Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Дискусија во форумот 'Свет' започната од Ne_sum_ja, 29 февруари 2016.

 1. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.348
  Допаѓања:
  18.067
  По изборот на Трамп се сменија работите, да не го избереа прашање ќе беше дали ќе одеа на „тврд брексит“ или дали воопшто ќе го активираат чл.50.

  Сега се осилени со надеж дека со САД и државите од комонвелтот ќе имаат некаков специјален англосаксонски економски договор како замена на повластиците од заедничкиот пазар на ЕУ.
   
 2. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.067
  Допаѓања:
  6.479
  Ти не сметаш дека треба вакво нешто институциски филтри да помине?

  Референдумот не беше репрезент на апсолутна волја, сепак постои поделеност и огромна бројка има гласано remain.

  Сега мислам дека е клучниот момент најдесните патриоти UKIP со Фараж и компанија преку паролите на референдумот на нови избори да обезбедат повеќе седишта и да ги направат потребните промени, сигурно ќе добијат многу повеќе од 12% што ги имаат во моментот.
   
 3. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.222
  По мене ако е исполнет условот за % излезеност, без разлика дали одлуката била ЗА излез или НЕ, треба да се прифати и владата да тера.
  Нема што пак пратениците да одобруваат. И нивните не се поарни од нашите, и тие имаат уста и стомак па лесно може да ја игнорираат одлуката од населението.

  Фараж не е патриот, тој доаѓа од ПРИВАТНИОТ СЕКТОР и пак се врати назад, разбира од каде доаѓа најголемата опасност за секоја Империја / Држава (самите себе се јадат)
   
 4. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.067
  Допаѓања:
  6.479
  Друг муабет е дали парламентарната демократија е добар концепт.
  Ако не е како што ти цениш, треба одредена партија да освои доволен број на седишта за да ја измени материјалната рамка на некој поразличен начин т.е да имплементира друг начин на уредување.

  Во параламентарна демократија референдумот е секогаш последна инстанца кога се промовираат и ценат политики, насоки, одлуки, а не почетна. Па во ваков случај директно да имплементираш референдумски резултат и мислење без било каква консултација и институцонални насоки, и да занемариш мислење на 13 мил. народ (46%) е апсурдно.

  Не е тоа маќедоња па вољата на мнозинството (колкава и да е) да биде апсолутна и да уништува се спротивно на неа.
   
 5. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.222
 6. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.222
  :kruna:
  Британската кралица Елизабета Втора го потпиша денеска законот за Брегзит, со што овој правен акт и формално стапува во сила.

  Утакмицата започнува, да видиме резултатот каков ќе е EU vs UK
   
 7. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445

  Британија секогаш си гледа на свој интерес, и секогаш се во плус.
  Не прават тие лесно грешки како што многумина од овие простори што прават ефтини грешки.

  Контролираат Британците Гибралтар, многу острови низ светот...

  Епилогот ќе биде таков со кој Британија после излез од ЕУ ќе има повеќе привилегии и права спрема ЕУ отколку што имаат Норвешка, Швајцарија и Исланд кои исто не се членки на ЕУ.
  Британските државјани и после излез од ЕУ пак ќе можат без проблем да одат да работат со Британски пасош во ЕУ, а ние ќе си продолжиме да чекаме Бугарски пасоши.
  За споредба Србија и ако некогаш влезе во ЕУ, ќе чекаат 5-6 години нивните државјани да можат без пречки да одат во ЕУ да работат. Такво нешто беше случај со државите кои претходно влегоа во ЕУ.

  Тоа е кога има двојни стандарди.
   
 8. CELTIK

  CELTIK magionicar

  Член од:
  23 декември 2007
  Мислења:
  2.678
  Допаѓања:
  515
  imase referendum vo holandija nigde rezultat nema
   
 9. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  10.720
  Допаѓања:
  8.338
 10. Moon Child

  Moon Child Гостин

  Мислам дека си грешка?
  Хрватите влегоа пред 3 години мислам, без проблем работат и престојуваат во ЕУ со Хрватски пасош.
   
 11. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445
  Не знам дали можеле веднаш после 1 Јули 2013 Хрватите во сите членки на ЕУ да работат и престојуваат без проблем.
  Работат без проблем во Германија, Австрија, но не сум сигурен дека можеле после 1 Јули 2013 да работат без проблем во Британија, Ирска, Финска...
  Бугарите и Романците не можеа веднаш после 1 Јануари 2007 во сите членки на ЕУ да работат и престојуваат.

  Во Британија и Ирска сигурно дека не можеле веднаш по влезот во Унијата, да работат и престојуваат.

  Треба одредено време од некоја година, за да можат да работат баш во сите членки на ЕУ.
   
 12. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.668
  Допаѓања:
  7.078
   
  На Classic Rock Fan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.351
  Допаѓања:
  5.326
 14. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.519
  Допаѓања:
  3.353
 15. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.300
  Допаѓања:
  11.368
  Малкумина беа свесни дека Британија ги држи двете најважни ЕУ агенции (фармација и банкарство), и сега останатите европски држави се тепаат да ги доведат кај себе.

  https://www.theguardian.com/politics/2017/apr/15/britain-set-to-lose-eu-crown-jewels

  Britain set to lose EU ‘crown jewels’ of banking and medicine agencies

  The EU is set to inflict a double humiliation on Theresa May, stripping Britain of its European agencies within weeks, while formally rejecting the prime minister’s calls for early trade talks.

  The European Banking Authority and the European Medicines Agency employ about 1,000 people, many of them British, and provide a hub for businesses in the UK. It is understood that the EU’s chief negotiator hopes the agencies will know their new locations by June, although the process may take longer. Cities such as Frankfurt, Milan, Amsterdam and Paris are competing to take the agencies, which are regarded as among the EU’s crown jewels.

  Маваат Еуропејците таму кај што боли највеќе.
   
  На Ashburton Grove и Zarniwoop им се допаѓа ова.

Сподели преку: