Родина Македонија

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Имате конкуренција во Леви Сили и внуците на Браварот.
Напишав безброј пати.
САМО ЕДНА Е ЛЕВИЦА.

Сите останати се капиталисти. Може да има само ЕДНА левичарска партија. Сите други тежнеат кон десно. Во Левица има спој на повеќе леви партии.

Тоа е само замајување да се одлеваат гласови. Во принцип во Македонија е само една лева партија. Левица.

Леви сили на Браварот се апла црвена буржоазија.
 
Член од
1 април 2020
Мислења
6
Поени од реакции
27
Од кај изникнаа па сега овие
Изникнавме од народот како и ти исто, ништо не сме поразлични
Автоматски споено мислење:

Eден од тројцата основачи на партијата Родина од кајгана форумов е стариот член СЛАВЈАНСКИ... Неговото име е Зоран Јованчев...
Точно
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Изникнавме од народот како и ти исто, ништо не сме поразлични
Родина може да спроведе демократија доколку Левица не успее да го смени системот. Ако некој сеуште сака демократија тоа е Родина. Е сега како и секој капиталист слатки им се парите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Родина може да спроведе демократија доколку Левица не успее да го смени системот. Ако некој сеуште сака демократија тоа е Родина. Е сега како и секој капиталист слатки им се парите.
А што има лошо во капиталот, во бизнисот, во заработката? Тоа е целта на секој, па и на социјализмот. И во социјализмот треба да се работи, да се заработува, да се прави капитал, да се (ре)инвестира, да се јаде, пие, живее со/од заработеното.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Напишав безброј пати.
САМО ЕДНА Е ЛЕВИЦА.

Сите останати се капиталисти. Може да има само ЕДНА левичарска партија. Сите други тежнеат кон десно. Во Левица има спој на повеќе леви партии.

Тоа е само замајување да се одлеваат гласови. Во принцип во Македонија е само една лева партија. Левица.

Леви сили на Браварот се апла црвена буржоазија.
Не баш има и други комунисти. Левица е генерички поим. Има многу леви партии а вие сте комунистичка левица има и либерална левица која не сте. Има многу послебно леволиберални партии во МК. Титови леви сили се многу слични на вас например како комунисти. Не се измислиле топла вода. Технички именто ви е превара и замка за туристи. Недоволно определено. Тешко дека на некој со основни познавања од политикологија дека ќе го продадете овој спин и обид за монополизација.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не баш има и други комунисти. Левица е генерички поим. Има многу леви партии а вие сте комунистичка левица има и либерална левица која не сте. Има многу послебно леволиберални партии во МК. Титови леви сили се многу слични на вас например како комунисти. Не се измислиле топла вода. Технички именто ви е превара и замка за туристи. Недоволно определено. Тешко дека на некој со основни познавања од политикологија дека ќе го продадете овој спин и обид за монополизација.
Момчево пишува неостварливи желби, не вреди да се полемизира. Гледаш, агитира упорно за Левица, а реално капацитетот е до Апасиев и толку. Ако, нека ги има в Собрание, ама толку.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Момчево пишува неостварливи желби, не вреди да се полемизира. Гледаш, агитира упорно за Левица, а реално капацитетот е до Апасиев и толку. Ако, нека ги има в Собрание, ама толку.
Штапски стаорец работи за кондоми и боја.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Родина е ОК но малку полева од тоа што сакам. Генерално ми се допаѓаат десните партии. И само за нив би гласал. Не дека сум крајна десница но некако целиот политички спектар во мк отиде на лево за што ќе си го окркаме сите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Родина е ОК но малку полева од тоа што сакам. Генерално ми се допаѓаат десните партии. И само за нив би гласал. Не дека сум крајна десница но некако целиот политички спектар во мк отиде на лево за што ќе си го окркаме сите.
Дали ова значи дека не си баш за „социјални трансфери“ кон граѓаните?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Дали ова значи дека не си баш за „социјални трансфери“ кон граѓаните?
Многу сум против тоа. Најверојатно во САД би бил мејнстрим републиканец а за некои работи и демократ или либерарујанец. За мк стандарди сум ептен десно. А реално не толку.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
@gagitvip Дали сте уште на ставот дека маските се наметнати од светската влада за да бидиме како робој? :vozbud:

 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.128
Автоматски споено мислење:


Македонскиот колектив пати од ученост недоученост
Родина е стар македонски збор, за жал подзаборавен и означува нешто повеќе од татковина
Автоматски споено мислење:

Знам дека е стар зборот и дека се користел некогаш, но реалноста е дека во денешново современо време посоодветен збор е или татковина или домовина.

Родина самиот знаеш која земја денес го употребува.

Ние ете под влијание на Југословија и животот во СФРЈ сме кодифицирале Македонски јазик според одредени дијалекти и денес како резултат имаме помала сличност со Бугарски јазик отколку што сме можеле да имаме.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Знам дека е стар зборот и дека се користел некогаш, но реалноста е дека во денешново современо време посоодветен збор е или татковина или домовина.

Родина самиот знаеш која земја денес го употребува.

Ние ете под влијание на Југословија и животот во СФРЈ сме кодифицирале Македонски јазик според одредени дијалекти и денес како резултат имаме помала сличност со Бугарски јазик отколку што сме можеле да имаме.
Родина ретко се користи, но е прифатена во македонскиот јазик. Домовина е српски збор, во Македонија не (би требало да) се користи.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.128
Родина ретко се користи, но е прифатена во македонскиот јазик. Домовина е српски збор, во Македонија не (би требало да) се користи.

Домовина повеќе се користи во Хрватска отколку во Србија.
Србите во Србија и Република Српска користат "отаџбина" како термин за татковина, многу ретко зборот домовина се користи во Српскиот јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom