Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Друго, малку ти беше смешно тоа еврозаедништво. Каде го гледаш? Во кредитирањето и ставањето на Шпанија, Ирска, Португалија, Романија и Бугарија во поголема задолженост и контрола? Во заканите кон Полска, Унгарија, Чешка и Словачка што не примаат мигранти од Блискиот Исток? Во се поочигледно разјадување во Германија и Шведска околу мигрантската криза додека другите не ги фермаат ни еден посто па им велат - вие си ги сакавте, сега сами справете се?
Еврозаедништвото е на најголем тест досега, испит подготвен од канџите на мечката од исток и вујкото од запад. Јас не викам дека европајните ќе решат да останат заедно, туку дека сакам така да испадне. Иако е тешко за некои земји затоа што се директно зависни од фактори вон континентот.

Мигрантската криза знаеме кој не ја запира и кој продолжува со калкулациите на блискиот исток. Шпанија и Португалија се циганаана која одсекогаш била така третирана. А во поглед на кредитирањето на другите, ако го немаат тоа кредитирање Бугарија и РОманија ќе останат пустини.

Моментално најдобра опција за Европа е да си направи нов договор со кој ќе се фукне забрана за мигранти кои доаѓаат вон континентот. Нас не ни одговара ЕУ да се распадне и евроземјите да се слаби. САД и Русија не‘ не ебаваат и нека се пресече со тоа веќе. Затоа останување на УК во ЕУ одговара на нив, на ЕУ но и на нас, затоа што сме зависни од Европа, а може само да се филмаме дека би опстанале сами без ничија помош.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.731
Поени од реакции
17.419
Не враќаш со Орбан, а еве, сега и новиот неранимајко, Полска?
И орбан повика на останување на Британците во ЕУ. Вајда и на нив и на пољаците им е јасно кај беа пред ЕУ а кај се сега,безразлика што политичарите фураат евроскептицизам за пред домашна публика(нешто како кај нас хех)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.171
Поени од реакции
35.714
И орбан повика на останување на Британците во ЕУ. Вајда и на нив и на пољаците им е јасно кај беа пред ЕУ а кај се сега,безразлика што политичарите фураат евроскептицизам за пред домашна публика(нешто како кај нас хех)
Има видео од Варуфакис кога објаснува како поминуваат сесиите на Советот. Прво 5 минути се чита програмата па после пола саат министрите од источните земји му се улижуваат на Шојбле.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.408
Поени од реакции
569
И орбан повика на останување на Британците во ЕУ. Вајда и на нив и на пољаците им е јасно кај беа пред ЕУ а кај се сега,безразлика што политичарите фураат евроскептицизам за пред домашна публика(нешто како кај нас хех)
Британците не се глупави, нема да гласаат за излез.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
И орбан повика на останување на Британците во ЕУ. Вајда и на нив и на пољаците им е јасно кај беа пред ЕУ а кај се сега,безразлика што политичарите фураат евроскептицизам за пред домашна публика(нешто како кај нас хех)
Не во смисол на брегзитер, туку како премиер кој е во конфликт со ЕУ поради уставните измени во Унгарија, повиците за нормализирање на односите со Русија и засилената гранична контрола кога им нагрнаа мигранти од Блиски Исток.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.731
Поени од реакции
17.419
Не во смисол на брегзитер, туку како премиер кој е во конфликт со ЕУ поради уставните измени во Унгарија, повиците за нормализирање на односите со Русија и засилената гранична контрола кога им нагрнаа мигранти од Блиски Исток.
Доколку Орбан не се слага со политиките на ЕУ може да искочи,не може да ги користиш економските придобивки од западните земји а да си тераш независна политика. Едно е британија друго се они,затоа и ќе си ќутат како попчиња и ќе гласаат за санкции дур на митинзи лае за пријателство со путин. Уште посмешно ми е Македонец да се надева на европска нестабилност,со непријатели на секоја страна и во нас тоа би било добитно за опстанок.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Доколку Орбан не се слага со политиките на ЕУ може да искочи,не може да ги користиш економските придобивки од западните земји а да си тераш независна политика. Едно е британија друго се они,затоа и ќе си ќутат како попчиња и ќе гласаат за санкции дур на митинзи лае за пријателство со путин. Уште посмешно ми е Македонец да се надева на европска нестабилност,со непријатели на секоја страна и во нас тоа би било добитно за опстанок.
Не би рекол дека Орбан е целосно немоќен, измените си останаа, не се гледа негова смена поради мнозинска поддршка, Унгарија прва воведе засилена гранична контрола и покрај осудите од Меркел.

Друго, не гледам осуди ниту пак казнувања на Австрија, Германија, Словенија и Хрватска откако воведоа гранични контроли и рестрикции за влез поради мигрантската криза.

Плус, неодамна и Меркел побара нормализирање на односите со Русија, истото доаѓа и од ривалската АФД партија + други реномирани германски аналитичари и политичари.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.171
Поени од реакции
35.714
Не би рекол дека Орбан е целосно немоќен, измените си останаа, не се гледа негова смена поради мнозинска поддршка, Унгарија прва воведе засилена гранична контрола и покрај осудите од Меркел.

Друго, не гледам осуди ниту пак казнувања на Австрија, Германија, Словенија и Хрватска откако воведоа гранични контроли и рестрикции за влез поради мигрантската криза.

Плус, неодамна и Меркел побара нормализирање на односите со Русија, истото доаѓа и од ривалската АФД партија + други реномирани германски аналитичари и политичари.
Со други зборови не отидоа во директна конфронтација и ултиматуми испратени од Меркел до непослушните туку седнаа и се договорија како да продолжат понатаму каде што Германија направи неколку отстапки. Тоа само покажува дека демонизирањата на европскиот апарат и Меркел од страна на евроскептиците не се баш точни.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.587
Поени од реакции
17.997
Британците не се глупави, нема да гласаат за излез.
Ја мислам дека се доволно паметни да гласаат, место да гледаат како балканската багра со еу пасоши и блискоисточните племиња им ја превземаат земјата.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
има некакви неофицијални резултату од референдумов или резултатите се уште во исчекување?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
После 12 ќе има

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
баш ме интересира што ли ке напраат.... се прашувам што ке се случи со ЕУ и општо членките кои се во неа после напуштањето на англија.... нормално ако изгласаат за да искочат од еу
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.171
Поени од реакции
35.714
Најџел Фараж призна дека про-ЕУ кампањата е најверојатно победникот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom