Рецензија: Call of Duty: Black Ops- multiplayer

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Епа луѓе малку доцна е ама сепак еве се решив да напишам нешто за мултиплеерот во играва. За зомби ќе кажам збор-два ама повеќе ќе се сконцентрирам на competitive multiplayer. Ја играм долго време онлајн, нешто повеќе од 12 дена и претпоставувам дека знам прилично се за Black Ops.


Морам да кажам за почеток дека играва е мнооогу заразна. Колку и да има проблеми ќе те тера пак и пак да ја пушташ и да фатиш некое левелче.


Ајде ќе почнам со модовите. Уште кога ќе влезеш во Find Game модовите се подредени во 4 групи. Првата група се сите обичните модови како FFA, TDM, DOM, HQ, S&D и тн и тн, ги има многу. Во втората група "Barebones Pro" спаѓаат неколку модови од предмалку споменатите но тука разликата е што неможеш да користиш камуфлажи, перкови и kill strikes за го подоцна ќе зборувам. Третата група е Hardcore, тука ги има модовите како CTF, FFA, TDM, HQ и S&D но во hardcore стил (поголема ефективност на куршими, играш без HUD и немап crosshair). И последната група е резервирана за оние кои имаат престиж. Поделена е на 3 дела, првиот беше за левел 1 престиж колку што ми текнува, втората за 10ти и третата за 15ти која сега за сега е џабе тука, неможеше ниту една игра да најде.

За разлика од овие модови постои и Wager Match кој се модови во кои се коцкаш. Можеш да се коцкаш на малку пари, средно, или многу (така се поделени). Постојат 4 вакви модови, а тоа се: Gun Game, Оne in the chamber, Sharpshooter и Stick and Stones. Сите се уникатни како на пример во S&S имаш само експлозивни стрели, секирче за фрлање и нож кој можеш да го испукуваш за разлика од One in the chamber каде имаш само пиштол и еден куршум. Со секое убиство тука добиваш по 1 плус куршум, а бидејќи можеш и да колеш можеш да си наполниш и цел шаржер.
Ахх тука видов колку ќе има за пичување ако продолжам вака па од сега малку ќе кратам (и до сега кратев има уште да се пишува за модовите).



Ако се сеќавате спомнав предмалку пари со кои можеш да се коцкаш. Епа играва користи своја валута позната како COD points. Овие "пари" можеш да ги добиеш на различни начини и можеш да ги трошиш на се и сешто. Пример се добиваат со секоја изиграна патека, се добиваат со контракти кои се нови во КОД серијалот (исто како challenges само полесни за вршење но имаш и лимит со време), исто можеш да ги добиеш со коцкање на wager мечовите. Каде може да се трошат ? Ах колку има за набројување, се трошат на сите можни оружја и атачменти кои ги има во огромен број, на килл страјкови, за едитирање на твојата Player Card, за коцкање, купување камуфлажи, перкови, тагови на оружја ........


Ќе објаснам по ред неколку од работите кои ги споменав погоре.
1. Оружја. Ги има многу. Поделени се на Assault Rifles, Snipers, Sub Machine Guns, Shotguns и Light Machine Guns. Најбројни се Assault i Sub's за разлика од останатите кои ги има по 4-5 во секоја група. За мене омилени ми се FAMAS, AK47, Galil, AK74u, MP5K, Spectre, M60 снајпери и останато не користам многу. Освен овие оружја кои се сметаат за primary тука се и secondary оружја кои можат да бидат пиштоли, crossbow, различни мино фрлачи и тн ... За сите овие оружја можеш да купиш арачменти како пример red dot нишан, поголем шаржер и уште многу други (стварно многу). Исто така можеш да бираш и какви гранати сакаш да имаш во себе како и equipment.



2. Другите работи ќе ги објаснам тука. Овај пат килл страјковите се многу поизбалансирана од мината игра од овој серијал освен еден кој многу иритира. Тоа е онаа малечка количка која им е позната на повеќето од вас. Се добива само на 3ти кил, а е стварно многу јака. Други килл страјкови се Napalm Strike, Spy plane, Care Package, Chopper gunner, attack dogs ...
Камуфлажите може да бидат ставени на лицето на играчот или пак на оружјето. И овдека ги има вкупно над 40-50. Освен камуфлажи на оружјето можеш да го ставиш твојот Клан Таг како и она што го имаш на правено на својот player card (не ми текнува во моментов како се викаше). Кога сме кај него мора да се каже дека тука се прават чуда. Оние познати емблеми и titles од MW2 овој пат можеш сам да ги правиш. Може да си направиш што сакаш ако си доволно креативен. Јас до пред еден месец го имав навистина убаво направено нашето знаме но го тргнав минатиот месец и незнам стварно што направив тогаш.
Споменав перкови, во принцип се исти како во MW2 но со други имиња. Тука се Ghost, Marathon, Ninja ... Неможам за сите 15тина посебно да пишувам.



Сум испуштил сигурно пола од работите кои ги има во игриве но толку ме држат очиве пред ПЦ. Само да кажам уште неколку основни работи дека последниот левел е 50, а има 15 престижи. Има околу 15 мапи и сите се разликуваат многу една од друга. Лесно е многу да се направи левел уп се разбира ако играш добро. Исто така серверите се шит, тешко да завршиш игра без да те искличи. Нема ден да се случи да не ми закочи конзолата и тн. Си има проблеми од тој аспект како секоја КОД.
Предизвикувам некој да напише посебна рецензија за зомби делот од играва :)




 
Член од
3 август 2009
Мислења
60
Поени од реакции
3
Супер рецензија..Треба нешто и за зомби да напишеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom