Риба

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ммммммммм- има добри готвачи и познавачи на риба на форумов- -Sluzbarski- . ShakaZulu,
Windfucker,[URL='http://forum.kajgana.com/members/jagod4e.41307/']Jagod4e..........[/URL]

секоја чест(y)
но, го нема Хамер-от на темава - човекот мислам беше тата мата околу готвењето поготово за риба, изобилуваше со рецепти -
http://forum.kajgana.com/members/windfucker.39544/
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
мој чоек (y)
--- надополнето: 18 мај 2012 во 21:00 ---

на скара претежно скушата,инаку крапче,лосос во рерна/печка најдобро излегува -- никако пржење зошто губи од вкусот

посебно лососот завиткан во фолија заедно со лукче,лимонче(со исаф за да не изгуби рибата од вкусот!) не знам шо да ти распраам (y)

Алал да ти е за муабетот.....лососот во рерна ау каков е ...лепота!
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Риба без лук и без лимон ништо нее и плус да е добро испрзена онака да крцка , секаква риба сакам ама она скушине фффффф неможам да ги поднесам не за друго него коа ке ја видам тоа кожата на змија ме потсека :sick:....
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Риба без лук и без лимон ништо нее и плус да е добро испрзена онака да крцка , секаква риба сакам ама она скушине фффффф неможам да ги поднесам не за друго него коа ке ја видам тоа кожата на змија ме потсека :sick:....
скушата со ладно пивце или шприцер исклучиво за мезе на скара и тоа исклучиво на излет во природа
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
скушата со ладно пивце или шприцер исклучиво за мезе на скара и тоа исклучиво на излет во природа
zavisno od vkusovi na sekoj posebno ama skushaaaa neee :D:sick: se imam zgadeno i nikad visee haha , a dali nekoj mozebi znae kako se prigotvuva riba vo kal zamotana i pecena imam slusnato za toa ama neznam kako ide vikaat bila ekstraa...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Риба без лук и без лимон ништо нее и плус да е добро испрзена онака да крцка , секаква риба сакам ама она скушине фффффф неможам да ги поднесам не за друго него коа ке ја видам тоа кожата на змија ме потсека :sick:....
мњам , мњам......нешто ко ова- добро испржена и крцкава (y)


--- надополнето: 19 мај 2012 во 21:18 ---
Алал да ти е за муабетот.....лососот во рерна ау каков е ...лепота!
ти ко љубител на риба- испробај го ова, сигурен сум ќе ти се допадне;)
КЛИК
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
so prezla mmmm.... a sto riba e ova oslic li mnogu e belo mesotooo?
за панирање- не е само презла, туку и изрендан пармезан,мирудии , сол и бибер
кликни на горенаведениот линк - се’ е објаснето сликовито;)
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
мњам , мњам......нешто ко ова- добро испржена и крцкава (y)


--- надополнето: 19 мај 2012 во 21:18 ---


ти ко љубител на риба- испробај го ова, сигурен сум ќе ти се допадне;)
КЛИК

Леле зошто го видов ова! Еве 2 вечери кога ја гледам темава ми течат лиги! :vozbud:
Дефинитивно ќе го пробам рецептов! Фалаааааа :pipi:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
за панирање- не е само презла, туку и изрендан пармезан,мирудии , сол и бибер
кликни на горенаведениот линк - се’ е објаснето сликовито;)
Брат дај превод за Тилапии , не е ослич или панга ова, нешто друго ќе е ама што точно ... инаку начинот несекојдневен и прекрасен вака по изглед а и за вкус не се сомневам :D
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Брат дај превод за Тилапии , не е ослич или панга ова, нешто друго ќе е ама што точно ... инаку начинот несекојдневен и прекрасен вака по изглед а и за вкус не се сомневам :D
ист е називот на рибата Тилапија http://mk.wikipedia.org/wiki/Тилапија
па не мораш баш со таа риба- пробај со некоја друга;)
--- надополнето: 19 мај 2012 во 23:29 ---
мој чоек (y)
--- надополнето: 18 мај 2012 во 21:00 ---

на скара претежно скушата,инаку крапче,лосос во рерна/печка најдобро излегува -- никако пржење зошто губи од вкусот

посебно лососот завиткан во фолија заедно со лукче,лимонче(со исаф за да не изгуби рибата од вкусот!) не знам шо да ти распраам (y)
како ли ми се пријаде риба во моментов - читајќи го твојов пост- појма немаш:cenzura:
дааааааавај уште :cuc:

http://preview.nnow.ru/upload/0/data/myupload/1/408/1408829/s7302014.jpg
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
ист е називот на рибата Тилапија http://mk.wikipedia.org/wiki/Тилапија
па не мораш баш со таа риба- пробај со некоја друга;)
--- надополнето: 19 мај 2012 во 23:29 ---

како ли ми се пријаде риба во моментов - читајќи го твојов пост- појма немаш:cenzura:
дааааааавај уште :cuc:

http://preview.nnow.ru/upload/0/data/myupload/1/408/1408829/s7302014.jpg
aaaaa па ова е рибата од клипот горе каде чисти риба типчето. ја нема оваа кај нас , или бар јас не сум ја сретнал ниту во живо ниту со слика досега како риба од нашите краишта :D
 
A

AnFem

Гостин
Ролани филети од риба, полнети со спанаќ и крем сирење... Денеска ќе пробам да правам филе од риба со сос.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903


Ако може да се купи (не знам дали во македонија има) норвешка морска пастрмка (ловена кај фјордовите), знам еден многу добар начин на приготвување.. Нормално, ако нема норвешка, тогаш било која друга морска пастрмка. Значи битно е да е морска, не слатководна.

Ако е замрзната, се остава да се одмрзни на собна температура. (никако микро). Се дели филето од коските, и се става на пареа подолго(6+ сати). Пареа од вода и зачини (маринада по ваш избор, моја препорака е микс од дилл и печен лук, со малку нане, кора од лиме, малку вегета и сол)..
На крај филето е "полу живо", го задржува автентичниот вкус на свежа риба и зачин. Може да се сервира со зелена декорација и бел сос.
Ова е мој фаворит, е еден од најдобрите морски специјалитети што сум ги пробал. А сум пробал многу ;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
најдов нешто интересно низ интернетов- па вреди да се проба
вака изгледа добро:)


потребно е:
  • 4 филети бела риба по желба
  • 2 јајца;
  • 4 изрендани компира;
  • 2 супени лаж.брашно + брашно за валкање на рибата;
  • масло;
  • сол






Во изренданите компири се додаваат јајцата, брашното и солта

Рибата од двете страни се валка во брашно


потоа во смесата од компирите и внимателно се става во тава со загреано масло и се пржи



 

Kajgana Shop

На врв Bottom