Романтични комедии-клише, или...?

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Мене ми се омилени :)
Бидејќи во секоја од нив,иако завршува со среќен крај,сите имаат различен заплет и приказна,и плус ако има добри и ефектни смешни делови,закон ми се :) Ај лав дем! :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не сакам да звучам песимистички но сметам дека реалноста е многу посурова. Иако во животот има многу убави моменти како од тие филмови сепак има и лоши моменти. Се что ние како луѓе можеме да направиме е да се обидеме таквите лоши моменти да ги донесеме на минимум и да ги игнорираме ако е тоа можно и се разбира најважно да ги препознаеме оние прекрасни филмски моменти на време и да им се препуштие и уживаме во нив.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
klishe ili ne... ja pak sakam da gi gledam.. Sto e do realnosta, mislam deka se mali sansite da se desi nesto takvo (epten treba da se i dvajcata romanti4ari, ali se deshava)...
 
Член од
28 април 2006
Мислења
154
Поени од реакции
4
fd

kLiNkA напиша:
klishe ili ne... ja pak sakam da gi gledam.. Sto e do realnosta, mislam deka se mali sansite da se desi nesto takvo (epten treba da se i dvajcata romanti4ari, ali se deshava)...

nema vrska a i mala si za da zboris za ova
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
"Романтична комедија" пред се како склоп на зборови е добар оксиморон :). Не ги сакам и не ги гледам. Изговор на холивудските студија, како и со многу други жанрови, да привлечат неколку целни групи - девојчиња и жени и по некој залутан дечко со лоша смисла за хумор... :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Романтични комедии... хм...
Сакам да ги гледам кога ми треба опуштање.. чисто онака, коа некој ме нанервирал... или не ми се гледа некоја Драма која што уште повеќе ќе ме утепа... тогаш гледам Романтични КОмедии... чисто онака за да знам дека сите среќно си живееја, барем некаде :):)
 
Член од
11 јули 2006
Мислења
79
Поени од реакции
1
Mi se dopagaat romanticnite komedii ima nekoi stvarno sto se interesni.
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Најмногу од се обожавам вакви филмови. Не ги гледам баштолку често, ама понекогаш се интересни, за онака фантазирање за тоа како би изгледала една совршена врска, како би било кога сите машки би биле така лигаво романтични:):)
Понкогаш такво нешто како во филмовите може да се деси, иако ретко, ама никогаш не вели никогаш, пошо има луѓе кои се така романтични, и навистина би се избориле против се за една двојка да биде заедно, со хепи енд.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Па далеку се од реалноста и баш затоа е добро да се опуштиме барем на два саата и да сонуваме.Обожавам да гледам романтични комедии.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Повеќе сакам “чисти“ Романси, или можеби попрецизно Романса / Драма. Тие филмови се и содржински подобри и поквалитетни и не личат толку еден на друг и не завршуваат сите со хепиенд. Романтичните комедии не се лош жанр ама приказните веќе се истрошија и нема ништо оригинално. Пред некој ден го загледав The Hartbreak Kid и го прекинав на пола а обично ретко ги прекинувам филмовите.

Кога сме кај жанров, сите кои сакаат вакви филмови задолжително треба да го изгледаат Love Actually (2003), според мене најдобра романтична комедија и многу се разликува од останатите. 8 љубовни приказни, некои со хепиенд некои тажни, многу смеа, солзи и најразлични емоции. Прекрасно филмче!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да, гледам романтични комедии. Ги обожавам тие филмови.
За момент се исклучувам од реалноста и уживам во филмовите.
Мислам дека можат тие приказни да се случат во реалноста, али сепак обично случките се КАКО на филм.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom