Ридски трки во Македонија

  • Креатор на темата ZOTE
  • Време на започнување
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Шампионат на Македонија во автомобилизам на ридски патеки - FIA IHCC/CEZ Водно 2007

На 05-ти и 06-ти Мај2007 година, на патеката Водно во Скопје, ќе се одржи првиот натпревар од Шампионатот на Македонија во автомобилизам на ридски патеки - Водно 2007. Натпреварот воедно се бодува и за Шампионатите на FIA IHCC/CEZ, а е во организација на АМК Кастрол Примо рејсинг од Скопје.


Јас вчера во сабота бев на тренингот што беше одржан на Водно и можам да кажам дека имаше доста јаки автомобили од кои и две формули 3. Еве ви слики што сликав вчера наутро





Снимав и неколку видео клипови но тоа ќе поставам утре. Ако има овде љубители на ридско брзински трки дојдете утре на Водно.

http://sport.amsm.com.mk/
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
обавезно идам тркава јапланирав одамна
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Размилсував едно време за да се приклучам на тркиве. Ми понудија средено Југо за 999 евра :) портокалево по боја, можеби го знаете не знам. Закон работа!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Volkswagen напиша:
Размилсував едно време за да се приклучам на тркиве. Ми понудија средено Југо за 999 евра :) портокалево по боја, можеби го знаете не знам. Закон работа!
Зашто си одбил. На трките на водно имаше еден дечко со 17 години со хонда цивик. Не успеав денес да ги дознаам резултатите па ако некој ги знае нека ги постира.

Иначе многу јака трка беше поради тоа што беше врнежливо времето и во такви услови се гледа кој е добар шофер. Јас првиот дел од трката го следев на познатата кривина на Водно, лажи вера. И што да кажам имаше две извртувања на едно пежо 106 бела боја, а и за малку беше одбегнат судар на наредното возило што доаѓаше од позади. Но најмногу се смзрнав од страв кога едно бело Југо мислам дека беше натпреварувач од македонија се улета со погелма брзина на таа кривина и во еден момент ја изгуби контролата над возилото и малку фалеше можеби само милиметри да се удри во заштитниот браник, луѓе се разбегаа, кој се фрли у грмушки кој на една страна...јас се укочив од страв. Но некако успеаа да се избегне тој инцидент и се помина без никакви последици. После тоа јас реков више на ова место јок гледање трки, и се спуштивме со другарот на кривината што има најголем лак одма после стартно целната рамнина. Сум се искачил на едно брдо и од таму на раат си ја гледав трката. И таму на таа кривина имаше едн Југо што се изврте, но пак продолжи со трката. Тоа се моите впечатоци од трката, па нека искоментира некој друг што бил денес на Водно да видиме како он го доживеал овој тркачки циркус.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ех, тогаш не бев при пари...сега знам што пропуштив, ама чорба...

Како да е, чекам да биди натпреварот во Крушево. Кога беше точно не знам, па ќе видиме...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Хернади неприкосновен, Кунчер со рекорд на новата патека

Кунчер, миленик на скопската публика, се пласира само на 4. место бидејќи пред самиот почеток заврна


Трета година едноподруго Ласло Хернади со своето „БМВ М3” (+3.000 см3) е неприкосновен на меѓународната ридско-брзинска автотрка на Водно, крај Скопје. Унгарецот на своето трето учество на Големата награда на град Скопје, без конкуренција ги обезбеди првите 20 бода на првата трка сезонава во рамките на ФИА-Челинџ шампионатот. Вкупното време на Хернади по двете возења изнесуваше 3:59,75 минути. Легендарниот Фрањо Кунчер, миленик на скопската публика, се пласира само на 4. место во вкупниот пласман во својот прв официјален настап со формула 3 и со македонска дозвола. На српскиот натпреварувач не му се погодија временските услови, бидејќи пред самиот почеток на првото возење заврна и дождот ги промени условите на патеката.

На 2. место во генералниот пласман се пласира Црногорецот Петар Лучиќ (Н-2000) на „хонда сивик”, со вкупно време од 4:04,42 минути. Третопласиран беше најдобриот хрватски возач Нарцис Мујчиќ (Н+3000), кој со своето „субару импреца” постигна време од 4:06,89 минути. На 5. место, зад Кунчер, беше уште еден Хрват, Дејан Димитриевиќ (Н-2000) со „рено клио”.

Во посебниот интернационален шампионат „ФИА-куп”, најуспешен беше повеќекратниот учесник на Водно, Гркот Јорго Балдунис, со „форд ескорт” (4:22,31). Зад него се пласира Србинот Витомир Цветиќ со „голф” (4:24,02), а најдобар Македонец беше Никола Проданов со „хонда сивик” (4:28,54).

Во рамките на македонското првенство во класата 1 (1.150 см3), кај популарните „југовци” најдобар беше Игор Стефановски. Во класата 2 (-1.400 см3) најуспешен беше Стево Костовски со „пежо 106 рели”. Најдобриот Македонец, Никола Проданов, со времето со својата „хонда сивик” се води како победник во класата до 1.600 см3. Во класата 4 (-2.000 хоби) победата ја однесе Димитар Гавриловски со „опел астра”, а во класата 5 (-2.000 см3 Н+СП) најуспешен е Слободан Трајковски со „форд ескорт”.

На трката настапија 93 возачи, од кои 65 странци од Хрватска, Бугарија, Црна Гора, Србија, БИХ, Грција, Словенија и од Унгарија.

Според проценките на организаторот присуствувале околу 25.000 гледачи. (А.К.) n

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=41490228A7A31E498C4F4EE6EF9D602B
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Vodno 2007

Zavrshi trkata na Vodno.Pomina navistina odlichno.Malku vremeto beshe promenlivo,no sepak se pogodi.Imashe i novoinari i foto reporteri shto ja sledea trkata.Ovie ftorite neshto ne se prekrshija od rabota,barem tie dvajca shtojas gi gledav na shikanata nad Przino,a shto napishaa novinarite vidovme vchera.Pred mene imam 3 vesnika.Pazi sega za Robert Dimitrievski od utrinski ,vozachot na “formula 3” e Franjo Kunchar i e Hrvat.Drugata formula 3 spored nego ja upravuva crnogorecot Nedjat Chubrilo.Za A.K. novinar na Dnevnik Franjo se preziva Kuncher,I vozi formula 3 koloni sn 01(malku poprecizen) a drugiot bolid(formula 3)e upravuvana od pazi sega kosovecotNedjat Gubreli.A inaku Kuncher ovde e Srbin.Ideme na Shpic.Crnogorecot Franjo Kuncher povekekraten shampion bla bla bla…Inaku bolidot mu e najprecizno opishan ,znachi formula 3 ,Nisan koloni SN 01,so 200KS,tezok 540kg.Inaku tekstov e napishan od Sashko Dimitrovski.Pa daj ve molam bre novinari I novinarchinja,mesto da glumite konkurencija,ako neshto ne vi e jasno prashajte,informirajte se a ne da glumite svetski velichini a vamu da vi se smee narod!!!p.s Moe licno mislenje e ,a I nemora da e vistinsko,deka tekstot na novinarot na Shpic e najblisku do vistinata.Vidi sega mene lichno voopshto ne mi prechi Franjo da e i Srbin,i Hrvat ili Crnogorec, i kako tochno se preziva medgutoa, smetam deka ako si se nafatil da srabotish neshto ,sraboti go kako shto treba.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
hah u site razlicno pisuva
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Honda S-2000 Near "Alexander The Great" Airport in Skopje:

Drift Competition at Hotel Belvi - Skopje (BMW):

Drift Competition at Hotel Belvi - Skopje (VW Golf VR6):

Vodno Hill Climb 2006 - BMW:

Многу добри клипови
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Еве уште неколку јаки линкови

Street Racing in Skopje:

On the actual "Skopje Circuit" with daily traffic!


Novi klipovi od avto-moto vo Makedonija:

Vozenje na edno po Skopski bulevar:

Part 2:

Seat Leon Skopje - 300 km/h:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
drag comepetition in Skopje,Novo Lisice

 
Член од
23 април 2007
Мислења
45
Поени од реакции
0
ZOTE напиша:
Зашто си одбил. На трките на водно имаше еден дечко со 17 години со хонда цивик. Не успеав денес да ги дознаам резултатите па ако некој ги знае нека ги постира.

Иначе многу јака трка беше поради тоа што беше врнежливо времето и во такви услови се гледа кој е добар шофер. Јас првиот дел од трката го следев на познатата кривина на Водно, лажи вера. И што да кажам имаше две извртувања на едно пежо 106 бела боја, а и за малку беше одбегнат судар на наредното возило што доаѓаше од позади. Но најмногу се смзрнав од страв кога едно бело Југо мислам дека беше натпреварувач од македонија се улета со погелма брзина на таа кривина и во еден момент ја изгуби контролата над возилото и малку фалеше можеби само милиметри да се удри во заштитниот браник, луѓе се разбегаа, кој се фрли у грмушки кој на една страна...јас се укочив од страв. Но некако успеаа да се избегне тој инцидент и се помина без никакви последици. После тоа јас реков више на ова место јок гледање трки, и се спуштивме со другарот на кривината што има најголем лак одма после стартно целната рамнина. Сум се искачил на едно брдо и од таму на раат си ја гледав трката. И таму на таа кривина имаше едн Југо што се изврте, но пак продолжи со трката. Тоа се моите впечатоци од трката, па нека искоментира некој друг што бил денес на Водно да видиме како он го доживеал овој тркачки циркус.
od kade se natprevaruvacite i kolku ima od mak ako ima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom