Ризико

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Драма е ова бе баш денес играв со братучед ми и се потсетив на старите добри времиња. Деновиве ќе направам комбинација 4-5 души да се собереме и да мавнеме некоја партија :D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
^
Најверојатно во Гоблин во ТЦ Буњаковец (на кат е горе десно од Партизанска гледано). Имаат игри од тој тип, ако негде ја има тоа е таму. Провери :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Каде во Скопје може да се најде играва слична е на Ризико.

http://www.amazon.com/Avalon-Hill-HAS25066-Axis-Allies/dp/B0026J3PO6/ref=sr_1_1?s=toys-and-games&ie=UTF8&qid=1330098892&sr=1-1
Моментално во гореспоменатата продавница ја има Axis&Allies D-Day:



и чини околу 2500 ден. (можеби и помалку, но не повеќе)

Ја имаше и таа ти што ја бараш, ама се продаде.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Моментално во гореспоменатата продавница ја има Axis&Allies D-Day:
и чини околу 2500 ден. (можеби и помалку, но не повеќе)

Ја имаше и таа ти што ја бараш, ама се продаде.
Доста ми се бендисува играта само баш вакви мапи не би земал како D-Day, Stalingrad или Пацифик. Да е карта на светот или Европа би било супер. Да не имате информации каде другде во Скопје би можело да има да се распрашам или пак дали во продавницава ќе ги добијат овие 2 верзии?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Доста ми се бендисува играта само баш вакви мапи не би земал како D-Day, Stalingrad или Пацифик. Да е карта на светот или Европа би било супер. Да не имате информации каде другде во Скопје би можело да има да се распрашам или пак дали во продавницава ќе ги добијат овие 2 верзии?
За Европа не знам, не сум сретнал A&A со европска мапа (но верувам дека има).

Таа другата A&A (да ја наречам класична), по горе членот што ја бараше, таа многу веројатно дека ќе ја има пак таму.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Да не имате информации каде другде во Скопје би можело да има да се распрашам или пак дали во продавницава ќе ги добијат овие 2 верзии?
Купував поклон пред година дена од продавница во ТЦ Бисер, од главните скали кога се качуваш од десно на спрат, ако добро се сеќавам. Имаше коцки за јамб, ЛЕГО, карти за покер, Ризико, Монопол и еден тон слични игри. Провери таму евентуално.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
2
Оригиналната Axis & Allies (1981) е култна игра и е всушност мапа на цел свет, слично е на Risk со тоа што почетниот сет-ап е секогаш ист. Ако сте заинтересирани за Board Games посетете го сајтов: www.boardgamegeek.com/browse/boardgame Тука ги има сите можни друштвени игри. Поседувам неколку од нив и сите се одлични, не здосадуваат и имаат многу различни стратегии и начини на победа. Сум играл со многу луѓе и сите биле воодушевени од игрите. Пробајте некоја од нив, нема да посакате да играте Risk или Монопол повторно.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Оригиналната Axis & Allies (1981) е култна игра и е всушност мапа на цел свет, слично е на Risk со тоа што почетниот сет-ап е секогаш ист. Ако сте заинтересирани за Board Games посетете го сајтов: www.boardgamegeek.com/browse/boardgame Тука ги има сите можни друштвени игри. Поседувам неколку од нив и сите се одлични, не здосадуваат и имаат многу различни стратегии и начини на победа. Сум играл со многу луѓе и сите биле воодушевени од игрите. Пробајте некоја од нив, нема да посакате да играте Risk или Монопол повторно.
Само што ми стигна Axis & Allies 1942 деновиве да пројдат колоквиуми па ќе ја пробам со друштвото :D Кои други друштвени игри имаш поинтересни ?
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
A зашто не играте Warlight.
Во основа е Ризик, само на интернет. Можеш да играш против компјутер, ама далеку подобро е против други луѓе на интернет. Многу е интересно и заразно. Имаш еден куп мапи, што е голема предност.

Интересно за тепање време.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
2
sajSiGa, во зависност од тоа со какви луѓе би играл треба да избереш соодветна игра. Кај мене на пример, луѓето со кои играм не сакаат долги воени како Risk, Axis & Allies, Runewars, World of Warcraft the board game.

Од игрите кои лично сум ги играл можам да ти ги препорачам следниве:
Light games (поедноставни и одлични за почетници и луѓе кои не играле ништо повеќе од Не лути се човече):
Ticket to Ride: Europe, Carcassonne, Dominion, Settlers of Catan, Puerto Rico, Bohnanza.

Heavier games (покомплексни игри, за луѓе кои се спремни да изгубат неколку саати за една игра):
Twilight Struggle, Agricola, Le Havre, Through the Ages: A Story of Civilization.

Се зависи од тоа со колку луѓе планираш да играш (2,3,4,5), и какви игри би им биле интересни. Посети го сајтот www.boardgamegeek.com и разгледај ги гореспоменатите игри, ќе најдеш се што те интересира. Има и видео клипови на кои убаво се објаснува како се игра секоја игра.

Кои се првите впечатоци од Axis & Allies и како помина играњето?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
sajSiGa, во зависност од тоа со какви луѓе би играл треба да избереш соодветна игра. Кај мене на пример, луѓето со кои играм не сакаат долги воени како Risk, Axis & Allies, Runewars, World of Warcraft the board game.

Од игрите кои лично сум ги играл можам да ти ги препорачам следниве:
Light games (поедноставни и одлични за почетници и луѓе кои не играле ништо повеќе од Не лути се човече):
Ticket to Ride: Europe, Carcassonne, Dominion, Settlers of Catan, Puerto Rico, Bohnanza.

Heavier games (покомплексни игри, за луѓе кои се спремни да изгубат неколку саати за една игра):
Twilight Struggle, Agricola, Le Havre, Through the Ages: A Story of Civilization.

Се зависи од тоа со колку луѓе планираш да играш (2,3,4,5), и какви игри би им биле интересни. Посети го сајтот www.boardgamegeek.com и разгледај ги гореспоменатите игри, ќе најдеш се што те интересира. Има и видео клипови на кои убаво се објаснува како се игра секоја игра.

Кои се првите впечатоци од Axis & Allies и како помина играњето?
Баш ќе ги побарам овие кои ги спомена да видам какви се може некоја ќе ми привлече внимание да ја земам. Инаку ја зедов верзијата Аxis&Allies 1942. Ја порачав од Германија и ме фати 29евра со се поштарина т.е. околу 1800 денари што не е лошо зошто во Скопје ја продаваат за 3600ден.

Денеска ја пробавме во троица. Бидејќи претходно имав играмно Ризик ама не ми се допаѓаа некои работи кои беа нелогични поставени и играта ми делуваше многу едноставно али секако така е направена за играта да оди побрзо оваа Аxis&Allies 1942 ми дојде баш таман. Ми се допаѓа што играта бара да размислуваш и да развиваш стратегија а во исто време е и доста неизвесна затоа што добар дел зависи и од коцките кои ќе се паднат. Инаку играта бараа мнооогу време за играње ама затоа што на сите ни се допадна не беше проблем уживавме во играњето. Не фати 6часа играње и сеуште не ја довршивме Германија и Јапонија беа во мала предност иако беше неизвесно кој ќе победи:D . Малку бара време првиот пат кога се игра за да се научат правилата и можностите на игра и работењето со жетони и 11 вида различни единици, но се на се едвај чекаме да ја играме втората партија со повеќе слободно време :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
sajSiGa, во зависност од тоа со какви луѓе би играл треба да избереш соодветна игра. Кај мене на пример, луѓето со кои играм не сакаат долги воени како Risk, Axis & Allies, Runewars, World of Warcraft the board game.

Од игрите кои лично сум ги играл можам да ти ги препорачам следниве:
Light games (поедноставни и одлични за почетници и луѓе кои не играле ништо повеќе од Не лути се човече):
Ticket to Ride: Europe, Carcassonne, Dominion, Settlers of Catan, Puerto Rico, Bohnanza.

Heavier games (покомплексни игри, за луѓе кои се спремни да изгубат неколку саати за една игра):
Twilight Struggle, Agricola, Le Havre, Through the Ages: A Story of Civilization.

Се зависи од тоа со колку луѓе планираш да играш (2,3,4,5), и какви игри би им биле интересни. Посети го сајтот www.boardgamegeek.com и разгледај ги гореспоменатите игри, ќе најдеш се што те интересира. Има и видео клипови на кои убаво се објаснува како се игра секоја игра.

Кои се првите впечатоци од Axis & Allies и како помина играњето?
Инаку може да ми препорачаш воени игри од 2 светска војна или нешто во тој стил ама сакам да се реални значи да не се со некои чудовишта или митски ствари. Не ми пречи играта да се игра и повеќе часови напротив axis and allies баш ми се допаѓа.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
2
Инаку може да ми препорачаш воени игри од 2 светска војна или нешто во тој стил ама сакам да се реални значи да не се со некои чудовишта или митски ствари. Не ми пречи играта да се игра и повеќе часови напротив axis and allies баш ми се допаѓа.

Од воени игри за 2 светска војна би ти ги препорачал следниве:
- Memoir '44
- Combat Commander: Europe
- Conflict of Heroes
- Tide of Iron

Немам играно ниту една од нив, меѓутоа според рејтингот и коментарите на boardgamegeek изгледаат доста интересно. Сите овие се покомплексни од Axis & Allies.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Од воени игри за 2 светска војна би ти ги препорачал следниве:
- Memoir '44
- Combat Commander: Europe
- Conflict of Heroes
- Tide of Iron

Немам играно ниту една од нив, меѓутоа според рејтингот и коментарите на boardgamegeek изгледаат доста интересно. Сите овие се покомплексни од Axis & Allies.
Дали Memoir '44: Eastern Front е експазија т.е. мора да се има базичниот Memoir '44 или може да се игра самостојно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom