Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

B

Bafra

Гостин
Значи начинот на кој вие ја гледате ЕУ и како јас ја гледам УК е сосема различен и за да не натегаме после изборите во Франција и Германија дојдете со бројки од економијата на УК и ЕУ и ќе видиме кој прогнозирал точно.

Врска нови увозници во ЕУ со среќа ако така лесно се правело бизнис незнам што не почнете уште од Понеделник.
Абе не е ова пиперки,домати,бурек и јогурт алоо, руди кои ги нема во секоја земја, технологија која ја нема секој, транспортни трошоци и геополитичко влијание :facepalm:

United Kingdom’s top 15 trade partners by dollar value during 2015 are below with the percentage of UK exports:

  • United States: US$66.5 billion (14.5% of total UK exports)
  • Germany: $46.4 billion (10.1%)
  • Switzerland: $32.2 billion (7%)
  • China: $27.4 billion (5.9%)
  • France: $27 billion (5.9%)
  • Netherlands: $26.6 billion (5.8%)
  • Ireland: $25.5 billion (5.5%)
  • Belgium: $17.8 billion (3.9%)
  • Spain: $13.1 billion (2.8%)
  • Italy: $12.9 billion (2.8%)
  • United Arab Emirates: $10.3 billion (2.2%)
  • Hong Kong: $9.6 billion (2.1%)
  • South Korea: $7 billion (1.5%)
  • Saudi Arabia: $6.7 billion (1.5%)
  • Sweden: $6.6 billion (1.4%)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Значи начинот на кој вие ја гледате ЕУ и како јас ја гледам УК е сосема различен и за да не натегаме после изборите во Франција и Германија дојдете со бројки од економијата на УК и ЕУ и ќе видиме кој прогнозирал точно.

Врска нови увозници во ЕУ со среќа ако така лесно се правело бизнис незнам што не почнете уште од Понеделник.
Абе не е ова пиперки,домати,бурек и јогурт алоо, руди кои ги нема во секоја земја, технологија која ја нема секој, транспортни трошоци и геополитичко влијание :facepalm:

United Kingdom’s top 15 trade partners by dollar value during 2015 are below with the percentage of UK exports:

  • United States: US$66.5 billion (14.5% of total UK exports)
  • Germany: $46.4 billion (10.1%)
  • Switzerland: $32.2 billion (7%)
  • China: $27.4 billion (5.9%)
  • France: $27 billion (5.9%)
  • Netherlands: $26.6 billion (5.8%)
  • Ireland: $25.5 billion (5.5%)
  • Belgium: $17.8 billion (3.9%)
  • Spain: $13.1 billion (2.8%)
  • Italy: $12.9 billion (2.8%)
  • United Arab Emirates: $10.3 billion (2.2%)
  • Hong Kong: $9.6 billion (2.1%)
  • South Korea: $7 billion (1.5%)
  • Saudi Arabia: $6.7 billion (1.5%)
  • Sweden: $6.6 billion (1.4%)
Што ти е поентата со листава на трговски партнери?
Собери ги европските земји и ќе видиш дека Европа излегува на прво место со некои 35% далеку пред САД.
 
B

Bafra

Гостин
Што ти е поентата со листава на трговски партнери?
Собери ги европските земји и ќе видиш дека Европа излегува на прво место со некои 35% далеку пред САД.
Ама вие само едната страна ја гледате ебаго
Еве да речеме ќе и забранат на УК пристап. Германија од каде ќе увезе роба во вредност од 46 милијарди долари ?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ама вие само едната страна ја гледате ебаго
Еве да речеме ќе и забранат на УК пристап. Германија од каде ќе увезе роба во вредност од 46 милијарди долари ?
Ама која ти е поентата. Еве листата што сам си ја наведе, размисли што значи.
 
B

Bafra

Гостин
Ама која ти е поентата. Еве листата што сам си ја наведе, размисли што значи.
:facepalm::boksix: Абе ти ме ебаваш ... како која е поентата. Што ќе прави Германија без тие суровини ... ако нема влезни суровини нема ни извоз . Ако не се испорачани навреме или слаб квалитет или цена повисока отиде извозот јабана.

Да не ви преведувам:
Europe has a different mindset when it comes to currency. They view the currency as if it were a share and the high the better. This is because after World War II, politicians used the rise in their currencies as PROOF they did a good job. Аll European analysts would always be bullish their own currency. Indeed, with time I came to see what he said. It was political and to say your currency would collapse was treason.
So the ECB has been selling British assets. There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving. What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.
It was Britain who was the first to abandon the gold standard ending deflation.

Доста читате само вести од масс медиуми :cool:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Значи начинот на кој вие ја гледате ЕУ и како јас ја гледам УК е сосема различен и за да не натегаме после изборите во Франција и Германија дојдете со бројки од економијата на УК и ЕУ и ќе видиме кој прогнозирал точно.

Врска нови увозници во ЕУ со среќа ако така лесно се правело бизнис незнам што не почнете уште од Понеделник.
Абе не е ова пиперки,домати,бурек и јогурт алоо, руди кои ги нема во секоја земја, технологија која ја нема секој, транспортни трошоци и геополитичко влијание :facepalm:

United Kingdom’s top 15 trade partners by dollar value during 2015 are below with the percentage of UK exports:

  • United States: US$66.5 billion (14.5% of total UK exports)
  • Germany: $46.4 billion (10.1%)
  • Switzerland: $32.2 billion (7%)
  • China: $27.4 billion (5.9%)
  • France: $27 billion (5.9%)
  • Netherlands: $26.6 billion (5.8%)
  • Ireland: $25.5 billion (5.5%)
  • Belgium: $17.8 billion (3.9%)
  • Spain: $13.1 billion (2.8%)
  • Italy: $12.9 billion (2.8%)
  • United Arab Emirates: $10.3 billion (2.2%)
  • Hong Kong: $9.6 billion (2.1%)
  • South Korea: $7 billion (1.5%)
  • Saudi Arabia: $6.7 billion (1.5%)
  • Sweden: $6.6 billion (1.4%)
Коњаникот на модерната Британска економија се финансиските услуги кои се работат од Сити оф Лондон.

А таму најмногу ќе бидат погодени при евентуален не толку добар договор со ЕУ.

А тие се првите најлесно што може да го напуштат бродот. Едноставно ќе ги селат седиштата и кадарот во Франкфурт и бизнисот ќе си продолжи.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Што ќе прави Германија без тие суровини ...
1. Значи немаш поента или не можеш да размислиш за бројките што ги постираш
2. Глупаво натегање. Можам и јас да ти кажам “што ќе прави Британија без тие суровини“? Плус тие Европски “суровини“ да ги крстиме така, во Британија застапуваат многу многу поголем процент од тие Британски “суровини“ во Европа.

Значи на прашањето “Што ќе прави Германија без тие суровини“ ќе ти одговорам: Ќе прави исто што ќе прави и Британија без тие суровини, само многу, многу полесно.
 
B

Bafra

Гостин
1. Значи немаш поента или не можеш да размислиш за бројките што ги постираш
2. Глупаво натегање. Можам и јас да ти кажам “што ќе прави Британија без тие суровини“? Плус тие Европски “суровини“ да ги крстиме така, во Британија застапуваат многу многу поголем процент од тие Британски “суровини“ во Европа.

Значи на прашањето “Што ќе прави Германија без тие суровини“ ќе ти одговорам: Ќе прави исто што ќе прави и Британија без тие суровини, само многу, многу полесно.
Јас немам поента а твојата поента дека Германија ќе си увезе од кај сака е најака (y)
Абе од историја ништо не си научил. Германија ја ебат кога сакаат и како сакаат. Само евреите и земаат милијарди за холокаустот. Дојче Банк само сега си плати како попче 14 милијарди во САД а чекат уште 7.000 тужби, WW само во САД се сложи да исплати повеќе од 10 миијарди долари поради лажење за гасовите на колите. Сега и во ЕУ и бараат. Грција сега и бара оштета од 2СВ за да си пребие долгот:D
Германецот како ќе се прехрани ако не извезе ... УК сеуште си цица од колониите а Германецот освен ЕУ што има НЕМА избор ... Немаат ни некоја војска... УК јавно кажа ВЕТО на заедничка ЕУ војска.
Затоа во ЕУ очекувај демонстрации,немири, апсења итн итн

Коњаникот на модерната Британска економија се финансиските услуги кои се работат од Сити оф Лондон.

А таму најмногу ќе бидат погодени при евентуален не толку добар договор со ЕУ.

А тие се првите најлесно што може да го напуштат бродот. Едноставно ќе ги селат седиштата и кадарот во Франкфурт и бизнисот ќе си продолжи.
Ти до кога ќе гледаш изолирано на работите. Дај малку излези од кутијата. Значи изолирано да ги анализираш за да ти одговара во верувањата ќе се разочараш
И јас би сакал да има мир во светот и да нема граници ама јбг.

Лондон најверојатно ќе го изгуби приматот на светски финансиски центар, ама Франфурт сигурно нема да го преземе. Попрво Њујорк па после Кина.

Ви текнува пред некоја година кога САД и УК нападнаа Ирак и Авганистан, Францијја рече НЕМА да се придружам. 14 дена Париз гореше (божем црнцитте незадоволни) па Франција смени мислењето ;)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Јас немам поента а твојата поента дека Германија ќе си увезе од кај сака е најака (y)
Абе од историја ништо не си научил. Германија ја ебат кога сакаат и како сакаат. Само евреите и земаат милијарди за холокаустот. Дојче Банк само сега си плати како попче 14 милијарди во САД а чекат уште 7.000 тужби, WW само во САД се сложи да исплати повеќе од 10 миијарди долари поради лажење за гасовите на колите. Сега и во ЕУ и бараат. Грција сега и бара оштета од 2СВ за да си пребие долгот:D
Германецот како ќе се прехрани ако не извезе ... УК сеуште си цица од колониите а Германецот освен ЕУ што има НЕМА избор ... Немаат ни некоја војска... УК јавно кажа ВЕТО на заедничка ЕУ војска.
Затоа во ЕУ очекувај демонстрации,немири, апсења итн итн
Која врска има со Британија и Брексит овие глупости што ги изнапиша... само ти си знаеш
Германија ја ебат кога сакаат и како сакаат
После ова тешко некој муабет со некој ко тебе. Поздрав
 
B

Bafra

Гостин
Која врска има со Британија и Брексит овие глупости што ги изнапиша... само ти си знаеш

После ова тешко некој муабет со некој ко тебе. Поздрав
:place::place: А Госспод ми е сведок дека се трудев. Па нели Германија полесно ќе се спправи ама ајт :notworthy:

Туку те читам и кај Трамп и таму водиш инает со 4ца. Не ќе да е до мене :neetaka::nesumjas:

Ај за другите да повториме:
There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving. What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
:place::place: А Госспод ми е сведок дека се трудев. Па нели Германија полесно ќе се спправи ама ајт :notworthy:

Туку те читам и кај Трамп и таму водиш инает со 4ца. Не ќе да е до мене :neetaka::nesumjas:

Ај за другите да повториме:
There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving. What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.
There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving.
Точно така, тоа го потврдува тоа што сите се обидуваат да ти го кажат. Европа е многу мотивирана да не и попушта на Британија со тарифите.
Повторно си цитираш нешто против твои аргументи.

What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.

Ова е само мислење на некој. Со само тоа што вели дека цела Европа ќе пропаднела само поради британската фунта, покажува дека е многу наивно размислување.
Вистина валутата пониска е позитивна за некои работи, но пониска валута значи целокупен поскап увоз, меѓу другото и за суровини што се обработуваат и извезуваат. Значи не е баш розево.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving.
Точно така, тоа го потврдува тоа што сите се обидуваат да ти го кажат. Европа е многу мотивирана да не и попушта на Британија со тарифите.
Повторно си цитираш нешто против твои аргументи.

What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.
ме интересира од каде е оваа реченица цитат?
ЕУ многу е мотивирана АМА дали ќе има СИЛА против Империја како УК. Не е ова Грција алоо.
Ќе им даде Грујо субвенции на англичаните,од тука ќе извезуваат и оп нема тарифи.
Ај доста беше, тајм вил шоу ју :D Ој таму збори за големите и малите цицки. Какви и да се подобро е него да ги нема.
Лонг лив де квин :cuc: а и Кејт :rolleyes:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
ЕУ многу е мотивирана АМА дали ќе има СИЛА против Империја како УК. Не е ова Грција алоо.
Ќе им даде Грујо субвенции на англичаните,од тука ќе извезуваат и оп нема тарифи.
Ај доста беше, тајм вил шоу ју :D Ој таму збори за големите и малите цицки. Какви и да се подобро е него да ги нема.
Лонг лив де квин :cuc: а и Кејт :rolleyes:
Јасно, неаргументирано бладање.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
:place::place: А Госспод ми е сведок дека се трудев. Па нели Германија полесно ќе се спправи ама ајт :notworthy:

Туку те читам и кај Трамп и таму водиш инает со 4ца. Не ќе да е до мене :neetaka::nesumjas:

Ај за другите да повториме:
There is a concerted effort from Brussels to “punish” Britain for in their mind that will deter others from leaving. What they fail to grasp is a lower pound will SAVE Britain and it is Europe that will fail. Lower the pound and their exports are now cheaper so much so they can afford the tariffs and still be competitive.
Друже морам да ти кажам со девалвацијата ја имаш утнато побајаги работата :D

Прво на Британија не и се случува намерна девалвација на валутата туку фунтата губи на вредност поради тоа што пазарот губи доверба во нивната економија и не е атрактивна како порано.

Второ, намерна девалвација на валутата прави единствено една земја во светот со намера освојување и преплавување на странските пазари а за сметка на уништување на стандардот на своите граѓани.

Тоа на Кина и успева од за неа уникатни причини. Прво, нуди квантитет наместо квалитет, имаат man power, произведува обични производи и не увезува суровини за истите и никој не смее да се буни за нарушениот стандард заради силната власт.

Со Британија сите тие работи се спротивни. Они увезуваат суровини за изработка на своите сложени производи, не произведуваат такви дрангулии и едноставни добра и најбитно нудат квалитет наместо квантитет.

Со други зборови, ако британска фабрика за 100 произведени продукти добива 10,000 евра, сега ќе добива за 100 продукти околу 8,000 евра вредност за истите.
Значи ќе треба да работата повеќе и да ја произведат екстра продукти само за да ја стигнат вредноста што ја имале предходно со помалку продукти.
На страна тоа што суровините ќе бидат сега поскапи.
И на крај платата работникот што ќе ја добие ќе вреди помалку, зошто одморот во Шпанија ќе биде поскап, храната поскапа, нафтата поскапа и голфот во салон ќе биде поскап, а не може секој да вози ролс ројс или јагуар.

Тоа со намерна девалвација на валутата е економски правец што само Кина го применува од тие посебни причини.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Друже морам да ти кажам со девалвацијата ја имаш утнато побајаги работата :D

Прво на Британија не и се случува намерна девалвација на валутата туку фунтата губи на вредност поради тоа што пазарот губи доверба во нивната економија и не е атрактивна како порано.

Второ, намерна девалвација на валутата прави единствено една земја во светот со намера освојување и преплавување на странските пазари а за сметка на уништување на стандардот на своите граѓани.

Тоа на Кина и успева од за неа уникатни причини. Прво, нуди квантитет наместо квалитет, имаат man power, произведува обични производи и не увезува суровини за истите и никој не смее да се буни за нарушениот стандард заради силната власт.

Со Британија сите тие работи се спротивни. Они увезуваат суровини за изработка на своите сложени производи, не произведуваат такви дрангулии и едноставни добра и најбитно нудат квалитет наместо квантитет.

Со други зборови, ако британска фабрика за 100 произведени продукти добива 10,000 евра, сега ќе добива за 100 продукти околу 8,000 евра вредност за истите.
Значи ќе треба да работата повеќе и да ја произведат екстра продукти само за да ја стигнат вредноста што ја имале предходно со помалку продукти.
На страна тоа што суровините ќе бидат сега поскапи.
И на крај платата работникот што ќе ја добие ќе вреди помалку, зошто одморот во Шпанија ќе биде поскап, храната поскапа, нафтата поскапа и голфот во салон ќе биде поскап, а не може секој да вози ролс ројс или јагуар.

Тоа со намерна девалвација на валутата е економски правец што само Кина го применува од тие посебни причини.
Кина успева во тоа дека е огромна земја и сама си ги задоволува воглавно потребите, не и треба голем увоз (што би го плаќала многу скапо со ефтина валута)
точно така, Британија е многу поврзана со увоз на сурови материјали, значи со ефтина валута повеќе го плаќа увозот, меѓу другото и нафтата, значи поскапо производство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom