Ротари клуб

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Дали знаете нешто конкретно за Ротари клубот во Македонија...
По конкретно со каква моќ располагаат и дали нивните врски што ги имат со Ротари клубовите од западните држави можат да помогнат во остварување на бизнис контакти...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Дали знаете нешто конкретно за Ротари клубот во Македонија...
По конкретно со каква моќ располагаат и дали нивните врски што ги имат со Ротари клубовите од западните држави можат да помогнат во остварување на бизнис контакти...
Аматерска масонерија.:toe:
 
Z

ziko bt

Гостин
нема еден ротари клуб колку шо знам само во битола има само 3 а и сами гледаме колку се моќни:kesa:
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
Во домените во кои Ротари интеренешенл и Ротари фондацијата, како негова финансиска установа, се ангажираат доделувајќи грантови и развивајќи прокти во чии рамки " ПОМАГАЈЌИ ИМ НА ДРУГИТЕ, СИ ПОМАГААТ СЕБЕСИ ".
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Споделуваат “бизнис информации“ меѓу себе,знаат во секој момент кај има тендерче,кој продава дуќанче,или куќарче во центарот,кој локации и по колку пари ќе ги распределува општината,и така,воглавном од тоа се состои ротаријанството во Македонија.Поедини членови од Прилеп го купија пола град,имаат по 6-7 дуќани и уште по толку куќи.:toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Споделуваат “бизнис информации“ меѓу себе,знаат во секој момент кај има тендерче,кој продава дуќанче,или куќарче во центарот,кој локации и по колку пари ќе ги распределува општината,и така,воглавном од тоа се состои ротаријанството во Македонија.Поедини членови од Прилеп го купија пола град,имаат по 6-7 дуќани и уште по толку куќи.:toe:


Тоа ми беше поентата, мислам дека освен што комуницират на ниво на Македонија комуницират и на глобално ниво...
Така мислам дека би можеле да привлечат потенцијални инвеститори од страна...на тој начин би можеле да помогнат...секако ако во тоа си го најдат есапот...
Случајно имав прилика да разговарам со еден Ротарец од западна Европа на кого многу добро му е позната бизнис климата во МК...
Човекот и покрај сите симпатии што ги има кон нашата држава искрено ми кажа дека поради целата бирократија и инфраструктурата а и поради неспособноста на домашните фирми никогаш не би не препорачал како потенцијална дестинација за инвестирање...
Тоа ме наведе на размислување дека луѓето од овој клуб навистина со својот авторитет би можеле да помогнат во остварување ако ништо друго на бизнис контакти...
Прашање е само колку нашите Ротарци имат контакти со надворешните ротари клубови...
Ако некој знае би молел да напише нешто повеќе и поконкретно....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Тоа ми беше поентата, мислам дека освен што комуницират на ниво на Македонија комуницират и на глобално ниво...
Така мислам дека би можеле да привлечат потенцијални инвеститори од страна...на тој начин би можеле да помогнат...секако ако во тоа си го најдат есапот...
Случајно имав прилика да разговарам со еден Ротарец од западна Европа на кого многу добро му е позната бизнис климата во МК...
Човекот и покрај сите симпатии што ги има кон нашата држава искрено ми кажа дека поради целата бирократија и инфраструктурата а и поради неспособноста на домашните фирми никогаш не би не препорачал како потенцијална дестинација за инвестирање...
Тоа ме наведе на размислување дека луѓето од овој клуб навистина со својот авторитет би можеле да помогнат во остварување ако ништо друго на бизнис контакти...
Прашање е само колку нашите Ротарци имат контакти со надворешните ротари клубови...
Ако некој знае би молел да напише нешто повеќе и поконкретно....
Не барај ги за тоа,гледаат само сопствен интерес,а за државата и народот само декларативно.Барем таква е структурата на Ротари Клубот во Прилеп,сите се газди на повеќе дуќани во градов,се договараат кога има лецитација на некој објект,и ја штелуваат цената да го купи само некој од нивните членови.Од нив не барај никаква помош за привлекување инвеститори.:toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мислам дека претседател беше професорка на факултет во Охрид предава МИС,пратеничка во парламентот на Македонија од ВМРО,а на листа влезе преку НСДП.Физички и психичика слика - плавуша.
Судејќи по неа,јас мислам дека се е тоа група преваранти,а еве и абц има конкретно за Прилеп.Што народ ќе бевме мамата.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Мислам дека претседател беше професорка на факултет во Охрид предава МИС,пратеничка во парламентот на Македонија од ВМРО,а на листа влезе преку НСДП.Физички и психичика слика - плавуша.
Судејќи по неа,јас мислам дека се е тоа група преваранти,а еве и абц има конкретно за Прилеп.Што народ ќе бевме мамата.

леандрич - зошто бе во се гледаш црнила? :)
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Зошто полагав кај неа и и го знам тарифникот:smir:
прво - немој да судиш за сите луѓе, по еден.


второ - си платила за испит?????????????????????
ме изненади.. па ти си високо интелегентна за тебе обична плавуша да може да те уценува...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
прво - немој да судиш за сите луѓе, по еден.


второ - си платила за испит?????????????????????
ме изненади.. па ти си високо интелегентна за тебе обична плавуша да може да те уценува...
Не вади заклучоци од гз:smir:
Го знам тарифникот на сите професори на фту охрид,тоа го знаат и птиците на дрвата.Не во смисла сите плаќаат,туку сите проф бараат.
А кога веќе оваа ја ставиле за претседател,се знае колку е саатот:smir:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Не вади заклучоци од гз:smir:
Го знам тарифникот на сите професори на фту охрид,тоа го знаат и птиците на дрвата.Не во смисла сите плаќаат,туку сите проф бараат.
А кога веќе оваа ја ставиле за претседател,се знае колку е саатот:smir:
па и да не си и платила - ме замисли - од каде пак ти во охрид студираше?

а за таа за претседател не е страшно. во ротари секоја година некој нов е претседател. затоа е ротари, затоа што ротира.



за дечкото што праша погоре - не верувам дека прават бизнис контакти. не се тоа наводаџии. задачата им е повеќе хумана - борба против полио плус и други здравствени проблеми и намалување на гладот и недостигот на вода.

може да се сретнат со секој ротаријанец (а ги има секакви во 1,2 милиони), но треба да знаеш што ти треба. и секако дека пред се си гледаат за сопствените потреби, па ако и тебе ти треба некој бизнис - зачлени се и ти (само тоа има обврски во пари и во време)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
задачата им е повеќе хумана - борба против полио плус и други здравствени проблеми и намалување на гладот и недостигот на вода.
:pos2::pos2::pos2:Има ли будала што ќе поверува во ова?
Се бе некои хуманитарци....:vozbud:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
леандрич - зошто бе во се гледаш црнила? :)
паааа..како ми се гледа..не користи очила со розе поларизирано стакло :)

,а и очигледно зад нив има ум, а не Хомерово сунгерче.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom