Рецензија : Gears of War

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Gears of War е конверзија на познатата игра од Xbox360 на PC.



Иако сите сме запознаени со какви се какви се конверзии можеме да се сретнеме на пазарот,сепак знаеме дека постојат исклучоци (во прв ред Chronnicles of Riddick :Escape from Butcher's Bay -од оригиналниот Xbox и Prince of Persia серијалот -и покрај малите проблеми со камерата.

Gears of War не е типична конверзија (како на пример Spiderman 3 играта,која како да ја ставиле во машина за конвертирање,и не се ни потрудиле да видат што ќе искочи од другата страна), туку е влезена во програмата Games for Windows,што би требало да овозможи врвно конвертирање со што играта би станала целосно игрива за PC стандардите.
Но Games for Windows и порано не разочарувале,пред се лепејќи го називот на сите наслови кај кои би можело да се имплементира DirectX 10 (пред се текстури главно) за потоа...
За потоа нормално играта да стане Windows Vista Exclusive, и да не може да се искуси во XP (случајот со ShadowRun,која доживеа огромен неуспех)

Но дали тоа важи и за Gears of War?
Пред се да го разгледаме hype-от кој се вртеше околу играта.

Hype - промоциски слики,вирален маркетинг,шпекулации и информации пуштани од развојниот тим и издавачот на играта пред се да се напумпаат очекувањата за поголема продажба.
Hype за GoW PC верзијата не постоеше.Играта веќе беше достапна за Xbox360 и самите гејмери можеа да се уверат во нејзините квалитети.
За PC верзијата беа најавени пет додатни chapters и DirectX 10 поддршка.Дали тоа значи дека GoW е недостапна за Xp?

Многу интересно,но играта е компатабилна и со XP.Не,не станува збор за некакви модови,туку самиот Microsoft Games (развојниот тим) ја издаде како таква.Причина?
Најверојатно ужасниот неуспех на ShadowRun :)

Приказна
Влегувате во чевлите на Маркус Феникс (типичен badass, доволно набилдан и опасен да влезе во нашата тема Најкул ликови во игри :))


Маркус е во затвор,причина непозната.Најверојатно сте направиле нешто што уствари било добро ама не го сфатиле Пентагон или кои и да се во 21.. некоја година.Но за среќа сте спасен (вау колку...оригинално кхм ;S) од вашиот пријател Dominique (нема потреба сите да ви ги ставам на слики,а сте виделе еден ги знаете сите само со различна фризура и боја на кожа :)). Дознавате дека се припрема финална акција против Locust (чудовишта кои за среќа не се вонземјани туку се подземни створења кои ваљда сакаат да го освојат светот).Вие како добар војник пристапувате на акцијата...
Значи приказната,слабо и неинвентивно.

Гејмплеј
Ќе бидам краток и јасен.Што и да значи Games for Windows, сигурно не го конвертира гејмплејот.Зашто?
Како прво нема биндирано скок на посебно копче,целата игра е со криење позади ѕидови и рушевини (поради немањето маус на Xbox360) и воопшто неприлагодено за маус-тестатура комбо)
Целта на нивоата не е ни воопшто битна,механиката е иста.Наоѓате празен простор,малце навлегувате и оддеднаш се појавуваат 7-10 Locust-и во два до три посебни брана.И цело време така...Meh :(
На почетокот бев импресиониран,криење,мењање позиции, се тоа делува графички импресивно...Но потоа дознавате дека вие немате голем удел во командите на вашиот лик,се ви е олеснето и се пука по истата механика :
Најди ѕид,пукај малце,фрли граната,попукај уште малце,отиди до нова локација и пак повторувај ги чекорите.

Најголемиот дел од играта ќе ја поминете во оваа положба


Графика и звучни ефекти

Графиката е "нацртана" од Unreal 3 енџинот.Тука нема никакви дилеми, GoW нуди едно од најдобрите графички искуства на пазарот (заедно со Crysis и Lost Planet). Без разлика дали станува збор за текстурите околу вас, анимациите на ликовите, ефектите од пукањето или светлосните ефекти, се е доведено до Next-generation графиката.
Имате Motion blur,Field depth, Shader Model 4.0 shaders, directX 10 текстури и секако ефект на топол воздуш по пукањето :)

Да ви доловам за што станува збор :


Звучните ефекти се просечни,а voice-acting-то е очаен.Но приказната наложува сите ликови да бидат badass па мора и voice-acting-от да го следи тоа.
Значи на Hd 7.1 звук не се ни надевајте (не дека некој од нас има тоа ама ај може на двд звучки сакате да ја приклучите :))

AI (Artifical Inteligence)

Еден збор - Ботови ! ! ! !
Повеќето од времето противничкиот AI мами,односно и кога знаете дека е скриен не може да го фланкате зашто преку ѕид гледа каде одите...А другата половина и кога ве гледа не ве напаѓа зашто скриптата се пали кога ќе пукнете вие на него :tapp:

За вашите соборци да не почнувам.Играта има чудна механика каде што тие ако се повредат вие треба да отидете до нив и да притиснете E, за магично да станат.
Тоа може е добро,но како да ги спасувате кога трчаат ко некои камикази напред во непријателските линии,а вашето трчање по нив резултира со смрт (AI-то и на најлесен левел е доста прецизен-што е за пофалување :)).
А ако ви умре соборецот,заврши мисијата:uvo:

Инаку во текот на играта вие ќе ја преземете командата врз вашиот тим (дотогашниот водач ќе го убијат во спектакуларна in-game сцена која вреди да се види).Командите врз вашиот тим се : Attack( нема потреба цело време напаѓаат сами), Cease Fire (зашто побогу кога имаат неограничена муниција?!) и Regroup (ја стварно не знам што прави оваа команда нема ефект никаков).Значи чиста козметика,ни блиску до Rainbow Six,па не до Swat 4 :).

Мудар заклучок

Gears of War е многу фалена на Xbox360.Но нашите колеги гејмери на белата кутија очигледно не знаат за подобар гејмплеј.:baeh:
Ние знаеме :)
Но во моментов,ако сте ја свртеле Crysis, и имате јак компјутер вреди да ја играте (барем до пола,до таму ја стигнав и ја баталив) само за графиката.
Ако очекувате забавен TPS и сте спремни да погледнете преку неколкуте недостатоци повелете. :helou:



П.С. препорачливо е од сега темите за посебни игри да ги отварате со мала рецензија (не мора волку опширна) и во насловот да ставате Рецензија : пред името на играта :)
Оваа е моја оригинална напишана,вие може и да преведете некоја од поголемите гејминг сајтови.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Одлично напишано. Темплејт за понатамошни рецензии :)

На кратко: лоша конверзија од конзола до компјутер, лоши контроли, лоша приказна, повторливи борби. И тука доаѓа делот кога ти викам "I told you so".. :pos:
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
си требал оваа рецензија за подобра игра да ја чуваш :helou::pos:

btw... од пред неколку месеца слушнав за играва ама се мислев дека е стратегија :) ... како и да е според графиката ваљда вреди да се проба :salut:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Мене лично многу ми се допадна, ја игравме ЛАН заедно со еден другар во campaign. Едниствена мана(според мене) е ограничените потези и повторливите борби. Сепак за мене беше поинакво доживување и би и дал на играва 8/10.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
си требал оваа рецензија за подобра игра да ја чуваш :helou::pos:

btw... од пред неколку месеца слушнав за играва ама се мислев дека е стратегија :) ... како и да е според графиката ваљда вреди да се проба :salut:
Очекувајте утре или вечер темелен преглед на Crysis и споредба DirectX 9 vs 10 :)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
izvinete ama golem FAN sum na ovaa igra a sakam da ja igram na pc.. SHO PC bara? Jak? Eve go mojot pc ke mozhi da ja igram ili da ne ni pokushuvam da ja zemam? Eve : Time of this report: 6/22/2010, 20:37:23
Machine name: WIN-XQ8PSVZ1TDG
Operating System: Windows Vista™ Starter (6.0, Build 6002) Service Pack 2 (6002.vistasp2_gdr.090803-2339)
Language: Macedonian (FYROM) (Regional Setting: Macedonian (FYROM))
System Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.
System Model: G31M-S2L
BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 430 @ 1.80GHz, ~1.8GHz
Memory: 1012MB RAM
Page File: 1063MB used, 1227MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 10
DX Setup Parameters: Not found
DxDiag Version: 6.00.6001.18000 32bit Unicode
 

Kajgana Shop

На врв Bottom