Романците ги регистрираат автомобилите во Бугарија, а и многу Македонци

N

n/a

Гостин
Истина ли е това? Ами аз ако доjда в Македониjа с колата и ште ми jа приберат??? Нема никаква логика! Или само за македонските граждани се отнасjа?
Ti bai Nedev...nemas nikakov problem.
Makedoncite so bugarski pasos...isto:toe:.
Kako sto naglasiv i vo prethodniot post...zakonot se odnesuva samo za makedonski gragjani.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Истина ли е това? Ами аз ако доjда в Македониjа с колата и ште ми jа приберат??? Нема никаква логика! Или само за македонските граждани се отнасjа?
Не бе ти, кој те чепка тебе!!! Ти си си Б`лгарски гражданин којто каре Б`лгарска кола!
Јас ако возам кола на Бугарски табли ојдов курбан...т.е. не јас, колата.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Море и ти :) ќе те однесат во станица...па ајде изјави...ајде вака така...од каде ти е колата...кој ти ја даде... :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.550
Поени од реакции
7.265
Море и ти :) ќе те однесат во станица...па ајде изјави...ајде вака така...од каде ти е колата...кој ти ја даде... :)
Аман бе? Од кога ова? При кој случај ти прават проблем, ако возиш возило со странски табли без полномошно?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи да се надоврзам... Законот за забрана на управување на туѓо возило на странски табли дури и со полномошно е активен веќе 2-3 години. Мама плакаат ако те фатат со таква кола. Ја одземаат на лице место, па ке ти ја вратат (некогаш, и којзнае во каква состојба).
Имаше случај при увоз на камион (роднина мој)... Помина А-тест, хомологација, плати царина данок се. При земање на регистарските таблички камионот му беше одземен, демек на проверка. 4 години камионот лежи, а документите се кријат во фиока. Колкава штета е како прво камион да лежи толку време? Откако се сменаа 2-3 функционери во Мвр Битола им е страв да ги извадат документите и да ги вратат знаете поради што. Веќе има тужба против мвр и ако речат се е ок со камионот ке мора да ја надоместат штетата. Е во ваква држава живееме.

За регистациите... Имаше една анкета за возилата во Струмица. 20% беа регистрирани. Викаа дека Струмица бил водечки во државата за возење нерегистрирани возила. Треба ова да се направи во сите градови. Комплетна граѓанска непослушност, па може ке се сетат дека претеруваат со цените за регистрација.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Вака...
Една регистрација на кола до 55 кw излегува некаде околу 12500 ден.
Од тоа:
5200 - технички преглед на возило (тука спаѓаат и придонеси за патишта, Прва помош, радиодифузна такса, и уште мал милион стапки)
7300 - задолжително осигурување, автоодговорност од штета причинета кон трети лица во сообраќајот.

Многу ви е?

За стаклата ставете уште 3000 ден. (исплатливо, посебно ако возите поново возило)

А? Ептен ојдовме до 250 евра, нели?

И, ставете каско на тоа, кое се определува по вредноста на возилото, некои 300-50 евра за некоја кола до вредност по фактура 12-13000 евра и...ќе работиш само за регистрација!
Ne se toa mnogu pari Strumiks...problemot e sto nie sme siromasni i malku se zarabotuva :)...
.....a na drzavata ne i e gajle sto malku zarabotuvas, taa si IZIGRUVA EVROPSKA DRZAVA .........iako so po malku MAFIJASKA PROVINIENCIJA......
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Се согласувам со Џиш...потребна е иницијатива за граѓанска непослушност. Да се возат нерегистрирани возила. Ама гајле ќе му е на државата...на сите ќе ни стегнат казни и ќе речат „Мора да се регистрираат возилата“ ... „А зошто толку високи цени?!“ ...ќе одговорат во стилот „Тоа не е надлежност на државата. Авто-мото друштвата и осигурителните компании ја диктираат цената!“
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Smeni ja drzavata...drugo nema.....nemas tolku zivoten resurs...:):)!!!
Zarem ne gledas deka vo sekoja sitnica , sekoja vlada te butka kon toa....
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.550
Поени од реакции
7.265
Чекај бе, каков закон е тој да не смееш да управуваш туѓо странско возило со полномошно од сопственикот?
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Е таков...донесен во нашето ни собрание...

Така што ако возиш автомобил со полномошно...те застанува полиција...му даваш полномошно...ти вика не ти важи...ти ја земаат колата. Одиш до внатрешни. Даваш изјави. Ти ја дрнкаат колата една-две години. Ќе се докажи не ти е крадена (се јавуваат во државата да ја проверат дали ти е крадена...барем претпоставувам), ќе ти ја дадат назад...е сега на какви таблички тоа не знам. Дали ќе треба на МКД таблици ...дали пак на старите...не знам тоа...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.550
Поени од реакции
7.265
Ај ако има некој да го потврди ова и ако има повеќе информации кога е донесен и кој паметен го измислил?

Разбирам поради сомнеж да се провери, ама автоматски да ти ја конфискува и чува запленета?
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Мене ова ми е ептен ептен глупаво.

Оние во тетово гостивар...90% возат со албански,италијански,германски таблици...и гајле немаат...кај нас во БТ...в затвор ќе те пикнат ако те видат со Фичо со српски таблици...ебате....
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
Чекај бе, каков закон е тој да не смееш да управуваш туѓо странско возило со полномошно од сопственикот?

Ne smees posto toj e drzavjanin na druga drzava a ti nemas nisto so taa drzava. Da bese ova vozmozno do sega "site" ke vozea na Bugarski tablici
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Нико..беше...до пред...хмм...3-4 години ако не се лажам. Баш заради тоа што сите почнаа да купуваат на бугарски таблици го донесоа тој закон. Имаше многу противења...ама сите го поддржаа (позиција и опозиција) и ништо...граѓаните со куси ракави...тешко на оние кои имаа веќе купено...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom