Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
Е рано им текна дека им сметаат мигранти откако цел Пакистан Индија и Полска им се населија:))) Фараж кој прочитав дека и самиот потекнува од мигрантско семејство женет со Германка, почна да се правда дека "малце" ги подлажнал. Мислам класика демагог класика популист божем десничар.
Таа политика за создавање на ариевска раса или другата страна на монетата која се врши во ЕУ, мешање на народите и создавање на пониската раса гои е на околу 70 години. За целото тоа време се мењаше интензитетот на геноцидот, иселување, населување, со негово постојано зголемување, после сценариото со арапската пролет интензитетот на заселувањето е огромен, така да нормална реакција на народот е кога робството стане неподносливо да има пробудување и консолидација на европските народи, некаде помалку, некаде повеќе иако фашистите ги мачкааат своите народи, гледаме дека во Англија засега успеаа, иако фашистите се доста искусни, може пак привремено да го сменат интензитетот дури и да почнат да работат во обтратна насока по темата со населувањето, но се тоа ќе е со привремен карактер, нивната цел е една и по секоја цена ќе гледаат да ја остварат.
Разликата меѓу тоа што Фараж потекнува од мигрантско семејство и тоа што таа ситуција со заселувањето не е случаен процес, иако и тој е жртва на таа шема, човекот се свестил. Секојпат низ историјата имало по некакви миграции или мешани бракови, но ако тоа е контролиран и управуван процес и како цел на таа елита да исчезнат сите граници и народи во ЕУ и стане една безлична маса гои е нешто сосема друго, на практика е геноцид.
 
Последно уредено:

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Таа политика за создавање на ариевска раса или другата страна на монетата која се врши во ЕУ, мешање на народите и создавање на пониската раса гои е на околу 70 години. За целото тоа време се мењаше интензитетот на геноцидот, иселување, населување, со негово постојано зголемување, после сценариото со арапската пролет интензитетот на заселувањето е огромен, така да нормална реакција на народот е кога робството стане неподносливо да има пробудување и консолидација на европските народи, некаде помалку, некаде повеќе иако фашистите ги мачкааат своите народи, гледаме дека во Англија засега успеаа, иако фашистите се доста искусни, може пак привремено да го сменат интензитетот дури и да почнат да работат во обтратна насока по темата со населувањето, но се тоа ќе е со привремен карактер, нивната цел е една и по секоја цена ќе гледаат да ја остварат.
Кое робство бе, што сте толку неписмени човече?

Кое ебано робство го имала Бритнија во ЕУ кога заедно со Германија се/беа ГЛАВНИТЕ играчи и ги влечеа сите конци.

Каде ги читате овие небулози бе, имате ли здрава логика да размислите? Создавање на ариевска раса рече. Па има ли по-ариевски потег од тоа да се отцепиш затоа што не сакаш да се мешаш со другите?

Баш ме интересира како размислуваат вакви ликови, онака чита статија и не ни пробува да види дали тоа се согласува со нормалноста.

Фараж нема план како ќе биде самостојноста. Али овој Камерон па глуп. Да беше ова у Македонија, нашиот премиер фино лепо ќе ставеше мото на пропагандата да биде: Фараж/опозицијата нема програма.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Brexit е најголема опомена а и лекција за EU.Па на бирократите од EU треба да им е јасно конечно дека на љуѓето им е преку нос од упорното инсистирање на мултикултура и мигрантски кризи.Brexit e одраз на погрешната политика шо ја водеше EU.Се организираја насилни менувања на влади во арапскиот свет и Украина во име на демократијата. Ама таа стратегија им се врати како бумеранг со многу негативно сценарио во облик на милјони бегалци меѓу кои и голем број на терористи.Се надевам дека само европската унија ја научи лекцијата да на се маша во туѓи работи во име на некоја демократија,демек.Во спротивно следува крај на европската унија ,а ние ќе бидиме колатерална штета како и секогаш.
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
Кое робство бе, што сте толку неписмени човече?

Кое ебано робство го имала Бритнија во ЕУ кога заедно со Германија се/беа ГЛАВНИТЕ играчи и ги влечеа сите конци.

Каде ги читате овие небулози бе, имате ли здрава логика да размислите? Создавање на ариевска раса рече. Па има ли по-ариевски потег од тоа да се отцепиш затоа што не сакаш да се мешаш со другите?

Баш ме интересира како размислуваат вакви ликови, онака чита статија и не ни пробува да види дали тоа се согласува со нормалноста.

Фараж нема план како ќе биде самостојноста. Али овој Камерон па глуп. Да беше ова у Македонија, нашиот премиер фино лепо ќе ставеше мото на пропагандата да биде: Фараж/опозицијата нема програма.
Не си го разбрал точно мојот пост, зборував за "другата страна на монетата која се врши во ЕУ, мешање на народите и создавање на пониската раса гои"
Прашањето е која е таа политичка елита во Германија, Англија и целиот ЕУ, кој ја раководи, дали се тоа е случаен процес и така од ништо во целата ЕУ сите по случаен принцип мислат едно исто, да не правиме наши деца, да создадеме законски рамки да примаме доселници или Европа да стане федерација од типот на САД.... Треба да се вратиш назад во историјата и помислиш на прашањето, кој ја ослободи западна Европа, кој ги менаџираше првите, вторите, третите...сегашните нивни влади , да не се покаже дека ослободителот е и окупатор, зашто после 70 години "ослободителот" има солидно количество своја армија во тие "Слободни" држави, кого планира да брани и од што, да не се покаже дека е таму да ја штити колонијалната власт?
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
FTSE 250 што дава појасна слика за британските компании падна 7,2%.
Акциите на Дојче Банк паднаа за 14% а на Barclay 19%, Royal Bank of Scotland 21%...
Биди љубезен и презентирај ги индексите од европските берзи од петокот. Тука не сме за дневно политичи теми па само тоа што ти одговара да го презентираш.
Врска банките допрва ќе слушаме во колкави проблеми се и ќе имаат потреба од bail out, со можност и да ти заробат депозитите а за возврат да добиеш удел во банката o_O . УК банките се далеку посигурни од ЕУ.

Фараж нема план како ќе биде самостојноста. Али овој Камерон па глуп. Да беше ова у Македонија, нашиот премиер фино лепо ќе ставеше мото на пропагандата да биде: Фараж/опозицијата нема програма.
Твоево тврдење дека Фараж нема идеа, а Камерон глуп бил, и се ова збориме за УК која е светска економско,воена и политичка сила е небулозно. Со давање оставка во Октомври Камерун игра на страната на Фараж , им овозможува време за припреми и помали осцилации за британците;) . Можеш одма чл.50 да го активираат и со брзање да се зафркнат, не се глупи тие ај ај.
Да беше МКД кадешто советници стануваат со наполнети 27 години ќе беше во право ама УК збориме.

Brexit е најголема опомена а и лекција за EU.Па на бирократите од EU треба да им е јасно конечно дека на љуѓето им е преку нос од упорното инсистирање на мултикултура и мигрантски кризи.Brexit e одраз на погрешната политика шо ја водеше EU
Доколку се направат радикални промени да ама бирократите НИКОГАШ нема да признаат дека правеле грешки.

With Hollande approval rating at about 11%, Merkel lucky she is not tarred & feathered, the Front National leader Marine Le Pen has pledged to hold a French referendum. If she emerges victorious in next year’s presidential elections, that means the next major player in the EU after Germany is out and there goes the EU.

This entire civil uprising in Europe is underway ever since two months ago when Dutch voters overwhelmingly rejected a Ukraine-European Union treaty. Angela Merkel’s Germany now faces having to pay an extra 3 billion euros a year to the annual EU budget once Britain leaves. This alone is prompting German government officials to propose that Britain is offered “constructive exit negotiations” to keep their dues coming in. Some are now talking about a quasi-membership for the UK calling it an “associated partner country” to keep the money flowing.

Italian ministers warned on Saturday that the European Union MUST change course or risk total collapse after Britain’s vote to leave the bloc. The Italian Finance Minister Pier Carlo Padoan said. “A double reaction to Brexit is under way, one financial, one political. The financial one, at least until now, is limited. I am more worried about the political one.” Indeed, the unthinkable is happening. And they worry the pound might crash? Pay attention to the euro.

Meanwhile, another critic of the EU has been the leader of Poland’s ruling party. Poland’s Foreign Minister Witold Waszczykowski also now responded and said that the UK referendum result shows the need for reform of the EU. “This is bad news for Europe, for Poland. (…) This is a great dilemma for the eurocrats, we all want to keep the EU, the question is in what shape.” He continued: “We will be trying to use this situation to make the European politicians aware why this happened. And it happened because this concept, which was created some time ago, is no longer popular in Europe.”
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.729
Поени од реакции
18.283
На крај ќе излезе дека УК до сега само патлиџани произведувале. :)

А уште 2 години се полноправна членка со сите привилегии. Имаат доволно време да почнат да преговараат за билатерални/мултилатерални трговски договори со трети земји.

Британците се глупи, ама Фиром е паметен, 15 години го одјебуваат и пак пука од евро-оптимизам. Се прашал ли некој од вас, што ако успее и втор референдум? И не почињајте со тоа дека ќе биде направен пример од УК, пошто УК не е Крива Паланка. УК е у топ 3 извозни дестинации на Германија, па нека повелат нека прават пример.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.284
Поени од реакции
36.166
Биди љубезен и презентирај ги индексите од европските берзи од петокот. Тука не сме за дневно политичи теми па само тоа што ти одговара да го презентираш.
Врска банките допрва ќе слушаме во колкави проблеми се и ќе имаат потреба од bail out, со можност и да ти заробат депозитите а за возврат да добиеш удел во банката o_O . УК банките се далеку посигурни од ЕУ.Твоево тврдење дека Фараж нема идеа, а Камерон глуп бил, и се ова збориме за УК која е светска економско,воена и политичка сила е небулозно. Со давање оставка во Октомври Камерун игра на страната на Фараж , им овозможува време за припреми и помали осцилации за британците;) . Можеш одма чл.50 да го активираат и со брзање да се зафркнат, не се глупи тие ај ај.
Да беше МКД кадешто советници стануваат со наполнети 27 години ќе беше во право ама УК збориме.Доколку се направат радикални промени да ама бирократите НИКОГАШ нема да признаат дека правеле грешки.

With Hollande approval rating at about 11%, Merkel lucky she is not tarred & feathered, the Front National leader Marine Le Pen has pledged to hold a French referendum. If she emerges victorious in next year’s presidential elections, that means the next major player in the EU after Germany is out and there goes the EU.

This entire civil uprising in Europe is underway ever since two months ago when Dutch voters overwhelmingly rejected a Ukraine-European Union treaty. Angela Merkel’s Germany now faces having to pay an extra 3 billion euros a year to the annual EU budget once Britain leaves. This alone is prompting German government officials to propose that Britain is offered “constructive exit negotiations” to keep their dues coming in. Some are now talking about a quasi-membership for the UK calling it an “associated partner country” to keep the money flowing.

Italian ministers warned on Saturday that the European Union MUST change course or risk total collapse after Britain’s vote to leave the bloc. The Italian Finance Minister Pier Carlo Padoan said. “A double reaction to Brexit is under way, one financial, one political. The financial one, at least until now, is limited. I am more worried about the political one.” Indeed, the unthinkable is happening. And they worry the pound might crash? Pay attention to the euro.

Meanwhile, another critic of the EU has been the leader of Poland’s ruling party. Poland’s Foreign Minister Witold Waszczykowski also now responded and said that the UK referendum result shows the need for reform of the EU. “This is bad news for Europe, for Poland. (…) This is a great dilemma for the eurocrats, we all want to keep the EU, the question is in what shape.” He continued: “We will be trying to use this situation to make the European politicians aware why this happened. And it happened because this concept, which was created some time ago, is no longer popular in Europe.”
Точно дека и другите берзи паднаа, некој помалку некој повеќе.

Но поради падот на фунтата (најголем пад во еден ден во историјата на валутата), изгубија 300 билиони вредност на БДП.

За помалку од 12 часа од петта економија во светот станаа шеста позади Франција.

Неизвесноста за нивната иднина и преговарите со ЕУ и можниот нов шкотски референдум како дополнителен фактор на нестабилност сигурно нема да им помогнат во стабилизација на економијата.
 
S

silmarillion

Гостин
Лелелелеле енглезот трпел ропство. Им се измоча у уста на цел свет он трпел ропство. Немојте бе, барем за нашине со напалмот немојте.
 
B

Bafra

Гостин
Точно дека и другите берзи паднаа, некој помалку некој повеќе.

Но поради падот на фунтата (најголем пад во еден ден во историјата на валутата), изгубија 300 билиони вредност на БДП.

За помалку од 12 часа од петта економија во светот станаа шеста позади Франција.

Неизвесноста за нивната иднина и преговарите со ЕУ и можниот нов шкотски референдум како дополнителен фактор на нестабилност сигурно нема да им помогнат во стабилизација на економијата.
Италијанска,Француска,Германската паднаа повеќе од Англиската. Бројката од 300 милијарди ја заменија со 120 милијарди и тоа е ништо во споредба што ја чека ЕУ. Во економијата единствена битна работа е ДОВЕРБАТА. Е сеа дали големите пари ќе имаат поголема доверба во УК или ЕУ ! Јас се кладам на УК :cool:

When the markets crash in Europe as Brussels tries to outlaw short selling to prevent markets to go against the politicians, this means that Britain will remain as the place to do business and Euro will suffer. The banks were just doing what the establishment told them to do.

Врска Шкотска:
The Scottish are threatening to hold their own referendum to separate from the UK and remain in the EU. That too is insanity. Sottish independence is one thing. To remain in the EU is to surrender their independence and become subservient to Brussels.

Значи ќе се откажат да бидат под вазали на британската монархија за да станат вазали на ЕУ, која е брод кој тоне o_O . Додека да се одржи тој референдум ќе им стане јасно дека ЕУ без радикални промени иде во неповрат. Плус претходниот референдум многу гласови кои беа ЗА ги броеа во НЕ и никој не се бунеше, иако имаа и видео докази, ама изгледа решиле да ги квалификуваат лепени сечени. Јбг кај има сила нема правда :D

Имаш и Ирска
Ireland wants a referendum to unite North and South. That will probably only result in civil war. Britain should step out and let them duke it out.

Алоо збориме за УК која ги исцртала денешниве граници, не за Грција

Во Франција веќе има борба по улиците меѓу самите социјалисти. Германците веќе почнаа да ја плукаат Меркел.
Победи ли Ла Пен во Франција и остане на своето дека сака надвор од ЕУ, нема веќе враќање, а таман ќе не примеа :pos:

П.С Човек верува во тоа што сака, јас само пренесувам што читам и во моментов ми изгледа тоа поверојатно од другите прогнози па ќе видиме како ќе биде.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.284
Поени од реакции
36.166
Италијанска,Француска,Германската паднаа повеќе од Англиската. Бројката од 300 милијарди ја заменија со 120 милијарди и тоа е ништо во споредба што ја чека ЕУ. Во економијата единствена битна работа е ДОВЕРБАТА. Е сеа дали големите пари ќе имаат поголема доверба во УК или ЕУ ! Јас се кладам на УК :cool:

When the markets crash in Europe as Brussels tries to outlaw short selling to prevent markets to go against the politicians, this means that Britain will remain as the place to do business and Euro will suffer. The banks were just doing what the establishment told them to do.

Врска Шкотска:
The Scottish are threatening to hold their own referendum to separate from the UK and remain in the EU. That too is insanity. Sottish independence is one thing. To remain in the EU is to surrender their independence and become subservient to Brussels.

Значи ќе се откажат да бидат под вазали на британската монархија за да станат вазали на ЕУ, која е брод кој тоне o_O . Додека да се одржи тој референдум ќе им стане јасно дека ЕУ без радикални промени иде во неповрат. Плус претходниот референдум многу гласови кои беа ЗА ги броеа во НЕ и никој не се бунеше, иако имаа и видео докази, ама изгледа решиле да ги квалификуваат лепени сечени. Јбг кај има сила нема правда :D

Имаш и Ирска
Ireland wants a referendum to unite North and South. That will probably only result in civil war. Britain should step out and let them duke it out.

Алоо збориме за УК која ги исцртала денешниве граници, не за Грција

Во Франција веќе има борба по улиците меѓу самите социјалисти. Германците веќе почнаа да ја плукаат Меркел.
Победи ли Ла Пен во Франција и остане на своето дека сака надвор од ЕУ, нема веќе враќање, а таман ќе не примеа :pos:

П.С Човек верува во тоа што сака, јас само пренесувам што читам и во моментов ми изгледа тоа поверојатно од другите прогнози па ќе видиме како ќе биде.
Озбилно сега земјите ќе имаат поголема доверба во УК? Земја што излезе од Унијата и утре незнае каков пристап ќе има до европскиот пазар од кој целосно зависи и какви договори ќе потпише. Денес пратеници од конзервативците и лабуристите даваат изјави дека треба да се отфрли оваа лудост во парламентот, Шкотска бара посебни преговори со ЕУ и мнозинство шкотланѓани се за напуштање на УК, Лондон и фирмите пискаат врискаат по референдумот.

Пред референдумот сите релевантни светски и британски финансиски институции дадоа анализи дека ова лошо ќе се одрази до Британија. САД, Индија и Кина ја повикаа британија да остане во Унијата. Човек да си помисли дека Америка ја напуштила Унијата а не Британија. Стварно мислите дека гласот на некој 60 годишен чобан од некое англиско село подобро економски резонирал и затоа така гласал? Лондон, Ливерпул и Манчестер сите гласаа за останување.

Унијата и пред референдумот кажа дека е спремна за Брегзит а вчера објави дека веќе има подготвен тим за преговорите со имиња и презимиња.

Таму од Ла Манш нагоре сега ќе гледаме турлитава која што ќе почне од утре со парламентарната седница и обраќањето на Камерон.
 
B

Bafra

Гостин

Ne_sum_ja The time will show.
Без промена на курсот ЕУ сигурно ќе гори и тоа заслужено ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.284
Поени од реакции
36.166

Ne_sum_ja The time will show.
Без промена на курсот ЕУ сигурно ќе гори и тоа заслужено ;)
Тоа дека ЕУ мора да се реформира целосно се согласувам. Ама Британија ја чекаат сега интересни времиња.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Тоа дека ЕУ мора да се реформира целосно се согласувам. Ама Британија ја чекаат сега интересни времиња.
Тешко дека ќе се реформира. Годинава е многу луда. Во моментов ЕУ делува се поавторитарно кон дисидентски членки, но и тоа не успева, а Германија е во фаза на внатрешен социјален канибализам.[DOUBLEPOST=1466961047][/DOUBLEPOST]
Тоа дека ЕУ мора да се реформира целосно се согласувам. Ама Британија ја чекаат сега интересни времиња.
Тешко дека ќе се реформира. Годинава е многу луда. Во моментов ЕУ делува се поавторитарно кон дисидентски членки, но и тоа не успева, а Германија е во фаза на внатрешен социјален канибализам.
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.452
Поени од реакции
598
Сакаат да делуваат подготвени, бидејќи во пракса резултатите од референдумот сеуште не се прифатени од британскиот Парламент.

Бидејќи исходот од референдумот не е обврзувачки, допрва треба да се состанат пратениците во британскиот Парламент и да ги прифатат резултатите од референдумот, па дури потоа следува официјалното поднесување на барање за излегување на Велика Британија од ЕУ.

Засега нема никаква најава за седница на британскиот Парламент на која ќе се дискутираат резултатите од референдумот за излегување на Велика Британија од ЕУ кој се одржа на 23 јуни 2016.
Во интерес на ЕУ е Велика Британија да се оддели максимално брзо, за да ги видат другите земји судбината на овој кој се одделува.

Тоа е добро и за бизнисот, за да може брзо да се преориентира. Амазон и Гоогле веќе им објаснија дека се воздржат од понатамошни инвестиции во Велика Британија. Многу компании веќе почнаа да планираат излегувањето од Британија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.259
Поени од реакции
21.619
Тешко дека ќе се реформира. Годинава е многу луда. Во моментов ЕУ делува се поавторитарно кон дисидентски членки, но и тоа не успева, а Германија е во фаза на внатрешен социјален канибализам.[DOUBLEPOST=1466961047][/DOUBLEPOST]

Тешко дека ќе се реформира. Годинава е многу луда. Во моментов ЕУ делува се поавторитарно кон дисидентски членки, но и тоа не успева, а Германија е во фаза на внатрешен социјален канибализам.
Каков социјален канибализам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom