Рефлектори и извори на осветлувaње?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ми беше интересно и си купив два рефлектори од по 1000 вати. Даваат силна светлина, која треба да се пригуши, ама поради екстремната топлина која ја создаваат не можам да им прикачам ништо кое ќе има улога на дифузер, пошто ќе изгори. Чаре? Правел некој сам вакво нешто и како го решил?
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Zavisi kako sakas da gi koristis, ako ti se za LightBox kje gi stavis na malku pogolema dalecina od LightBox-ot posto od sto i da e napraven kje se zapali :tv: a ako sakas onaka da go koristis kako SoftBox kje mora da gi zakacis nekako na zid ili nekoja stalka pa na pogolemo rastojanie da stavis nekoja ramka so "difuzen" materijal, mnogu dobra stvar e PAOS-ot, okolu 20-25 denari e list od A3 format, i izdrzuva toplina do 200-250 stepeni (nemoj ova da te izlaze da go stavis blizu do reflektorite) i taka kje go dobies ona sto go sakas. Znaci od tebe zavisi koja varijanta kje ja izberes, ako uste ne ti e jasno pisi povtorno i kje probam da najdam nekoja slika da ti pokazam poSLIKOVITO :salut:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не се за лајт бокс :)

Ги намонтирав на сталаци, останува уште решението за таа проклета дифузна рамка. Паус хартијата знам дека издржува, ама како да ја поставам, а да не биде близу за да не се запали? :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Пред некое време сакав да ти спомнам околу ова зашто знаев дека ќе зимаш ама изумив...Ако има некоја можност да им ставиш не обични прекидачи туку оние што се со регулатор на тоа колку светлина да пуштаат
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Епа регулатор на напон ти треба де.....поима неам колку пари би можело да биде. Имам јас (т.е. татко ми има) ке ти завршат работа арно ама некој индустриски се( До 8 кило вати и нема да го смениш никоаш) тие така да тешко ке се сложиш со цената (10.000ден е еден), можеш да пројдеш поефтино многу пати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom