Рубикова коцка

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
Купив една рубикова.
Ги научив алгоритмите, просек брзина ми е две до три минути.
Треба да ја подмачкам, преммогу крцка, ама да соберам нешто пари сакам да земам speed cube а до тогаш подобро да ги совладам алгоритмите и движењето на прстите / рацете.
На Алиекспрес има многу побрзи коцки од оние кои се продаваат кај нас, и не се скапи.
Со вежбање за недела дена ќе паднеш испод минута, од 30 до 50 секунди. За побрзо од тоа има други алгоритми, OLL и PLL кои подобро е да ги научиш сега пред стандардните да ти станат muscle memory.
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Наидувам често на терминиве oll pll ама не разбирам баш. Баш најдов едно линкче вчера, сега ќе земам да го прочитам. Моментално сум во Белгија, дадов 15 евра за коцкава (на друго место после некој ден ја видов поевтина :place:) ама не е speed cube, не знам што е. Добра е (од досегашното искуство), па дур сум тука ќе побарам и ќе земам некоја побрза...
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
ZDRAVO DRUSHTVO!!! Nov sum na forumov , mi se svide temata , da imam rubikova kocka i ja slozuvam za 44sec. Imam edno 2/3 nekvalitetni ama imam i naracano edna originalna od ebay...[DOUBLEPOST=1488536834][/DOUBLEPOST]
Edno dete za 32 sekundi mi se cini ....:lud: ima klip nekade ama ne mi teknuva sega
DRUGARE , TOA NE E NISHTO , NAJBRZO E 3 SEKUNDI.....
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ќе може колеги-кајганџии да предложите професионална рубикова коцка која може да ја нарачам од Амазон или Ибеј.:vozbud:
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Ќе може колеги-кајганџии да предложите професионална рубикова коцка која може да ја нарачам од Амазон или Ибеј.:vozbud:
Zavisi kakva sakas , ako sakas original RUBIKOVA kocka ima mnogu na Ebay (ke ti pratam link ako sakas) no taa ne e brza , a ako sakas nekoa brza i za toa imam link
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Хмм...:unsure: Епа пратете ми линкови и од двата вида.:)
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Многу Ви благодарам. И двете се одлични.:) Мислам дека втората (таа што брзо се составува) повеќе ми прави мерак.(y)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Дечки шо користите за подмачкување? Земав нова коцка сега па да ја средам.
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Da ne prodava nekoj mastermorphix ili pyraminx ? Ako ima pisete odgovor i kazuvajte cena :)
 
Ф

Флеш

Гостин
За инает на фиџет спинер лудаците,денеска прв пат си купив РК. Дајте совети за аматер :Dвака,ја тртев пола саат,абе никако да успеам:PФак фиџет спинери,РК е у мода:ojeaa:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
За инает на фиџет спинер лудаците,денеска прв пат си купив РК. Дајте совети за аматер :Dвака,ја тртев пола саат,абе никако да успеам:PФак фиџет спинери,РК е у мода:ojeaa:
Нема што совети, освен гуглај и научи некој од алгоритмите.
Или YT видео побарај сигурно има чекор по чекор објаснето.

Извежбај неколку пати и немаш гајле после, ко од шала ќе ја решаваш :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom