Риболов

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Обожавам риболов порано одев секоја недела сеа некако немам време ама летото пак ке одам
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
за мене еден од најубавите спортови е риболовот одам редовно на риболов..
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
Риболовот е многу убава работа....
Во моја близина каде што живеам има река али е брза....
Јас обожавам ловење на мирна вода со висока тапа на охридско езеро да си ја оставиш трската да се упеа нешто и да ја извадиш:love:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
хахаха абе кај го најде овај паљачо
 
T

Torchyrus

Гостин
Ехеее убава тема убава ... на времето со дедо ми ауууу по 4-5 дена сме спиеле на вардар во шатор со пријатели некои негови све бесна екипа се пиело се јадело повеќе од колку шо се фаќало ама пак закон било ејј па прикаски стари луѓе ке манат некоја чашка повеќе ќе кажуваат ти ги слушаш прашуваш шо како ова она абе мераци ама сеа не неам отидено по риба никако еднаш само со друштво отидовме фативме некоја риба за софриче да напраиме и тоа... а дедо ми уше оди бе алал да му е на човекот 75 години има зверка е мотор вози и тоа на брзини и оди става мрежи јадици (сиџими ) шо знам како сите различно ги викаат носи по некое сомче , крапче да се напраи со ракииче да се касне а ја слабо неам мерак више ...
 
T

Tetro

Гостин
Риболовот во Сомалија.

За Сомалиските пирати сигурно сте слушнале, но за пиратерија во риболовот... Освен за исхрана, рибарите заработуваат и по локалните маркети, вклучувајќи ги тука и ајкулите.












































































 
Член од
3 март 2010
Мислења
634
Поени од реакции
360
Дали знајте колку изнесува казната доколку немаш риболовна легитимација и дозвола, многу малку од 1000 до 2000 евра, што е тоа за нас македончето го еб.т како сакат де од напред де од назад, па му сврш..т во уста, ни плачи ни се жали.
Па до кога оваа тортура ке ја трпиме, оние со мрежите никој ни му брани ни ги казнува, а некој со трска сто правила да почитува и да плаќа огромни пари за што, за рекреација, ама ајде, гледај сега:
мора да се извади риб. легитимација 400 денари годишна, дозвола за регионот на кој ке ловиш дневна е 500-600 денари, годишна од 6000 илјади нагоре зависно од регионот, а годишна за сите региони и води 12000 денари, е сега ако не прикажиш легитимација и дозвола, или големината на рибата е помала или поголема од дозволената, бројот на уловот го надминува дозволеното, имаш повеќе од едно јадиче со што се залагаш за лов на плашица и ред други глупости ке платиш глоба од 1000 до 2000 евра, па затоа сега ке завршам со моето омилено мото "да ти ибам др....та"
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
eden edinstven mentalen odmor koj vredi i ne ti dozvoluva da mislish na nishto drugo osven na toa dali tapata ke zaigra ili na blinkerot ke akne neshto i na pola ke ja svitka trskata,,,,,,,,do pred izvesno vreme intenzivno ,,i tukurechi samo na blinker ,,vobleri ,,tvisteri ustvari pastrmski reki ,,,radika,,,,, treska ,,,,,,,,,a dobra pastrmka ima i gorniot del na vardar od tetovsko do skoro vrutok,,,,isto i kozhuv ima mal milion pastrmski rekichki no tamu bez lokalen domakin ne se odi bidejki epten e shumovito i rekreativec lesno mozhe da se zagubi,,,,no favoritite za mene ,,,,blinkerashkiot lov ,,, radika i treska ,, a jbg ni tie ne se veke shto bea ,,,,,posle 2001,,, mnogu dinamit sertminja pa i so elektrodi mmm mama im ebaa na ovie dve ubavini od reki prirodno bogatstvo,,,,,,,,,,,,,bistro prijateli,,,
a okolu ribochuvarskata sluzhba i patologijata na mentalniot sklop so ovie ceni ,bolje na sekoja kontrola po edno kafe da se napijat i si zavrshil rabota ,,e sega i tie mora da napishat nekoja kazna ,,,,,,,,no ovoa so cenive na dozvolite e ludost ,,,za razlika od cel svet kade se odi na shto pogolemo omasovuvanje na ovoj vid na sport i kade gledaat izlez za mladite ,,namesto da se gipsiraat po kafiki ,,vo normalni drzhavi gi forsiraat so razni pogodnosti samo shto poveke mladina da bide nadvor vo priroda,,,a i od drugi prichini ,,,no vazhno e deka se vodi nekoja osmislena politika okolu sportskiot ribolav ,za razlika od kajnas kade seushte e se na ura,,,,,,,,,,za zhal,em ribniot fond e desetkuvan em godishnite dozvoli extreme visoki,,,,,,,,,,e neka im stoi,,,,,,
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Дали знајте колку изнесува казната доколку немаш риболовна легитимација и дозвола, многу малку од 1000 до 2000 евра, што е тоа за нас македончето го еб.т како сакат де од напред де од назад, па му сврш..т во уста, ни плачи ни се жали.
Па до кога оваа тортура ке ја трпиме, оние со мрежите никој ни му брани ни ги казнува, а некој со трска сто правила да почитува и да плаќа огромни пари за што, за рекреација, ама ајде, гледај сега:
мора да се извади риб. легитимација 400 денари годишна, дозвола за регионот на кој ке ловиш дневна е 500-600 денари, годишна од 6000 илјади нагоре зависно од регионот, а годишна за сите региони и води 12000 денари, е сега ако не прикажиш легитимација и дозвола, или големината на рибата е помала или поголема од дозволената, бројот на уловот го надминува дозволеното, имаш повеќе од едно јадиче со што се залагаш за лов на плашица и ред други глупости ке платиш глоба од 1000 до 2000 евра, па затоа сега ке завршам со моето омилено мото "да ти ибам др....та"
водите ги испразнија од риба,а секоја година расте цената за дозволите за рекреативен риболов.........за обичниот спортски риболовец кој е чувар на водата и околината има солена казна,додека мрежарите со властите заедно вршат да не речам стопански риболов :facepalm:
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Продавници за риболовна опрема ( тапи , тракатанци..) негде Карпош ... или поблиска околина ?
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Продавници за риболовна опрема ( тапи , тракатанци..) негде Карпош ... или поблиска околина ?
Во Влае незнам како се вика, по Партизанска од лево е при крај на зградите исто има во неа и храна за кучиња, мачиња и што ми текнува сега, Рибарски приказни во Тафталиџе 2, точна локација незнам зошто не сум ни бил таму. :)
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033

Kajgana Shop

На врв Bottom