Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.607
Поени од реакции
11.792
Најтазе говор и сесија на прашања и одговори на Најџел Фараж за Велика Британија надвор од ЕУ.Дејвид Камерон вели дека Велика Британија може да биде добро и надвор од ЕУ.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.607
Поени од реакции
11.792
Конечно !!!

Најџел Фараж кажа... Македонија !!! :D

За волја на вистината, Фараж само ја спомна Македонија заедно со Албанија и Србија како држави кои се кандидати за членство во ЕУ, во вчерашното интервју за Ендру Нил на БиБиСи.

Едвај се слуша, бидејќи токму кога Фараж ја спомнува Македонија помеѓу 19:40 и 19:50, водителот Нил го прекинува.

 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.286
Поени од реакции
1.777
Иако јас доста пати имам пишувано по општата тема, доста форумци не се согласуваат со мене иако дел од нив се платени пропагандатори, има и дел што пишуваат по лично убедување, којшто ги почитувам, нели затоа е форумот за дискусија свое мислење по секакви теми.
Еве и цитат не мој а на бившиот градоначалник на Лондон Борис Џонсон кoj го подржува БРЕКЗИТ, со своја јавна изјава Џонсон ја спореди ЕУ со Хитлер
"Наполеон, Хитлер и уште многу други пробаа различни методи да го завладеат континентот и секогаш свршуваше трагично. Постоењето на Европската Унија е проба да се направи истото, но со различни методи", изјави Џонсон во интервју за "The Sunday Telegraph".

Веќе по отворено и не само разни луѓе објавени од фашистите за "маргиналци","конспиратори", "луди", "десни радикали", ја кажуваат вистината "Царот е гол". Дел од светската елита се буди, дел знае што се случува и кој се целите на ционизмот, и не санка да биде вазал и да го убива својот народ.

Има уште една исклучително важна изјава не на било кој а на вториот човек на Израелската армија генерал Јаир Голан, внук на евреи убиени во концентрационен логор:

"Ако има нешо, коешто ме тера да се плашам, това е чувството, дека некој настани во Европа и особено во Германија, кој се случуваа пред 70, 80, 90 години, денеска како да се случуваат и кај нас"

После тоа следуваа разни изјави на министерот на одбраната и негова смена. Како што стално кажувам мнозинството евреи се добри луѓе, можеби малку порадикални и патриоти но нема ништо лошо во тоа, дај боже сите да сме такви патриоти, станува збор за тоа малечко јадро ционисти кој напрактика се архитектите на Новиот Светски Ред, кој се покажа дека не е толку нов, всушност е доста стар и многукратно превземале држави и правеле геноцид врз неевреите, но како реакција секојпат обичниот еврејски народ бил бил жестоко казнуван за делата на ционистите. Горниот цитат не е целата вистина, но е предупредување кон ционистите, генерал Јаир Голан сигурно знае дека семејство Рокфелер даде пари и помогна Хитлер да дојде на власт, знае и сега кој ја растури Либија, Сирија, кој насилно ја населува ЕУ со арапи, знае што градат ционистите и каква ќе е казната ако не успеат .
Доброто е што како што злото напредува дел од народите, политичари, бизнисмени, елита се будат од тој 70 годишен сон или еврејско ропство, не секој би прифатил да е богат бизнисмен или политичар но да го убива својот народ.
 
Последно уредено:

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Зашто на пример не направи некој анализа што се случува деновиве во Дрезден,и кој ке е исходот од тој настан и зашто е тоа поврзано со референдумот што предстои?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.286
Поени од реакции
1.777
Зашто на пример не направи некој анализа што се случува деновиве во Дрезден,и кој ке е исходот од тој настан и зашто е тоа поврзано со референдумот што предстои?
Да интересен настан но таму ништо не се решава, некој шефови ционисти от втор трет ранг им дават директиви на вазалите не евреи. Клуб Билденберг е силна група но таа е само едно пипало на октопдот, директивите ги готват тие дватројцата кукловоди на 4 очи и по хиерархијата директивите идат надолу. Повеќето нацисти на тој клуб дури незнаат што точно прават, добива директива да речеме ГМО-то или мултикултуризмот насилно да се наметнува и го прават, тие на пониско но важно ниво лобираат и ги наметнуваат тие закони во својата и во други држави, од пропагандно покритие до уцена на МВФ и Лангард, какви закони треба да донесат државите за да добијат кредит или да речеме цената на нафтата нема веќе да е 120$ а 30$, вазалите слушаат и секој во својата област дејствува, не ги интересира дали целта е да се уништи Русија, Венецуела или нешто трето.
Во секој случај дале директиви и за брекзит, со целата статистика што ја имаат, не зборувам за овие лажниве прогнози што истите нивни социолошки агенции ги дават пред избори и со тоа влијаат на резултатот, а за вистинска прогноза која е за нивна лична употреба, така да во некој граници можат да влијаат на референдумот, да ја зголемат пропагандата, може и по австриското сценарио со фалсификат додадоа нови гласачи по пошта и антиевропеецот за 0.2% не победи. Кога системот е фашизам ослободувањето е тешко, убавото е што е колониален фашизам и не секој англичанин е спремен да врши геноцид врз својот народ.
Во секој случај готват и варијанта и ако успее референдумот ЕУ да не се разруши брзо. Има една трета варијанта но нема да зборувам за неа, кој е навнатре со материјата може да се сети, да размисли само каква била улогата на Англија во ВСВ и да проба да си одговори на прашањата: Зашто му помагаа на Мусолини до 1944г., зашто Хитлер кога успеа да ја окупира цела Европа не ја нападна Швајцарија и Англија, зашто САД, Англија и ционистите го донесоа на власт Хитлер, зашто сојузниците се вклучија на крајот на војната пред поразот на Хитлер?
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.283
Поени од реакции
36.166
Според последните анкети на Гардијан прв пат кампањата за напуштање на ЕУ е во предност од 6%.
 

Justin Sidher

Bad Boy
Член од
15 јуни 2016
Мислења
83
Поени од реакции
26
Се чини дека национализмот се буди низ цел свет, не само во Британија.
Идеите за било какво федеративно здружување(политичко или економско) како и повеке пати до сега низ историјата се покажаа кобни по мирот на локално и глобално ниво.
А и со право се таквите реакции кај дел од лугето. Нивните предци не гинеле за џабе на времето за да некој се обиде да ги помести или пак да пропушта секаква агресивна багра низ границите постоечки.
Било каква меѓународна унија е стап со два краја и обично се толкува од остатокот на светот како обид за империјалистички експанционизам или ако сакате по ново-неоколонијализам.(доминација на една група на држави на штета на други).
Затоа јас на Европската Унија и давам ограничен рок на постоење.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.607
Поени од реакции
11.792
Ако е вистина ова дека само во 2015 година на 20.000 нелегални имигранти - не азиланти или бегалци, туку нелегални имигранти - во Велика Британија им биле издадени дозволи за траен престој, тогаш не ми е јасно која е поентата на вадење татарски пасош.


Наводно на нашите соседи и рамковнистички побратимци од западна Македонија не им се доволни две држави на Балканот и уште една полу-држава на Балканот, па почнале да се шверцуваат во Велика Британија со чамци. Единствена причина зошто Британците почнаа да обрнуваат внимание на ова е бидејќи еден од чамците им се заглавил пред некоја недела, поради што британската крајбрежна стража морала да интервенира.

Па ај со среќа нека им е рамковен договор и на Британците, кои се обожаватели на лавови, а не на двоглави орли, но кој знае, за секоја горчлива пилула треба време додека да се проголта и да се свари.

Eighteen Albanian migrants rescued in the Channel after inflatable boat started taking on water as it's revealed Britain has just THREE vessels to stop people reaching our shores

Референдумските кампањи се суспендирани поради убиството на Хелен Џоан "Џо" Кокс, пратеничка во британскиот Парламент од редовите на Лабуристичката Партија на Велика Британија.

Ова е најтазе говорот на Најџел Фараж и сесија со прашања и одговори од вчера, среда, 15 јуни 2016, во Питерборо, источна Англија.


 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.351
Поени од реакции
3.477
Tolku od referendumot...
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.452
Поени од реакции
596
Според последните анкети на Гардијан прв пат кампањата за напуштање на ЕУ е во предност од 6%.
Нема такво нешто, анкетите покажуваат токму спротивното.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.283
Поени од реакции
36.166
Нема такво нешто, анкетите покажуваат токму спротивното.
http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/eu-referendum-poll-brexit-leave-campaign-10-point-lead-remain-boris-johnson-nigel-farage-david-a7075131.html

Пред 4-5 дена кампањата за напуштање на ЕУ беше во водство. Сега по најновите анкети по убиството на пратеничката на Лабуристите, кампањата за Останување во ЕУ е во водство со 1% што всушност значи ништо.

Факт е дека од 10% негатива, за месец дена кампањата за напуштање на ЕУ дојде до фото финиш па и водство.[DOUBLEPOST=1466456264][/DOUBLEPOST]Не верувам дека се толку batshit crazy да ја напуштат Европска Унија и сите бенефити што им ги нуди.

Им ги побија сите аматерски аргументи дека ќе им биде подобро надвор од Унијата и сите финансиски институции почнувајќи од Bank of England, National Treasury па се до Лондонските финансиски компании предвидуваат голем удар на Британската економија и негативни последици доколку се решат на таков чекор.

Ја не гледам како би добиле од тоа. И економски и политички многу ќе изгубат.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Утре е гласањето.

Кампањата против излегување од ЕУ ме потсеќа на онаа за влегување на Македонија во ЕУ и НАТО.
Кога ќе размислам, нема никаква разлика.
Ако УК излезе од ЕУ, или ако МК не влезе во ЕУ, ќе има потоп, ќе паѓаат метеори и Годзила ќе шета низ градовите.

Еврофилите дури си жртвуваа една од своите, тоа кажува колку се пореметени.
Ако успее референдумот, тоа ќе биде плус за нас, ЕУ ќе почне да пука по сите шавови,
а кога ќе имплодира, ќе се создаде вакуум, кој ние ќе треба да го пополниме.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.283
Поени од реакции
36.166
Утре е гласањето.

Кампањата против излегување од ЕУ ме потсеќа на онаа за влегување на Македонија во ЕУ и НАТО.
Кога ќе размислам, нема никаква разлика.
Ако УК излезе од ЕУ, или ако МК не влезе во ЕУ, ќе има потоп, ќе паѓаат метеори и Годзила ќе шета низ градовите.

Еврофилите дури си жртвуваа една од своите, тоа кажува колку се пореметени.
Ако успее референдумот, тоа ќе биде плус за нас, ЕУ ќе почне да пука по сите шавови,
а кога ќе имплодира, ќе се создаде вакуум, кој ние ќе треба да го пополниме.
Знаеш дека ако пропадне организација како ЕУ нашиот век на траење како држава ќе биде многу краток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom