Риба

A

AnFem

Гостин
Филети од риба, се посолуваат и се валкаат во претходно спремен сос од павлака, малку лимон и копар. Остатокот од сосот прелијте го врз рибата и ставете ја да се пече.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дајте рецепт за крап да зготвам за ручек во релна и убаво објаснете детално, фолија, температура време на печење и слично. Читам Sluzbarski; Sluzbarski.; делел совети ако може да ми помогне :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Дајте рецепт за крап да зготвам за ручек во релна и убаво објаснете детално, фолија, температура време на печење и слично. Читам Sluzbarski; Sluzbarski.; делел совети ако може да ми помогне :)

можи како не - да си дојди мајка ми од работа после 3 негде :pos:
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Дајте рецепт за крап да зготвам за ручек во релна и убаво објаснете детално, фолија, температура време на печење и слично. Читам Sluzbarski; Sluzbarski.; делел совети ако може да ми помогне :)
http://www.coolinarika.com/recept/punjen-pijan-saran-krap/

http://www.coolinarika.com/recept/pijan-tikveski-krap/
eve ti nekoj predlog:)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Дајте рецепт за крап да зготвам за ручек во релна и убаво објаснете детално, фолија, температура време на печење и слично. Читам Sluzbarski; Sluzbarski.; делел совети ако може да ми помогне :)
Крап е најдобар пржен и ништо не може да го замени неговиот вкус во пржена состојба.
Речи му на продавачот да ти го исече на парчиња за пржење како кременадла, потоа земи палента, во неа тури сол и од оној зачинот за риба што е Твист.
Извалкај ги парчињата крап во смесата од палента и зачин, и само испржи ги во загреано масло.
Кога ќе бидат испржени стави ги во салфетка за да се впија непотребното масло оти крапот е мрсничка риба.
Сервирај ја со компир салата и нека има и тартар сос за подмакнување покрај лимонче.
Ако си јадиш помрсно тогаш и помфрит ти е убаво решение за со рибата.
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Крап е најдобар пржен и ништо не може да го замени неговиот вкус во пржена состојба.
Речи му на продавачот да ти го исече на парчиња за пржење како кременадла, потоа земи палента, во неа тури сол и од оној зачинот за риба што е Твист.
Извалкај ги парчињата крап во смесата од палента и зачин, и само испржи ги во загреано масло.
Кога ќе бидат испржени стави ги во салфетка за да се упија непотребното масло оти крапот е мрсничка риба.
Сервирај ја со компир салата и нека има и тартар сос за подмакнување покрај лимонче.
Ако си јадиш помрсно тогаш и помфрит ти е убаво решение за со рибата.
Se gleda dete domakince:D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
може и така во кременадли да се пржи,тоа е побрзата постапка,но и помалку уживанција при сервирање и конзумирање........кога е цел крап (околу кило,кило и пол се подобри за припрема ако е за фамилијарна конзумација)со додатоци како маслиново масло,лимон,лук ставен во рерна/фурна - тоа е тоа

е сега крапчето секогаш е мрсничко како и да го подготвиш, заради храната што ја добива во рибниците, друго е див крап од природа и тука има доста разлика
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
IMG_20140105_142026.jpg IMG_20140105_142038.jpg IMG_20140105_142138.jpg

крапче - околу 1.300 кг,од зајре му се има ставено малку маслиново масло,малку пиво,лук,лимон,магдонос - сето тоа по малку,печено во рерна околу саат и пол на околу 180 степени

можи како не - да си дојди мајка ми од работа после 3 негде :pos:
малку закаснив со рецептот на мама, денес тоа го приготви па како што рекле - нека е забаено,да не е забораено :pos:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Прегледај го приврзокот 81323Прегледај го приврзокот 81324Прегледај го приврзокот 81325

крапче - околу 1.300 кг,од зајре му се има ставено малку маслиново масло,малку пиво,лук,лимон,магдонос - сето тоа по малку,печено во рерна околу саат и пол на околу 180 степени

малку закаснив со рецептот на мама, денес тоа го приготви па како што рекле - нека е забаено,да не е забораено :pos:
Ау ау ау најубаво јадење во свет. Полнет крап, со компири.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Од риба највеќе ги јадам Пангата и Рио Маре туна (конзерва). Рио Маре туната е најскапа, но и најубава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom