Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Каде јас тоа реков дека оваа влада ги брани националните интереси?
Цитат или иди барај зелено џамче.
Дури и на малта владата прво си гледа џебен интерес па национален. Едино можда помафијашка држава од Бугарија е малта.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Каде јас тоа реков дека оваа влада ги брани националните интереси?
Цитат или иди барај зелено џамче.
Ти си скаран со логиката. Не сакаш оваа влада да си замине, затоа што другата ќе ги продаела националните интереси, а не знаеш да наброиш ниту еден национален интерес кој оваа влада го одбрани.

Ако логиката живее на Гренланд, ти си моментално во Нов Зеланд.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Ти си скаран со логиката. Не сакаш оваа влада да си замине, затоа што другата ќе ги продаела националните интереси, а не знаеш да наброиш ниту еден национален интерес кој оваа влада го одбрани.

Ако логиката живее на Гренланд, ти си моментално во Нов Зеланд.
Скаран со твојот поим за логика, да.
Би те замолил да не ме ставаш во својот (извртен) контекст - без аргументи. Цитирани аргументи, на пример.

Не сум рекол ништо од тоа што го набројуваш, а ти ако можеш - демантирај ме, со цитат. Додека не го направиш тоа, можам само да ти кажам дека си лажго, и на тавани спиеш, а богами веројатно и вошки имаш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Скаран со твојот поим за логика, да.
Би те замолил да не ме ставаш во својот (извртен) контекст - без аргументи. Цитирани аргументи, на пример.

Не сум рекол ништо од тоа што го набројуваш, а ти ако можеш - демантирај ме, со цитат. Додека не го направиш тоа, можам само да ти кажам дека си лажго, и на тавани спиеш, а богами веројатно и вошки имаш.
На нула сум истрижен, не можам да имам вошки. Треба да си оди оваа влада или не? Ако не, зошто не?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
На нула сум истрижен, не можам да имам вошки. Треба да си оди оваа влада или не? Ако не, зошто не?
Секаде си истрижен? Детално?
Одсекогаш велев дека додека има овци ќе има и волна. :)

Нејсе. Одговорот на прашањето погоре е, ДА.
Но алас, се некако се сомневам дека ќе се согласиме за тоа - кој треба да ги замени... ;)



П.С. Се надевам не сметна од ум, дека никако не ме демантираше во изјавата за твоето лажење, и на таван спиење (иако дозволувам дека ете, вошки можеби немаш - истрижан како што си).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Скаран со твојот поим за логика, да.
Би те замолил да не ме ставаш во својот (извртен) контекст - без аргументи. Цитирани аргументи, на пример.

Не сум рекол ништо од тоа што го набројуваш, а ти ако можеш - демантирај ме, со цитат. Додека не го направиш тоа, можам само да ти кажам дека си лажго, и на тавани спиеш, а богами веројатно и вошки имаш.
Ама оти така велиш види во последниот пост што напиша:

„Ти мене ме обвинуваш дека ја подржувам владата, во исто време додека единствена алтернатива ми нудиш во некои други гомна. И тоа гомна со багаж и со долг кон нашите крвници. Демек тие помалку смрдат.
Јас со двете раце би гласал против оваа влада, ама тоа не значи дека сум толку слеп за да гласам за горенаведените.“

Јас ти давам опции моментални стојанче, студенски пленум, граѓанско движење, откажани вемеровци ти ми велиш не гласам за никој полоши се од гвујо. Јас пак не гледам како се полоши од Грујо овие со која логика ги процени дека се полоши? Тоа ти збориме двајцата. На кој кантар ти ги измери гоманата на гвујо дека се понесмрдливи од набројаниве? Те украле, те тепале на плоштад, те казниле што ти направиле овие досега?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нејсе. Одговорот на прашањето погоре е, ДА.
Но алас, се некако се сомневам дека ќе се согласиме за тоа - кој треба да ги замени... ;)
Добро. Но штом нема кој да ги замени, подобро да останат, така?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ова е донекаде така. Ама ако збориме за ИТ специјалисти и програмери се знае. Се бараат евтини такви. Затоа азијатите царуваат. И ќе царуваат.
Цените им се смешни. Дури сега се менаџери во ИТ компании. И се знае си влечат нивни.
Пример за квалитет на индиските програмери се многу апликации дури и дел од Windows. Дај не тропајте зелени дека програмер во Бугарија зема 1500 ЕВРа. Таква плата нема во Италија и Шпанија а да не праиме муабет за Бугарија.
Никогаш не може Бугарија да има ПОГОЛЕМИ плати од Италија и Шпанија
.
Не знам откаде вадиш вакви заклучоци,но раководни кадри во ИТ индустриjaва стасуват и 7500 евра за ИТ мениджари во операторите,мегуа 3500-4000 евра за ИТ мениджарите во банкиве, просек е около 1300 евра.
http://www.manager.bg/бизнес/заплатите-в-ит-стигат-15-000-лева-средната-е-2600
ИТ индустриjaта овде генерира почти 5% от БВП,да не зборуваме дека тоа е индустриja со стари традиции от времето на СИВ и източниот блок.
Еве последно бев на конференциите на Dell во Истанбул и се вратив преди 2 дена от Дубаj, можам со рака на срцето да кажам,дека БГ и РО са државиве за ИТ во регионот,кои се развиват бргу.Нема други.
[DOUBLEPOST=1433698547][/DOUBLEPOST]
Да се вратиме на темата.
БДП на Хрватска од 2007 година навака тапка во место, ова важи скоро за целата ЕУ.
https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q=gdp per capita croatia
И е ЕУ е виновна?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Vanlok навива за ова власт затоа што оваа е таа власт која ќе ги реши внатрешните душмани, ако го притискате доволно ќе признае, а нема лесно да признае.
Vanlok e таков левел партиски полтрон кој не е од најдолните (затоа што некои работи ги гледа, а знае дека не се добри), не е ниту најгорните ( затоа што нема пари колку што може да се заклучи, не е во ниту еден бизниц легален или нелегален во врска со власта), тој ви е во просекот, некако сета нефунскионалност на власта ја поврзува со некоја конспиративна теорија каде власта мора да работи нелегално, мора да крши закони за општото добро на Македонија, нешто на лик на филмот што играат Хју Џекмен и Џон Траволта, Vanlok e тип кој целосно го оправдува начинот на ликот кој го толкува Траволта.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Плата во Италија 500 евра после 2008, Шпанија 400 евра.... Како може Бугарија да има поголеми плати. Хахахха
Може,поради простата причина,дека един човек во ИТ индустриja во Шпаниja или Италиja нема да зема плата 500 евра. Се е прашане на индустриja.[DOUBLEPOST=1433698830][/DOUBLEPOST]
Дури и на малта владата прво си гледа џебен интерес па национален. Едино можда помафијашка држава од Бугарија е малта.
И старава Италиja и Грциja,но тоа е друга тема :)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Може,поради простата причина,дека един човек во ИТ индустриja во Шпаниja или Италиja нема да зема плата 500 евра. Се е прашане на индустриja.[DOUBLEPOST=1433698830][/DOUBLEPOST]
И старава Италиja и Грциja,но тоа е друга тема :)
Малта е топ мафијашка држава, после Бугарија па две празни места па Италија па Шпанија. Цела европа ја класифицира Бугарија како таква
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Бугарија е мизерија за живот. Живееше еден познат мој 3 години и замина за Англија. Платата во Бугарија не му стигаше да живее во Софија а земаше 450 евра. Во Англија вози камион и комбе и е презадоволен. Дури вели можел и да заштеди. Искрено 1500 евра во Софија не зема програмер. Зарем фирмите се толку глупи кога имаат од Индија програмери на тон за џабе пари што прават чуда (www.freelancer.in) каде веќе работат за центи.. Ама не се сетиле.
Споредуваш Бугариja со Англиja ???
Во Софиja има програмери кои взимат и повеке во зависност од опитот. Кај фирмата на сестра ми един опитен програмер взима 1500 евра. На друго место може и по-мало и повеке. Еве тоа е од 2014 года за ИТ секторот, бидеики не најдов од 2015 года. http://www.manager.bg/бизнес/заплатите-в-ит-стигат-15-000-лева-средната-е-2600
Сега видев дека и fmi е ставил истото.[DOUBLEPOST=1433706431][/DOUBLEPOST]
Те разкринкав со факти и сега демек ја не сум знаел,ехе абе мене ли тие финти?

Стандардот не ви мирна ни милиметар,а за пруги и автопати ене ти го Грујо таков никаков гради автопат Скопје-Штип и Кичево-Охрид,плус пруга Битола-Грчка граница како и пругата кон Бугарија.

А инаку вие како густина на автопатска мрежа уште не сте не стигнале нас,а до не така одавна ние имавме повеќе километри автопат него цела Бугарија.

Бугарските земјоделци:vozbud:
Во оваа тема сум ти рекол да не влегуваш така? Ќе те изеде црна магла!
Вие од земјоделие имате само сончоглед,пченица и пченка.
Култури кои не придонесуваат за никаков развој,со 1000 комбајна цела Бугарија ќе ја одработиш.1000 комбајна ти се 1000 луѓе да имаат работа.Ете да кажеме уште 2000 индиректно.Какво е тоа земјоделие на една држава кое вкупно вработува 3000 души?

Баш и ја разгледував Бугарија на Гоогле Ерт,дали 30 тина пластеници видов во цела земја и исто толку средни по површина насади со винова лоза...останато како ориз,јаболка ништо!

Знаеш што е Македонија во земјоделски аспект за вас?

Погледни го само Струмичко Поле

https://www.google.com/maps/@41.4333049,22.6949186,13114m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4







Еве ти лозјето во Тиквешкиот регион,гледај

https://www.google.com/maps/@41.4445404,22.0523679,3492m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4

Ориз,Кочанско

https://www.google.com/maps/@41.8542413,22.2896272,3398m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4

Јаболка,Ресенско

https://www.google.com/maps/@41.0368374,21.0152427,3264m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4

Од што многу ви просперира земјоделито после влегување во ЕУ,сега увезувате зеленчук од Јордан,Естонија,Исланд,Египет...
Дека са ти фактите ??? За сите што те прашувам jac молчиш.
"ГУСТАВИ" на бугарски значи ПЛ'ТНОСТ - какво сакаж да кажуваш не разбрах ?
Автопати во Бугариja: Тракиja - 360 км., Марица - 85 км., Струма - 36 км., Хемус -163 км., Лјулин - 19 км., Черно море - 10 км. Вкупно - 673 км. во моментот.

Земьоделие
Мислим дека е време да се запознаеш и со розовото масло и лавандулата.
види разликата од 2006 года до 2012. http://bg.wikipedia.org/wiki/Земеделие_в_Б'лгарија
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Ориз- пловдивско, от автопатот лесно можеш да видиш. Jaболки- Пазарджик и около него.
Лоза...каде сакаш почти има. Трговишко, старозагорско,хасковско,асеновградско...
Ајде,ајде:)

http://petel.bg/Balgarskite-yabalki-sa-na-izchezvane__95065

Добро ајде од Македонија имате увоз,ама од Полска:pos:
Али ајде подобро Полска него Норвешка или Португалија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom