, ете ти колку ќе куртулиме од корупцијата со членство во ЕУ.

Од членство во ЕУ и НАТО ќе профитираат само големите и богатите држави членки, а не ние Македонците. Швабите и Французите ќе си имаат уште полесен и непрекинат увоз во Македонија, а ако не дај Боже некогаш влеземе во евро-зоната и го прифатиме еврото како наша валута, бизнисот за швабите и Французите ќе си тече како вода, а ние ќе бидеме финансиски и монетарно осакатени, па тек дури тогаш ќе откриеме како им е` на гејците секоја година кога чекаат мираз од ЕУ.

Дури сега почнаа во Чешка, Словачка и Унгарија да прават поригорозни инспекции на увезените производи и да откриваат дека Чесите, Словаците и Унгарците сепак за истите пари не го добиваат истиот квалитет кој го добиваат швабите и Французите во своите матични држави.

Тоа што единствено поново фијаско во односите со Русија ни е` протерување на руски дипломат, не значи дека нашите односи со Русија претходно беа идеални - а не беа.

Што велат твоите од Левица, ако некогаш се закачат за власт ќе се обидат ли барем да седнат на заедничка маса со Русија за преговарање на договор за слободна трговија или за пуштање на крак од Турски Поток од Гејлада кон Македонија ?

Или барем да се обидат да договорат безвизен режим со Русија, откако плавите жолтици сега го договорија со Кина ?
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ги споредуваш фашизмот од 20-от век со денешната десница ?

Извини, но овие кои форсираат менување на име како се декларираат себеси на политичката вага - како десничари ?

Која е идеологијата на ЕУ со нејзиното форсирање на примање на имигранти и плаќање на туѓи долгови - тоа е десничарски начин на размислување ?

Јас не ја поддржувам Левица и не поддржувам никого право да ти кажам, но имам едно сталинистичко решение за сите ѓубриња од луѓе наречени македонски политичари - од прв до последен во гулаг. Од оваа гледна точка можеш да кажеш за мене дека сум сталинист или нео-сталинист - иако во пракса не сум - туку пред се` сум премногу незадоволен Македонец до тој степен што не жалам ѓубрињата од луѓе наречени македонски политичари да завршат во гулаг. Ни малку не сум фашист во однос на тоа прашање, мислам дека гасна комора, крематориум или куршум во главата е премногу блага казна за вакви ѓубриња од луѓе.

Како изгледа перспективата без ЕУ и НАТО ?

Е па еве ти ја, живееме во таква перспектива, на мене не ми делува толку лоша, со исклучок на преголемиот колективен грабеж на државата - кој воопшто нема да се смени ниту со членство во НАТО, ниту со членство во ЕУ.

Од членство во ЕУ и НАТО нема да добиеме ниту посовремени и побезбедни автопати и железници, ниту ќе добиеме повисоки плати и пензии, единствено ќе добиеме северномакедонски пасош со кој ќе можеме полесно да фатиме џаде во Мекдоналдс или некоја друга ниско платена работна позиција во Германија, Австрија, Франција, Белгија, Холандија, Италија или било која друга држава членка на ЕУ.

Приказната за парите од европските фондови е вистина, но истовремено вистина е` и фактот дека и со наши пари можеме да си ги средиме патиштата, железничките пруги, водоводните и канализационите мрежи и остатокот од инфраструктурата. Тоа што македонските ѓубриња од луѓе наречени политичари ги крадат тие пари е друга приказна, но членството во ЕУ нема да смени ништо - ете ти го автопатот Демир Капија - Смоквица како најтазе пример, со пари од ЕУ изграден автопат, изведувачот од Гејлада го избира ЕУ, за на крај да испадне дека гејците платиле за да го добијат тендерот, ете ти колку ќе куртулиме од корупцијата во ЕУ.

Од членство во ЕУ и НАТО ќе профитираат само големите и богатите членки, а не ние Македонците. Швабите и Французите ќе си имаат уште полесен и непрекинат увоз во Македонија, а ако не дај Боже некогаш влеземе во евро-зоната и го прифатиме еврото како наша валута, бизнисот за швабите и Французите ќе си тече како вода, а ние ќе бидеме финансиски и монетарно осакатени, па тек дури тогаш ќе откриеме како им е` на гејците секоја година кога чекаат мираз од ЕУ.

Дури сега почнаа во Чешка, Словачка и Унгарија да прават поригорозни инспекции на увезените производи и да откриваат дека Чесите, Словаците и Унгарците сепак за истите пари не го добиваат истиот квалитет кој го добиваат швабите и Французите во своите матични држави.

Тоа што единствено поново фијаско во односите со Русија ни е` протерување на руски дипломат, не значи дека нашите односи со Русија претходно беа идеални - а не беа.

Што велат твоите од Левица, ако некогаш се закачат за власт ќе се обидат ли барем да седнат на заедничка маса со Русија за преговарање на договор за слободна трговија или за пуштање на крак од Турски Поток од Гејлада кон Македонија ?

Или барем да се обидат да договорат безвизен режим со Русија, откако плавите жолтици сега го договорија со Кина ?
Кој корист од Русија не ни е ни во топ 10 трговски партнери а и премногу причини нема човек да оди таму освен сега да гледа футбал. Џабе 200 страни коментари...многу чад а малку оган. Русија не е многу битна за Македонија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Кој корист од Русија не ни е ни во топ 10 трговски партнери а и премногу причини нема човек да оди таму освен сега да гледа футбал. Џабе 200 страни коментари...многу чад а малку оган. Русија не е многу битна за Македонија.
Па и ние не сме им битни, така да израмнети сме, и ние не ги сакаме нив, и тие не не` сакаат нас.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Не е до сакање до корист е.
Е ако де, и на тоа поле сме израмнети, ние немаме корист од Русија, исто како што и Русија нема корист од нас.

И без да имаме договор за слободна трговија со Русија ќе продолжуваме го купуваме нивниот гас - само преку американски компании. :pos:

И вака ни е` убаво, и со виза можеме да ја посетиме најголемата држава во светот со најголеми резерви на природен гас во светот.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
Се согласувам дека ние Македонците немаме ниту вистински пријатели, ниту вистински сојузници во светот,
Се подсетувам на изреката: Во политиката нема вечни сојузници, има само вечни интереси, со која луѓе ми се качуваат на глава луѓе истакнувајќи ја како најголема мудрост. Забележувам дека во неа зборот вечни може да се апроксимира со вистински, од што следува: НЕМА вистински сојузници.

Ако нешто е изрека, - не мора да е точно. Ајде да разгледаме: САД и Израел: Не е ли тоа вистинско сојузништво?

- USS Liberty.
- Оние Мосад шпиони.
- Жалења од претседателот на САД дека Нетанијаху лаже чим зине.

Заклучок, сојузништвото горенаведено, - НЕ е баш вистинско сојузништво.

САД и Британија? Суец 1956. Блер пудлицата. Кавги со Трап. НЕ е ни тоа трајно и вистинско сојузништво.

Ако вистинско сојузништво е ретко како еднорог, да се наведува како ние го немаме, и да се жали, ми делува како традиционално ориентално кукмјавчење и завивање до небо. А што се направило да се имаат сојузници. .

Ако сме аналитични, ќе се запрашаме и што значи „ние Македонците.“ Ене онаму на Драга Кајгана си кажуваме отворено дека Македонци се без минимум чувство на заедништво.

но истовремено вината и одговорноста за тоа ја гледам кај политичарите кои Македонците ги бираат на секои парламентарни, локални и претседателски избори. Досега не сме имале про-руска партија ниту во македонскиот Парламент, ниту во македонската Влада, ниту во претседателската резиденција ....
Камо среќа никогаш да нема, кажувам јас - јас кој веќе се изразив дека Русија е јака и имање тесни односи со Русија е нешто што ни предстои.
Мене ми е просто вонземски туѓ тој менталитет олицетворен во прашањето „со кого си“. Откако знам за себеси, го слушам тоа прашање „На чија страна си“
Моја страна.
„Со кој си“
Со мој живот. Еден човек вс. човек Американец или Јапонец. Ист кислород во ист тип на мозок влегува.

Голем број од жените како врв на самоостварување гледаат да бидат со некој, најчесто омажени.
Кога таква аспирација се фура на национално ниво, во Македонија и во САД, - останувам без зборови.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Се подсетувам на изреката: Во политиката нема вечни сојузници, има само вечни интереси, со која луѓе ми се качуваат на глава луѓе истакнувајќи ја како најголема мудрост. Забележувам дека во неа зборот вечни може да се апроксимира со вистински, од што следува: НЕМА вистински сојузници.

Ако нешто е изрека, - не мора да е точно. Ајде да разгледаме: САД и Израел: Не е ли тоа вистинско сојузништво?

- USS Liberty.
- Оние Мосад шпиони.
- Жалења од претседателот на САД дека Нетанијаху лаже чим зине.

Заклучок, сојузништвото горенаведено, - НЕ е баш вистинско сојузништво.

САД и Британија? Суец 1956. Блер пудлицата. Кавги со Трап. НЕ е ни тоа трајно и вистинско сојузништво.

Ако вистинско сојузништво е ретко како еднорог, да се наведува како ние го немаме, и да се жали, ми делува како традиционално ориентално кукмјавчење и завивање до небо. А што се направило да се имаат сојузници. .

Ако сме аналитични, ќе се запрашаме и што значи „ние Македонците.“ Ене онаму на Драга Кајгана си кажуваме отворено дека Македонци се без минимум чувство на заедништво.

Камо среќа никогаш да нема, кажувам јас - јас кој веќе се изразив дека Русија е јака и имање тесни односи со Русија е нешто што ни предстои.
Мене ми е просто вонземски туѓ тој менталитет олицетворен во прашањето „со кого си“. Откако знам за себеси, го слушам тоа прашање „На чија страна си“
Моја страна.
„Со кој си“
Со мој живот. Еден човек вс. човек Американец или Јапонец. Ист кислород во ист тип на мозок влегува.

Голем број од жените како врв на самоостварување гледаат да бидат со некој, најчесто омажени.
Кога таква аспирација се фура на национално ниво, во Македонија и во САД, - останувам без зборови.
Во целост ти се на место коментарите, но за жал тоа не го велат политичарите од власта и од опозицијата, кои вечно се колнат во НАТО и во ЕУ.

Русија на еден или на друг начин ќе си ги оствари своите цели за поголем профит и поголем економски раст - дали преку продажба на оружје и муниција на Сирија, Иран и други држави, исто како што и САД им продаваат оружје и муниција на Израел и Саудиска Арабија, дали преку продажба на гас, или преку некој трет начин, Русија - исто како и Кина, Јапонија, Јужна Кореја и бројни други богати и развиени држави - ќе си ги оствари своите цели.

Прашањето е дали и колку ние сме заинтересирани да имаме учество во остварувањето на таквите цели, а истовремено и ние да видиме некаков профит, економски раст или било каков бенефит.

Одговорот на македонските ѓубриња од луѓе наречени политичари е` НЕ.
 
B

Bafra

Гостин
http://customs.gov.mk/index.php/mk/biznis-zaednica-mk/presmetka-na-davacki-mk/carinska-tarifa-mk

http://trade.ec.europa.eu/tradehelp/

Може ќе ти се најдат горните линкови, ама најдобро ќе си се јавиш во некоја шпедиција па се ќе ти објаснат.
Исто и шините во Русија се пошироки од ЕУ, па не можеш да користиш нивни вагони, прават претовари.

Израелците пак си бомбардираат Ирански одреди во Сирија, па може ли некој да каже зашто Русиве не ги штитат Иранциве и Сиријците...

Се подсетувам на изреката: Во политиката нема вечни сојузници, има само вечни интереси, со која луѓе ми се качуваат на глава луѓе истакнувајќи ја како најголема мудрост. Забележувам дека во неа зборот вечни може да се апроксимира со вистински, од што следува: НЕМА вистински сојузници.

Ако нешто е изрека, - не мора да е точно. Ајде да разгледаме: САД и Израел: Не е ли тоа вистинско сојузништво?

- USS Liberty.
- Оние Мосад шпиони.
- Жалења од претседателот на САД дека Нетанијаху лаже чим зине.

Заклучок, сојузништвото горенаведено, - НЕ е баш вистинско сојузништво.

САД и Британија? Суец 1956. Блер пудлицата. Кавги со Трап. НЕ е ни тоа трајно и вистинско сојузништво.

Ако вистинско сојузништво е ретко како еднорог, да се наведува како ние го немаме, и да се жали, ми делува како традиционално ориентално кукмјавчење и завивање до небо. А што се направило да се имаат сојузници. .

Ако сме аналитични, ќе се запрашаме и што значи „ние Македонците.“ Ене онаму на Драга Кајгана си кажуваме отворено дека Македонци се без минимум чувство на заедништво.



Камо среќа никогаш да нема, кажувам јас - јас кој веќе се изразив дека Русија е јака и имање тесни односи со Русија е нешто што ни предстои.
Мене ми е просто вонземски туѓ тој менталитет олицетворен во прашањето „со кого си“. Откако знам за себеси, го слушам тоа прашање „На чија страна си“
Моја страна.
„Со кој си“
Со мој живот. Еден човек вс. човек Американец или Јапонец. Ист кислород во ист тип на мозок влегува.

Голем број од жените како врв на самоостварување гледаат да бидат со некој, најчесто омажени.
Кога таква аспирација се фура на национално ниво, во Македонија и во САД, - останувам без зборови.
:love::love::love:
Ти можеби си без зборови, ама среќа тастатура имаш :D .

Што има лошо тоа што жените сакале да бидат омажени и каква е врската со темава само ти си знаеш :confused: . Имаш теми за феминизам, филозофии, мистицизам, фамилии, итн итн

Во целост ти се на место коментарите,
Како го сфати што сака да каже, секоја чест. :aplauz:

Прво пишува не е точна изреката за интересите, а после пишува стварно нема вечни сојузници итн итн па се префрла на жените, па дека имаме ист тип на мозок, ама заборава дека НЕ го користиме исто. Јапанац и Македонец ако ист тип на мозок имаат, дали ист им е менталитетот т.е. сфаќањето на животот :P

И доста ги обвинуваш политичарите, т.е. одговорноста нив им ја префрлаш. Народот е тој кој ги бира, им плаќа даноци, им помага во крадењето итн итн.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
http://customs.gov.mk/index.php/mk/biznis-zaednica-mk/presmetka-na-davacki-mk/carinska-tarifa-mk

http://trade.ec.europa.eu/tradehelp/

Може ќе ти се најдат горните линкови, ама најдобро ќе си се јавиш во некоја шпедиција па се ќе ти објаснат.
Исто и шините во Русија се пошироки од ЕУ, па не можеш да користиш нивни вагони, прават претовари.

Израелците пак си бомбардираат Ирански одреди во Сирија, па може ли некој да каже зашто Русиве не ги штитат Иранциве и Сиријците...

:love::love::love:
Ти можеби си без зборови, ама среќа тастатура имаш :D .

Што има лошо тоа што жените сакале да бидат омажени и каква е врската со темава само ти си знаеш :confused: . Имаш теми за феминизам, филозофии, мистицизам, фамилии, итн итн

Како го сфати што сака да каже, секоја чест. :aplauz:

Прво пишува не е точна изреката за интересите, а после пишува стварно нема вечни сојузници итн итн па се префрла на жените, па дека имаме ист тип на мозок, ама заборава дека НЕ го користиме исто. Јапанац и Македонец ако ист тип на мозок имаат, дали ист им е менталитетот т.е. сфаќањето на животот :P

И доста ги обвинуваш политичарите, т.е. одговорноста нив им ја префрлаш. Народот е тој кој ги бира, им плаќа даноци, им помага во крадењето итн итн.
Руските железнички пруги се пошироки од останатите железнички пруги во Европа уште од времето на Руската Империја, а тоа истовремено беше една од препреките за Нацистичка Германија за време на инвазијата на Советскиот Сојуз - немаа доволно камиони за транспорт на војската, имаа возови, но не можеа да ги префрлат на руските железници пруги, па мораа да ја транспортираат војската со пред-индустриско транспортно средство - со коњи и запрежни возила. Паметно постапиле Русите уште тогаш на крајот на 19-от и почетокот на 20-от век.

Не знам зошто доаѓаш до заклучок дека јас вината ја наоѓам исклучиво кај политичарите, секако дека рајата е главниот виновник бидејќи ги гласа, но токму фактот дека рајата никогаш досега не гласала за про-руска политичка партија говори дека и политичарите и рајата се` русофоби, а не русофили, така да, ти благодарам бидејќи го потврди тоа што веќе од поодамна го велам.

Дали и зошто Русите ги заштитуваат или не ги заштитуваат Иранците и Сиријците е друга приказна, за почеток знаеме дека Русија ја помага Сирија во борбата против исламистичките ѓубриња од луѓе и веќе има доста задоволителни резултати - со помош од Иран, се разбира.

Чекај да заврши војната, па потоа коментирај кои се вистинските сојузници на Сирија, а кои не се.

Во Израел врие од критики против Бени Нетанјаховски и секој ден му откриваат нови афери, па мора да подмачка очи на јавноста со бомбардирањата на Сирија, на крајот на краиштата, 5 ноември 2019 не е толку далеку за одржување на наредните редовни парламентарни избори во Израел. Не дека евентуално симнување на Нетанјаху од власт ќе ги смени политиките на Израел - а нема да ги смени - но до тогаш војната во Сирија може да заврши, па на Израел ќе му треба друга коска за да ја гризе.
 
B

Bafra

Гостин
Руските железнички пруги се пошироки од останатите железнички пруги во Европа уште од времето на Руската Империја, а тоа истовремено беше една од препреките за Нацистичка Германија за време на инвазијата на Советскиот Сојуз - немаа доволно камиони за транспорт на војската, имаа возови, но не можеа да ги префрлат на руските железници пруги, па мораа да ја транспортираат војската со пред-индустриско транспортно средство - со коњи и запрежни возила. Паметно постапиле Русите уште тогаш на крајот на 19-от и почетокот на 20-от век.

Не знам зошто доаѓаш до заклучок дека јас вината ја наоѓам исклучиво кај политичарите, секако дека рајата е главниот виновник бидејќи ги гласа, но токму фактот дека рајата никогаш досега не гласала за про-руска политичка партија говори дека и политичарите и рајата се` русофоби, а не русофили, така да, ти благодарам бидејќи го потврди тоа што веќе од поодамна го велам.

Дали и зошто Русите ги заштитуваат или не ги заштитуваат Иранците и Сиријците е друга приказна, за почеток знаеме дека Русија ја помага Сирија во борбата против исламистичките ѓубриња од луѓе и веќе има доста задоволителни резултати - со помош од Иран, се разбира.

Чекај да заврши војната, па потоа коментирај кои се вистинските сојузници на Сирија, а кои не се.

Во Израел врие од критики против Бени Нетанјаховски и секој ден му откриваат нови афери, па мора да подмачка очи на јавноста со бомбардирањата на Сирија, на крајот на краиштата, 5 ноември 2019 не е толку далеку за одржување на наредните редовни парламентарни избори во Израел. Не дека евентуално симнување на Нетанјаху од власт ќе ги смени политиките на Израел - а нема да ги смени - но до тогаш војната во Сирија може да заврши, па на Израел ќе му треба друга коска за да ја гризе.
Епа со помош на Иран дејствуваат во Сирија, а кога Ирански војници страдаат, не ги помагаат...
Мене ми е нелогично Русите со Израел да се први другарчиња, а Израел е воена копнена база на САД од каде котролира голема и важна територија.
Како беше, непријателот на мојот непријател е мој пријател. Е сега кој со кого е непријател, а кои се пријатели :toe:

Врска политичарите, акцентот во 90% постовите ти е политичарите. Рајата некако ја оставаш на страна.
И неучинувањето е казниво по закон, значи и тие што не се рачунаат дека се раја, а не реагираат се исто виновни ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom