Русите - “цареви“ во вселената

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
Со последното лансирање на шатлот Дискавери, Американците остануваат без свој транспорт на луѓе до вселената.


Откако Барак Обама одлучи дека премногу чини испраќањето на астронаути во вселената преку НАСА, и дека приватните компании ќе треба да му ја мислат за поефтини начини на кој ќе го направат истотo, повеќедецениската вселенска трка меѓу двете светски супер сили - САД и Русија - барем привремено, доби победник.

“Тие знаат дека треба да превземат голем чекор доколку сакаат да испратат луѓе во вселената... Имаат уште многу работа“, рекол астронаутот на НАСА, Сунита Вилијамс, коментирајќи го префрлањето на таа одговорност врз приватните компании, пренесува RT.com.
Но, никој со сигурност не знае дали приватните компании ќе успеат да направат адекватно вселенско летало. Поради тоа по се изгледа дека во идните години руското Soyuz летало ќе биде единствениот начин преку кои луѓето ќе патуваат до Меѓународната вселенска станица. Ваквиот руски “примат“ не им се допаѓа на многу Американци, меѓу кои и на истакнати граѓани на оваа земја.
„За нацијата која се покажа најуспешна во вселената, ова е тешко да се прифати“, рекол Џон Глен, првиот Американец кој бил испратен во Земјината орбита.
„Ќе бидеме на големо зависни од Русите, а тоа е ужасна позиција за Соединетите држави“, изјавил за Washington Post Мајкл Грифин, екс-директор на НАСА.
„Како можеше ова да се случи? Успеавме да стигнеме до Месечината, имавме прекрасна опрема, а сега сме сведени на патници во Руски брод. Ова е работа на повредена гордост“, смета Маријана Дисон, бивш контролор на летови во НАСА.


Но, според претседателот Барак Обама, ова се времиња на соработка, а не на натпреварување: „Повеќе не сме во вселенска трка. Она што некогаш беше глобален натпревар, сега стана глобална соработка“.
Со него се согласуваат и астронаутите кои работат со руски колеги, како Сунита Вилијамс: „Дојде време за соработка и учење едни од други. Тоа е еднакво добро како и трката која ја водевме во минатото“, смета Вилијамс.


Тоа е така, заради фактот што веќе не вложуваат доволно за изработка на ново вселенско летало. Проектот Орион (кој требаше да ги врати САД на Месечината и да обезбеди ефтин превоз на астронаути до МВС) беше откажан како многу скап. Замена на тој проект со друг - нема.


САД ја губат битката во Вселената


Иако, на прв поглед сé чини дека е недоволно интересна вест дека НАСА пратила до американскиот Конгрес известување, во кое се наведува дека со одобрените пресметани средства, не се во можност да изработат нова класа на ракета носач, сепак тоа носи доста неповолни импликации за натамошната вселенска програма.
Работите идат толку далеку, со што некои програми се гасат, а истовремено нема други кои би ги замениле.

НАСА не е во можност да изгради нова ракета носач

Сé чини дека НАСА, а со тоа и САД, влегуваат во декада на стагнација, препуштени на своевидна инерција на вселенска програма, од типот “до каде иде – иде”. Набљудувајќи ја работата глобално, ова стопирање (без наводници) на американската вселенска програма, би можело , набљудувано низ призмата на нова трка во вселената, да влијае на забавувањето на вселенските програми на Русија, Кина, Кина и Европа.

НАСА добила задача најдоцна до 2016 год. да проектира, изработи и тестира нов тип на ракета носач, кој би бил способен за лансирање на тешки товари, како во орбитата на Земјата, така и за летови на пилотирани вселенски бродови кон астероидите (Месечината) и на Марс. Иако, во планот било да се користат постојните сегменти од програмата “space shuttle”, како и редизајнираните елементи од легендарната ракета Saturn – V од Аполо ерата, НАСА, сепак заклучила дека не може ја одработи таа работа.

Текстот од 22 страни бил упатен до Конгресот, каде се презентирани техничките проблеми кои не можеле да ги решат со моментно одобрените финансиски средства. НАСА побарувала дополнителни 30 – 35 милијарди американски долари, доколку САД сакаат да имаат нова ракета и да ги следат новите технологии, односно опреми. Во Конгресот, некои се надеваат дека приватниот сектор со десеткратното намалување на вложувањата, сепак САД ќе имаат добри резултати, како и тоа дека нема да ја извисат новата трка во Вселената. На таквите приговори, од НАСА порачуваат дека доколку приватниците не успеат, САД ќе остане надвор од играта, најмалку до 2025 год. Иако, новата ракета ќе ги чини тамошните даночни обврзници износ во големина колку четири македонски годишни пресметки, тоа се всушност (за нивни околности) и не така големи средства, споредени со трошоците на градење и одржување на една ескадрила на невидливи бомбардери од типот В – 2.

Критиките на новонастанатата ситуација доаѓаат од секаде.Јавна тајна е дека обичен чекан или клешта, чинат исто како оние во продавница и можат да се најдат за 4 -5 американски долари, додека во НАСА чинат 40 – 50.000 американски долари. Затоа, не треба да чудат кинеските, руските, па дури ни индиските планови (дека со средства помали дури за десетина пати, за разлика од НАСА), во наредните десет – дваесет години, ќе ги одработат своите слетувања на Месечината. Од трета страна, ерата на малите вселенски програми, буквално во “гаражни” услови, незапирливо се движат кон новото време во освојувањето на Вселената. Дали на прв поглед, втора класа на медиумски информации ќе се покаже за круцијална, во губењето на американската улога како предводник во вселенската ера, ќе покажат наредните месеци и години. Впрочем, да причекаме две до три години, успеат ли некои од проектите од Google Lunar X prize програмата, НАСА повеќе нема да може да продава магла за облаци.Место на изработка на свое летало, НАСА дава пари на приватници да изградат и да им ги транспортираат астронаутите до МВС.
Досега ниедена приватна компанија не лансирала човек во вселената, а Спејс икс, се пола деценија далеку од тоа.

Американската приватна корпорација - Space X, упатила кон НАСА службена информација поврзанa за нивното учество во натпревар, вредно 200 милиони американски долари, во кој ќе учествуваат приватни компании, со цел изработка на пилотиран вселенски брод. Сé чини дека Space X, во овој момент е барем чекор пред другите. Нивниот вселенски брод Dragon (Змеј), веќе ја има одработено испитната вселенска мисија, а започнале со работа на проект, вреден милијарда американски долари, каде ќе се вршат сложени модификации на Dragon, од беспилотна да премине во оперативна пилотирана верзија. Таквото летало ќе им овозможи на седум члената екипа, лет до ISS и назад.


Шематски приказ на деловите на Драгон


Според информациите од Space X, се работи на изработка на систем за евакуација, кој треба да биде револуционерен во однос на денешните, кои се користат уште од првите денови од вселенската ера, т.н. “ракети – трактори”.


Драгон во Вселена. уметничка визија.


Нивниот систем за евакуација нема да се отфрла, туку ќе биде основен дел од бродот. Целиот систем, односно неговите компоненти, ќе се користат и за маневрирање во Вселената, но и при можната опција на слетување на копно, каде би послужил како ракетен систем за меко спуштање. Освен намалување на тежината, ваквиот пристап овозможува и подобрување на интеграцијата на системот на леталото, а бидејќи, Змејот е наменет за повеќекратна употреба, тоа ќе овозможи и значително намалување на трошоците, со зголемување на ефикасноста.


Различни верзии за вселемскиот брод Драгон


Доколку, победи Space X на ова натпреварување, 200 милиони американски долари ќе бидат почетна инјекција на капитал, пред финализацијата на производот, вклучувајќи го и експерименталниот лет, за што би им било потребно 3 – 4 години. Денес, во Space X, вработени сé околу 1.000 луѓе, во различни погони на компанијата.

Местото во пилотираниот Змеј, би се плаќало со околу 20 милиони американски долари, што е далеку поевтино, од цената која НАСА денес ја плаќа на Русија, за место во Сојуз. Со новото ракетно срце, од каде, буквално излегува оган од ракетните мотори, Dragon станува вистински Змеј во новата ера на вселенски истражувања, со помош на приватна компанија.

Додека од другата страна, Русите вложуваат се повеќе и повеќе во нивната вселенска програма.

Путин порачува: Доаѓаме!Русите во 2011 год. за вселенските прашања ќе дадат 115 милијарди рубљи, но дали тоа ќе биде доволно да се намали разликата во однос на водечките земји во таа област. Како што Американците повеќе не се во состојба да го престигнат “Apollo”, можат ли Русите да го престигнат Гагарин?Оваа година во целиот научен свет ќе биде одбележан како јубилеј, бидејќи ќе се прославува 50 години од славниот лет на Јуриј Гагарин во Вселената. После тоа априлско утро, 1961 год., светот не бил повеќе ист, бидејќи започнала трка за Вселената, чии одеци директно или индиректно влијаеја на целиот свет, гледајќи глобално.Нормално и логично е дека прославата ќе биде најголема во Русија. Тие целата година ќе ја посветат на Гагарин, а истражувањето на Вселената, ќе добие посебно место во нивното сеопфатно ангажирање.

Пред десет дена, премиерот Путин во подмосковскиот Контролен вселенски центар (ЦУП), присуствувал на заседанието на Организацискиот комитет, по повод славењето 50 – годишнина од летот на Гагарин. Во центарот на вниманието, не бил само планот за обележување на јубилејниот настан, туку и имплементацијата на програмата на вселенското истражување, усвоен за првиот квартал од овој век, кој по мислење на сите, треба да ја обнови позицијата на Русите во Вселената. Во меѓувреме, руската космонаутика, по многу заостанувања, денес и не претставува достојна конкуренција на САД и Европа.

Веќе се закажани лансирањата во орбитата околу Земјата за околу 50 вселенски летала. Исто така, оваа година ќе биде усвоена новата сојузна програма за развој на сателитски навигациски систем - ГЛОНАСС (Глобален Навигациски Сателитски Систем), испланиран до 2020 год. За националниот вселенски програм, според зборовите на Путин, спремни сé во 2011 год. да издвојат 115 милијарди рубљи (околу 4 милијарди американски долари). Во врска со 50 – годишнина од летот на Гагарин, со декрет на претседателот Димитри Медведев, 2011 год. ќе биде прогласена за Година на Вселенета, во Русија.

Првиот значаен настан, во низа празничните прослави, на 16 март, треба да биде лансирањето со човечки екипаж “Сојуз ТМА – 21” од Бајконур, кој ќе ја пренесе целата нова посада кон ISS. Екипажот ќе го сочинуваат двајца Руси и еден Американец, додека на трупот на леталото ќе биде испишано името - “Гагарин”.

Меѓутоа, космодромот “Бајконур” станал тесен за руската космонаутика. Во Француска Гвинеја, на космодромот “Куру”, каде се гради лансирен комплекс за лансирање на ракета – носач, од типот “Сојуз – ЦТ”, кон крајот на првиот квартал, руската страна е должна да го доврши лансирниот комплекс ELS (фр. I’Ensemble de Lancement Soyouz), заедно со подвижна сервисна кула. Првото лансирање на руската ракета од Гијане, ќе биде помеѓу 15 август и 15 септември 2011 год.
Лансирајќи од космодромот “Бајконур”, руските ракети можат во геостационарната трансферна орбита (GTO), да подигнат 1.7 тони товар, додека од Гијана, тој товар потенцијално ќе порасне на 2.8 тона.


Русија планира во јубилејната година да продолжи со истражувањата во длабоката Вселена. Во октомври, планираат (конечно) да лансираат интерпланетарна вселенска станица “Фобос – Грунт”, кој има за задача на Земјата да донесе примерок од површината од сателитот на Марс – Phobos. На овој проект, ќе се развиваат основните технологии, неопходни за следните мисии на црвената планета. Покрај ова, во следните месеци, ќе се обнови групата од сателити, поврзани за системот ГЛОНАСС. Важен настан ќе биде јануарското лансирање на новиот сателит од третата генерација “ГЛОНАСС – К1” (некаде нарекуван и “Ураган – К”), кој за прв пат ќе биде лансиран од космодромот “Pleseck, a не од Бајкунур. При тоа, наместо “Протона”, за прв пат ќе биде користена евтина ракета – носач Сојуз-2.1б (Сојуз – 2.1б). Новиот сателит ќе има работен век од 10 – 12 години и тежина од само 750 кг.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
И веќе го заменуваат 40 години старите Сојуз летала и сојуз ракети, со нови, помоќни, поекономични ракети.

Во 2013-та година ќе стартува серијата нови ракети со заедничко име Ангара за потребите на руската вселенска програма. По долги одложувања, се огласија официјалните лица од Руската вселенска агенција и најавија дека, по двегодишно одложување, Ангара ќе стартува за три години.

Полетување на ракетата Ангара (уметничка фотографија)
Се нагласува дека некои делови од оваа ракета веќе биле во Вселената и успешно го поминале испитот, но сè уште се чека на првото вселенско патување на комплетната ракета. Во серијата Ангара вградено е многугодишното искуство на руските ракетни инженери, а ракетата ќе биде во состојба да понесе корисен товар од 2.000 па сè до 40.000 килограми. Во понатамошното развивање на ракетата Ангара се планира таа да носи корисен товар и до 75 тони.

Шематски приказ на серијата Ангара
Со проектот Ангара полека ќе се гаснат ракетните серии Протон, Космос, Зенит и др., кои се во употреба веќе неколку децении. Уште поважно е тоа што се планира Ангара да полетува од рускиот ракетодром Плесецк, како и од новиот Восточниј, кој се гради на истокот на Русија, што Русија ќе ја направи независна од Бајконур, кој се наоѓа во Казахстан.

Од новата ракетна серија се очекува поголема носивост, сигурност и ниска цена на летовите. Овие ракети ќе имаат и комерцијална намена, а едно изнајмување на најмалата ракета во серијата, Ангара 1.1, ќе изнесува околу 20 милиони долари.
Користени извори:
http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1989

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2258

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2256

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2216

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2213

http://kajgana.com/tehnologija/rusite-%E2%80%9Ccarevi%E2%80%9C-vo-vselenata
Жално е што САД, една од најмоќните земји на скоро сите полиња, остануваат без свој транспорт на луѓе во вселената по 50 години константно лансирање. Вложија огромна сума и средства на изградба на Меѓународната вселенска станица, а сега нема да бидат во можност да лансираат свој човек таму.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
carevi na vselenata aahahahahahahahahhah ... ni amerika ni rusija bre ne se carevi sto vi e vam bre hahahahahaha koj idiotizam .... ako gi videte vie vistinskite carevi kje dobiete srcev udar be aj sedite mirni c c c c /// ziveete u matriks i seuste veruvate u primitivni idei na materijalni prostaci koi ete so takvi informacii ve trovat i mislete deka ima CAR nad nekoj i nesto .... hahahahha kolku mi e samo smesno koga gledam kolku zabludeni, smesni, i isprani mozoci ima koi mislat deka zemen HOMO SAPIENS e sposoben i kje mu bide dozvoleno da bide CAR najprvo na sobstvenata kukja ( solarniot sistem ) a posle toa nesto drugo ahahha .


Edinstveno ..... i samo moze da bidat " Carevi " ako se slugi na " GENERALOT " a vaka hahahah lele kje puknam od smeenje koj film si go pravat nekoi "luge" specijalno za nekoi luge ...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
carevi na vselenata aahahahahahahahahhah ... ni amerika ni rusija bre ne se carevi sto vi e vam bre hahahahahaha koj idiotizam .... ako gi videte vie vistinskite carevi kje dobiete srcev udar be aj sedite mirni c c c c /// ziveete u matriks i seuste veruvate u primitivni idei na materijalni prostaci koi ete so takvi informacii ve trovat i mislete deka ima CAR nad nekoj i nesto .... hahahahha kolku mi e samo smesno koga gledam kolku zabludeni, smesni, i isprani mozoci ima koi mislat deka zemen HOMO SAPIENS e sposoben i kje mu bide dozvoleno da bide CAR najprvo na sobstvenata kukja ( solarniot sistem ) a posle toa nesto drugo ahahha .


Edinstveno ..... i samo moze da bidat " Carevi " ako se slugi na " GENERALOT " a vaka hahahah lele kje puknam od smeenje koj film si go pravat nekoi "luge" specijalno za nekoi luge ...
Вонземјани, елити и остали срања на друго место. Овде не.
И запрашај се, кој живее во Матрикс фантазијата...
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
carevi na vselenata aahahahahahahahahhah ... ni amerika ni rusija bre ne se carevi sto vi e vam bre hahahahahaha koj idiotizam .... ako gi videte vie vistinskite carevi kje dobiete srcev udar be aj sedite mirni c c c c /// ziveete u matriks i seuste veruvate u primitivni idei na materijalni prostaci koi ete so takvi informacii ve trovat i mislete deka ima CAR nad nekoj i nesto .... hahahahha kolku mi e samo smesno koga gledam kolku zabludeni, smesni, i isprani mozoci ima koi mislat deka zemen HOMO SAPIENS e sposoben i kje mu bide dozvoleno da bide CAR najprvo na sobstvenata kukja ( solarniot sistem ) a posle toa nesto drugo ahahha .


Edinstveno ..... i samo moze da bidat " Carevi " ako se slugi na " GENERALOT " a vaka hahahah lele kje puknam od smeenje koj film si go pravat nekoi "luge" specijalno za nekoi luge ...

:pos: nemoj be taka, sega Human ziv ke te jade zaradi Rusija..

Posle ova tema, Naskoro se ocekuva uste edna nova tema, za svetskata i nad prirodnata vele sila Rusija,, rusite otrkrile zivot vo nekoja nova planeta, i osven rusite nikoj drug ne znae za ova,,, od 2015 ta godina site rusi tamu ke se iseluvale... ):):):)
 

Pro

Член од
4 февруари 2011
Мислења
27
Поени од реакции
1
:pos: nemoj be taka, sega Human ziv ke te jade zaradi Rusija..

Posle ova tema, Naskoro se ocekuva uste edna nova tema, za svetskata i nad prirodnata vele sila Rusija,, rusite otrkrile zivot vo nekoja nova planeta, i osven rusite nikoj drug ne znae za ova,,, od 2015 ta godina site rusi tamu ke se iseluvale... ):):):)
:pos2: a ostaj aman, covek moze sve da cita na ovoj forum.....:nesvest:

Gluposti gluposti i samo gluposti..:tapp:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ова браќава а слушнат за Русија им се темни, иако не е најавено никакво затемнување.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
:pos: nemoj be taka, sega Human ziv ke te jade zaradi Rusija..

Posle ova tema, Naskoro se ocekuva uste edna nova tema, za svetskata i nad prirodnata vele sila Rusija,, rusite otrkrile zivot vo nekoja nova planeta, i osven rusite nikoj drug ne znae za ova,,, od 2015 ta godina site rusi tamu ke se iseluvale... ):):):)
Ооо Поларис, како е Турција, измисли некој телескоп да ги гледа руските ракети? :kesa:
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Прво браво за темата и обемните информации.

„Како можеше ова да се случи? Успеавме да стигнеме до Месечината, имавме прекрасна опрема, а сега сме сведени на патници во Руски брод. Ова е работа на повредена гордост“, смета Маријана Дисон, бивш контролор на летови во НАСА.

За каква работа на повредена гордост вели г-ѓа Дисон ?
Кога прв пат слетаа во студиото на Кјубрик?!

За целиот прериод на вселенската трка слободно може да се каже дека русите го држеа приматот.Да не набројуваме веќе познати факти кои во Америка можат само да предизвикуваат чиста завист.

Се сеќавам на една епизода на ноќното шоу на Џеј Лено кога запали хартиен модел на единствената тогашна вселенската станица МИР со цел да ја омаловажи. Тогаш гостинот (мислам беше Сталоне ) му одговори нешто во стилот ‘сепак е подобра од нашата‘.

За сите кои со потценување гледаат на руските достигнувања сакам само да ги потсетам дека до ден денешен они го имаат конструирано најмоќниот ракетен мотор на течно гориво RD-170.Specifications

4 combustion chambers, 4 nozzles
1 set of turbines and pumps - Turbine produces approximately 257,000 hp (192 MW); equivalent to the power output of 3 nuclear powered icebreakers
Ignition: Hypergolic
Vacuum thrust of 1,773,000 lbf (7,887 kN)
Vacuum Isp of 338 s (3,315 N·s/kg)
Sea Level Isp of 309 s (3,030 N·s/kg)
Weight: 9,750 kg (21,500 lb)
Thrust to weight ratio: 82
 

Pro

Член од
4 февруари 2011
Мислења
27
Поени од реакции
1
Rusija e siromasna zemja

- "Ruska mafija '... besen kriminal ... ubistva, krazba i pitaci po ulicite se tipicni primeri i fenomeni vo Rusija..

Rusija e najmalku na isto nivo na razvienost so Ukraina..:tapp:

I ova Rusija saka da gi konkurira Amerikancite?????,):):):) offf leleeeeeee :tapp:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
:pos: nemoj be taka, sega Human ziv ke te jade zaradi Rusija..

Posle ova tema, Naskoro se ocekuva uste edna nova tema, za svetskata i nad prirodnata vele sila Rusija,, rusite otrkrile zivot vo nekoja nova planeta, i osven rusite nikoj drug ne znae za ova,,, od 2015 ta godina site rusi tamu ke se iseluvale... ):):):)
И ич да не те чуди ако тоа се случи. Додека Русите ќе шетаат по други планети, Турците ќе молат за да влезат во Европа.
Туку, шо така толку многу се радуваш на Руските успеси?

--- надополнето ---

:pos2: a ostaj aman, covek moze sve da cita na ovoj forum.....:nesvest:

Gluposti gluposti i samo gluposti..:tapp:
Посочи една глупост освен твоите постови?

ПС, си го запали огнот во пештерата? Студено е деновиве...
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.302
Поени од реакции
62.752
LoL
Хејтери, или кажете некој контра аргумент на текстов или прекинете да плачете.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.692
Поени од реакции
1.750
Поштовам, Браво, не сум ни за Исток ни за Запад.....ама ова е стварно за пофалба. :smir:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Rusija e siromasna zemja

- "Ruska mafija '... besen kriminal ... ubistva, krazba i pitaci po ulicite se tipicni primeri i fenomeni vo Rusija..

Rusija e najmalku na isto nivo na razvienost so Ukraina..:tapp:

I ova Rusija saka da gi konkurira Amerikancite?????,):):):) offf leleeeeeee :tapp:
Мешаш народ со земja. Да, рускиот народ е беден,но Русиja како држава е доволно богата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom