Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.931
Поени од реакции
2.226
Ако се цени по 2000-2007ма, но се е тешка шпекулација, најверојатно растот на Бугарија би бил поголем надвор од ЕУ отколку во.
А ако беше нула?
Да не би около 2008 да почна една светска икономска криза?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.506
Поени од реакции
2.424
А ако беше нула?
Да не би около 2008 да почна една светска икономска криза?
Спореди 2001-2007 со 2009-2018 та, кога имало поголем раст?[DOUBLEPOST=1557504388][/DOUBLEPOST]
Така и Грујо не лажеше со некој си економски растови и параграфи.
Моментално живеам во држава која директно бенефитира од ИТ секторот.
Кириите се зголемија до 200-300 %, платите отидоа над 15 %.

Ете погоре има еден графикон на процент на извоз пред и после ЕУ.
А токму тоа и треба на држава како Македонија.
Збориме и за инвестиции, а многу држави избегнуваат кај нас затоа што ние не сме во ЕУ а за слична плата на вработените ќе ја однесе својата инвестиција во Бугарија или Романија.

Крај краева, со ЕУ пасош иди поработи 2-3 години надвор, врати се во МКД нема да се нервираш како претходно.
Вака нон-ЕУ можеме само да се сликаме и да се молиме за америчка лотарија или да пржиш компири во германски мекдоналдс.
Јас што сум видел студии и броеви не кажуваат ЕУ дека носи благостојба најверојатно и забавување на раст. Броеви не зборови.
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
978
Поени од реакции
279

2000-2008 vo odnos na 2008-2019 e podobar period za Bugarskiot BDP.

Romanija malku podobra ama slicna pesna.
Generalno nisto nema fajde od EU poveke e ciklicen rast poradi ekspanzija na globalna ekonomija. Uspesna tranzicija e pobitna od EU i kluc za rast.
Што точно се овие графики?
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
978
Поени од реакции
279
Раст на БДП на годишно ниво.
Сосема нормално. Романците се подобри, што е очекувано. Растот е подобар од средно и високо развиените европски земји, што е добро. Почнавме преговорите во 2000 година, кое го стабилизираа растот. Тогаш инвестициите почнуваат бидејќи државата се очекува да расте и добро е да се инвестира порано. Завршивме во 2007 година, по што имаше европска криза. Од 2013 година сме прилично стабилни, што е добро.

Не е секогаш можно да се зголемува растот. Колку сме поблиско до најнапредните европски земји, толку ќе биде побавно. Важно е да имаме подобар раст од нив. За сега работите одат добро.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.931
Поени од реакции
2.226
Спореди 2001-2007 со 2009-2018 та, кога имало поголем раст?[DOUBLEPOST=1557504388][/DOUBLEPOST]
Јас што сум видел студии и броеви не кажуваат ЕУ дека носи благостојба најверојатно и забавување на раст. Броеви не зборови.
Кога имало светска икономска криза? 2001-2007 или 2009-2018 година?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.506
Поени од реакции
2.424
Кога имало светска икономска криза? 2001-2007 или 2009-2018 година?

Гледај ја линијата еве 2001ва 2008ма меѓу 5 и 8% гледај ја линијата 2014-2018 меѓу 2 и 4%...ЕУ жими газот носи економски забрзан прогрес.
А кризи има и тоа ништо подобри од порано. 2009 и 2012 не ги зимај во предвид...Од ЕУ само ручки од тупани фајде.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.931
Поени од реакции
2.226

Гледај ја линијата еве 2001ва 2008ма меѓу 5 и 8% гледај ја линијата 2014-2018 меѓу 2 и 4%...ЕУ жими газот носи економски забрзан прогрес.
А кризи има и тоа ништо подобри од порано. 2009 и 2012 не ги зимај во предвид...Од ЕУ само ручки од тупани фајде.
Светската криза удри 2008-2009 година и тоа го знаат и малите деца.
2007 година Бугариja влезе во ЕУ, не гледам 2007 година да има пад,напроти 2007 година е рекордна.
Тоа што светската икономска криза погоди целиот Европски раст нема како да го затаиш.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.506
Поени од реакции
2.424
Светската криза удри 2008-2009 година и тоа го знаат и малите деца.
2007 година Бугариja влезе во ЕУ, не гледам 2007 година да има пад,напроти 2007 година е рекордна.
Тоа што светската икономска криза погоди целиот Европски раст нема како да го затаиш.
А што е со приодот 2014-2019(години на светска и европаска експанзија) каде е Бумот нема Бум туку помал раст од предходно. Ни една земја што влезе во ЕУ не доживеа забрзување на економски раст.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.720
Поени од реакции
5.030
Дали ова е добро или лошо?
Јас би рекол дека уште повеќе се зголемува јазот меѓу богатите и сиромашните.
Премногу се зголемува јазот.
Тие што имале, сега имаат тродупло а и многу повеќе шанси за правење брзи пари.
А тие што немале, се потешко и потешко.
Али јебеш га, никој не не тера да живееме тука...сами одбравме.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
978
Поени од реакции
279
А што е со приодот 2014-2019(години на светска и европаска експанзија) каде е Бумот нема Бум туку помал раст од предходно. Ни една земја што влезе во ЕУ не доживеа забрзување на економски раст.
Паметните бизнисмени инвестираа во Бугарија кога стана јасно дека ќе влезе во ЕУ, од 2000 година.

Потоа дојде економската криза што ја сносивме многу подобро од повеќето европски земји.

Погледни го растот на Бугарија и ГерманијаЕве го растот на Германија. Кој има поголем раст?
Screenshot_6.png
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.931
Поени од реакции
2.226
[DOUBLEPOST=1557915638][/DOUBLEPOST]
А што е со приодот 2014-2019(години на светска и европаска експанзија) каде е Бумот нема Бум туку помал раст од предходно. Ни една земја што влезе во ЕУ не доживеа забрзување на економски раст.
Во цела Европа нема поголем раст от периодот 2000-2008 година. Бугариja не е остров, а е поврзана со Европа и преди и сега.[DOUBLEPOST=1557918817][/DOUBLEPOST]Телеком Албаниja днес официално стана собственост на бугаринот Спас Русев. Самиот тоj има интерес ком операторите на DT во Македониja и Романиja.
https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2019/05/08/3506453_telecom_albania_veche_e_bulgarski/?&fbclid=IwAR2aB2hpru45LZE6nNDiplRRiiIjFp8h6-BFbwvD_D33YGFSyqfTL3Z_tvY
 
Последно уредено:

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.920
Поени од реакции
12.063
Vo Romania imase interesna kombinacija.

Od edna strana nova (?) progresivna partija porazlicna od dotogasnite vodecki partii i od druga strana golema dijaspora, progresivna, i so zelba da ja promeni situacijata vo matecnata zemja odnosno kriticna prema vlasta. Dijasporata imase udel vo segasnite izbori kade izgubi aktuelnata vlast a dobija progresivni partii, iako vlasta se obide da im go otezne glasanjeto tie sepak doprinesoa vo rezultatot odnosno debaklot na vlasta.

https://www.euractiv.com/section/eu-elections-2019/news/the-romanian-diaspora-a-force-to-be-reckoned-with/

“It seems like they don’t want us to vote. They are afraid of the diaspora vote because we know they’re thieves,” says a young man who was nevertheless determined to stay until the end.

paralelite so Makedonija se samo slucjani....
 
На врв Bottom