Ритуали и нивната цел

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Гледајќи го ова видео останав зачудена, поточно да кажам дека не ми е јасен овој перформанс кој е изведен поради отварањето на нов тунел под Алпите во Швајцарија.
Ако некој може да ми го протумачи.
Постојат разни ритали за разни пригоди, настани, во секојдневието идр...но имаат ли они некоја моќ, за што навистина служат, дали можат нешто да променат во психата на поединиецот, дали имаат некоја возвишена нота која делува на дисциплината, го преобликува ли човекот во смисла да делува како тренинг, има ли некоја психичка компонента, ритуалите во религиите, ритуал има и во училиште кога учениците стануваат кога наставникот ќе влезе, нацистичкиот поздрав..значи премногу ритуали.....но која е нивната вистинска МОЌ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Za videoto nemam reci. A sta se tice religioznite rutuali, ceremonii tie imaat svoja svrha i sustina koja za zal e zaboravena, a imaat smisla edino ako znaeme zaso gi praveme. Sami po sebe nemaat nikakva mokj i ako se pravat samo radi reda kako sho obicno i e togaj se besmisleni. Na primer plamenot na svekjata e simbol na duhovnata svetlost i bi trebalo da inicira custvo vo naseto srce, da go oseteme vnatresniot plamen vo dushata, da inspirira nesto duhovno vo nas. Inace obicaite kako " da zapalam svekja za zdravje" i slicni se samo vetar i magla.
 
S

staycalm

Гостин
Глупости. И ова на видеото, и сите други религиски ритуали и церемонии
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Глупости. И ова на видеото, и сите други религиски ритуали и церемонии
Па види вака, за видеото и јас незнам што да искоментирам ама дека ритуалите се глупости, е за тоа нема да се согласам со тебе. Нив ги има во јавниот живот, во приватниот, ги имаме во љубовниот, во верскиот живот, ритуали имаме кога сме во кризни ситуации и да не набројувам уште многу се.
Ритуалите внесуваат некој ред во животот, ги поврзуваат луѓето, помагаат за соживот, делуваат кога сме беспопоѓни, ритуалите го утемелуваат идентитетот...имаат уште поголеми цели и моќ, во гелигиски и магиски обреди..ако на некој му текне нешто друго нека каже..
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Јас зошто не сакам свадби, ора, крштенки или ,,така како што е РЕДОТ''? Глупости во боја, луѓето ги страв од општеството и од тоа кој што ќе каже за нив.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
на почеток секој ритуал има своја форма и суштина, со тек на времето ритуалот ја губи суштината и останува само формата.
Пример за ритуал кој секојдневно го практикуваме, а не се замараме за изворното потекло и изворната намена е ракувањето. Секојдневно се ракуваме со десна рака со познати или луѓе кои ги запознаваме.
Во подалечното минато било вообичаено луѓето да носат оружје и кон секој да пристапуваат внимателно. Најголемиот дел од луѓето за ракување со оружје ја употребуваат десната рака. Испружањето на празна десна рака кон човекот што го среќавате покажува дека немате намера да го нападнете. Стискањето со десните раце од една страна на луѓето што се среќаваат им оневозможува да употребат оружје, а од друга страна е симбол на добра намера. Со текот на времето ритуалот ја задржал формата, но ја изгубил суштината и првичната намена.

Така е со најголемиот број ритуали.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Кога ке размислиш убаво и поголемиот дел од нечив живот е ритуал. Стануваш, се спремаш, јадеш, кењаш, работиш се враќаш од работа...и повторно тоа па тоа. Адолесцентниот период е неритуален, затоа и нашите мисли често лутаат натака кога ни е тешко.
Ех, коа си бев дете голомеше...шо фино ми беше.:icon_lol:
Тоа се секојдневни ритуали, но што е со духовните, магиските, сатаниските ритуали?
Најчудно ми е што во денешно време луѓето се забегуваат до толку па применуваат разни ритуали за среќа, за пари, за љубов, добар секс, за чистење на куќата од духови идр.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ритуалите служат за да ти ја примамат потсвеста. Пример верските ритуали се најчесто да ти примамат позитивна енергија (позитивни мисли).
Ритуалите исто така можат да ја зголемат самодовербата или да примамат емоции или други чуства за коишто ти мислиш или некој те излажал дека неможеш на друг начин.
Инаку EDcer мислам дека доволно јасно рече се како што е, барем јас го делам истото мислење со него.
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Ритуалите општо зафаќаат голем аспект за т.н употреба, сепак тие служат како симболи преку кои луѓето што ги вршат да надлабочат во активностите што ги вршат, со овие симболи тие поврзуваат одредени работи како на пр. делови од својата психа, и општо во ритуалот кога сите тие симболи се назначени кон одредени работи и се поврзуваат тогаш тој што ги врши има објективна слика кон сето тоа и сосема друга перспектива.

Исто така ритуалите се начин за разбирање на најдлабоките најмрачните и најживотинските потреби што ги имаме а од кои се плаштиме - табу теми, преку вршење на овие ритуали со табу теми тие што ги вршат сфаќаат дека сите тие мисли и чувства и тн. се само тоа - мисли и чувства и не се нешто ни лошо ни добро него само се, нивното влијание и значење се намалува и се гледа како ништо посебно во споредба со нивната големина што ја имаме во нашите умови и ги третираме како нешто ретко, големо и неприродно.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Таму знам дека ке најдам луге кои што ја жртвувале нивната прекрасна и храбра душа за да им пренесат позитивна енергија на тие што им е потребна во моментот.
Да го жртвуваш единственото нешто што го имаш......ако го имаш е права чудесија :bravobe:
Иначе душата не се одликува со карактеристики од дуална природа, како храбра, добра и т.н.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Сосема случајно налетав на овој бизарен ритуал, каде што муслиманите ги фрлаат бебињата од кровот на џамијата, а доле со помош на ќебе ги пречекуваат неколкумина мажи.
Бизарен муслимански ритуал кој бил забранет во 2011 год. но на многу места се уште се практикува.
Фрлањето на бебињата е со уверување дека на тој начин ќе ги прати среќа во животот...свашта, што се нема човек да види и да чуе:facepalm:

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Сосема случајно налетав на овој бизарен ритуал, каде што муслиманите ги фрлаат бебињата од кровот на џамијата, а доле со помош на ќебе ги пречекуваат неколкумина мажи.
Бизарен муслимански ритуал кој бил забранет во 2011 год. но на многу места се уште се практикува.
Фрлањето на бебињата е со уверување дека на тој начин ќе ги прати среќа во животот...свашта, што се нема човек да види и да чуе:facepalm:

А оџата виде ли што им кажа?

:X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom