Роботот Софија

Член од
17 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Софија е робот создаден од компанијата Hanson robotics и има скоро идентични функции како и човечките суштества. Роботот може да прави фацијални експресии и го разбира човечкиот говор. Според компанијата, примероци од роботот ќе се продаваат од 2017 година.
На прв поглед, Софија личи на робот од филмот Ex Machina. Најчовечкиот аспект од Софија е нејзиното лице, создадено од патентирана специјална гума, што ѝ овозможува да прави повеќе од 60 фацијални изрази.
Доктор Дејвид Хенсон го води одделот за инженерство, одговорен за создавањето на Софија, робот инспириран од Одри Хепберн и сопругата на Хенсон.
Креатор на роботот е Дејвид Хенсон, основач на „Hanson Robotics“, човекот кој целата своја кариера ја посвети да направи „робот со душа“ и чија цел е да ги научи роботите на креативност и емпатија, човечки особини што се неопходни за да не се доживуваат роботите како машини.
Софија моментално е на светска турнеја на која ги покажува нејзините способности за интеракција со експерти, обични луѓе и со медиумите.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
,,,,ne bre,,b'rchki i se ostarela,,, :icon_mrgr:
Не трескај глупости и ти сеа, брчки. Млада е оваа, 22 годишна е направена, само мора да се разгибава.
Туку остај тоа види ја мајке и, маабет прае. Кој знае дали некој зборе преку микрофон, некако ту гуд ту би тру.
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14

Sega e mnogu po sovrshena updatirana zarazlika od 2016 koga ja napravija
eve ja sega


Sofija na Facebook : https://www.facebook.com/realsophiarobot/
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Ја имаше во емисијата Star Talk.
Цело време имаше чуден израз како на психопат и не разбираше некои прашања.Сепак робот е,не е човек.
Беше спомнато дека лесно може да се расипе.
Искрено,не треба да прават вакви роботи.Може да испадне стварно да станат крај за човештвото како во филмовите.
 
Ф

Флеш

Гостин
Анчо како вика ....

Дете,додека не испаднат роботе за клецање,јас не признаам туј робот .....

Исто и Вори .....
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Ја имаше во емисијата Star Talk.
Цело време имаше чуден израз како на психопат и не разбираше некои прашања.Сепак робот е,не е човек.
Беше спомнато дека лесно може да се расипе.
Искрено,не треба да прават вакви роботи.Може да испадне стварно да станат крај за човештвото како во филмовите.
,,,ne si daleku od vistinata,bidejki seto ovoa e ko santa mraz,duri i polosho,dozirano davaat informacii a vo sokrienite laboratorii samo Gospod znae shto i do kade se uspeshni vo kreiranjeto na veshtachkata intelegencija,,,
,,,skoro prochirav na onoj drugiot forum deka mlad nauchnik genijalec bolen od neizlechiva bolest se sprema da stane kiborg so primena na najnovi dostignuvanja vo zamenata na zabolenite organi so veshtachki,,,taka da idninata na celoto choveshtvo zavisi od nauchnite krugovi vo ovaa oblasti,a znaeme deka vo ovoj biznis veke se vklucheni i super bogatite svetski familii barajki go patot do "bezsmrtnosta",,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom