Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Еве и по трет пат договорот на Меј одбиен... Мене ми чини ќе "свртат пашка" и ќе биде назад во ЕУ

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Еве и по трет пат договорот на Меј одбиен... Мене ми чини ќе "свртат пашка" и ќе биде назад во ЕУ

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Ќе ја запалат цела држава ако пробаат се вратат назад.
Не за џабе им стои војската во готовс.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Ќе ја запалат цела држава ако пробаат се вратат назад.
Не за џабе им стои војската во готовс.
Што остана од најголемата империја во историјата на човештвото.
Британскава војска како да е од Венецуела :D


https://edition.cnn.com/2019/04/03/uk/british-army-jeremy-corbyn-picture-soldiers-scli-gbr-intl/index.html
Army probing video that appears to show UK soldiers shooting at picture of Jeremy Corbyn
The British Army has opened an investigation into a video circulating on social media that appears to show serving soldiers shooting at a picture of Jeremy Corbyn, the leader of the UK's opposition Labour Party.
The 25-second video, initially shared on Snapchat with the caption "Happy with that," appears to show four men in military uniform firing handguns at a large image of Corbyn during target practice.
The UK's Press Association news agency said the footage was captured in Kabul, Afghanistan in recent days and showed the 3rd Battalion Parachute Regiment engaged in target practice on a simulation range.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
323B34D4-1652-4909-B191-58326C24921A.png

The Brexit Party со голема победа во Британија. Конзервативците платија висока цена за своето двосмислено однесување и најмногу поради фактот дека како владеачка партија не ја реализираа волјата на граѓаните изразена на референдумот за напуштање на ЕУ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
The Brexit Party со голема победа во Британија. Конзервативците платија висока цена за своето двосмислено однесување и најмногу поради фактот дека како владеачка партија не ја реализираа волјата на граѓаните изразена на референдумот за напуштање на ЕУ.
Оваа партија со 29 пратеници во европарламентот и со 4 конзервативни пратеници прави вкупно 33 што е за 14 повеќе од колку што имале евроскептиците во 2014 година. Конзервативците како партија паднаа поради неодлучноста и тешкиот процес, но евроскептицизмот не само што не се намали туку генерално порасна и покрај тоа што поинаку пропагираа. А тоа значи само едно, евроскептицизмот полека ќе се шири и во другите ЕУ држави... А за тоа се најголема заслуга има либтардизмот .... кој за жал зема замав и кај нас..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Ај аирлија Борис е нов премиер на Обидинетото Кралство.

Се надевам дека ќе и биде последниот ...
Хехе.... зошто бе тенеќе, дека излегоа од ЕУ... Империја е тоа... не пропаѓа така лесно...На кралицата и се клањаат на територии поголеми од ЕУ..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Хехе.... зошто бе тенеќе, дека излегоа од ЕУ... Империја е тоа... не пропаѓа така лесно...На кралицата и се клањаат на територии поголеми од ЕУ..
Абе мило ми е!
Редно беше нивната гнасна политика која ја спроведуваат неколку века да му се акни од глава. Нема криза на земјинава топка кај што не се вмешани.

Најпосле балкански тип на политичари во Британија :)
Се надевам дека сега на Обединетото кралство ќе му се случи СФРЈ.


Стварно не знам што да кажам. Не разбирам како може еден човек со лажење за банани и кондоми да се пробие на висока функција. Не разбирам како може човек чија комплетна подготовка за сè живо се чини дека се состои од цртање петел и јајца - ама на латински! - на лист хартија, да заврши на висока функција.

Не разбирам како може човек да биде снимен како помага во напад врз новинар и да стигне до висока функција. Не разбирам како може човек двапати да биде отпуштен затоа што кавалерски измислувал работи и да стигне до висока функција. Расист, патолошки лажго, човек што прави Макијавели да изгледа погрешно разбран, а Пинокио со нос од копче.

----------------------------------------------


И најбитното дефинитивно Македонија го следи трендот со големите демократии.
Трамп-Џонсон-Заев
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
Вели 31 октомври бетон датум за напуштање на ЕУ по секоја цена. Ќе биде интересно како ќе се развиваат работиве.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
Кралицата го одобри барањето на Борис Џонсон за суспендирање на работата на парламентот во Септември. Со тоа практично целиот процес на напуштање на ЕУ е во рацете на Владата на УК.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Неизбран премиер и неизбран монарх сакаат да презмат одредени чекори за да неизбрани претставници на политичко-економска унија не им диктираат што да прават.

Ама знам, народот одлучи на референдумот, па дали баш ова го одлучи ќе покаже времето...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom