Рецепти за макала

Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
Сум пробал макало на повеќе места ама како едно во Охрид летово ...прсти да излижеш..напишете дали јадете макало со лук,луто или не,и ако знаете некој рецепт за макало напишете го, да го пробаме и ние.


Еве од мене еден рецепт за макало

-1 глава лук
-2 филџани бајат леб
-пола филџан оцет
-1/2 филџан зејтин(по можност маслинов)
-сол
-малку магдонос
-малку мелени ораси

Се топат лепчињата во вода и се цедат добро.Се мерат 2 филџани.Се толчат лукчињата и се мешаат со лебот.Се додаваат и другите состојки со постојано мешање.И макало :)
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
Чекај....како... И макало?! сакаш да ми каеш дека твоево макало се состои од мокар леб, со маслиново и лук?! Те молам маалце поопширно и појасно напиши го рецептов..
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
јадам секакво макало а вакво до сеа немам пробано како што имаш ти пишано
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
Чекај....како... И макало?! сакаш да ми каеш дека твоево макало се состои од мокар леб, со маслиново и лук?! Те молам маалце поопширно и појасно напиши го рецептов..

ќе го измешаш лебот и лукот...ќе земеш миксер и ќе мешаш а по малку ќе додаваш зејтин (за да остане хомогена масата),потоа го додаваш оцетот кој и не мора да е пола филџан туку по вкус ќе си ставиш,и малку магданос,малку ореви и сол.знаќи со миксерот не престануваш да мешаш.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Леелел абе еј , лиги да му потечат на човек од рецептиве, обожавам макало, а и како добро го спремам, лелелеле
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да, ама ипак би одел на онаа стандардна варијанта, добро толчен лук, со масло и вода+малку кисело млеко..... Некако ореви во макало не ми прават кеиф.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ЛУК :vozbud::vozbud::vozbud:

Ја го правам попросто, полуто, и многу вкусно.

2-3-4 главици лук, излупени, ги толчиш то толчник и ставаш многу сол (за да се направи хомогена смеса). После да ти е мерак да јадеш, башка и многу лути, абе еротика.

Ми се пријаде ептен бе, мамето ваше! :vozbud::vozbud::vozbud:
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Мх,мх,мх :vozbud:. Изгледа во сите краишта има различен рецепт за макало. Знам од баба ми и мајка ми дека во Битола под макало се подразбира она највкусното рецептче што сега ќе ви го кажам.

Лукот заедно со солта се толчи во дрвен сад. Потоа се додаваат варени компири и варени суви везени пиперки и сето се меша додека не се добие убава хомогена маса. Се додава масло, оцет и сол. И после можеш да умреш од лепотеееее. Секако, треба да се земе во предвид дека од лукојната ќе копаш невиџено и затоа пожелно е да не излегуваш од дома два-три дена :helou:.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
Мх,мх,мх :vozbud:. Изгледа во сите краишта има различен рецепт за макало. Знам од баба ми и мајка ми дека во Битола под макало се подразбира она највкусното рецептче што сега ќе ви го кажам.

Лукот заедно со солта се толчи во дрвен сад. Потоа се додаваат варени компири и варени суви везени пиперки и сето се меша додека не се добие убава хомогена маса. Се додава масло, оцет и сол. И после можеш да умреш од лепотеееее. Секако, треба да се земе во предвид дека од лукојната ќе копаш невиџено и затоа пожелно е да не излегуваш од дома два-три дена :helou:.

ќе го пробам утре овој рецепт...сигурно
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Ааааааа закон е,да се изнајадеш лукче,макалоо........уф
Последиците се јасни,ама нема врска:pos2:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ова е она макало со лук што го има кај Љуц?
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Лукот заедно со солта се толчи во дрвен сад. Потоа се додаваат варени компири и варени суви везени пиперки и сето се меша додека не се добие убава хомогена маса. Се додава масло, оцет и сол. И после можеш да умреш од лепотеееее. Секако, треба да се земе во предвид дека од лукојната ќе копаш невиџено и затоа пожелно е да не излегуваш од дома два-три дена :helou:.[/quote]

моите ова го прават со праз....со лук не сум пробала, али ќе им казам....сигурно е мммммммммммммм...уште со домашно топло лепче....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Макало? хммммммммммммм
кој пробал знае. спомни им дома сигурно ќе ти кажат и ќе ти зготват да пробаш
Значи секакво макало со лук, праз, пипер, компир само да налутнува малце за поголем апетит да ти отвори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom