Русија почнува со испорака на с300 на Иран?

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
http://news.yahoo.com/s/nm/20081221/wl_nm/us_iran_russia_missile_2

Интересно ако се потврди.Нејкам да звучам глупаво но навистина длабоко во себе посакувам конечно да го видам системов контра моќта на западот и Израел.Дај боже да не се случи но......
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.906
Поени од реакции
827
kako sto se dvizat rabotive na amerika i treba golema vojna za da se izvleci od krizava realno e teheran da se plasi no spored ona sto go znam iran ne e bosa drzava imaat dobar voen arsenal i 40 000 000 narod pa za amerika da gi pobedi ke treba da i spotno gazeto
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
e vaka treba:D mora malku da se pokaze na zapadot a osobeno na amerika deka ne se edinstvenite sili vo svetot. rusija,kina, iran i severna koreja mora da sostavat nov pakt :vozbud:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Овие Изралеците многу брзо од тренинг полигоните во Грузија стигнаа во Москва.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Ке биде интересно да се види С-300 против некој модерен авион. Те може да уништат Ф-16 Ф-15 и А-10 но интересно е как ке се представат против Б-2 и Ф-22.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Колку и да посакувам ама се мислам оти нема да дознаеме како ке се покажат посебно не ф22.Едноставно с300 е премногу за да ризикуваат.Па за време на Јом Кипур војната Израел ке останеше без авијација од Руските САМ-ови,во Виетнам исто си го окркаа најмодерните САД авиони така да ако Иран добие с300 мислам дека паѓа во вода евентуална интервенција барем на начин на кој досега ја замислуваа стратезите во пентагон и тел авив.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Русите не му продаваат „С-300“ на Иран

Бранко Влаховиќ

МОСКВА - Претставници на руската компанија за извоз на воена техника „Рособоронекспорт“ вчера го смирија Израел со тврдењето дека Москва му продава на Техеран само одбранбени системи, па на тој начин не го нарушува односот на сили на Блискиот Исток. Нервозата во Израел ја предизвика изјавата на еден ирански раководител кој пред новинарите изјави дека Русија му продала на Техеран „системи ПВО“ со кои може „да се покријат“ атомските објекти на Иран од можни напади од воздух.

Во Израел се задоволни што Русија тврди дека не му продала на Израел системи „С-300“. Патем речено, во разговорите меѓу руските и израелските политичари едно од прашањата за кое речиси секогаш се разговара е и тоа дали „Рособороноекспорт“ му продал на Иран или на некоја друга земја во регионот системи „С-300“.

Тоа што Русија досега не им ги продала на Иран и на други земји во тој регион своите ефикасни ПВО- системи „С-300“ не значи дека тоа нема да го направи во блиска иднина. Русија веќе почна да ги произведува уште помодерните ПВО- системи „С-400“ и логично е дека овие веќе стари системи ќе им ги продава на оние кои се подготвени да платат. Користењето на системите „С-300“ не е едноставно, па секој што ќе ги купи ќе мора најмалку една година да ги обучува своите војници во Русија.

„Русија ги почитува меѓународните обврски и на Иран му продава само одбранбени системи. На Иран веќе му се доставени системите ’Тор М-1’“, се наведува во соопштението на „Рособоронекспорт“. Се додава дека во перспектива може да се расправа само со нарачателите на воена техника. Со системите „Тор М-1“, кои Иран веќе ги доби од Русите, може да се штитат важни објекти од напади од воздух. Разликата е во тоа што со „С-300“ може да се соборуваат авиони и ракети на трипати поголема оддалеченост во однос на „Тор“. Важно е и тоа колку Иран може да направи одбранбени прстени. Едно не е спорно, Иран сака да набави уште помодерна руска техника, не за да го нападне Израел, туку за да може да се заштити од можни напади од израелската и од американската армија.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CD133AA4ECE23F41A710B213AD1BE49B
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.906
Поени од реакции
827
S-300 imase i jugoslavija i zatoa vo prvite tri meseci kako krusi im gi pagaa avionite na nato ko snema setne drop
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Jугославија никога не е имала ПВО С-300. Нај модерното им ПВО е С-125. Точно с такава ракета са свалили Ф-117.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.070

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.513
Поени од реакции
45
И порака испратија " ој клинтоне ни смо знали да је невидлив "
тоа беше многу јака фраза на времето
штета што брзо ги потрошија сите одбрамбени оружја
а јака сратегија им беше на помали писти да постават сухои макети
натовци се отепаа од бомбардирање во празно
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
То хубаво как разбиха този самолет со ракета от 60-те но нали сега е интересното С-300 какво ште ги прави "стелтовете". Аз очаквам С-300 да може да свали всеки американски авион дори и Б-2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom