Роман на годината

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Традиционално секоја година Утрински весник избира роман на годината. Годинава во најтесната конкуренција се најдоа 5 романи.

Пет романи во третиот круг за наградата „Роман на годината“„Очи со боја на чевли“ од Петар Андоновски, „Ќерката на математичарот“ од Венко Андоновски, „Фото синтеза“ од Игор Анѓелков, „Јадица“ од Владимир Плавевски и „Ненасловена месечева соната“ од Давор Стојановски се романите кои влегоа во потесниот круг за престижната награда „Роман на годината“ на „Утрински весник“ за 2013 година.

На вториот состанок кој се одржа вчера во просториите на нашата Редакција, оваа одлука по пат на тајно гласање ја донесе жири-комисијата во состав: Митко Маџунков, претседател и Ферид Мухиќ, Весна Мојсова-Чепишевска, Оливера Николова и Катерина Богоева, членови.

Наградата „Роман на годината“ годинава ќе биде доделена по 15. пат, а името на годинашниот лауреат на јавноста ќе ѝ биде соопштено на прес-конференција на 14 март. Свеченоста на доделувањето е закажана за 26 март. (Т.И.)

Романи кои влегоа во третиот круг за наградата „Роман на годината“

1. „Очи со боја на чевли“, Петар Андоновски, Кликер маркетинг

2. „Ќерката на математичарот“, Венко Андоновски, Табернакул

3. „Фото синтеза“, Игор Анѓелков, Или-или

4. „Јадица“, Владимир Плавевски, Силсонс

5. „Ненасловена месечева соната“, Давор Стојановски, Или-или


Што мислите за изборот, сте читале некој од романите, како ви се допаѓаат? Кој е вашиот фаворит оваа година? Кој има најголеми шанси да ја добие наградата?
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Ама шо е една престижна награда леле мори мајко.И како то велгоа во потесниот круг?!кои се критериумите?од кои кадри се состои комисијата која одлучува?...како ти отвораш тема на бафтана без вовед за книгите за секоја посебно.Ти како отворач на тема би требало пооширно да напишеш збор два одделно за секоја книга...вака ништо
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.056
Мислам дека се знае кој ќе ја добие наградата. Дури и очигледно е. Без разлика на квалитетот на останатите романи, добитникот ќе е добиен и од една друга перспектива која е скоро неможна да не се забележи. Со ова не го оспорувам квалитетот на романот на Венко, ама верувам дека ќе ја добие наградата и од друг аспект. :) Доволно е да се види комисијата.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Венко веќе ја има добиено таа награда. Малку е чудно што пак конкурира за роман на годината. Колку што се сеќавам, тој беше дури и во жири-комисија едно време...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Ама шо е една престижна награда леле мори мајко.И како то велгоа во потесниот круг?!кои се критериумите?од кои кадри се состои комисијата која одлучува?...како ти отвораш тема на бафтана без вовед за книгите за секоја посебно.Ти како отворач на тема би требало пооширно да напишеш збор два одделно за секоја книга...вака ништо
Извини многу, те молам прости ми, требаше тебе да те прашам како се отвора тема. :oops:

Инаку само романот на Венко го имам прочитано, овој на Давор го читам моментално, ме интересираше мислење од луѓе што се во тек со настаните и што ги следат овие работи.

Венко имаше некои опструкции при конкурирањето бидејќи наводно романот му излегол по датумот што е предвиден, но очигледно не го повлекол иако и самиот рече дека размислува за таков потег. Мислам дека и Игор Анѓелков е сериозен конкурент, па ќе видиме.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Извини многу, те молам прости ми, требаше тебе да те прашам како се отвора тема. :oops:

Инаку само романот на Венко го имам прочитано, овој на Давор го читам моментално, ме интересираше мислење од луѓе што се во тек со настаните и што ги следат овие работи.

Венко имаше некои опструкции при конкурирањето бидејќи наводно романот му излегол по датумот што е предвиден, но очигледно не го повлекол иако и самиот рече дека размислува за таков потег. Мислам дека и Игор Анѓелков е сериозен конкурент, па ќе видиме.
шо се бунтоваш одма на мојот цтитат..нели гелдаш каков одговр добиваш на ќоро од членот @ЈуријАркадиевич, и притоа неговото мислење е поткрено со неолку лајкој...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
шо се бунтоваш одма на мојот цтитат..нели гелдаш каков одговр добиваш на ќоро од членот @ЈуријАркадиевич, и притоа неговото мислење е поткрено со неолку лајкој...
Не, твојот прв пост е ко да сакаш да ме истепаш. :D

Имаш линк од статијата, ниту е мое тврдењето дека наградата е престижна, ниту јас ги бирам членовите на комисијата.

Сериозно сега, и јас се согласувам со Јуриј, темата ја отворив општо и информативно да чујам мислења, а не за да наметнувам став.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
„Јадица“ од Владимир Плавевски е „Роман на годината“ за 2013.

„Јадица“ го следи животот во Домот за најденчиња и во Домот за деца без родители, раскажан јасно и прецизно, во најдобрата традиција на она што ни е познато како жанр-литература. „И во тој дел, а и низ целиот роман, има многу впечатливи ликови, јазикот е главно колоквијален и сообразен со ликовите, а раскажувањето тече живо и брзо, што не е баш лесна книжевна задача. Според природата на сижето, општите места врзани за детските доживувања полека се стопуваат со општествената слика, која јасно испливува особено од моментот кога сирачето Најден Петковиќ односко Петковски (зашто е најдено во петок) ќе биде усвоено од мајка Зага и татко Марко и ќе добие ново презиме, Дреновски...“, се вели во образложението. Жирито додава и дека романот е широка слика на едно време, со впечатливи ликови, со живо опишани ситуации, со уверливи дијалози, драматичен и со чувство за филмско кадрирање, што му дава и еден ликовен квалитет.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.194
Поени од реакции
8.407
Роман на годината - „Бруклин“

A9D4C87525D91D41B628A83B853E9DD4.jpg

Денеска објавуваме извадок од книгата „Бруклин“ од Дамјана Видическа, издание на „Македонска реч“

Седев покрај прозорецот и гледав надвор. Гледав, но ништо како да не забележував. Од едната страна на старото, испрашено стакло, застанав играјќи си со малото стрес-топче во раката, а другата беше раздвижена, забрзана, со бучни улици, нерасположени и расположени минувачи, со еден збор – Бруклин. Не знаев дали да се чувствувам тажно за жената на која еден маж само што и' ја украде чантата на улицата или да се чувствувам среќно бидејќи по долго време се наоѓав на добро место. Конечно, по толку време се чувствував исполнето и задоволно.

„Џон? Каде си?“, престанав да го фрлам топчето во висина и се свртив. „Ех, тука си...“, рече вујко ми Мајк, влегувајќи во собата.

„Еве сум, каде би можел да бидам?“, реков ставајќи ги нозете на масичката и продолжувајќи да гледам низ прозорецот.

„Што ти е? Што си нерасположен?“, ме праша додека ја соблекуваше униформата.

„Напротив. Сега сум многу порасположен отколку што сум бил други денови“, одмавнав со главата.

„Слушај, Џон, знам дека и двајцата имаме поминато низ многу работи, но јас сум ти вујко... Кога ти било тешко, сум бил покрај тебе. Можеби и сега не е најдобро време, но работите одат кон подобро.“

„Знам. Но, тоа не значи дека не би сакал да го вратам времето и да променам некои работи.“

„Секој човек тоа го посакува, зар не?“, ми одврати и излезе од собата, веројатно во тоалетот.

Секогаш кога разговарав со вујко ми, не можев, а да не се сетам на се' што се случи пред неколку години. Поточно, пред три. Тој спокоен момент во кој бев сега, само пред неколку минути, ми го нарушија оние стари, темни мисли. Не можев, а да не помислам. Се' уште јасно ги гледам сликите пред мене, како се' да се случи вчера. Но, зошто токму мене?!
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
За жал политиката е се' присутна. Претседател на одделение не се избира без мешање политика, а не пак роман на годината. Бидејќи живееме во мала држава со уште помалку книжари и библиотеки, поверодостојно е да се соберат податоци кој роман колку се продава и колку се изнајмува отколку вака. Форсирањето на одредени автори по секоја цена, кај мене создава одбивност.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
За жал политиката е се' присутна. Претседател на одделение не се избира без мешање политика, а не пак роман на годината. Бидејќи живееме во мала држава со уште помалку книжари и библиотеки, поверодостојно е да се соберат податоци кој роман колку се продава и колку се изнајмува отколку вака. Форсирањето на одредени автори по секоја цена, кај мене создава одбивност.
Не се согласувам со ова бидејќи најпопуларно не значи најдобро. Замисли награда роман на годината да добие Коста Петров или Лајла Грејс :pov:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
За жал политиката е се' присутна. Претседател на одделение не се избира без мешање политика, а не пак роман на годината. Бидејќи живееме во мала држава со уште помалку книжари и библиотеки, поверодостојно е да се соберат податоци кој роман колку се продава и колку се изнајмува отколку вака. Форсирањето на одредени автори по секоја цена, кај мене создава одбивност.
Ја расипаа и оваа награда, а баш некако убаво беше кога почна. :(
Не знам каков е ланскиот победник, романот Јадица. Венко се бунеше дека не бил добар, а за жал, неговата Ќерка на математичарот е неверојатно лоша книга.[DOUBLEPOST=1455099386][/DOUBLEPOST]
Не се согласувам со ова бидејќи најпопуларно не значи најдобро. Замисли награда роман на годината да добие Коста Петров или Лајла Грејс :pov:
Така е. Но она што е горе постирано од романот Бруклин е лошо. Петров не сум го читала, неговата е нешто селфхелп, а Лајла пишува за тинејџерки, она што беше некогаш „Неколку потези со четка“, сега го имаме у домашно издание.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.373
Поени од реакции
25.128
Роман на годината - „Бруклин“


Денеска објавуваме извадок од книгата „Бруклин“ од Дамјана Видическа, издание на „Македонска реч“
Ова е влезено во потесен круг или? Личи на транскрипт на брејзерс порно :icon_mrgr:
Ја расипаа и оваа награда, а баш некако убаво беше кога почна. :(
Не знам каков е ланскиот победник, романот Јадица. Венко се бунеше дека не бил добар, а за жал, неговата Ќерка на математичарот е неверојатно лоша книга.
Така е. Но она што е горе постирано од романот Бруклин е лошо. Петров не сум го читала, неговата е нешто селфхелп, а Лајла пишува за тинејџерки, она што беше некогаш „Неколку потези со четка“, сега го имаме у домашно издание.
Пред 2 години беше Јадица, а лани мислам победи роман од Луан Старова.
За лани поточно, во последниот круг од 4 книги, беше една катастрофално лоша книга, Куфер за тројца од Живко Грозданоски.

Од оваа книга треба да се бега како од ѓавол, а беше некако влезена во најтесен избор. :toe:
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.194
Поени од реакции
8.407
Ова е влезено во потесен круг или? Личи на транскрипт на брејзерс порно :icon_mrgr:
Поим немам. Во Нова Македонија насловот беше тој Бруклин - Роман на годината. Го цитирав тука да видам другите што ќе кажете.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Ова е влезено во потесен круг или? Личи на транскрипт на брејзерс порно :icon_mrgr:

Пред 2 години беше Јадица, а лани мислам победи роман од Луан Старова.
За лани поточно, во последниот круг од 4 книги, беше една катастрофално лоша книга,Куфер за тројца од Живко Грозданоски.

Од оваа книга треба да се бега како од ѓавол, а беше некако влезена во најтесен избор. :toe:

Хахха! А бре, ме изнасмеа со бегањето кака од ѓавол! хахахах!
Се гледа дека не ги следам работите. Кога беше Јадица, да не се бунеше Венко, немаше ни да знам како се вика.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom