Рецензија: Team Fortress 2

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Team Fortress 2 видео игра базирана на тим-плеј креирана од Valve ....ма што зборам
Ке гледам да бидам пократок :D
Team fotress 2 е игра во која има 2 спротивни тима (Blu / Red) и тие тима се борат меѓу себе.
Тимовите се составени од 9 класи:
-----------Offence
1.Scout - има 3 видови на оружја, shoot-gun, обичен пиштол и најчесто палка за играње бејзбол (со тоа "најчесто" сакам да кажам дека оружјата се менуваат, односно секоја класа има посебни оружја кој треба да се отклучат. Тој е многу брз но за жал има малце енергија и во 2 удара може многу лесно да загине.

2.Soldier - Има рокет-лаунчер како примарно оружје, има shoot-gun како секундарно и лопата која има мид-рејнџ. Не е многу-многу брз но со помош на рокет лаунчерот може да покрие големи површини со помош на "Rocket jumping" техниката.

3.Pyro - Има пламенофрлач како примарно оружје, shoot-gun како секундарно оружје и обична секира.
Тој има средно ниво на енергија, брз е (но не толку колку Scout-от) и многу е моќен во борби одблиску, односно можам да кажам дека тој е класа која најчесто напаѓа од заседа.

---------Defansive
4.Demoman - Демоман-от или најчесто наречен "демо" е еден од најмоќните но и еден од најтешките во тимот. Тој има Granade launcher како примарно оружје, Sticky bomb launcher како секундарно оружје, и стаклено шише кое најчесто се заменува со меч. (мечот има поголем рејнџ од шишето но го намалува HP-то на демоманот за 25.
Тој има средна брзина (малце поспор од Pyro-то) средна енергија и воопшто нема никакви оружја кој работат со куршуми, тој има 2 "Гранејд лаунчери" и е многу тешко да "научиш" да ги користиш.

5.Heavy Weapons Guy - или најчесто "Heavy"
хеви е многу спор, има многу енергија, и е многу голем/гломазен, можам слободно да кажам дека тој е "магнет за куршуми/бомби"
Тој има мини-ган како примарно оружје, shoot-gun како секундарно оружје и како "Melee" - оружје, тој се тепа со помош на рацете. Неговиот мини-ган е многу моќно оружје од блиску па до мид-рејнџ, тој е честа мета и многу е битно да соработува со другите.

6.Engenier - е една од најзабавните класи за играње, тој е брз, средно количество на енергија и е многу значаен за тимот. тој може да гради телепорти (кој помагаат на тимот да стигне до битката побрзо) Sentry-gun кој најчесто служи за бранење на некој "контрол-поинт" и диспанзер кој ги снабдува него и неговите соиграчи со енергија и муниција.
За тој да гради, потребен му е метал, тој добива метал од оружјата на некој загинати пријатели/непријатели, аммо-пакс (кој ги има во некој ќошиња во мапата) и неговиот диспанзер.

-------Support
7.Medic - Медикот е исто така една од најтешките класи во играта, тој има Меди-ган (со помош на медиган-от лечи ранети или на еден начин "исцедени" пријатели) како примарно оружје, Syringe-gun како секундарно оружје, и докторска пила.
Тој е многу побрз за разлика од demo. и engie. но е многу лесна класа за убивање бидејки тој нема многу добар "одбранбен систем". тој најчесто се занимава со (хилање на Мак.) лечење бидејки не е добар во напад.
Тој ја има можноста да направи Ubercharge, уберчарџ се добива кога подолго време хилаат т.м (team-mates) и уберчарџот му дозволува него и целта која ја хила да станат неуништливи некој пократок период.
:D морам да кажам дека тој е една од нај хард-кор класите во играва поради тоа што го збори и тоа со што се занимава за време на играта. xD
8.Sniper - снајперот е една од најлесните класи за играње, тој е брз и има малце енергија, има снајпер како примарно оружје, суб-машинган кој е многу слаб и најчесто служи за одблиску.
Тој е слаб но може многу лесно да убие Heavy од далеку со само 1 хед-шат.

9.Spy - Spy е еден од најдобрите класи и е многу моќен, тој може да се претвара во некој од противниците, да станува невидлив и да напаѓа одзади со својот нож. тој може да ја убие било која класа со само 1 бек-стаб (удар со ножот од задгрб) негов најлош непријател е Pyro поради неговиот пламенофрлач. (има една техника се вика Spy-cheking, земаш пуро и гориш насекаде во сите ќошиња каде што би можело некој невидлив Spy да се крие).==================================================================
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Оваа игра не е како денешните игри CoD, Combat arms, Halo, Battlefield и многу многу други,
многу е потешка за разлика од нив, фпс-скилот не се пренесува од овие игри на Tf2 бидејки во другите игри секој има пушка и може да убива, овде секоја класа има свој одговорности, слабости и предности, нема најслаба или најака класа, сите класи имаат слабости, битно е да се прилагодуваш во секоја средина.
Името на оваа игра е Team Fortress и самото име ни кажува дека во оваа игра е битна тимската работа за да се успее, на пример: доколку треба да се одбрани некој дел од мапата, а во твојот тим нема Engie,и доколку не го мрднеш "газот" во енг. твојот тим ке загуби и ке биде твоја вина!

Доколку сте љубител на CoD сериите ве молам не пробувајте ја оваа игра бидејки не ќе неможете да останете ниту 5 секунди на фронтот, ќе бидете "згазени" и ке си речете: Хммх... читери, нубци, дојдете во CoD да ве видам, заникаде, полоша игра немам видено....
Затоа останете во вашите CoD серии и направете им услуга на вашите "тимови" со тоа што ке ги поштедите од вашата неспособност.

Оваа игра бара многу трпение и тешка работа, јас играм веќе 1 година и сум сосема задоволен, можам да кажам дека ова е една од најзабавните игри кој сум ги играл, доколку сакате можете да ме аднете на стим, пишете ми и ке ви дадам линк или име од мојот стим профил...Исто така сум зантересиран и за креирање на Македонски TF2 сервер во кој ке можеме да се разбираме како луѓе на наш Македонски јазик и пред се да се забавуваме. Играта е Free на стим и зафаќа околу 10-12 Gb. Јас сеуште не сум "про" бидејки оваа игра бара многу трпение и вежбање.
Има уште многу за раскажување, се обидов накратко да ви објаснам за што се работи во оваа игра.
Моите омилени класи се demo,engie,soldier,pyro и spy
--- надополнето: 10 април 2012 во 17:12 ---
Ова е 1рв дел од оваа игра, ке се обидам да направам и 2 дел во кој по опширно ќе ги опфатам сите детали, ке ја ценам секоја помош од страна на другите кој ќе сакаат да ми помогнат во 2от дел од оваа рецензија бидејќи ова не е ниту една десетина од играта. :D
 

Attachments

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Опширна и убава рецензија, браво :)
Иначе се токмам од пред некое време да ја симнам играва, ај ако се решам да почнам да ја играм ќе постирам.
BTW ај ако можеш да едитираш, тргни го цитатот на твојот пост, или некој од модераторите нека го направи тоа.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Опширна и убава рецензија, браво :)
Иначе се токмам од пред некое време да ја симнам играва, ај ако се решам да почнам да ја играм ќе постирам.
BTW ај ако можеш да едитираш, тргни го цитатот на твојот пост, или некој од модераторите нека го направи тоа.
По некоја глупа грешка го сторив тоа, ке видам сеа :S xD
сепак, ако треба guide или помош, прашај ме слободно, доволно сум запознаен со играва :D
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
229
Поени од реакции
170
Доколку сте љубител на CoD сериите ве молам не пробувајте ја оваа игра бидејки не ќе неможете да останете ниту 5 секунди на фронтот, ќе бидете "згазени" и ке си речете: Хммх... читери, нубци, дојдете во CoD да ве видам, заникаде, полоша игра немам видено....
Затоа останете во вашите CoD серии и направете им услуга на вашите "тимови" со тоа што ке ги поштедите од вашата неспособност.
ah kolku pati sum go slusal ovaj muabet so treba da znaci deka ne mozi da bides dobar igrac vo povejce igri ? WTF
bez razlika za koja igra se raboti mnogu mrazam fanboys :)

 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
ah kolku pati sum go slusal ovaj muabet so treba da znaci deka ne mozi da bides dobar igrac vo povejce igri ? WTF
bez razlika za koja igra se raboti mnogu mrazam fanboys :)

Финтата е дека многу CoD и други FPS frst person shooter игри (од овие помодерниве) викаат дека tf2 е срање бидејки неможат ни 2 секунди да останат живи, имам многу другари што мрчат за ова и мислат дека ако знаат во CoD дека ке знаат и во Тф2 но сепак, тф2 и ЦоД се многу различни игри, затоа им препорачувам на тие што се заразени и сакаат игри како CoD и другите Modern warfare игри да не седнуваат на тф2 бидејки ке си трошат време и на самите себе и на другите со којке играат....


Во тф2 нема: спринтање, лежење/клекнување како на кал-оф-дјути, нема пушки како на кал оф дјути, нема никакви карактеристики со другите "Modern warfare" игри... Капираш ?
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
229
Поени од реакции
170
Финтата е дека многу CoD и други FPS frst person shooter игри (од овие помодерниве) викаат дека tf2 е срање бидејки неможат ни 2 секунди да останат живи, имам многу другари што мрчат за ова и мислат дека ако знаат во CoD дека ке знаат и во Тф2 но сепак, тф2 и ЦоД се многу различни игри, затоа им препорачувам на тие што се заразени и сакаат игри како CoD и другите Modern warfare игри да не седнуваат на тф2 бидејки ке си трошат време и на самите себе и на другите со којке играат....


Во тф2 нема: спринтање, лежење/клекнување како на кал-оф-дјути, нема пушки како на кал оф дјути, нема никакви карактеристики со другите "Modern warfare" игри... Капираш ?
koga pocnuvas da igras multiplayer igra sto ja nemas predhodno igrano normalno e deka ce bides noob na pocetok i toa ne znaci deka nikogas nema da bides dobar vo taa igra toa e samo prasajne na vreme, I TF2 igrac sto nema igrano da recime cod ili battlefield ili bilo koja druga igra ce mu se slucuva istoto nema da moze da ostane ziv povejce od 2 sekundi.Ne znaci deka ako igras edna igra ne mozes da igras druga.I normalno e koga pocnuvas nova igra da probas da go primenis znaejneto so go imas od igrite sto si gi igral prethodno i ako si dobar igrac ce mozis da se prilagodis.Znaci spored tebe treba da igrame samo toa sto znaeme i nikogas da ne probame nesto novo i razlicno ?
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
koga pocnuvas da igras multiplayer igra sto ja nemas predhodno igrano normalno e deka ce bides noob na pocetok i toa ne znaci deka nikogas nema da bides dobar vo taa igra toa e samo prasajne na vreme, I TF2 igrac sto nema igrano da recime cod ili battlefield ili bilo koja druga igra ce mu se slucuva istoto nema da moze da ostane ziv povejce od 2 sekundi.Ne znaci deka ako igras edna igra ne mozes da igras druga.I normalno e koga pocnuvas nova igra da probas da go primenis znaejneto so go imas od igrite sto si gi igral prethodno i ako si dobar igrac ce mozis da se prilagodis.Znaci spored tebe treba da igrame samo toa sto znaeme i nikogas da ne probame nesto novo i razlicno ?
vsusnost, sakam da kazam deka vo tf2 nema raboti kako vo drugite Modern warfare igri, daj mu na nekoj sto nikad ne sednal na tf da igra odma ke rece deka e sranje zatoa sto nema: SMG, pistoli, granati, sprintanje, itn itn... sakam da kazam deka skill-ot od call of duty i drugite takvi igri ne se prenesuva na tf2 odnosno, mnogu e poteska tf2 od CoD i drugite igri.
Ne velam deka ne treba da probuvame razlicni raboti, sepak treba, no sakam da kazam zosto CoD zavisnicite ne bi trebalo da igrat Tf2
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
268
Играта е лесна за играње штом ќе и „влезеш во штосот“. На почеток се нервирав со снајпер никој неможев да погодам, ама за 2-3 недели станав про :D Ако сакате да се собереме некогаш навечер да играме пишете овде или пп или додајте ме на steam.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Глеав преку торент да ја симнам,мислам дека гига и нешо е..Читам таму на торент страната,не ја симнувај од тука сега е бесплатна,симни ја од Steam апдејтирана и се тоа...Коа идам на Steam глеам 10 гига О_О
Мене нешто ми трокира мозокот,или шо?Колкава е играва?Ептен ме јебе,а подолг период сакам да ја играм..
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
268
Околу 10GB нешто повеќе, мислам дека 12 е баш...
Да бесплатна е на Steam само направи си account и симни ја. Не ги симнува сите тие 10-12 гига, толку зафаќа инсталирана, како и да е сепак симнува накај 7 :D ако си близу до некој што веќе ја има, направете бекап и земи го на флеш или екстерен хард, ако не сакаш да ја симнуваш.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Играта е предобра. На сите ја препорачувам.
Sniper ftw!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Браво за рецензијата, секоја чест за трудот, одлична е!
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Глеав преку торент да ја симнам,мислам дека гига и нешо е..Читам таму на торент страната,не ја симнувај од тука сега е бесплатна,симни ја од Steam апдејтирана и се тоа...Коа идам на Steam глеам 10 гига О_О
Мене нешто ми трокира мозокот,или шо?Колкава е играва?Ептен ме јебе,а подолг период сакам да ја играм..
Najpametno ke ti bide da ja simnes na Steam, 12 Gb e igrata, ako ja simes od torent ke treba da instaliras 10000000012342342346456478567324299000000,123413543253 updejti na igrata (se updatuva sekoj 3-4 dena) i ke ti fati poise od 30 Gb zatoa napraj si Steam acc i simni si ja 12 Gb ko gospodin ke si igras, ni patch-ovi da instaliras ni nisto, samo stiskas play i igraj kolku so sakas <3
 

Kajgana Shop

На врв Bottom