Ротари клуб

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
може од твој аспект личат на стиснати, ама што мислиш колку имаат на километражникот во ручеци и вечери и дали во обилно јадење и пиење би ја нашле среќата?


дај види за која тема зборуваат, па да правиме нешто... јас познавам многу во македонија...


ако се тие од германија, би требало да имаат многу средства и не е проблем да ги доделат на една затуцана средина како македонија....
Што се однесува за која тема зборуват и тоа неможам да го кажам затоа што имат посебна просторија за состаноци во ресторанот во која седат само тие а муабетите им се прилично анонимни...
Знам дека помагат на студенти , со смештај и слично...

Во врска со помагањето од Македонија имаше и такви иницијативи кои не одеа преку ротари клубот ама поентата беше таа иницијатива да биде стартувана од донации на македонската дијаспора (во старт мал круг на луѓе) па потоа да се прошири за на крај да повлече и германски пари...
И знаеш шо се случи , уште од старт се пропадна...

Зборот ми е никој не фрла така пари па така и Ротари клубот на Германија...Тоа треба да го повлечат нашите ротарци...
Значи една можност е контакти со Ротарци кои евентуално би прифатиле и гарантирале за смештај на студент...
Друг пример би било нудење на услуги на некој наши фирми на овдешниот пазар, може тоа да бидат и мали ИТ фирми, веб дизајн, техничко цртање и слично...
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
татко ми е член на ротари клубот.. прашајте слободно
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
татко ми е член на ротари клубот.. прашајте слободно

Prasaj go tatko ti na kavo nivo im e na primer sorabotkata so Rotari Klubot vo Germanija i dali imat nekoj proekti na primer za donacii na Germanskite rotarci vo MK ili slicno....Mislam deka i vo Makedonija ima eden rotarec od Germanija koj ima firma vo Ohrid dali go znae?
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Прочитајте и се ќе ви стане јасно.

http://rotaryclubskopje.org.mk/
освен што гледам дека сајтот име застарен, ништо друго не ми е јасно. може да ми појасниш?

татко ми е член на ротари клубот.. прашајте слободно
што направил татко ти како ротаријанец?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зарем дојде Нова Година?
Јас побудалев,мислев јули сме уште :turn:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Зарем дојде Нова Година?
Јас побудалев,мислев јули сме уште :turn:

тотално ти е офтопик, ама ајде да ти кажам дека јас ти напишав дека СИГУРНО ќе дојдам на нова година за да ти кажам дека НЕ СМЕ БАНКРОТ. и ЌЕ ДОЈДАМ и нема да бидеме...

а моите планови (и реализација) може да се менуваат. зависно од многу парамтери. не патам јас од „прецизност“ форсирана за време на самоуправувањето кое не уништи.

иако не се многу променети.



извинете на сите за офтопикот, а на прашањата чекам одговор, ако може до недела, т.е. до утре.

Come on Chelsea !!!
Come on Chelsea !!!
Come on Chelsea !!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Најновиот Ротари Клуб во Прилеп е формиран во просториите кај поранешното Ладно Меанче или старата Македонска куќа.Газдата на тие простории е еден човек кого не сакам да го споменувам вака јавно,оти ништо не ми згрешил,кој беше толку “успешен“ бизнисмен што и претпријатието со кое работеше до пред неколку години го крсти “ДО КОГА ВАКА“,пред се наведен од фактот дека што и да започнеше како бизнисмен,доживуваше тотален фијаско.Нормално членовите на клубот се од неговата потесна фамилија,па ни преостанува да видиме дали и овој клуб ќе ја доживее истата судбина на многубројните “успешни бизниси“ поради кои фирмата му се викаше “ДО КОГА ВАКА“?:tapp:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
како и да е - ниту имало 10 ротари клубови во прилеп, ниту глигор попоски бил во ротари клуб. признај си...

Blue is the color!!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
како и да е - ниту имало 10 ротари клубови во прилеп, ниту глигор попоски бил во ротари клуб. признај си...
Blue is the color!!!
Чекај бе,мислиш дека ова е првиот Ротари Клуб во Прилеп?Си се заебал брат,во Прилеп имало Ротаријанци уште пред 100 години,а Глишо беше председател на еден од многубројните клубови во поново време,се разбира само за сопствена промоција и корист,како и секогаш.:toe:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Чекај бе,мислиш дека ова е првиот Ротари Клуб во Прилеп?Си се заебал брат,во Прилеп имало Ротаријанци уште пред 100 години,а Глишо беше председател на еден од многубројните клубови во поново време,се разбира само за сопствена промоција и корист,како и секогаш.:toe:
не мислам, туку знам - ова е прв и единствен клуб во кој твојот „глишо“ можел да членува. нема тој 100 години....

пиши ЛИНК до некој друг клуб ако имаш. немој само да трескаш, па уште да се инатиш...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Ова ротари клуб да не станало ко избор за МИСС на Македонија?!
од муабетов ваш последниве саат време таков заклучок вадам.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Ова ротари клуб да не станало ко избор за МИСС на Македонија?!
од муабетов ваш последниве саат време таков заклучок вадам.
не знам што е тоа МИСС на македонија и како го поврзуваш...

јас си гледам телевизија...
и ајде лека ноќ - си победивме ПАК... 2-1 за Челзи... камончелзе
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ова ротари клуб да не станало ко избор за МИСС на Македонија?!
од муабетов ваш последниве саат време таков заклучок вадам.
Арно велиш,сме запнале за Ротари како “сивоњи“,ко да немаме други економски проблеми за решавање.А овој Ротари Клубов во Прилеп на пример,не вреди ни за спомнување,освен како едно од многубројните Прилепски кафанчиња(поранешно “До кога вака“),каде секој од малку поредовните гости е регистриран како член.Инаку рака на срце не сум разбрал досега овие да имаат и едно ДВД или телевизор дадено за поклон,како поедини Ротари клубови низ земјава.:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom