Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.445
Epten loso ni e posle brexit. Usput mi ja pokacija platata nekni za dodatni 10k funti godisno. Ova od sho ni e losho be. Eve sea planirame gofundme strana da si otvorime pa ke ja postirame tuka za da ni pomognite :D :D
Абе има луѓе во Британија на кои ќе му биде многу убаво после брегзитов, исто како што има луѓе на кои им е многу убаво и во Македонија.

Но, тоа не значи дека мнозинството ќе биде задоволно.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
844
Поени од реакции
546
Абе има луѓе во Британија на кои ќе му биде многу убаво после брегзитов, исто како што има луѓе на кои им е многу убаво и во Македонија.

Но, тоа не значи дека мнозинството ќе биде задоволно.
Vidi nisto ne e smeneto momentalno. Mozno e cenite da si kacat malku pri krajov na godinava dokolku ne se postigne dogovor, ali ke vidime kako ke bide. I ja ne sum za brexit ali ete se sluci.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Абе има луѓе во Британија на кои ќе му биде многу убаво после брегзитов, исто како што има луѓе на кои им е многу убаво и во Македонија.

Но, тоа не значи дека мнозинството ќе биде задоволно.
Баш мнозинството во УК ќе биде позадоволно, од тоа во ЕУ.
Брегзитот за тоа беше, да се напушти бродот (ЕУ) што тоне, при напуштањето ќе намократ малку, малку лулање, ама останатите како Титаник, со музика ќе се простат :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.445
Баш мнозинството во УК ќе биде позадоволно, од тоа во ЕУ.
Брегзитот за тоа беше, да се напушти бродот (ЕУ) што тоне, при напуштањето ќе намократ малку, малку лулање, ама останатите како Титаник, со музика ќе се простат :D
Абе најде кој да ми кажи :D

Тебе секако ти е супер во Македонија, претпоставувам и се радуваш да остани Македонија заглавена во транзицијава во која што е овие 30 години :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Абе најде кој да ми кажи :D

Тебе секако ти е супер во Македонија, претпоставувам и се радуваш да остани Македонија заглавена во транзицијава во која што е овие 30 години :)
Па кога би ги анализирале постовите на темава, баш треба да ме слушаш, иако си повозрасен.
Каква врска има сега МКД со УК и Брегзитов ...
Има посебна тема за МКД, сум пишувал и таму и сум изнел зашто сме ваква вукојебина и што треба за да смени.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.361
Поени од реакции
14.649
Абе најде кој да ми кажи :D

Тебе секако ти е супер во Македонија, претпоставувам и се радуваш да остани Македонија заглавена во транзицијава во која што е овие 30 години :)
Заеби приказните за нашата заглавеност, утепаност и слично. Брегзит е сериозен политички маневар. И наредните 5 години се клучни за иднината на ЕУ. Ако Британија покаже дека надвор од Унијата им е исто, или подобро, тогаш е јасно дека ЕУ нема иднина. Сите ќе се фатат на сепаратистичкото оро.

А САД и Русија многу ќе инвестираат во тоа на Британија да и биде подобро. Не сум сигурен дали Германија има политички капацитет да ги казни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.445
Па кога би ги анализирале постовите на темава, баш треба да ме слушаш, иако си повозрасен.
Каква врска има сега МКД со УК и Брегзитов ...
Има посебна тема за МКД, сум пишувал и таму и сум изнел зашто сме ваква вукојебина и што треба за да смени.
Yeah right, треба да слушам некој кој што вика дека нема глобално затоплување :pos:

Ти си имаш некој твоја логика, капиталистичка, дека социјализмот не функционира, но во суштина и тоа како функционира и тоа на западот и тоа во САД.
Автоматски споено мислење:

Заеби приказните за нашата заглавеност, утепаност и слично. Брегзит е сериозен политички маневар. И наредните 5 години се клучни за иднината на ЕУ. Ако Британија покаже дека надвор од Унијата им е исто, или подобро, тогаш е јасно дека ЕУ нема иднина. Сите ќе се фатат на сепаратистичкото оро.

А САД и Русија многу ќе инвестираат во тоа на Британија да и биде подобро. Не сум сигурен дали Германија има политички капацитет да ги казни.
Не велам дека ЕУ нема да ја направи истата грешка како СФРЈ.

Русија има споредна улога во Британија, а и се сомневам дека ќе оди во коалиција со англосаксонциве, Германија и е природен сојузник, главната улога ќе ја имаат САД и Кина во врска со Британија и ЕУ.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.453
Поени од реакции
26.419
Јас па очекував повеќе да кажеш, сепак доста бисери истресовте претходниве години.
Штом досега не сфати кои се УК, ни за 100г нема.
Сега гледај наредни 4 години како ЕУ уште поинтензивно ќе гори,како ќе си ги апсат и тепаат своите граѓани.

Што бидна со 50те милијарди што УК требаше да и ги плати на ЕУ...
Што бидна со нејзиниот распад ....
Што бидна со нејзината економија и намалувањето на животниот стандард...
Имаше тука некои кои кажуваа дека учеле за ЕУ, како функционира и дека е супер систем, па што бидна со реформите во ЕУ, почнаа некоја или си останаа совршени :D
Ќе видиме, има време. Може ќе испадне така, може и сосем поинаку. Како и да заврши на крај оваа ЕУ, само будала или свесно диригиран пропагандист може да тврди дека било каква соработка или сојуз меѓу европските држави е лоша и дека треба во 21 век тие држави со неколку десетици милиони жители меѓу себе да бидат раскрани и раздвоени.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Ќе видиме, има време. Може ќе испадне така, може и сосем поинаку. Како и да заврши на крај оваа ЕУ, само будала или свесно диригиран пропагандист може да тврди дека било каква соработка или сојуз меѓу европските држави е лоша и дека треба во 21 век тие држави со неколку десетици милиони жители меѓу себе да бидат раскрани и раздвоени.
Како исти К да ве правел, па вметнувате зборови и заклучоци кои не се од мене кажани.
Јас неколку пати имам напоменато, дека сум против граници и против држави. Тоа што немаш капацитет да сфатиш од економска гледна точка е друг муабет.
ЕУ никој не кажува дека не чини, туку системот на кој се базира, начинот на кој ја води економската политика од која профитираат неколкумина ќе е причината за крахот. Економски сојуз базиран врз либерални економски политики да, политичка федерелизација - не.
Јас како приватњак сум за глобализација, така да напишаното дека сум против сојуз или соработки на друг тоа.

@teneke и на наркоманите им е убаво додека се дрогираат, ама скапа цена плаќаат после. Исто ти е и со ебаниот социјализам. Затоа и САД не се тоа што биле.
Глобално затоплување предизвикано од човекот- НЕМА
Како природен циклус - постои, докажав со илјадници факти дека си постоел милиони години.
Со милијардите собрани што направивте, го намаливте СО2 :tapp:

УК биле и ќе бидат алфа и омега на планетава, тоа што вие си мислите дека Русија или Германија или пак Кина може да им наметне нешто, само покажува колку сте неинформирани.

Кај Трамп кога напишав пост колку милијарди долари САД носеле во Русија за да ја одржат во живот, ти беше зачудениот, затоа подобро би ти било да ги следиш информациите кои ги споделувам. Твоите досега се погрешни испаднаа, не е страшно, ама лошо е да се исмејуваш, а не си напишал ништо точно. Тоа за тебе повеќе говори.

Сите милијардери, сите олигарси, сите најголеми компании парите не за џабе ги носат кај Кралицата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.445
Како исти К да ве правел, па вметнувате зборови и заклучоци кои не се од мене кажани.
Јас неколку пати имам напоменато, дека сум против граници и против држави. Тоа што немаш капацитет да сфатиш од економска гледна точка е друг муабет.
ЕУ никој не кажува дека не чини, туку системот на кој се базира, начинот на кој ја води економската политика од која профитираат неколкумина ќе е причината за крахот. Економски сојуз базиран врз либерални економски политики да, политичка федерелизација - не.
Јас како приватњак сум за глобализација, така да напишаното дека сум против сојуз или соработки на друг тоа.

@teneke и на наркоманите им е убаво додека се дрогираат, ама скапа цена плаќаат после. Исто ти е и со ебаниот социјализам. Затоа и САД не се тоа што биле.
Глобално затоплување предизвикано од човекот- НЕМА
Како природен циклус - постои, докажав со илјадници факти дека си постоел милиони години.
Со милијардите собрани што направивте, го намаливте СО2 :tapp:

УК биле и ќе бидат алфа и омега на планетава, тоа што вие си мислите дека Русија или Германија или пак Кина може да им наметне нешто, само покажува колку сте неинформирани.

Кај Трамп кога напишав пост колку милијарди долари САД носеле во Русија за да ја одржат во живот, ти беше зачудениот, затоа подобро би ти било да ги следиш информациите кои ги споделувам. Твоите досега се погрешни испаднаа, не е страшно, ама лошо е да се исмејуваш, а не си напишал ништо точно. Тоа за тебе повеќе говори.

Сите милијардери, сите олигарси, сите најголеми компании парите не за џабе ги носат кај Кралицата.
Нека стои постов нека трепка, дури и ти го лајкнав ...

Не заборавам лесно кој што кажал, а како и други што кажувале, додуша сега малце ми се лутат кога ќе им тријам сол од главата, ама пак не е злонамерно :D

Улогата што треба да ја изигра Џонсон треба да биде перфектна, а последно на некој кој што му успеало да излези неебан од таму кај што си ги мерат слоновите, бил само Тито, и тоа имал и среќа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.445
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.445
BBC е ставен на тапет, кога ќе му ја намалат моќта ќе стани нешто како ХТВ :)
Балканизација на Британија

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Море @teneke , што се пењавиш на темава со глупости, што сакаш да кажеш, дека Енглезиве отидоа јабана кога решија за излез од ЕУ ...
 
На врв Bottom