Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Какво кроше и даде Јункер на Меј со тоа што "протекоа" разговорите.

https://www.ft.com/content/20b5f109-6b36-3b73-b321-6c8bd75108bb


The details show that neither Mrs May nor others have a grasp of the Article 50 process or have engaged with the issues. The disturbing conclusion is not that the UK and EU disagree but that the relevant UK ministers do not (yet) know what they are doing.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Како се прецени Тереза Меј и се излажа со свикувањето предвремени избори. Голема е веројатноста дека ќе си пука сама себе во нога со ова.
Ќе видиме за една недела.

Opinion_polling_UK_2020_election_short_axis.png
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Ако победи Џереми ќе пијам ќе лумпувам цела недела. Кога ги свика изборите оваа козава мислев дека тоа ќе биде крајот на уште еден огромен потенцијал на левицата ама ова е најголемиот камбек што сум го видел во животот.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Како се прецени Тереза Меј и се излажа со свикувањето предвремени избори. Голема е веројатноста дека ќе си пука сама себе во нога со ова.
Ќе видиме за една недела.

Прегледај го приврзокот 172241
Па и чичко Кумплунг (корбин) да дојде, да не случајно ја врати УК во ЕУ :P .
Туку ЕУ кои реформи ги започна :toe: или само бла бла работата испадна.
Дури и чичко Сорос има мислење за ЕУ
http://tocka.com.mk/vesti/233943/soros-bankite-mozat-da-propadnat-eu-nema-da-bide-podgotvena
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Ако победи Џереми ќе пијам ќе лумпувам цела недела. Кога ги свика изборите оваа козава мислев дека тоа ќе биде крајот на уште еден огромен потенцијал на левицата ама ова е најголемиот камбек што сум го видел во животот.
По мене Корбин изигра феноменално. Ја процени ситуацијата дека бројките се лоши и дека нема што да изгуби и тргна на крај со манифестот. Им извади најрадикална левичарска програма во последниве 50 години.
И му се исплатеше максимално.[DOUBLEPOST=1496401283][/DOUBLEPOST]
Па и чичко Кумплунг (корбин) да дојде, да не случајно ја врати УК во ЕУ :P .
Туку ЕУ кои реформи ги започна :toe: или само бла бла работата испадна.
Дури и чичко Сорос има мислење за ЕУ
http://tocka.com.mk/vesti/233943/soros-bankite-mozat-da-propadnat-eu-nema-da-bide-podgotvena
Не ја враќа сигурно, ама друг ќе биде играчот што ќе преговара, доколку победи.

На избориве Брегзит не е главна тема иако Меј пробува натаму да ја турне дискусијата.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.950
Поени од реакции
6.746
Чим е радикален левичар нека победи копилето и нека се сруши тоа срањето од земја наречено Велика Британија, они кои по нас фрлаа забрането оружје за време на граѓанската војна во Грција.
Крајно левите политики се закон, тоа го сведочиме секојдневно во Венецуела.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Чим е радикален левичар нека победи копилето и нека се сруши тоа срањето од земја наречено Велика Британија, они кои по нас фрлаа забрането оружје за време на граѓанската војна во Грција.
Крајно левите политики се закон, тоа го сведочиме секојдневно во Венецуела.
Зависи од чија перспектива гледаш. Во Шведска би бил просечен социјал демократ, додека во САД би го нарекле комунист. :)
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Jeremyyy!!!!! Феноменален резултат. Ем Тереза нема да може да формира влада без да ја прифати Глазговската или Даблинската плстформа, ем Корбин ќе има легитимитет да ја исчисти партијата од центристичките пучисти.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Се заеба Тереза Меј максимално. Може и да биде толку од нејзе сега.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Недела дена до почетокот на преговорите и Британија сеуште нема ни "С" од стратегија како да настапи пред ЕУ и сите 27 останати земји.

Тереза Меј ја донесе втората катастрофална одлука во краткок период со свикувањето на изборите по идиотизмот на Камерон да распише референдум за членството во ЕУ.

Владата ќе биде нестабилна и кредибилитетот кој Меј планираше да го зацементира и е целосно поткопан кон ЕУ кон британската јавност и кон својата партија.

Британија влегува во shit show од кое најмногу ќе настрадаат тие чиј глас беше пресуден за Брегзит како фармерите, работниците и ниската класа.

Освен што ќе преговара со ЕУ во меѓувреме Британија треба да основа десетици регулаторни агенции и комисии кои не постојат веќе со децении и треба да започне со регулирање на пазарот. Треба да се подготват од почеток да преговараат повеќе од 700 меѓународни договори кои ЕУ ги има преговарано во име на земјите членки. Во меѓувреме треба да ги заменат субвенциите и фондовите на ЕУ наменети за многу области од британската економија.
ЕУ исто така планира да ја тргне Британија од заедничките европски дата бази за лица поврзани со тероризам.

Има да биде bloody disaster.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Недела дена до почетокот на преговорите и Британија сеуште нема ни "С" од стратегија како да настапи пред ЕУ и сите 27 останати земји.

Тереза Меј ја донесе втората катастрофална одлука во краткок период со свикувањето на изборите по идиотизмот на Камерон да распише референдум за членството во ЕУ.

Владата ќе биде нестабилна и кредибилитетот кој Меј планираше да го зацементира и е целосно поткопан кон ЕУ кон британската јавност и кон својата партија.

Британија влегува во shit show од кое најмногу ќе настрадаат тие чиј глас беше пресуден за Брегзит како фармерите, работниците и ниската класа.

Освен што ќе преговара со ЕУ во меѓувреме Британија треба да основа десетици регулаторни агенции и комисии кои не постојат веќе со децении и треба да започне со регулирање на пазарот. Треба да се подготват од почеток да преговараат повеќе од 700 меѓународни договори кои ЕУ ги има преговарано во име на земјите членки. Во меѓувреме треба да ги заменат субвенциите и фондовите на ЕУ наменети за многу области од британската економија.
ЕУ исто така планира да ја тргне Британија од заедничките европски дата бази за лица поврзани со тероризам.

Има да биде bloody disaster.
Ма нее супер ќе им е без курвите од ЕУ.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Сеа место курвите бурократски во ЕУ кои работеа во нивно име ќе треба да основаат свои бирократски курви кои ќе бидат поплатени, а понестручни :pos:
Тоа е таа експертиза на конзервите.
 
B

Bafra

Гостин
Сеа место курвите бурократски во ЕУ кои работеа во нивно име ќе треба да основаат свои бирократски курви кои ќе бидат поплатени, а понестручни :pos:
Тоа е таа експертиза на конзервите.
А баш сакав твојот љубимец да дојде и со неговите марксистички срања да го притисне копчето селф дестракшн.

Штета ќе мора да се прологнира тоа :place::
Britain’s Prime Minister Theresa May has at last secured a governing majority in the UK Parliament by agreeing to spend £1 billion on top of £500 million previously promised to Northern Ireland. Of course the stability of the May government going forward will be delicate as Jeremy Corbyn does his best to bring down the May government and seize control for Labour.

Како бе да не ги сакаш Англичаните, кога јавно ти кажуваат како те :sekc: .
Само исклучете го звукот, пуштете титловите на англиски поголем ефект ќе има ;)

 
S

silmarillion

Гостин
Ја читав темана прееска у канта што отиде за 4th of July и си викам замисли и во некоја вукојебина ко Hydon Bridge гарант има некое џинџер ќосе со мапа у спална од обединета ЈУКЕЈ. Со Америка со све у иста боја со тежнеење дека пак ќе бидат тие територии во нивни граници.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom