Роналдо vs Меси

Кој е подобар според вас?


  • Вкупно гласачи
    406

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.272
Излезе оваа слика уште сабајлево
Прегледај го приврзокот 224062
Ова само покажува колку наградава е чисто лобирање и ништо друго. Никакви параметри нема веќе, ниту индивидуални, ниту тимски статистики и трофеи се битни. Битно е колку големо лоби имаш, а факт е дека Реал и Барса имаат огромно. Нека не ме сфатат погрешно Барса фан бојс, не е дека не заслужува Меси да освои, али во сезона како минатата на Барса да освоеше Реал пак ЛШ гарантирам дека топката ќе му ја дадеа на Бензема или на некој играч на Реал без размислување како што беше случајот со Модрич.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Ова само покажува колку наградава е чисто лобирање и ништо друго. Никакви параметри нема веќе, ниту индивидуални, ниту тимски статистики и трофеи се битни. Битно е колку големо лоби имаш, а факт е дека Реал и Барса имаат огромно. Нека не ме сфатат погрешно Барса фан бојс, не е дека не заслужува Меси да освои, али во сезона како минатата на Барса да освоеше Реал пак ЛШ гарантирам дека топката ќе му ја дадеа на Бензема или на некој играч на Реал без размислување како што беше случајот со Модрич.
Za osvojuvanje na individualna nagrada vo obzir treba da se zema samo Individualna statistika. Trofeite se timski uspeh. Lani spored mene najdobri bea Messi, Mane, Salah. Ja zasluzuva Messi, no I koj drug od navedenive da ja osvoese nemase da bide nezasluzeno. Lobiranjeto e fakt, samo slepi ne go gledaat.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.272
Za osvojuvanje na individualna nagrada vo obzir treba da se zema samo Individualna statistika. Trofeite se timski uspeh. Lani spored mene najdobri bea Messi, Mane, Salah. Ja zasluzuva Messi, no I koj drug od navedenive da ja osvoese nemase da bide nezasluzeno. Lobiranjeto e fakt, samo slepi ne go gledaat.
Така е, треба да се зема само индивидуална статистика. Али сведоци сме биле во претходните години каде еден играч ја освојувал Златната Топка поради клбуски успех, а не индивидуална статистика. Затоа ти викам, толку е искварена веќе наградава што секакво значење имаа изгубено и единствен критериум што треба да го поседуваш е добро лоби.
Сигурно памтиш Ронладо додека играше во Реал, на неколку пати влагаше во сукоб со управата на Реал, конкретно Перез, дека не доволно лобирале кога станувало збор за наградава.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Така е, треба да се зема само индивидуална статистика. Али сведоци сме биле во претходните години каде еден играч ја освојувал Златната Топка поради клбуски успех, а не индивидуална статистика. Затоа ти викам, толку е искварена веќе наградава што секакво значење имаа изгубено и единствен критериум што треба да го поседуваш е добро лоби.
Сигурно памтиш Ронладо додека играше во Реал, на неколку пати влагаше во сукоб со управата на Реал, конкретно Перез, дека не доволно лобирале кога станувало збор за наградава.
Po ova prasanje se duvni vetre razvigorce. 2010 snajder osvojuvac na champions i finale svetsko osvojuva mesi. Lani isto sranje no na sprotivna strana modric na real ja osvoji. Gi menjaat kriteriumive vrz osnova na koja strana koj kolku lobira. Da bideme realni od site osvoeni topki da imaa unicifiran stav i kriterium ronaldo ke osvoese ne poveke od 3 dodeka mesi 4 maksimalno.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Реално ВВД треба да освои ама ај
Нема реално или не, кој и да освои од двајцата ќе биде заслужено. Сеа повеќето гледаат посентиментално на ВВД ваљда зошто е штопер и ретко кога штопер се става во муабет за Балон Дор.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269
Нема реално или не, кој и да освои од двајцата ќе биде заслужено. Сеа повеќето гледаат посентиментално на ВВД ваљда зошто е штопер и ретко кога штопер се става во муабет за Балон Дор.
Добро тоа да, ама.

Потешко е да си главен играч како стопер.

ВВД како еден од главните ако не и најбитен играч на тимот му донесе најдобар успех на Ливерпул во премиер лигата по број на поени.
ВВД освои ЛШ со Ливерпул што е најголем клупски успех.
ВВД со Холандија стигна до финале на Купот на Нациите.

Меси беше главен кај Барса им донесе...титула во Ла Лига, 1/2 финале и елимнација од Ливерпул на ВВД, и 1/2 финале во Копа Америка

Успесите на ВВД > Успесите на Меси
Индивидуалниот успех на ВВД како дефанзивец (ниту еден не го издрибла) = Индивидуалниот успех на Меси (златна копачка)

По мојава логика, пошто двајцата беа израмнети од индивидуален аспект, а ВВД донесе повеќе успеси на својата репрезентација и екипа...

ВВД прво место :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.642
Поени од реакции
38.824
Добро тоа да, ама.

Потешко е да си главен играч како стопер.

ВВД како еден од главните ако не и најбитен играч на тимот му донесе најдобар успех на Ливерпул во премиер лигата по број на поени.
ВВД освои ЛШ со Ливерпул што е најголем клупски успех.
ВВД со Холандија стигна до финале на Купот на Нациите.

Меси беше главен кај Барса им донесе...титула во Ла Лига, 1/2 финале и елимнација од Ливерпул на ВВД, и 1/2 финале во Копа Америка

Успесите на ВВД > Успесите на Меси
Индивидуалниот успех на ВВД како дефанзивец (ниту еден не го издрибла) = Индивидуалниот успех на Меси (златна копачка)

По мојава логика, пошто двајцата беа израмнети од индивидуален аспект, а ВВД донесе повеќе успеси на својата репрезентација и екипа...

ВВД прво место :D
остај го Пеја, глуми дипломацки иако длабоко во себе вришти да освои Ван Дајк
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
остај го Пеја, глуми дипломацки иако длабоко во себе вришти да освои Ван Дајк
Вриштам да освои ВВД, нормално е тоа. Само реално ја согледувам (или барем пробувам) и другата страна.
Автоматски споено мислење:

Добро тоа да, ама.

Потешко е да си главен играч како стопер.

ВВД како еден од главните ако не и најбитен играч на тимот му донесе најдобар успех на Ливерпул во премиер лигата по број на поени.
ВВД освои ЛШ со Ливерпул што е најголем клупски успех.
ВВД со Холандија стигна до финале на Купот на Нациите.

Меси беше главен кај Барса им донесе...титула во Ла Лига, 1/2 финале и елимнација од Ливерпул на ВВД, и 1/2 финале во Копа Америка

Успесите на ВВД > Успесите на Меси
Индивидуалниот успех на ВВД како дефанзивец (ниту еден не го издрибла) = Индивидуалниот успех на Меси (златна копачка)

По мојава логика, пошто двајцата беа израмнети од индивидуален аспект, а ВВД донесе повеќе успеси на својата репрезентација и екипа...

ВВД прво место :D
Се слагам со се' што имаш пишано.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.583
Јас би му ја дал на ВВД само ради импактот што го имаше врз одбраната, а и општо врз тимот на Ливерпул откако дојде во екипата. Ок, знам дека наградава не се дава за подолг временски период, туку за изминатата година, али поентата е таа, дека човекот имаше огромен импакт врз екипата и ги издигна на ниво погоре. За останатото пишале Пеја и Драгонски, да не се повторувам. И Меси имаше прејака сезона, цела екипа на грб ја носеше, нели имаше краток период каде беше повреден, едноставно Барса без него беше анемична и никаква. И двајцата ја заслужуваат наградата така да според мене нема да е грешка било кој да ја освои иако јас сакам ВВД да ја земе.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Успесите на ВВД > Успесите на Меси
Индивидуалниот успех на ВВД како дефанзивец (ниту еден не го издрибла) = Индивидуалниот успех на Меси (златна копачка)
После ова, ти немаш логика. Како можи ваква квази статистика да е воопшто релевантна. Оваа глупост е битна колку пречките на Меси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom