Рецепти за домашни сокови

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од .Sky., 4 март 2013.

 1. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.455
  Допаѓања:
  1.624
  Фанта Шоката е со вкус на Бозел. А инаку бозелот предизвикува импотенција.
   
 2. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.128
  Допаѓања:
  3.890
  А ти Power Juicer имаш? Јас сега разгледувам баш, сакам соковник да земам, шо препорачуваш? Гледав Филипс и Ронсон има до кај 4-5000
   
  На blue ladybug му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dr.House

  Dr.House Аудиофил

  Член од:
  18 февруари 2010
  Мислења:
  2.474
  Допаѓања:
  3.709
  искрено немам многу искуство со други соковници,имам слушано дека power juicer е најдобар,јас го имам постариот power juicer( сега има еден помодерен :) ) и слушам дека новиот е уште подобар и потивок( иначе стариот е доста гласен ) така да it's your choice
   
 4. PurplePuma

  PurplePuma Somewhere, over the rainbow...

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  8.023
  Допаѓања:
  8.119
  Звучи убаво, ама не ти е мн. блага со 2кг шеќер кога ќе ја направиш?
   
 5. HoLfElDeR

  HoLfElDeR

  Член од:
  9 април 2011
  Мислења:
  803
  Допаѓања:
  1.033
  1 кг лимони
  1.5 кг шеќер
  10 литри вода
  4 кесички лимонтус
  Лимоните првин убаво се мијат, потоа се чистат од семки и др. раб, и се мелат во машина за месо, откако ќе се сомелат се ставаат во 10 кг вода, се додава шеќерот и 4 кесички лимонтус и се меша. Се ова треба да отстои 24 часа со повремено мешање, кога ќе ви текне. На крај се процедува и се полнат шишиња и се конзумира ;)
  За вкус може да се додадат 2-3 портокала кои исто така се ставаат во смесата, мелени како и лимоните.
   
  На PurplePuma му/ѝ се допаѓа ова.
 6. blue ladybug

  blue ladybug Фанг ловер

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  5.137
  Допаѓања:
  11.722
  Najubava kombinacija portokal I morkov, definitivno. Plus edno limonce da dodades, prava energetska bomba!
   
 7. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.128
  Допаѓања:
  3.890
  100% Од јаболко и нема подобар. А и не треба ни трошка шеќерм доволно е благ. (y)
   
 8. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.931
  Допаѓања:
  36.022
  Знае некој рецепт за домашен сок од кајсии? :)
   
 9. CafeDelMar

  CafeDelMar Luminance

  Член од:
  29 октомври 2007
  Мислења:
  5.934
  Допаѓања:
  11.273
  Имам рецепта за густи сок од кајсија, ако ти врши работа. :)

  5 кг. исчистени кајсии
  3 литра вода
  500 гр. шеќер
  1 лимон

  Исчистените кајсии треба да се смелат во машина за месо. Во поголемо тенџере се става водата со шеќерот и кајсиите. Се остава во ладна просторија барем 12 саати и повремено се меша за шеќерот да се растопи.
  Се става содржината на шпорет да зоврие, значи не да врие долго, се додава лимонот и се собира во топли шишиња. Најдобро е да се покријат шишињата со ќебе и да се изладат постепено. Наредниот ден може да се пие. :)
   
  На Anne., Олимпија и Sungerot Bob им се допаѓа ова.
 10. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.931
  Допаѓања:
  36.022
  Фала, баш таков и барав густи домашен сок :)
   
 11. FARANG

  FARANG Гостин


  Тоа е пиво од џинџер... Џинџер аил
   
 12. FARANG

  FARANG Гостин

 13. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.773
  Допаѓања:
  4.956
  Сокот се вика Ginger Ale, или во превод "Пиво од ѓумбир". Исто и Root Beer се вика Пиво од корен, ама сепак е сок. Confusing innit? :D
   
  На cige му/ѝ се допаѓа ова.
 14. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.455
  Допаѓања:
  1.624
  А ти си пиел или така без врска седиш по форуми? Барем прочитај ја цела тема и да ти стане појасно. Неможеш ти да баеш на некој што правел нешто со години.
   
 15. sanos_a

  sanos_a www.autobusi.net/

  Член од:
  12 декември 2008
  Мислења:
  554
  Допаѓања:
  80
  дали некој знае рецепти за домашен бистар сок од јаболки и сок мешавина од јаболки и морков?
   

Сподели преку: