Рецепти за слатки јадења - десерти, торти, колачи, баклави..

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Domashni zvezdicki(pavlakicki)

Sostojki:

180gr puter
3 zholchki
1 celo jajce
300gr shekjer vo prav
750gr brashno
1 lazhichka soda-bikarbona
9 lazhici kisela pavlaka
150gr marmelad od slivi

Podgotovka:
Vo porcelanski ili emajliran sad se mesha puterot, se doadavaat zholchkite edna po druga, a potoa i jajceto i shekjerot vo prav.
Koga masta kje bide dobro izmeshana, se dodava brashnoto, sodata bibarbona i pavlakata.
Testoto dobro se izmesuva na daska i se ostava vo fridzider da se oladi.
Potoa se razviva kora i so modal se vadat formi.Na polovina od niv se pravi i mal otvor so grloto od shishe ili mala chaska .Se redat vo namachkan so zejtin, pleh i se pechat vo dobro zagreana rerna.
Vo testoto mozhe da se dodade i 50gr chokolada, lazhichka cimet ili 100gr meleni orevi.
Pechenite kolachinja se premachkuvaat so marmelada i se lepat dve po dve.Se posipuvaat so shekjer vo prav.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Krofni



potrebno e:

1kg brashno
40-50gr kvasec
malku sol
7 zholchki
70gr shekjer
70gr puter
2 lazhici rum
kora od eden limon
1 paketche vanilin shekjer
3dl mleko
250gr marmelad od kajsii
maslo za przhenje
shekjer vo prav za posipuvanje

Od navedenite produkti se zamesuva kiselo testo.Testoto se izmesuva tolku dolgo se dodeka ne se odvoi od meshalkata i sadot.Izmesenoto testo se pokriva so krpa i se ostava da kisne.

Skisnatoto testo se stava na shtica posipana so brashno.Se razviva kora kolku palec debela i so golema chasha se sechat krugovi.

Krofnite se stavaat na krpa posipana so brashno, se pokrivaat so druga krpa i ostavaat povtorno da stasuvaat.Ostatocite od testoto pri sechenjeto se premesuvaat, se ostavaat da kisnat ushte ednash i potoa se pravat ili krofni ili drugi vidovi slatki.

Vo sadot vo koj kje se przhat krofnite, se naleva 3 prsta maslo i se zagreva.Krofnata se zema od krpata na raka i vo masloto se stava od gornata strana, koja povekje e narasnata.
potoa sadot se pokriva i poleka se przhat.Koga krofnite od dolnata strana kje pozholtat, se prevrtuvaat od drugata strana i se przhat vo otvoren sad.
Przhenite krofni, so pomosh na shpric, se filuvaat so marmelad od kajsii i se posipuvaat so shekjer vo prav.
Pravilno stasanite krofni se potopuvaat vo masloto do polovinata, zatoa koga kje se prevrtat na obodot se oblikuva svetlo venche.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
macmalou

Ovie izluguvaat bas kako pravite macmalou kolacinja:
Testo:
4 jajca
6 lazici shecer (se mati ubavo)
se dodavaat:
6 lazici brashno
2 lazici kakao
Se pece 15-20 minuti na 200°c

Fil:
3 sholji voda
600 gr shecer (se pravi sherbet)
Se dodava 20 grama zelatin i se mati 30 minuti.

Glazura:
150g cokoloda
i pola margarin.

Testoto se sece na krugovi,se stava fil potoa se prelivaat so cokolado.
Isprobano i vkusno!
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Indijanki

za testoto potrebno e:
5 jajca
150gr shekjer
250gr brashno
1 pecivo

Se matat belkite so shekjerot i se dodavaat zholchkite i se mati kako za torta.
Se doadava brashnoto i pecivoto i vo podmachkan pleh posipan so brashno so lazhica se pravat dolgnavesti formi.Se pechat na 200 stepeni celziusovi 10 minuti.

Fil:
600gr voda
150gr shekjer
1 vanila
1 jajce
200gr brashno
300ml voda
1 margarin
250gr shekjer vo prav

300ml voda se vrie so 150gr shekjer i vanilata.
Na strana, se mati jajceto i se dodava brashnoto i ostanatite 300ml voda.Otkako ubavo kje se izmati ovaa smesha se dodava vo vrienata voda, se vrakja na ogan, na tivko, se dodeka ne se zgusne i potoa se ostava da se oladi.

Margarinot se mati so 250 gr shekjer vo prav i se spojuva so svareniot i oladen krem i dobro se mati.

Se zema eden del od ispechenoto testo, se filuva i se preklopuva so drug del.I taka sve dodeka ne se isfiluvaat site indijanki. Preostanatiot fil se deli na polovina i vo edniot del se dodava kakao i so shpric se ukrasuvaat indijankite so svetol i so temen del od filot.
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
КОЛАЧ СО КАЈСИИ
Потребно:
-за тестото: 160 гр. брашно, 30 гр. мелени бадеми, 100 гр. шеќер во прав, 120 гр. путер од фрижидер, 1 помало јајце и малку сол
-за декорирање: 70 гр. кристален шеќер, 40 гр. путер, 40 мелени бадеми, 1 белка, 400 гр. кајсии и шеќер во прав
Со миксер измешајте го брашното, шеќерот во прав и мелените бадеми. Додајте го путерот во ситни коцки, измиксирајте малку и потоа додајте ги солта и јајцето. Миксирајте полека додека тестото не се собере во топка. Завиткајте го во проѕирна фолија и ставете го во фрижидер да отстои 1 час. Потоа тестото ставете го во плех (18х18 см или радиус 20-22 см) и со лажица расплескајте го по целото дно. Печете ја кората 15 мин. во загреана рерна на 180 степени, додека работ не се зарумени. Оставете ја кората во рерната да се лади. Измешајте 40 гр. кристал шеќер со путерот и со мелените бадеми и додајте ја изматената белка. Со ова премачкајте ја кората, врз неа наредете ги кајсиите исечени на 8 парчиња. Посипете ги со преостанатиот шеќер и вратете го колачот во рерна да се пече уште 20 мин. Пред сервирањето посипете го колачот со шеќер во прав.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
НЕПЕЧЕН РОЛАТ



-120 гр.путер
-1 јајце
-120гр.шеќер во прав
-120гр.сомелени ореви
-120гр.растопена чоколада
-120гр.мелени бисквити

Изматете го добро јајцето со шеќерот, па додајте ги оревите, чоколадата и бисквитите и се убаво измешајте.
Путерот изматете го добро и на крај додадете го во смесата. Даскатата за месење посипете ја со кристал шеќер, истурете ја масата преку шеќерот, па со раце обликувајте ја во ролат и увалкувајте го во шеќер.
Вака спремениот ролат оставете го да се лади, односно да се исуши, па после сечете го.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Acid odma da dades recept za lokum,bas me interesira kako se pravi.
Ajde budi dobar kao sto si lep!:)

Mislam deka treba da pisuvame isprobani recepti posebno za ovie slatki raboti posto se malku komplicirani.
Onie od Hrana i vino nekako i ne iskacaat bas.



Medenjaci
420g brasno
110g med
220g seker
2 jajca
1 pecivo i cimet
Se soedinuva sve ubavo,se mesi i se rasukuva kora potoa so mala kalap(ili caska od rakija) se secat i se redat vo tavce. (ako ne vi uspee da rasukate kora togas pravete mali topcinja so raka)
Se pecat 15-20 min na 200.
p.s. secete gi pomali i stavajte gi na pogolemo rastojanie u tava posto narasnuvaat mnogu.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Чоколаден колач со шлаг




Продукти:

- 30 гр какао
- 90 гр брашно
- 120 гр шеќер
- 2 кесички шлаг пена во прав
- 6 јајца
- прашак за пециво
- чоколадна шлаг пена
- кокосово брашно
- чоколаден прелив
- половина литар млеко




Подготовка на тестото:


Во сад за матење ставаме 6 јајца, 120 грама шеќер или 12 лажици, и ги матиме на најголема брзина 5-6 минути. По изминатото време ја намалуваме брзината на матење. Кон смесата за тесто додаваме 90 грама брашно и 30 гр какао и продолжуваме со матењето. Откако ќе ја постигнеме потребната густина на тестото прекинуваме со матењето.Во тава претходно премачкана со масло за јадење, на која е ставена хартија, се истура тестото кое се израмнува за да секаде се добие еднаква дебелина и се става да се пече во претходно загреана рерна на температура од 200 степени целзиусови. Тестото се пече 10-15 минути. Тестото е веќе готово. Го вадиме од рерната и го превртуваме на претходно навлажнета крпа. Внимателно ја отстрануваме хартијата од тестото и го оставаме да се излади.


Подготовка на кремот.


Во сад за матење сипуваме 2,5 дл млеко и целото количество на чоколадниот крем во прав. На голема брзина ги матиме се додека не ја добиеме потребната густина на кремот.Откако тестото е изладено, го сечеме на две половини. Едната половина од тестотот ја полеваме со течно чоколадо кое го размачкуваме по целата површина.Другата половина ја премачкуваме со чоколадниот крем. Првата половина ја ставаме врз половината која е премачкана со чоколадниот крем така што премазот од течно чоколадо е од горната страна. Колачот се сече на парчиња во квадратна форма кои ги ставаме на послужавник.Во готварски шприц ја ставаме шлаг пената со која го декорираме колачот. Потоа парчето колач го посипуваме со кокосово брашно.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
КИФЛИЧКИ CO ВАНИЛА
(Посни)



Состоки:

-300 гр. брашно
-300 гр. мелени бадеми
-50 гр. шеќер
-2 ванили
-150 гр. маргарин
-150 гр. шеќер во прав

Подготовка:



Замесете го тестото од брашното, мелените бадеми, шеќерот, ванилата и маргаринот. Од тестото обликувајте ваљачиња во форма на молив, долги околу 6 см. Ставете ги во плех и печете ги на умерена температура. Уште топли валкајте ги во шеќер во прав во кој имате додадено ванила.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
:aplauz: Sakam torta so mnogu krem,cokolado...moze i banani ...neka napravi nekoj ajde,najgolema, za site vo forumov!Eve imam predlog, neka ja napravi eve, Gabriela od domakinkite t.e.nasava domakinka od forumot Nina.
 

kikiritka

луда леблеба
Член од
23 јуни 2006
Мислења
101
Поени од реакции
0
jas sakam tulumbi i milka cokoladi. ne deka ne mozam bez niv tuku ako se prasuva za blago bi fo odbrala toa ama ne se ispusta ni da se capne nekoe parce torta
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Крофни

Потребни Состојки:

- 1кг. Брашно
- 5 јајца
- 250мл. Млеко
- 250мл. Вода
- 200мл. Масло
- 1 лажица сол
- 5 лажици шеќер
- Кора од еден лимон
- 1 ванилин шеќер
- 1 свеж квасец
- Масло за јадење

Подготовка:

1. Во сад просејте го брашното во цедилка, во 50мл. Млака вода со 2 лажици брашно, малку шеќер, растворете го квасецот и оставете да стаса. Во средината од брашното направете вдлабнатина како вулкан и додадете ја смесата од стасан квасец, 2 цели јајца, 3 жолчки, млеко, масло, сол, шеќер, кора од лимон, ванилиниот шеќер и вода. Измесете го тестото и оставете го да стаса.

2. Двапати отворете кора со оклајгија 1 сантиметар дебела, земете 2 чаши една за вода, една за ракија, сечете поголем круг, а во средина со помалата чаша сечете помал круг, покријте ги и оставете ги да надојдат. Во сад загрејте го маслото и пржете ги крофните.

3. Од трите белки што ви останаа и 6 лажици шеќер направете шам, додадете овошен сируп и со шприц за торта наполнете ги претходно испржените крофни.
Чоко - ролат со крем од костен


[FONT=&quot]

Потребни Состојки:

[/FONT][FONT=&quot]- 270 гр чоколадо за готвење
- 400 мл слатка павлака
- 4 лажици прав шекер
- 100 гр путер
- 6 жолчки
- 70 гр брашно
- 20 гр мелени излупени бадеми
- 7 белки
- 100 гр шекер
- 340 гр пире од костени
- 10 варени костени
- 1 лажица какао
- Гранчиња рибизни за декорација [/FONT][FONT=&quot]

Подготовка:

[/FONT][FONT=&quot]1. Искршете и стопете на тивок оган 200 гр. чоколадо со 200 мл. павлака и 3 лажици шеќер. Истурете го во чинија и оставете го во замрзнувач преку ноќ.

2. На пареа истопете го путерот со преостанатото чоколадо, па почекајте да се олади. Додајте ја една по една жолчката, потоа брашното, мелените бадеми и добро промешајте. Изматете снег од белките со шеќерот и додајте ги во смесата. Обложете правоаголен сад со хартија за печење и сипете го тестото со дебелина од 1 цм. Печете околу 15-20 минути на 180 степени. Извадете го од рерна, покријте со влажна крпа и свиткајте го во ролат.

3. Изматете ја преостанатата павлака, додајте го пирето од костени, какаото, преостанатиот прав шекер, исецканите костени и ставете во замрзнувач. Отворете го ролатот, намачкајте го со кремот и повторно завиткајте го. Промешајте го чоко-кремот кој го оставивте во замрзнувач и премачкајте го ролатот па украсете со рибизли.[/FONT]
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
чоколадни корпички
состојки
пола кило крем
200 гр ореви или лешници
200гр чоколадо
се става еден сад со вода над него уште еден во горниот се додава прво кремот да се расопи потоа чоколадото и на крај оревите или бадемите тоа се меша додека не се добие убава смеса
смесата се става во хартиени корпи пријатно јадење
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Дај кажете рецепта за торта со крембанани?:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom