Ротвајлер

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.283
Па некои викаат дека на траба играчки затоа било лошо.И мн е агресивно.
Е па ако не му даваш играчки, логично е дека тебе ќе те јаде... не знам кој ти дал такви информации, али секоја му чест за стручноста :vozbud:
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Цивилизирај го од мало да се дружи со луѓе и други кучиња и карање многу и по малку може и плескање кога ке заслужи И МНОГУ ИГРАЧКИ ТВРДИ И ГУМЕНИ мења заби и мора да гризе како што ти кажа, погоре дечково. Ке му пројде тој период како ке старее помалку ке гризе.

И сег вложи повеќе време и учи го на време помало се учи полесно

Мораш една работа да сватиш си земал енергична раса која бара многу шетање, трчање и играње. Не ти е ова пудлица или пекинезер. кучето си има многу енергија која мора негде да ја потроши ако го трчаш и играш кога ке дојде дома само ке спие и ке нема сили ни за агресија ни за гризење
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.283
Цивилизирај го од мало да се дружи со луѓе и други кучиња и карање многу и по малку може и плескање кога ке заслужи И МНОГУ ИГРАЧКИ ТВРДИ И ГУМЕНИ мења заби и мора да гризе како што ти кажа, погоре дечково. Ке му пројде тој период како ке старее помалку ке гризе.

И сег вложи повеќе време и учи го на време помало се учи полесно
Девојче, да се разбереме! :pipi:

Ефект нема голем тепање! Да си го совлада треба алфа статусот и проблем нема да има. А има посебна тема за тоа и ако навистина е заинтересиран, нека ја прочита.
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Девојче, да се разбереме! :pipi:

Ефект нема голем тепање! Да си го совлада треба алфа статусот и проблем нема да има. А има посебна тема за тоа и ако навистина е заинтересиран, нека ја прочита.
Ако прочита убаво пишав по малку плескање тоа е далеку од тепање и има корист и те како
 
L

Lu

Гостин
Ако прочита убаво пишав по малку плескање тоа е далеку од тепање и има корист и те како
Со плескање, може да има ефекти, но кога ќе порасне кучето, може да се покажат негативно тие ефекти од плескањето.

Затоа постојат нови софистицирани методи за дресура на кучињата ... а тоа е казна на природен начин.
Значи казни го кучето на природен начин, како што би го казнила неговата мајка (кучката) ... со куче треба да се однесуваш како да си куче, за да најлесно и најбрзо те разбере кученцето што точно смее да прави, а што несмее да прави.

Значи најдобра казна, не е да го плеснеш со рака, туку на природен кучешки начин да го казниш кучето, а тоа е да го фатиш за кожата на горниот дел од вратот, и да го потегнеш / протресеш малце.
Таквата казна дава најдобар ефект, затоа што е инстинктивна природна казна кај кучињата.

Кучката не користи раце за да го плеснува кученцето кога ќе направи некоја беља, туку фино лепо го загризува кученцето кај горниот дел од вратот и го протресува ... и крај на приказната.

И фактички со овој метод, со еден удар две муви утепуваш ;) ем ќе имаш најбрзи резултати, бидејќи кученцето најлесно и најбрзо ќе сфати дека згрешило, и дека нетреба да ја повторува истата грешка, и ем нема да имаш негативни ефекти во иднина, кој што можат да бидат доста незгодни.

Искусните кучкари знаат да ги препознаат тие негативни ефекти, а тоа е на пример кога пружаш рака да погалиш некое куче, тоа целото се стуткува или почнува да зажмурува со очите ... тоа е тој страв, бидејќи било плескано со раце, и сега секое пружање на рака, кучето незнае дали ќе го погалиш или ќе го плеснеш, и затоа се плаши.
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Абе океј е тоа ова со тегнење и тресење не сум го знаел, но јас моето додека беше помало знаев да го плеснам со весник за да го одучам од нешто. Сега веке долго време не добило плескање зошто слуша и е многу мирна.

Пример многу работи знаеше дека нетреба да ги прави и добро те разбира но сепак одлучуваше да ги направи тој инат стои во нив што го имаат по големиве раси ме гледа у очи знае дека несмее и чека да се свртам да не ја гледам да направи нешто.

Не сум дресер и немав искуство прво куче ми беше ама ете со малку плескање умерено и награди и вилање ја истрењирав и во стан ја чувам и немам никакви проблеми. Ептен слуша многу е мирна можеш што сакаш да и правиш дури и непознати луѓе, нема да писне од грло храна можеш да и вадиш. Еве 2 месеци е сега во викендица со моите дури и се чудат колку слуша и со капија отворена седат не мрда подалеку од мојот двор само бркњ гуштери и верверици околу и да забега ке и викнат одма доага. На ланец не сум ја ставил и ни да избега ни по куче ни по ништо.

Е сега рака на срце колку што ми кажале женските се помирни и по приврзани за фамилија и полесно се учат.

Сега одкако порасна после 2 год негде само со повишен тон се разбираме ке и свикам и одма слуша.
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Е сега околу тепањето точно, и за луге и за животни има различни размислувања и тоа е веке друга тема ја сум за тоа дека треба да се плесне умерено по малку.

И за луге современиве размислувања викаат дека е контра продуктивно да се удира дете па затоа новиве генерации се разгалени лигуши култура нула и се бетер и бетер се. Мене знаеа да ме истепаат и моите и постарите у мало и затоа имаме почит и кон постср и култура домашна новиве генерации немаат поима што е тоа.

Има една стара изрека тепањето е од рајот.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.283
Е сега околу тепањето точно, и за луге и за животни има различни размислувања и тоа е веке друга тема ја сум за тоа дека треба да се плесне умерено по малку.

И за луге современиве размислувања викаат дека е контра продуктивно да се удира дете па затоа новиве генерации се разгалени лигуши култура нула и се бетер и бетер се. Мене знаеа да ме истепаат и моите и постарите у мало и затоа имаме почит и кон постср и култура домашна новиве генерации немаат поима што е тоа.

Има една стара изрека тепањето е од рајот.
Тешко на твоите кучиња....:(
Куче, за да се поставиш доминантно према него (што е твојата улога во неговиот живот ако не сакаш да имаш проблеми понатаму), или го фаќаш за врат и го стааш на земја (или ете протреси го проа), или го гризеш (фигуративно кажано) со рака. Тоа е начин на кој што се воспитува куче, а не со поттепнување. Воедно и постојат методи, на позитивно воспитување, кликер дресура, одземање на внимание со храна, со звуци... итн итн.
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Абе кути немаш поима колку му е тешко. Мислам дека нема куче што му е потешко.

Сигорно на твоето му е подобро
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Тешко на твоите кучиња....:(
Куче, за да се поставиш доминантно према него (што е твојата улога во неговиот живот ако не сакаш да имаш проблеми понатаму), или го фаќаш за врат и го стааш на земја (или ете протреси го проа), или го гризеш (фигуративно кажано) со рака. Тоа е начин на кој што се воспитува куче, а не со поттепнување. Воедно и постојат методи, на позитивно воспитување, кликер дресура, одземање на внимание со храна, со звуци... итн итн.
Аи кажи по детално за кликер дрекура...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.283
Аи кажи по детално за кликер дрекура...
Eве ти неколку методи- се надевам немаш проблем со англиски!
Последното видео мене највеќе ми се допаѓа. Потенцира- посвети се на тоа што сакаш кучето да прави, него ли што не сакаш да прави!
https://www.youtube.com/watch?v=Wjn-KgId2Vk
https://www.youtube.com/watch?v=ZKjk84OkzcI
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.477
negledam pricina za da ne se davaat igracki so ke ti go griza mebelot po doma ke gi griza niv ne e problem i drvo i koska da griza... a za toa sto e agresiven sega e pravo vreme da se spreci toa prashaj nekoj poiskusen proveren dreser sigurno ke go sredi toa.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Епа аи никои по искусни нека кажат коко да се спречи тоа да не биде агресивно.[DOUBLEPOST=1406321547][/DOUBLEPOST]Епа аи никои по искусни нека кажат коко да се спречи тоа да не биде агресивно.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.477
Се мислев и јас да го ставам видеото :icon_lol: Ама си викам ај си кажа ти скоро се` од таму :D
Тоа ми беше и поентата. Знам дека кога зимаш куче треба да ја знаеш генералната слика, ама сакав да кажам дека ете зависат многу работи, меѓу кои голем удел игра воспитувањето. Чисто за луѓето што размислуваат да земат Ротвајлер, да видат примери :D

За социјализацјата, да, треба дефинитивно да се посвети повеќе внимание.

Не реков дека сите сакаат да бидат дома де :D Знам дека има кучиња што се среќни надвор, ама тоа не значи да не го гледаат сопственикот. Сепак сопственикот треба да посвети време во денот и да поседи надвор, да им посвети внимание. Ловечките се посебна раса :icon_lol: На нив мирисот им е појак од љубовта. Ама кога не е сезона за ловење, сакаат да си седат дома со сопствениците. Јесда јас никогаш не би имала куче што не сака дома со мене да си седи :D

Се согласувам дека не е за почетници (иако може да се најде некој исклучок, како и кај сите правила :))


Еве некои интересни факти :D

1. Ротвајлерот се смета за предок на Италијанскиот Мастив кој потекнува од Римската Империја.
2. Биле користени од страна на Римската војска во овчарството и го чувале нивниот замок замокот.
3. Го добило името според едно мало градче во јужниот планински регион во Германија, наречен "Rottweil". Римската војска најчесто ги оставала кучињата таму и продолжувала со своето патување.
4. Во Rottweil овие кучиња се одгледувани за голем број на различни задачи, вклучувајќи ги, влечење колички за земјоделците, напасување на добитокот, чување на продавници, како и безбедно чување и носење пари од и до банката.
5. Месарите често ги користеле Ротвајлерите да ги заштитат своите пари, кога патувале низ град, со што тие го заработиле името „Metzgerhund“ (куче на месар)
6. Ротвајлерите речиси изумреле во Rottweil така што тие биле заменети со магариња кои ги влечеле количките наоколу.
7. Оваа раса на овчарско куче го насочувало добитокот со тоа што се навалувало на нив, што е можна причина за нивната стара навика да се навалуваат на луѓе.
8. Најраниот стандард за Ротвајлери дозволувал различни бои на крзно, вклучувајќи црвена, сина, сива и "тигарски риги“. Белите ознаки биле исто така чести.
9. Ротвајлерите бавно созреваат, и обично не се сметаат за возрасни до околу 2 години.
Ne e tocno deka rotvajlerot poteknuva od italijanskiot mastif rotvajlerot poteknuva od tibetanskiot mastif i bulenbeizerot so vkrstuvanje na ovie dve rasi e dobien rotvajlerot i so poveke godini rabota na nego e dobien denesniov izgled inache prviot standard bil takov cisto radi dveve rasi od koj e dobien tibetanskiot mastif go ima crven, siv, crn so plameno kafeavi damki na gradite i najcesto imaat beli damki po gradite a pa karakteristiki od bulenbeizerot se tigrestite rigi mene licno mi e omilena rasa rotvajlerot i takov kakov sto e denes e najubav eve uste nesto za negovite predci tibetanskiot mastif e edna od prvite rasi voopsto prvi zapisi za ovaa rasa imalo vo 4 vek p.n.e. i site vidovi na dogi i mastifi poteknuvaat od nego karakterot mu e najslicen kako na rotvajlerot i e koristen kako ovcarsko kuce se do denes bulenbeizerot koga se pojavil vo 18 vek bil najdobriod govedar vo cela evropa imeto go dobil poradi toa sto gi kasal govedata za skocniot zglob toa go pravi denes i rotvajlerot od bulenbeizer poteknuvaat po dobrite rasi denes rotvajler, germanski bokser i uste eden kup rasi sirum evropa znaci greska e deka e ovcarsko kuce mesavina e od ovcarsko kuce i govedar kuce od tamu e i instiktot za zastituvanje
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ne e tocno deka rotvajlerot poteknuva od italijanskiot mastif rotvajlerot poteknuva od tibetanskiot mastif i bulenbeizerot so vkrstuvanje na ovie dve rasi e dobien rotvajlerot i so poveke godini rabota na nego e dobien denesniov izgled inache prviot standard bil takov cisto radi dveve rasi od koj e dobien tibetanskiot mastif go ima crven, siv, crn so plameno kafeavi damki na gradite i najcesto imaat beli damki po gradite a pa karakteristiki od bulenbeizerot se tigrestite rigi mene licno mi e omilena rasa rotvajlerot i takov kakov sto e denes e najubav eve uste nesto za negovite predci tibetanskiot mastif e edna od prvite rasi voopsto prvi zapisi za ovaa rasa imalo vo 4 vek p.n.e. i site vidovi na dogi i mastifi poteknuvaat od nego karakterot mu e najslicen kako na rotvajlerot i e koristen kako ovcarsko kuce se do denes bulenbeizerot koga se pojavil vo 18 vek bil najdobriod govedar vo cela evropa imeto go dobil poradi toa sto gi kasal govedata za skocniot zglob toa go pravi denes i rotvajlerot od bulenbeizer poteknuvaat po dobrite rasi denes rotvajler, germanski bokser i uste eden kup rasi sirum evropa znaci greska e deka e ovcarsko kuce mesavina e od ovcarsko kuce i govedar kuce od tamu e i instiktot za zastituvanje
Пробај да ставаш точки кога куцаш текст, многу корисна работа е.
 
На врв Bottom