Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

B

Bafra

Гостин
Друже морам да ти кажам со девалвацијата ја имаш утнато побајаги работата :D

Прво на Британија не и се случува намерна девалвација на валутата туку фунтата губи на вредност поради тоа што пазарот губи доверба во нивната економија и не е атрактивна како порано.

Второ, намерна девалвација на валутата прави единствено една земја во светот со намера освојување и преплавување на странските пазари а за сметка на уништување на стандардот на своите граѓани.

Тоа на Кина и успева од за неа уникатни причини. Прво, нуди квантитет наместо квалитет, имаат man power, произведува обични производи и не увезува суровини за истите и никој не смее да се буни за нарушениот стандард заради силната власт.

Со Британија сите тие работи се спротивни. Они увезуваат суровини за изработка на своите сложени производи, не произведуваат такви дрангулии и едноставни добра и најбитно нудат квалитет наместо квантитет.

Со други зборови, ако британска фабрика за 100 произведени продукти добива 10,000 евра, сега ќе добива за 100 продукти околу 8,000 евра вредност за истите.
Значи ќе треба да работата повеќе и да ја произведат екстра продукти само за да ја стигнат вредноста што ја имале предходно со помалку продукти.
На страна тоа што суровините ќе бидат сега поскапи.
И на крај платата работникот што ќе ја добие ќе вреди помалку, зошто одморот во Шпанија ќе биде поскап, храната поскапа, нафтата поскапа и голфот во салон ќе биде поскап, а не може секој да вози ролс ројс или јагуар.

Тоа со намерна девалвација на валутата е економски правец што само Кина го применува од тие посебни причини.
Супер објаснето за 10ка , само што ако тоа што не учеа на факултет беше применливо во ГЛОБАЛНА ПОВРЗАНА економија зашто постојат економски кризи и нелогичности :toe:
Нели правилото треба да важи секаде и секогаш, а ако не важи значи не е Закон туку теорија.
Исто може и вака: произведувале 100 единици, сега кога се поевтини ќе има поголема побарувачка значи ќе произведат 200 единици, за нив да ги произведат повеќе треба да увезат а количински рабат сите даваат. Ако им требаат повеќе фунти за да купат,со попустот ќе покријат тој проблем.
Бидејќи ќе произведува и продава повеќе ќе расте профитот а и работниците ќе добијат покачување (зашто во УК се се мери не е како кај нас :D)
Нареден пат нема да пишувам за големината и силата на УК во однос на ЕУ туку слабоста и проблемите на ЕУ па може ќе согледаш и другата страна на паричката.
Да те прашам, не ти личи ЕУ како при градбата на Вавилонската Кула ;)

There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving.
Точно така, тоа го потврдува тоа што сите се обидуваат да ти го кажат. Европа е многу мотивирана да не и попушта на Британија со тарифите.
Повторно си цитираш нешто против твои аргументи.

What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.

Ова е само мислење на некој. Со само тоа што вели дека цела Европа ќе пропаднела само поради британската фунта, покажува дека е многу наивно размислување.
Вистина валутата пониска е позитивна за некои работи, но пониска валута значи целокупен поскап увоз, меѓу другото и за суровини што се обработуваат и извезуваат. Значи не е баш розево.
Тој некој е човек кој најголемите милијардери, најбогатите фондови и фирми, централни банки го контактирале за Совет.
Тој некој уште со формирањето на ЕУ им рекол или направете длговите на сите земји членки исто како во САД да се сметаат и корегираат при влез во ЕУ или сте осудени на ПРОПАСТ.
Тој некој го прецизира проблемот во светот и како да го решиме ама јбг ние сме најпаметнни :D

Незнам како сфати дека ЕУ ќе пропадне поради фунтата кога збори дека притиссокот на ЕУ врз фунтата нема да ја уништи УК туку само ги заплашува другите членки а УК посилна ќе излезе на крајот од целиот хаос што следи .
50 страни збориме за проблемите на ЕУ и никаде не спомнавме фунта а ти тука НАМЕРНО погрешно толкуваш за да испаднеш паметен (y) . Јас не пишувам за ти да испаднеш глуп или јас паметен оти немам корист од такво нешто, туку споделувам што сум прочитал.
Оди таму брани ги цицките на ЛЕЗБЕЈКАТА Хилари а кога ќе излезат проблемите на ЕУ на виделина НЕМОЈ вината на имигрантите да ја префрлувате.

Врска Кина да знаеш само колку УВЕЗУВА ќе те здоболи глава. Со кои минерали и суровини располага, која технологија ја има итн :toe:
Јас од Македонија имам продадено материјал за увоз во Кина :roker:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Супер објаснето за 10ка , само што ако тоа што не учеа на факултет беше применливо во ГЛОБАЛНА ПОВРЗАНА економија зашто постојат економски кризи и нелогичности :toe:
Нели правилото треба да важи секаде и секогаш, а ако не важи значи не е Закон туку теорија.
Исто може и вака: произведувале 100 единици, сега кога се поевтини ќе има поголема побарувачка значи ќе произведат 200 единици, за нив да ги произведат повеќе треба да увезат а количински рабат сите даваат. Ако им требаат повеќе фунти за да купат,со попустот ќе покријат тој проблем.
Бидејќи ќе произведува и продава повеќе ќе расте профитот а и работниците ќе добијат покачување (зашто во УК се се мери не е како кај нас :D)
Нареден пат нема да пишувам за големината и силата на УК во однос на ЕУ туку слабоста и проблемите на ЕУ па може ќе согледаш и другата страна на паричката.
Да те прашам, не ти личи ЕУ како при градбата на Вавилонската Кула ;)



Тој некој е човек кој најголемите милијардери, најбогатите фондови и фирми, централни банки го контактирале за Совет.
Тој некој уште со формирањето на ЕУ им рекол или направете длговите на сите земји членки исто како во САД да се сметаат и корегираат при влез во ЕУ или сте осудени на ПРОПАСТ.
Тој некој го прецизира проблемот во светот и како да го решиме ама јбг ние сме најпаметнни :D

Незнам како сфати дека ЕУ ќе пропадне поради фунтата кога збори дека притиссокот на ЕУ врз фунтата нема да ја уништи УК туку само ги заплашува другите членки а УК посилна ќе излезе на крајот од целиот хаос што следи .
50 страни збориме за проблемите на ЕУ и никаде не спомнавме фунта а ти тука НАМЕРНО погрешно толкуваш за да испаднеш паметен (y) . Јас не пишувам за ти да испаднеш глуп или јас паметен оти немам корист од такво нешто, туку споделувам што сум прочитал.
Оди таму брани ги цицките на ЛЕЗБЕЈКАТА Хилари а кога ќе излезат проблемите на ЕУ на виделина НЕМОЈ вината на имигрантите да ја префрлувате.

Врска Кина да знаеш само колку УВЕЗУВА ќе те здоболи глава. Со кои минерали и суровини располага, која технологија ја има итн :toe:
Јас од Македонија имам продадено материјал за увоз во Кина :roker:
Искрено ме мрзи да ти ги читам глупостите. Не си интересен ич, едно мислење аргументирано на место да пишеше до сега, ова ептен досадно станува.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.193
Поени од реакции
35.745
Британски Тајмс објави протечени документи како коресподенција од страна на Британската Банка и Министерствата.

Според нив се банката ги предупредува дека тврд Брегзит и напуштање на единствениот пазар ќе ја чини Британија најмалку 66 милијарди фунти годишно и рецесија од 9,5%.
 
B

Bafra

Гостин
http://tocka.com.mk/1/210553/covekot-koj-ja-sozdade-eu-valutata-evroto-samo-sto-ne-se-raspadnalo

„Пактот за стабилност и раст пропадна, помалку или повеќе. Интервенциите на ЕЦБ ја елиминираа пазарната дисциплина. Затоа нема фискален контролен механизам ниту од страна на пазарите ниту од страна на политиката. Па затоа мислам дека постојат сите предуслови за катастрофа на монетарната унија“, смета Исинг.

Ne_sum_ja На ова ти укажував, дека излезот на УК од ЕУ би бил погрешен чекор доколку ЕУ станува се појака и појака, ама доколку ЕУ тоне тогаш излезот на подолг рок е позитивна работа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.193
Поени од реакции
35.745
http://tocka.com.mk/1/210553/covekot-koj-ja-sozdade-eu-valutata-evroto-samo-sto-ne-se-raspadnalo

„Пактот за стабилност и раст пропадна, помалку или повеќе. Интервенциите на ЕЦБ ја елиминираа пазарната дисциплина. Затоа нема фискален контролен механизам ниту од страна на пазарите ниту од страна на политиката. Па затоа мислам дека постојат сите предуслови за катастрофа на монетарната унија“, смета Исинг.

Ne_sum_ja На ова ти укажував, дека излезот на УК од ЕУ би бил погрешен чекор доколку ЕУ станува се појака и појака, ама доколку ЕУ тоне тогаш излезот на подолг рок е позитивна работа.
Ќе видиме за година две како ќе стојат работите.

Се сложувам со него дека реформи се неопходни и дека ќе ги има во наредниот период.

Во секој случај, дали УК е надвор или во Унијата, распадот на еврото врз нив ќе го има истиот ефект во двете ситуации поради нивната монетарна независност.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.193
Поени од реакции
35.745
Британскиот виш суд пресуди дека само парламентот може да одлучи за активирање на член 50 и започнување на преговорите за излез од ЕУ.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.964
Поени од реакции
6.785
Британскиот виш суд пресуди дека само парламентот може да одлучи за активирање на член 50 и започнување на преговорите за излез од ЕУ.
И одма владата на Британија излезе со став, тоа нема да го спречи излевањето на Британија од ЕУ.Друго ако гласат против, значи гласат против својот народ, против демократијата и правото на избор на народот.
Новите анализи повторно во корист на Британската економија по излезот од ЕУ. Нешто ни најавија дебата на факултет на тема Brexit од економски аспект, едвај ја чекам па и ако ни дадат некој факти интересни ќе ги споделам на темата.
 
B

Bafra

Гостин
Британскиот виш суд пресуди дека само парламентот може да одлучи за активирање на член 50 и започнување на преговорите за излез од ЕУ.
Ете пример како функционира западната "демократија" .. не е битно народот што изгласал, политичарите најдобро знаат, тие се безгрешни богови :cautious: . Но затоа сега одлуката на вишиот суд ќе ја обжалуваат пред врховен итн итн
Once they go against their own people, they cease to be valid governments and cross that threshold into the land of authoritarianism. This is the real danger we face. The extinction of democratic forms of even pretense in the West and this will be the driving force for capital to migrate eventually to Asia forging a new Financial Capital of the World.

A врска економскиот ефект :
The Guardian reported after BREXIT “Economists at major City investment banks have cancelled forecasts of a Brexit-inspired recession amid fresh data showing the economy performing more robustly than expected. … Goldman Sachs, Morgan Stanley and Credit Suisse are among the major banks that have now withdrawn earlier predictions that Britain is likely to enter recession.”

The markets will decline as Trump narrows the gap and a Trump victory will more-likely-than-not result in an initial drop, but November is a turning point so it may be a buying opportunity as the majority of the pundits get this one wrong as well.

ultras1988 Баш ме интересира што викаат нашите професори за Брегзит, познавајќи ги сигурно се за ЕУ а против брегзит .
Ама со тој памет затоа се професори а немаат ни еден ден приватно работено :tapp:
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Како може да се прави било каква анализа и предвидувања за ефектите од брегзиг, по линија на размислување “до сега нема негативни ефекти“ кога брегзитот уште не се материјализирал. :pos:
Уствари, уште не си почнати преговорите за тоа, дури ни позициите на Британија не се познати уште.
Дури и прогонозите не се многу релевантни зошто за сега фирмите се подготвуваат на планско ниво за брегзитот и чекаат да видат каков ќе биде исходот и каков излез ќе има Британија.
Не е можно некој од овие што ги прават истражувањата да има увид во интерните политики и одлуки на големите мултинационални компании, особено финансиските институции, од кои најмногу зависи британската економија, Од денот кога ќе се објават условите под кои ќе искочи Британија, од тој момент почнува вистинската игра (што не верувам дека ќе биде убава за гледање во Сити), а не од денот на референдумот.

Она што не се знае е дали ќе биде хард или софт брегзит, иако европјаните, едносгласно, веќе дадоа насоки во кој правец ќе се одвива процесот и чудо би било ако нема хард брегзит. Мислам дека и во Британија го знаат тоа, ама не даваат јавни изјави, зошто тоа би имало негативен ефект врз светскиот пазар на капитал.
Ако биде во екстремна варијанта брегзитот и Британија не остане во внатрешниот пазар на ЕУ, тогаш не ти треба докторат по економика, туку малку знаење од макроекономија, за да заклучиш дека британската економија ќе доживее многу многу тежок удар. Во тој случај може само да се лицитира колку би била сериозна рецесијата, а не дали ќе ја има . Уствари и нема сериозен економист што не го тврди истото уште од почетокот на кампањата. Посебно ако искочат и од царинската унија и почнат да тргуваат по WTO стапки.

Нема ни многу логика во економските аргументи на про-брегзит фаците. Услужните дејности, кои се огромен дел од БДП-по и на кои отпаѓа најголемиот дел од растот што го генерираа последните декади, се во секој случај загрозени, без разлика каков брегзит ќе добијат, затоа нивното учество на заедничкиот пазар им е дел од производот. Нивната улога е што се олеснувач на трговијата на европскиот пазар со останатиот дел од светот. Не верувам дека ќе останат многу светски фирми во овие дејности ако имаат повластен пристап само до британскиот пазар. За тоа дека Британија може да се преориентира на manufacturing, и со слаба фунта да го заживее тој дел од економијата е смешен по сите критериуми, и веќе има сто статии по интернет за тоа колку е реално тоа.
 
B

Bafra

Гостин
Британскиот Врховен суд донесе одлука дека Владата треба да добие одобрение од Парламентот за Брегзит. Оваа одлука значи дека премиерката Тереза Меј не може да почне разговори со ЕУ се додека не добие зелено светло од Парламентот.

Па нели демократија, нели волјата на народот е битната. Убав пример дека НЕ постои демократија туку Републикански систем т.е. претставници кои лесно забораваат дека треба да ги застапуваат интересите на народот а не на петко и трајко.
Систем кој неминовно секогаш придонесува до јакнење на олигарсите кои се штетни за општеството.:mad:
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
Постојат два вида на референдум: задолжителен референдум и консултативен референдум.
Вториов не предизвикува никакви правни последици, па затоа логична беше одлуката на врховниот суд. Устваавотворците кога ги креирале правилата за среќа не се базирале на тоеории на заговор, туку на иљадници часови читање и размислување, па разработиле заштитни механизми од демагозите и лесните манипулации со јавноста. Мада не знам зошто вооопшто се трудам, кога на форумов батки со пар јутуб видеа се прават поголеми експерти од универзитетски професори и врховни судии во британија.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Што сакаат можат да кажуваат, веќе ги изедоа гомната, и Еу ако е паметна, ќе им воведе ригорозни санкции, како што веќе е споменато дека нема да ја имаат приликата да учествуваат во заедничкиот пазар, но не само тоа треба и многу други поволности да им бидат ускратени,...... по мое фунтата уште долго време ќе паѓа, а тек па за стандардот да не збориме. За неколку години ќе паднат на скоро балкански стандарди, ќе сакаат назад, ама за жал нема да бидат примени.
 
B

Bafra

Гостин
Постојат два вида на референдум: задолжителен референдум и консултативен референдум.
Вториов не предизвикува никакви правни последици, па затоа логична беше одлуката на врховниот суд. Устваавотворците кога ги креирале правилата за среќа не се базирале на тоеории на заговор, туку на иљадници часови читање и размислување, па разработиле заштитни механизми од демагозите и лесните манипулации со јавноста. Мада не знам зошто вооопшто се трудам, кога на форумов батки со пар јутуб видеа се прават поголеми експерти од универзитетски професори и врховни судии во британија.
Народот се согласувам дека е манипулиран само од кого е работата :D

Да живеее Титова Југославија, да живеее Унијата, да живеат Фрчко, Камбовски, Каракамишева и сите останати начитани кои поминале "иљадници часови читање и размислување, па разработиле заштитни механизми од демагозите и лесните манипулации со јавноста". Тоа што во реалноста единствено обичниот народ НЕ е заштитен туку политичарите и олигарсите тоа не е битно. Битно е да се збори за демократија и права на народот а како функционира тоа во пракса не е битно.

Barbarai среќа нивна што тоа твоето ќе остане само твое.
А каде тоа ќе сакаат назад :
Dutch Prime Minister Mark Rutte lashed out at the whole idea of a single federalized government for Europe. “The whole idea of an ever-closer Europe has gone, it’s buried,” Rutte said.
A single government ending European wars has been a highly dangerous romantic fantasy. What they fail to comprehend is that one government will fan the flames of division. Rutte continued his warning, “The fastest way to dismantle the EU is to continue talking about a step-by-step move towards some sort of superstate.”
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.193
Поени од реакции
35.745
Не верувам парламентот да ја смени одлуката за референдумот.

Во меѓувреме интересно е што се случува со британската стратегија. Изгледа Британија is leaning for hard Brexit. Прекинување на сите договори со ЕУ.
:D

Ќе биде интересно да се види како ќе се одвива целиов процес. Посебно со Тереза Меј како изгубен марсовец кој пополека сфаќа за што се нафати и што ја чека периодов па сега почнува да паничи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom