Реформа на Образованието

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Форум: Образованието треба да ги побие стереотипите за НАТО како агресорДа се отфрлат стереотипите како „агресори“, да се истакне партнерството односно соработката на НАТО со земјите партнери, а не воената компонента на Северноатлантската алијанса во образовните материјали, се препораките од професори кои денеска учествуваа на еден од панелите на онлајн форумот „Евроатлантските вредности и општествените предизвици низ призмата на образовниот процес“ во организација на Институтот ГАУС – Фондација за нови технологии.

Професорите Татјана Стојановска-Иванова од Филозофскиот факултет во Скопје и Кирил Барбареев од Факултетот за образовни науки од штипскиот универзитет сметаат дека едукацијата за Алијансата ќе придонесе да се елиминираат негативистичките ставови кон НАТО и погрешните информации што се пласираат во масовните медиумите.

„Да се каже кои се вистинските, универзални вредности и што значат придобивките на Република Северна Македонија со членството во НАТО, а и како земја аспирант во ЕУ. Во мас-медиумите недостигаат појаснувања што подразбира НАТО – дека не се агресори, дека придонесуваат за зајакнување на мирот и безбедноста на една земја. Тие содржини ние ги имплементиравме во темите во граѓанско образование, во осмо и деветто одделение, а во средно овие теми уште повеќе се елаборираат за да им помогнат на младите да ги надминат стереотипите“,
рече Стојановска-Иванова.
Професорот Барбареев смета дека треба да се тргне од прашањето, зошто ни е важно знаењето за Северноатлантската алијанса, дали се темите соодветно застапени во нашето образование и каков курикулум треба да се креира и да му се понуди на ученикот.

Историчарот Александар Стојчев, раководител на Воениот музеј при Министерството за одбрана, смета дека треба да се напуштат некои застарени термини.

„Треба да се пристапи кон изучување како за организација која не е агресор, зашто уште на потпишувањето на Договорот од 4 април 1949 е потенцирано дека тоа е пакт на мирот, кој не е насочен кон ниту една нација, туку е насочен против агресијата и е одбранбен сојуз. Важно е да се истакне и партнерството односно соработката на НАТО со земјите партнери. И тоа да биде противтежа односно да не се истакнува воената компонента“,
истакна Стојчев.
Ideme napret :icon_lol:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.394
Поени од реакции
46.876
Не знам дали сфаќаат како изгледаат од страна кога ги гледа некој со оваа опсесија кон НАТО што полека преоѓа во језивo идолопоклонство.
Овие луѓе поентата на постоењето си ја сведоа на членството во НАТО, и стварно мислам дека се убедени дека вредат повеќе како индивидуи откако државава беше таму набутана.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Не знам дали сфаќаат како изгледаат од страна кога ги гледа некој со оваа опсесија кон НАТО што полека преоѓа во језивo идолопоклонство.
Овие луѓе поентата на постоењето си ја сведоа на членството во НАТО, и стварно мислам дека се убедени дека вредат повеќе како индивидуи откако државава беше таму набутана.
Шо, да не случајно не се во право?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.482
Поени од реакции
2.545
НАТО е "утешна" награда на северистан па мора да се мота пропаганда , ЕУ не добивте ама еве уживајте во благодетите на НАТО.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.276
Поени од реакции
18.103
ОВА СЕТО ШТО Е НАВЕДЕНО БУКВАЛНО СЕ УЧИ ОД УЧЕБНИЦИТЕ ПО КЕМБРИЏ ОД 1 ДО 6 ОДДЕЛЕНИЕ И ДОСЕГА

„Со интегрираните предмети се спојуваат темите, и во исто време, наставниците по биологија, хемија и физика ќе предаваат една тема. На пример, кога ќе се учи за екологија и животна средина. На биологија ќе се учи за влијание на човекот врз природата и одржлив развој, на хемија за загадување, а на физика за обновливи извори на енергија. Се разбира дека ќе бидат потребни нови учебници. Нам и сега ни требаат нови учебници, а не пак со нов концепт на образование. Наставните програми ќе бидат изработени од наставници, универзитетски професори и советници од Бирото за развој на образованието. Во буџетот на државата има пари за нови учебници. Наставните материјали ќе ги изработуваат најискусните наставници и најискусните професори. Обемот на содржините во секој наставен предмет – што, и во која мера ќе се учи, ќе го утврди тимот за изработка на наставни програми“, вели Царовска.


Добро Мила ги има видено учебниците по Кембриџ ?
Ако остават на секој наставник да предава што сака е тогаш ќе биди хаос.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.003
Поени од реакции
84.630
Тоа се случува кога министерството го превзема персона што и на триесет и кусур години немала мрднато подалеку од тие невладини организации. Па уште упорна, ќе го спроведела ова, иако имало големо негодување од јавноста... Класичен испрдок од тие НГО клозети, заедно со она гудено Маричиќ.
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Cista politicka igra. Nisto poveke. Voved vo polosi scenarija na nasata drzavicka. Se da se ukine najdobro. Bitno marihuanta ke ja koristime kako lek. I nema da ima problemi.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Нашата земја доживува епоха на прогрес и просветлување благодарение на оваа чесна и правдољубива власт која се бори за слобода и демократија, воедно тука е улогата на реформите во образованието, имено нашите сојузници ќе не водат на патот до Швајцарија на Балканите и не смее никој да застане на тој пат на интергалактичкиот развој, сите тие ретрогадни сили кои го проблематизираат нашиот прогрес кој се должи само и само на нашето членство во НАТО, една еколошко-боемска организација која злите усти ја нарекуваат воено-политички сојуз, тоа го прават од чист завидлизам кон нашиот јунак, Г.Г Заев.
Не само историјата, туку и кога неизбежно ќе се менуваа оваа националистичка химна, пред се дискриминаторски настроена кон нашите најголеми сојузници, сограѓани албанците, мора да се изнајде начин да се вметне барем една строфа за нашето членство во НАТО, пр: НАТО, НАТО, ти си наше злато...
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.637
Поени од реакции
2.087
Како рекнаа дека ќе се реформират? По фински урнек за македонски деца. У овуј државу после овој не планирам ни куче да чувам, а не дете па оно да учи по овуј реформску програму. :(
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.276
Поени од реакции
18.103
Да видиме што има да кажи Дејан Трајковски на темава

 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.254
Поени од реакции
4.482

Ќе има коси корнење и докажување кој напишал најмногу статуси за лидерот и кој најмногу спомнувал нашата земја :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom